31 فروردين , 1400
مجید یگانه
موضوع : آموزش امنیت شبکه ( راه‌کارهایی برای جلوگیری از هک شدن )

آموزش امنیت شبکه ( راه‌کارهایی برای جلوگیری از هک شدن )

آموزش امنیت شبکه

راه‌کارهایی برای جلوگیری از هک شدن

 

🔸 امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه در حالت کلی به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که به جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی در بستر شبکه های کامپیوتری صورت می‌پذیرند. این مجموعه اقدامات می‌تواند به صورت راهکارهای فراوانی در غالب سرویس‌های سخت افزاری و هم چنین سرویس‌های نرم افزاری پیاده‌سازی گردند. معمولا بسیاری از روش‌های تامین امنیت به توسط « رول»‌ها، صورت می‌پذیرد. رول‌ها، مجموعه دستورات و نقش‌ها و وظایفی می‌باشند که در سیستم‌های نرم افزاری و هم‌چنین، سیستم‌های سخت افزاری قابلیت تعریف دارند.
 
امنیت شبکه ، مجتمع فنی تهران ، آموزش امنیت شبکه
🔸 راه کاری اساسی کنترل امنیت شبکه
از مهم‌ترین موارد و اساسی‌ترین راهکارهای کنترل امنیت در انواع مقیاس‌ها، موارد زیر می‌باشند:
 •  کنترل دسترسی
 •  نرم افزارهای مقابله با ویروس و بدافزار
 •  امنیت نرم افزار
 •  تحلیل عمل‌کرد و تعیین معیارها
 •  جلوگیری از دست رفتن اطلاعات
 •  امنیت ایمیل
 •  دیوار آتش ( فایروال) نرم افزاری و سخت افزاری
 •  امنیت دستگاه تلفن همراه
 •  تفسیم‌بندی شبکه
 •  اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد
 •  شبکه خصوصی مجازی
 •  امنیت شبکه بی‌سیم 

در ادامه چند نمونه از مواردی را که در بالا ذکر گردید، را به طور اجمالی بررسی می‌نمائیم:
 

کنترل دستر‌سی‌ها در شبکه ، مجتمع فنی تهران ، آموزش امنیت شبکه

🔸 کنترل دستر‌سی‌ها در شبکه

بهتر است در هر شبکه‌ای چه کوچک و یا بزرگ، عمومی و یا خصوصی، دسترسی‌ها با کنترل و محدود شده باشند. بدین طریق، تنها افراد و شبکه‌های مجاز قادر به دسترسی به شبکه می‌باشند. در نتیجه از برخی از مشکلات امنیتی جلوگیری به عمل می‌آید.
غیر فعال‌سازی سرویس‌ها و پورت‌هایی که از آن‌ها استفاده‌ای صورت نمی‌پذیرد، از دیگر راهکارهای مفید و تکمیلی،‌ در همین حوزه به شمار می‌رود. بسته به این که از چه سیستم عاملی استفاده می کنید، امکانات برای تعریف سطح دسترسی ها وجود دارد که از آن طریق می توانید دسترسی و میزان دسترسی هر کدام از افراد را تعیین کنید. همچنین می توانید از نرم افزارهایی استفاده کنید که به این منظور طراحی شده اند.
 

🔸 نرم افزارهای مقابله با ویروس و یا بد افزار

 ضرورت داردکه در شبکه از نرم افزارهای ضد ویروس و هم‌چنین نرم افزارهای ضد بد افزار، استفاده گردد. از آن جا  که این نرم افزارها به طور مرتب بروزرسانی و تقویت می‌گردند، راهی مناسب جهت دفع و جلوگیری از مشکلات متعدد امنیتی در سطح شبکه می‌باشند. بنابراین حتما آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید.
 اگر سیستم عامل شما، دارای آنتی ویروس است  حتما اجازه به روز رسانی به آن بدهید. سیستم عامل ویندوز، مدت هاست که بر روی خود آنتی ویروسی و دیگر ابزارهای امنیتی را به شما ارائه می دهد که روز به روز کارآمدتر شده است و امروز به تنهایی می تواند در حد البته ابتدایی از سیستم شما در برابر ویروس ها و بدافزارها محافظت کند. اما اگر خواهان امنیت بیشتری بر روی شبکه خود هستید، حتما نیاز به انجام کارهایی برای ارتقا امنیت شبکه کامپیوتری خود خواهید بود.
 
🔸امنیت ایمیل
 یکی از راه‌های مناسب جهت جلوگیری از نفوذ هکرها، ایمیل می‌باشد. ایمیل‌ها می‌بایست به طور مناسب از لحاظ امنیتی پوشش داده شده شود تا از بروز حملاتی چون « فیشینگ» ، تزریق بد افزار و ویروس بر روی شبکه با استفاده از ایمیل، جلوگیری به عمل آید. حتما از پسوردهای قوی استفاده کنید. از نام، شماره تلفن و آدرس و نام اعضای فامیل خود یا حیوانات خانگی خودتان در پسورد ایمیل استفاده نکنید. در گذرواژه خود از علائم ریاضی، علائم دیگر و کلمه ها استفاده کنید. از گذرواژه های آسان و قابل حدس مثل 123456 و از این دست به شدت بپرهیزید.
 
