6 خرداد , 1403
موضوع : چند نکته برای راه اندازی کافه و رستوران

چند نکته برای راه اندازی کافه و رستوران

چند نکته برای راه اندازی کافه و رستوران

جدای از عشق به کار کافی شاپ و رستوران، برای راه اندازی این کار به چند چیز نیاز دارید. به لیست زیر که توسط کارشناسان این حوزه طراحی شده نگاهی بیاندازید.


طرح تجاری برای کافی شاپ بنویسید

یکی از حیاتی ترین مراحل برای راه اندازی کافی شاپ و رستوران نوشتن طرح تجاری است. در این طرح به صراحت آمده است:

    کسب و کارتان چیست و به چه کسی خدمت می کند

    چگونه سودآور خواهد بود

    بازار هدف یا جمعیت شناسی مشتری اولیه

    بررسی رقبا

    پیش بینی فروش و درآمد

    نقاط عطف و اهداف

طرح کسب و کار را ناب نگه دارید

قبل از ایجاد طرح کسب و کار سنتی، توصیه می کنیم طرحی یک صفحه ای ایجاد کنید. زیرا امکان می دهد به سرعت ایده کسب و کار را تأیید و به خوبی درک کنید که بازار هدف چه کسانی هستند، چگونه می خواهید به آن ها برسید و راه هایی برای متمایز کردن خود از رقبا پیدا کنید. آیا به طور انحصاری مواد غذایی را سرو می کنید؟ آیا فقط از آسیاب قهوه و انواع دانه های گران قیمت استفاده خواهید کرد؟ آیا غذاهای پخته شده را نیز در منوی خود قرار می دهید؟


مشابه خلاصه اجرایی کامل، این طرح راهی سریع ‌تر و کارآمد تر برای برنامه ‌ریزی کسب ‌و کارتان است. کلید مفید ساختن نمونه طرح کسب و کار این است که برای اصلاح آن وقت بگذارید تا برای کسب و کار مناسب باشد. بسیاری از مزایای ایجاد طرح کسب و کار در فرآیند طوفان فکری هر بخش از طرح است.

بهترین مکان را برای کافی شاپ و رستوران پیدا کنید

برای موفقیت، به مکان مناسب نیاز دارید. چیزی را انتخاب کنید که با پارامترهای زیر مطابقت داشته باشد:

    واقع در مرکز شهر و دارای دسترسی آسان

    دید مطلوب و ترافیک ثابت

    فضایی متناسب با سلیقه خودتان 


این نکته را نیز در نظر داشته باشید که یافتن این نقطه رویایی یک شبه اتفاق نمی افتد. به خاطر داشته باشید که فضاهای رستوران موثر بسیار مورد توجه هستند و یافتن آن ها دشوار است. پیدا کردن مکان مناسب ممکن است کمی طول بکشد، اما برای نوع کسب ‌و کاری که از دسترسی آسان و ترافیک معمولی بهره مند است، ارزش وقت گذاشتن برای یافتن مکان مناسب را دارد.
پلان محکم و دلپذیر داشته باشید

برای کافی شاپ و رستوران حیاتی است که کارکنان، مواد مورد نیاز را در دسترس و فضای مناسبی برای نشستن داشته باشند. همان طور که در مورد یافتن مکان مناسب بیان شد، ایجاد پلان خوب کمی زمان می برد.


پلان کافه و رستوران را به صورت آنلاین طراحی کنید

در این جا چند وب سایت رایگان وجود دارد که می توانید از آن ها برای شروع فرآیند برنامه ریزی استفاده کنید. هنگامی که طرح اولیه را روی کاغذ ترسیم کردید، آنلاین شوید و آن را به واقعیت تبدیل کنید.


اتو دسک (رایگان): می توانید طراحی را از ابتدا شروع یا از میان طرح ها انتخاب کنید تا با ظاهر و احساس خودتان آن را شخصی سازی شود. در واقع، حتی گزینه ای برای آزمایش محصولات و برندهای دنیای واقعی وجود دارد. وقتی کارتان تمام شد، می ‌توانید طرح را به عنوان بخشی از فرآیند برنامه ‌ریزی به اشتراک بگذارید. حتی می تواند به عنوان بخشی از پیشنهادتان برای سرمایه گذاران بالقوه استفاده شود.


