29 ارديبهشت , 1403
موضوع : چند نکته برای کار در آشپزخانه مخصوص آشپزها

چند نکته برای کار در آشپزخانه مخصوص آشپزها

چند نکته برای کار در آشپزخانه مخصوص آشپزها

آشپزخانه ی حرفه ای به عنوان یکی از پر استرس ترین محیط های کاری در جهان محسوب می شود. این امر به ویژه در مورد فارغ التحصیلان آشپزی صادق است که فقدان تجربه آن ها می تواند آشپزخانه شلوغ را شلوغ تر جلوه دهد. چه بخواهید در رستوران، هتل، موسسه یا شرکت پذیرایی مشغول به کار شوید باید نحوه برقراری ارتباط و هماهنگی با همکاران را بدانید. پایه قوی در آداب می تواند کمک زیادی به ایجاد حرفه در هنر آشپزی کند. اما اگر 'انضباط و اعصاب فولادین ' دارید، ساختن هر آشپزخانه ای آسان است. همچنین می‌ تواند به داشتن بینش از سرآشپزهای دیگری که اکنون در صدر دنیای آشپزی ایستاده‌ اند کمک کند.


در این مقاله چند نکته برای کار در آشپزخانه مخصوص آشپزها آورده شده است:

اگر نمی دانید، سوال بپرسید

به عنوان سرآشپزی جوان، به راحتی می توانید با اصطلاحی ناآشنا گیج شوید. اگر این طور شد سؤالات زیادی بپرسید. حتی اگر فکر می ‌کنید ممکن است برای سرآشپزهای مسن ‌تر و با تجربه ‌تر آزاردهنده باشید، بهتر است همین الان کمکی را که نیاز دارید دریافت کنید تا این که کسی به طور مداوم از شما مراقبت کند. هرگز وانمود نکنید که می دانید چگونه کاری را انجام دهید، چه پیدا کردن قابلمه یا خرد کردن سبزیجات باشد فقط بپذیرید که چیزی را نمی دانید و زمان بیشتری برای یادگیری اختصاص دهید.

از کسانی که با تجربه ترهستند یاد بگیرید

اگر سرآشپزی کهنه کار مایل است برای آموزش تکنیک های جدید یا کمک به افزایش مهارت هایتان وقت بگذارد مایل به یادگیری باشید. بخشی از این فرآیند در دسترس قرار دادن خودتان در زمانی است که نیازی به حضور ندارید. اگر قبل از شیفت کاری یا در روز تعطیل در آشپزخانه حاضر شوید می توانید زمان بیشتری را با آشپز مخصوص سپری کنید.


همیشه نظافت را رعایت کنید

ممکن است حفظ نظافت در آشپزخانه حرفه ای و شلوغ، سخت باشد اما این یکی از اساسی ترین راه ها برای تضمین حرفه آشپزی موفق است. اگر محل کارتان تمیز است و همه مواد و تجهیزات لازم مرتب هستند این امر باعث صرفه جویی در زمان در هنگام پخت و پز می شود. به علاوه، فضای تمیز آشپزخانه کارایی آن را بهبود می بخشد. با وجود آشفتگی ها یا موانع کمتر افراد می توانند به راحتی در فضای آشپزخانه حرکت کنند. اگر زمان استراحت دارید از آن برای تمیز کردن محیط اطراف استفاده کنید.


از بهانه جویی بپرهیزید

همان طور که در بالا ذکر شد، برای همه سرآشپزهای جوان مهم است که سوالات زیادی بپرسند و همیشه ذهن شان را باز نگه دارند. در عین حال هرگز برای سرآشپزهای دیگر بهانه نیاورید. زیرا این تصور را ایجاد می کند که آنقدرها هم تلاش نمی کنید. در عوض، سعی کنید دفعه بعد بهتر عمل کنید. این نشان می دهد که از اشتباهات خود آگاه و فعالانه در تلاش برای رفع آن ها هستید. 


به سلسله مراتب احترام بگذارید

در آشپزخانه حرفه ای، جایی که همه در سریع ترین زمان ممکن کار می کنند حفظ زنجیره سلسله مراتب، بسیار مهم است. ممکن است آشپزها همیشه با تصمیماتی که توسط مدیر اجرایی یا سرآشپز گرفته می شود موافق نباشند، اما وظیفه آن ها این است که بگویند 'بله، سرآشپز' و آن چه را که به آن ها گفته می شود انجام دهند. برای سرآشپز حرفه ای، رهبری قوی الهام بخش احترام و غرور است که برای عملکرد موثر و حفظ روحیه ضروری است.در محل کار زود حاضر شوید

هنگامی که شروع رسمی شیفت کاری شروع شد، انتظار می رود کارمندان آشپزخانه از قبل به انجام وظایف شان اقدام کنند. توصیه می شود همیشه زودتر از موعد برای شستن دست ها و راه اندازی لوازم حاضر شوید. دیر رسیدن یا از دست دادن یک شیفت به معنای کار بیشتر برای دیگران است.