 
🔸 علائم  هک شدن سیستم‌های رایانه‌ای
هرچند همه ی ویروس ها و بدافزارها بدون اسکن عمیق از سوی سیستم امنیتی شما قابل شناسایی نیستند، اما به طور کلی علائمی وجود دارند که از طریق آن ها می توانید پی به ویروسی شدن احتمالی سیستم خود ببرید.
 •  کار نکردن برخی از برنامه‌ها و یا فایل‌ها
 •  عوض شدن رمزهای عبور
 •  پاک شدن برخی از فایل‌ها بدون خواست و اجازه‌ی کاربر
 •  مشاهده برنامه‌هایی که توسط خود کاربر نصب نگردیده‌اند
 •  محتویات فایل‌ها بدون خواست کاربر تغییر پیدا کرده‌اند
 •  وجود فایل هایی غیراجرایی با پسوندهای اجرایی
 
 
🔸 روش‌های پیش‌گیری و مقابله با هکرها
🔹 ایجاد کلمات عبور قدرتمند و تغییر دادن آن‌ها  
بهترین کلمات عبور می‌تواند ترکیبی از حروف و اعداد و هم‌چنین کاراکترهای خاص باشد. اما مهم‌ترین نکته، این است که کاربر از یک کلمه عبور، برای چندین حساب کاربری، استفاده نکند. پسوردها از طول مناسب و کافی برخوردار باشند و همانطور که گفته شد از اسم و فامیل و دیگر کلمه هایی که به راحتی از روی آدرس ایمیل و... شما قابل ردیابی است استفاده نکنید.
 
🔸 روش‌های پیش‌گیری و مقابله با هکرها مجتمع فنی تهران
 
🔹 به روز رسانی نرم افزارها
 از به روز بودن نرم افزارهای نصب شده‌ی خود اطمینان یابید، زیرا که به روز رسانی نرم افزارهای مختلف، اصلاحات امنیتی در آن صورت می‌گیرد و بدین وسیله، از نفوذ هر گونه هکر به سیستم، جلوگیری به عمل می‌آید. مخصوصا نرم افزارهای مالی و سیستم عامل خود را دایم به روزنگهدارید.
 
🔹 غیر فعال نمودن موقعیت جغرافیایی گوشی هوشمند
 بسیاری از برنامه‌ها درخواست می‌کنند که موقعیت جغرافیایی خود را اعلام نمائید. و آن را به دلیل ارائه خدمات بهتر، می‌خواهند. می‌توان با رفتن به قسمت تنظیمات گوشی هوشمند، گزینه نمایش موقعیت مکانی را غیر فعال نمود تا از ورود هکرها جلوگیری گردد.
 
🔹 غیر فعال نمودن ویژگی‌های تشخیص صدای گوشی هوشمند
اگر هکری قصد شنود مکالمه های شما را داشته باشید، تا حدزیادی با این غیرفعال سازی دستش بسته می شود.
 
آموزش های امینت شبکه، جلوگیری از هک شدن، مجتمع فنی تهران
🔹 چک نمودن مکان پیوندها و لینک‌ها
قبل از این که روی لینک هایی که برای شما ارسال شده است، آدرس را نگاه کنید. اگر ایمیلی از شرکت معتبری برای شما آمده است حتما قبل از کلیک، با خواندن آدرس از درستی آن مطمئن شوید. روی لینک های تبلیغاتی و از منابع ناشناس کلیک نکنید. از ورود به سایت های غیراخلاقی و سایت هایی دانلود رایگان بپرهیزید. این سایت ها می توانند آغشته به انواع بدافزارها و ویروس ها باشند.
 
🔹 باز نکردن پیوست‌ها ( مگر به آن‌ها مطمئن باید)
حتما روی لینک یا پیوست هایی کلیک کنید که از منابع آشنا و معتبر برای شما ارسال شده است.
 
آموزشگاه شبکه و امنیت شبکه مجتمع فنی تهران
🔹 استفاده نمودن از احراز هویت دو مرحله‌ای
حتما احراز هویت دو یا چندمرحله ای خود را فعال کنید. به این طریق علاوه بر ورود گذرواژه نیاز به کد ارسال با پیامک به گوشی شما و یا کدارسالی در نرم افزارهایی مثل گوگل گوگل آتنتیکیتور خواهد بود که امنیت گذرواژه شما را بسیار بالاتر می برد.

 
🔹 استفاده همراه با احتیاط از فضاهای مجازی
وارد هر سایت یا گروهی نشوید. از پرسه زنی در وبسایت های مشکوک پرهیز کنید.
 

🔹 عدم به اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی بوسیله‌ی شبکه‌ وای فای عمومی
وای فای شما به راحتی امکان هک شدن دارد. حال چه بررسد به شبکه های وای فای عمومی مثل آنچه در پاساژها، رستوران و کافه ها و ... در اختیار عموم قرار داده شده است. یک هکر خبره به راحتی می تواند با هک کردن شبکه وای فای عمومی به اطلاعات کاربران وصل شده به آن شبکه وای فای دسترسی پیدا کند.
 
توجه به هشدارهای امنیتی ، اموزشگاه شبکه ، مجتمع فنی تهران
🔹 توجه به هشدارهای نرم افزارهای امنیتی
هشدارهای امنیتی سیستم رایانه ای خود را جدی بگیرید. هرگونه نیاز به آپدیت یا بروزرسانی را در اسرع وقت برطرف کنید. از غیر فعال کردن سیستم ضدویروس خود بپرهیزید.
 
 
در این مقاله نکات مهم امنیت شبکه سیستم کامپیوتری خود را بررسی کردیم. در مقاله های بعدی، به نکات بیشتر و تخصصی تری در مقوله امنیت اطلاعات در شبکه های کامپیوتری خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.
 

🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

👈برای دیدن اطلاعات دوره 
آموزش امنیت شبکه و اطلاعات لطفا کلیک کنید 


-------------------------------
 

 
☎  یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید
 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

 

لینک این مطلب را کپی کنید:
کپی شد!

نظرات

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

آرمین نوریانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است