13 خرداد , 1403
موضوع : لزوم آموزش های کارکنان

لزوم آموزش های کارکنان

آموزش کارکنان چیست و چرا مهم است

طی چند دهه گذشته، فناوری به طرز چشمگیری نحوه کار افراد را تغییر داده است. فرهنگ مثبت شرکت و تعادل بین کار و زندگی به اولویت اصلی تبدیل شده است. افراد به جای نشستن در دفاتر و اتاق ها، در دفتر کار یا از راه دور کار می کنند. به لطف جهانی شدن، تجارت اکنون از منطقه جغرافیایی گسترده تر است. با این همه تغییرات سریع، آموزش کارکنان بیش از هر زمان دیگری حیاتی شده است.


آموزش کارکنان هم برای سازمان ها و هم برای کارکنان مفید است. تقریباً 94 درصد از کارمندان می گویند که اگر سازمانی سرمایه گذاری بیشتری در زمینه یادگیری کارکنان داشته باشد، به کار ادامه خواهند داد. آموزش کارکنان می تواند به بهبود فرهنگ شرکت، افزایش بهره وری و حمایت از ایمنی محل کار کمک کند. اما این تازه شروع کار است. 


آموزش کارکنان چیست؟

آموزش کارکنان به هر دستورالعمل یا فعالیتی گفته می شود که به کارکنان مهارت های جدیدی می آموزد یا مهارت ها و عملکرد فعلی آن ها را بهبود می بخشد. این اصطلاح ممکن است هر چیزی را توصیف کند، از آموزش ایمنی برای کل کارکنان گرفته تا معرفی طرح استخدام جدید تا نکات و جزئیات شغل خاص تا آموزش کارمندان موجود در نحوه استفاده از فناوری جدید.


برخی از 'آموزش کارکنان' به جای 'توسعه کارکنان' استفاده می کنند. در حالی که آن ها یک معنی می دهند، معمولاً تفاوت های جزئی پیدا خواهید کرد. آموزش چیز جدیدی را می آموزد یا بر روی چیزی استوار می شود که از قبل وجود داشته است و معمولاً فرآیند کوتاه تری است. توسعه بیشتر رویکرد بلند مدت و چند لایه است. به عنوان مثال، دریافت تبلت جدید در دفتر و آموزش اصول استفاده از آن به کارکنان، آموزش کارمندان است. فرستادن کارمند برای گذراندن دوره آنلاین یا کسب گواهینامه برای ارتقای مهارت های فعلی بیشتر در راستای توسعه کارکنان است.

مزایای آموزش کارکنان چیست؟

آموزش کارکنان با بهبود فرهنگ شرکت، افزایش بهره وری و ارائه مزایای متعدد دیگر، کارمندان و سازمان ها را به طور همزمان توانمند می کند. این می تواند برای دو طرف سودمند باشد زیرا می تواند منجر به نرخ جابجایی پایین، افزایش فروش برای سازمان و رضایت بیشتر و تعادل بین کار و زندگی کارکنان شود. به برخی از مزایای خاص تری که ممکن است به عنوان کارمند یا مدیر سازمانی که آموزش کارکنان را اجرا می کند در این جا آمده است.مزایا برای کارکنان

کارمندانی که آموزش با کیفیت بالا دریافت می کنند، به طور کلی رضایت بیشتری دارند. دلایل دیگری که کارکنان از آموزش خوب استقبال می کنند عبارتند از:


    افزایش استقلال در محل کار

    حفظ محیط کار ایمن تر

    احساس حمایت بیشتر از سوی کارفرمایان 

    افزایش اعتماد به نفس در توانایی انجام صحیح کار

    کسب مهارت ها و دانشی که می توان از آن ها برای پیشرفت شغلی استفاده کرد

    یادگیری مهارت ها و اطلاعاتی که ممکن است به نقش رهبری در آینده منجر شود

    ایجاد درک بیشتر از نقش ها و وظایفی که باید انجام دهند


منافع برای سازمان

بر کسی پوشیده نیست که کارکنان راضی و آموزش دیده به نفع سازمانی هستند که در آن کار می کنند. زمانی که احساس رضایت می کنند کمتر به کار دیگری روی می آورند، به این معنی که نرخ گردش مالی کمتری دارید. موارد دیگری که آموزش کارکنان ممکن است برای سازمان مفید باشد عبارتند از:


    محل کار ایمن تر (حوادث کمتر، جریمه، دعوی قضایی و غیره)

    افزایش سود به دلیل عملکرد بهتر و بهره وری بالاتر

    شهرت شرکت در جهت بهبود و افزایش رضایت کارکنان 

    افزایش تعامل و اشتیاق در بین کارکنان 

    بهبود فرهنگ شرکت 

    افزایش همکاری و روابط بهتر در محل کار

    تقویت روحیه هم برای کارکنان و هم برای مدیران

    توانایی پیاده سازی تکنولوژی و استراتژی های جدید با سهولت بیشتر

برخی از انواع آموزش کارکنان چیست؟

بسته به هدف و موضوع، آموزش کارکنان را می توان به دسته های زیادی تقسیم کرد. برخی از انواع متداول آموزش عبارتند از:


آموزش مهارت‌ های محل کار: این نوع آموزش شامل تقویت یا آموزش مهارت‌ های محیط کار یا مهارت‌ های انسانی مانند ارتباطات، حل مسئله و تفکر انتقادی است که می‌ تواند به اندازه مهارت‌ های فنی یا تجربه و آموزش مهم باشد.