حواس دیگران را پرت نکنید

کارگران آشپزخانه اغلب زیاد صحبت می کنند، به خصوص هنگام تهیه مواد اولیه یا شستن ظروف. این کار تا زمانی که با شغل تداخل نداشته باشد خوب است.


با تجهیزات با دقت رفتار کنید

هر سرآشپزی به ابزارش متکی است که باید با آن ها با دقت رفتار کرد. هیچ کس نباید از چاقو، ظروف یا هر وسیله دیگری که متعلق به خودش نیست استفاده کند. محیط کار هر فردی بر اساس موقعیت او تنظیم می شود و تداخل در آن ترتیب، تخلفی بزرگ است.

بدانید چگونه زمان را مدیریت کنید

مدیریت زمان برای سرآشپز موفق، حیاتی است. همان طور که هر کسی در آشپزی و آشپزخانه با تجربه باشد می تواند تأیید کند که از دست دادن زمان در هنگام آماده کردن وعده غذایی بسیار محتمل است. بین خرد کردن مواد، هم زدن مواد داخل قابلمه ها و تابه های مختلف، تفت دادن و ده ها کار دیگر، آشپزخانه می تواند مکانی با هرج و مرج زیاد باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که نکات مدیریت زمان مناسب را بیاموزید. انجام این کار باعث می شود کنترل بیشتری روی وظایف داشته باشید و آشپزی را به تلاشی مفرح و پربار تبدیل کنید.


مهم است بدانید چگونه زمان فردی را به درستی تقسیم کنید. به طور کلی، زمان باید توسط دو قانون کلیدی تعیین شود. باید سعی کنید زمان قابل کنترل را اولویت بندی کنید. یعنی آن دوره‌ هایی از روز که کنترل آن ‌ها را دارید، مانند جلسات یا کارهای آماده ‌سازی. ثانیا، باید میزان زمان غیرقابل کنترل را در روز به حداقل برسانید. باید مطمئن شوید که هر ثانیه از روز را برنامه‌ ریزی می ‌کنید تا از هدر رفتن وقت مفید جلوگیری کنید. 


شکارچی فرصت ها باشید

اکثریت قریب به اتفاق تصمیماتی که می‌ گیرید، مانند این که کدام کارمند باید چه وظیفه‌ ای را در آشپزخانه انجام دهد، تنها به چند ثانیه زمان نیاز دارد. در هر کجای سلسله مراتب آشپزخانه که هستید، مهم است تصمیم بگیرید و تا حد امکان به طور قطعی به آن ها پایبند باشید و سابقه مناسب را ایجاد کنید.

همیشه آرام بمانید

گفتن این کار بسیار ساده تر از انجام آن است. آشپزخانه‌ های حرفه‌ ای محیط‌ های بسیار پر استرسی هستند و به نظم و انضباط و اعصاب فولادین نیاز دارد. وقتی کسی در آشپزخانه عصبی است دیگران و سرآشپز را واقعاً عصبی می کند. حتی اگر از درون ترسیدید، باید ظاهری آرام را به تصویر بکشید. این نشان می دهد که به خود و توانایی هایتان اعتماد دارید. همچنین، این وظیفه شما نیست که سر آشپزهای دیگر یا کارکنان فریاد بزنید. 


هدف داشته باشید

کار در آشپزخانه حرفه ای به زمان، تلاش و انرژی زیادی نیاز دارد که اگر هدفی برای حضور در آن جا نداشته باشید، دوام نمی آورید. شاید هدفتان این باشد که زیر نظر یک سرآشپز عالی درس بخوانیم یا ببینیم رستوران چگونه مدیریت می شود. هر چه که هست، مطمئن شوید رستورانی که در آن کار می کنید، شما را به سمت اهداف آشپزیتان سوق می دهد. 


از محیط اطراف آگاه باشید

آشپزخانه مکانی شلوغ و پر سروصداست. همیشه اعلام کنید کجا هستید تا دیگران بدانند. وقتی پشت سر کسی راه می روید بگویید «پشت سرت». اگر در کنار شخصی با چاقوی تیز راه می ‌روید، بگویید «تیز» و اگر با قابلمه داغ در آشپزخانه راه می ‌روید، بگویید «داغ». رعایت نکردن این قوانین بی ادبانه و خطرناک تلقی می شود. 


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


لینک این مطلب را کپی کنید:
کپی شد!

نظرات

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

آرمین نوریانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است