فلور پلنر: این نرم افزار تمیز و ساده برای استفاده است که امکان تجسم دو بعدی و سه بعدی طرح ها را فراهم می کند و در صورت نیاز می توان آن را به راحتی چاپ کرد.

گلیفی: این نرم افزار اگرچه ممکن است راه‌ حل اصلی پلان طبقه ‌بندی نباشد، ولی گزینه ای مناسب برای ایجاد نمودار و برنامه فلوچارت شناخته شده است. اگر قبلاً از آن استفاده کرده اید، می توانید مستقیماً وارد طراحی شوید. در این برنامه حتی می توانید تجزیه و تحلیل SWOT را ترسیم کنید.


حسابدار استخدام کنید

یکی از بهترین توصیه هایی که می تواند به صاحب کافی شاپ و رستوران پیشنهاد شود این است که کارها را به حسابدار بسپارید. جدای از صرفه جویی در زمان ارزشمند کسب و کار، داشتن متخصص حسابداری به نفع شماست. در واقع، حسابدار، واقعاً مشاور کسب و کار کوچک شماست. مطمئن شوید که فردی را پیدا کرده اید که بتواند به اهداف تجاریتان کمک کند. اگر نمی ‌توانید فوراً حسابدار استخدام کنید، می ‌توانید به گزینه آنلاین نیز نگاه کنید. مزیت نرم افزار حسابداری آنلاین این است که به طور مستقیم به امور مالی روزانه کسب و کار دسترسی خواهید داشت.


تأمین مالی از منابع محلی

یافتن سرمایه راه اندازی کافی شاپ و رستوران می تواند دشوار باشد. پیشنهاد می شود ابتدا با دوستان و خانواده در مورد سرمایه گذاری صحبت کنید. طرح تجاری محکم به آن ها ارائه دهید و از آن ها بخواهید در کسب و کارتان سرمایه گذاری کنند. اگر تامین مالی از طریق خانواده گزینه ناسبی نیست، یا اگر به پول نقد بیشتری از آن چه خانواده می توانند ارائه کنند نیاز دارید، به گزینه های وام محلی توجه کنید. در برخی موارد، شهرها برنامه های کمک به کسب و کار را برای جبران هزینه ها ارائه می دهند. به خاطر داشته باشید هر وام بانکی نیاز دارد مدارکی داشته باشید که نشان دهد کسب و کارتان قابل اعتماد است. برای هزینه های شخصی، پول پس انداز کنید

هنگام شناسایی هزینه های راه اندازی، فراموش نکنید که باید هزینه های شخصی را در کنار کسب و کار در نظر بگیرید. تمام وقت و انرژیتان صرف کسب و کار جدید می شود که به طور بالقوه برای حدود شش ماه سودآور نخواهد بود، حتی اگر بلافاصله شروع به کسب درآمد کنید. 

بنابراین، از قبل برنامه ریزی کنید. مطمئن شوید که پول کافی برای پوشش هزینه های شخصی برای حداقل شش ماه یا بیشتر کنار بگذارید. باید تصمیم بگیرید که آیا می‌ توانید کافی‌شاپ و رستوران را در حین کار جانبی دیگر راه ‌اندازی کنید یا این که می توانید صرفاً روی تجارت جدید تمرکز کنید. همچنین باید مفهوم جریان نقدی را درک کنید. با توجه به این که بیش از نیمی از کسب و کارهایی که شکست می خورند، در صورت شکست روی کاغذ سودآور هستند، باید مطمئن باشید که به چه مقدار پول نقد نیاز دارید.

همه چیز را به صورت محلی خرید کنید

در حالی که در مراحل برنامه ریزی و تامین مالی هستید فهرست یا صفحه گسترده ای از تمام هزینه های راه اندازی را نگه دارید تا بتوانید قیمت ها را مقایسه کنید. قبل از خرید، سعی کنید حداقل دو قیمت برای هر قلم جنس دریافت کنید تا در مورد نیازهای اولیه یا هزینه های مکرر ضرر نکنید. از اینترنت استفاده کنید و به دنبال بهترین قیمت ها برای همه چیز از صندلی های راحت گرفته تا دستگاه های اسپرسو ساز باشید.


شبکه ارتباطی ایجاد کنید

داشتن یک مکان گرم با ارایه خدمات برتر، نیاز به شبکه ارتباطات دارد. برای حفظ ارتباط با منطقه و جذب مشتریان بیشتر به دنبال پیوستن به اتاق بازرگانی محلی، انجمن تجاری یا شراکت با موسسه خیریه محلی باشید. در جامعه محلی قابل دسترس باشید و مدت ها قبل از این که درهای تجارتتان را باز کنید شرکای اختصاصی پیدا کنید.