آموزش فنی: آموزش فنی، آموزش کارکنان در مورد نحوه استفاده از فناوری جدید است.آموزش ایمنی: آموزش ایمنی عادات بهداشتی و ایمنی را به کارکنان می آموزد که می تواند از حوادث محل کار جلوگیری کند و بیماری ها و صدمات را کاهش دهد.

.


آموزش انطباقی: آموزش انطباقی معمولاً شامل دستورالعمل های قانونی یا سیاستی است که ممکن است بر سازمان و کارمندان تأثیر بگذارد. برای مثال، اگر قانون تنوع جدیدی تصویب شود، می ‌توانید از آموزش‌ های انطباقی استفاده کنید تا نشان دهید می ‌تواند بر محل کار تأثیر بگذارد. آموزش ایمنی گاهی اوقات می تواند در این دسته قرار گیرد.


آموزش قبل از ورود: این نوع آموزش برای کارکنان جدید است. این می تواند از جهت گیری که به کارمند در مورد ارزش ها و فرهنگ شرکت می آموزد تا آموزش کارمند جدید در مورد چگونگی شروع به انجام وظایف مختلف مرتبط با شغل متغیر باشد.


آموزش عمومی در محل کار: آموزش عمومی محل کار مقوله وسیع تری است که می تواند تقریباً هر چیزی را شامل شود، اما معمولاً بر مهارت مجدد یا ارتقاء مهارت های فنی و انسانی تمرکز دارد. این می تواند برای کارگران جدید و کهنه کار، کل کارکنان یا فقط یک کارمند اعمال شود.

روش های رایج برای اجرای آموزش کارکنان

هنگامی که به عبارت 'آموزش کارکنان' فکر می کنید، ممکن است گروهی از کارگران را تصور کنید که در کنفرانس یا کلاس درس نشسته اند و به مربی گوش می دهند. این مطمئناً یکی از راه‌ های اجرای آموزش کارکنان است، اما ده‌ ها روش دیگر وجود دارد. برخی از ایده ها عبارتند از:


آموزش مجازی توسط مربی، به صورت زنده یا ناهمزمان

    دوره ها و درس های مجازی

    آموزش حین کار

    شبیه سازی یا نقش آفرینی

    آموزش همتایان

    یادگیری خرد

    آموزش حضوری

    یادگیری تلفیقی

    مربیگری

    آموزش تصویری

    آموزش عملی

    جلسات توجیحی


بهترین شیوه های آموزش کارکنان

اکنون که می دانید آموزش کارکنان چیست، زمان اجرای برنامه ای در سازمان است. در این جا برخی از بهترین شیوه ها در هنگام برنامه ریزی و اجرای برنامه آموزشی کارکنان آورده شده است:


اهداف مشخصی را تعیین کنید: اطمینان حاصل کنید که هدفی پشت تمام آموزش کارکنان وجود دارد. معیار اندازه گیری ایجاد کنید تا در تعیین موفقیت آمیز بودن آموزش کمک کند.

کارکنان را تشویق کنید تا فراتر از برنامه آموزشی به یادگیری ادامه دهند: آن ها را برای موفقیت با توضیح این که چگونه می تواند برای حرفه آن ها مفید باشد تنظیم کنید و ابزارهایی مانند دسترسی به مطالب خواندنی، فیلم ها و دوره ها را برای آن ها فراهم کنید.


روش های آموزشی را تا حد امکان برای هر گروه یا فردی شخصی سازی کنید: سبک های مختلف یادگیری، بازخورد کارکنان و پذیرش و مشارکت گذشته را در نظر بگیرید. فرصت های مختلفی را ارائه دهید تا همه بتوانند چیزی را بیابند که برایشان راحت باشد.


مشوق در نظر بگیرید: کارمندان ممکن است از انواع خاصی از آموزش استقبال کنند، اما ممکن است برای شرکت در جلسات آموزشی انطباقی مردد باشند. به هرکسی که این کار را می کند قرعه کشی کنید و یک روز تعطیل هدیه بدهید.


به بازخورد کارکنان توجه کنید: از کارمندان بپرسید که چه چیزی برای آن ها مفید است و چه چیزی نیست و تغییرات مناسب را ایجاد کنید.


برای یادگیری وقت بگذارید: کیفیت باید همیشه مقدم بر کمیت باشد. کارمندان در سطوح متفاوتی یاد خواهند گرفت، بنابراین ممکن است لازم باشد زمان بیشتری را برای درک مفاهیم در نظر بگیرید.


از یادگیری همتایان استفاده کنید: بسیاری از کارمندان در کنار همکاران احساس راحتی بیشتری نسبت به مدیر یا سرپرست دارند. برخی به سادگی با تماشای فردی در حال انجام کار، بهتر یاد می گیرند. 


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


لینک این مطلب را کپی کنید:
کپی شد!

نظرات

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

آرمین نوریانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است