قبل از افتتاح کافه یا رستوران، برنامه بازاریابی را توسعه دهید

اگر بازاریابی را از همان روزی که افتتاح می کنید شروع کنید، عقب مانده اید. در روز افتتاحیه، باید افراد هیجان‌زده وارد شوند. باید استراتژی بازاریابی را توسعه دهید و چندین ماه قبل از افتتاح به مشتریان بالقوه تبلیغات کنید.


گزینه های بازاریابی مقرون به صرفه برای در نظر گرفتن:

    با ارائه غذای رایگان در ازای تبلیغات در محل، با سایر مشاغل محلی شریک شوید.

    از رسانه های اجتماعی به عنوان ارتباط مستقیم با مشتریان استفاده کنید.

    در رویدادهای محلی شرکت کنید و نمونه‌ های غذای تخصصی رایگان را در افتتاحیه بزرگ ارائه دهید.

    کمپین مستقیم یا ایمیل کوچک انجام دهید که کوپن هایی را برای ساکنان محلی یا مشاغل ارسال می کند.

    با همه از جمله رسانه ها تماس بگیرید تا در مورد برنامه هایتان به آن ها بگویید.


فقط روی فضای داخلی ساختمان تمرکز نکنید

این احتمال وجود دارد که در مورد تمام جزئیات رستوران استرس داشته باشید. از نقاشی هایی که به دیوار آویزان می کنید تا سیستم فروشی که استفاده می کنید. همان طور که گفته شد، نادیده گرفتن نمای بیرونی کافه و رستوران مستقیماً با انتخاب مکانی با ترافیک سنگین در تضاد است.


باید 'به محوطه سازی، علائم و ظاهر بیرونی توجه کنید زیرا این اولین چیزی است که مردم می بینند. برخی از افراد بر اساس اولین برداشتی که از ساختمان دارند تصمیم می‌گیرند وارد شوند یا نه.

با ایجاد نمای بیرونی تمیز و منحصر به فرد، شروع به ایجاد هیجان و کنجکاوی در جامعه محلی خواهید کرد. مردم کنجکاوی خواهند کرد که چه کسی در این محل رستوران افتتاح می کند؟ هر کار کوچکی که می توانید برای جلب توجه انجام دهید زیرا می تواند به عنوان ابزار بازاریابی عمل کند.

نگرش مثبت داشته باشید

مانند هر کسب و کاری، برای راه اندازی با چالش هایی روبرو خواهید شد. داشتن نگرش مثبت زمانی که همه چیز طبق خواسته تان پیش نمی ‌رود، ضروری است. نه تنها برای چشم انداز خودتان مفید است، بلکه رهبری قوی را به کارمندان نشان می دهد و حضوری خوشایند برای مشتریان دارد. اگر عادت به حفظ نگرش خوش بینانه داشته باشید، حتی اگر شروع آن کمتر از حد واقعی باشد، در نهایت به خود یاد می دهید که خوش بین بمانید و اطرافیان را خوش بین و آماده برای کار نگه دارید.


به آرامی استخدام کنید

برای مدیریت ثبت نام، انتظار مشتریان و تهیه نوشیدنی به کمک نیاز دارید، اما افراد زیادی را خیلی سریع استخدام نکنید. چند دوست یا همسایه را استخدام کنید که در چند هفته اول به شما کمک کنند. به آرامی، در صورت نیاز، کارکنان را اضافه کنید. استخدام کارکنان مورد اعتماد می تواند سخت باشد. مهم نیست که یک نفر چقدر در مصاحبه خوب عمل می کند، تا زمانی که شروع به کار نکند نمی دانید چقدر تناسب دارد. پیشنهاد می شود که به دقت مراقب ثبت نام باشید و از اخراج کردن افراد در صورت آسیب رساندن به کسب ‌و کار نترسید.


استانداردهای بالا تعیین کنید

اشکالی ندارد که استانداردهای بالایی برای کارمندان و کسب و کار تعیین کنید. این بدان معنا نیست که باید کارکنان را مدیریت کنید. باید در ابتدا بر آموزش مؤثر کارکنان و ایجاد گردش کار مؤثر که همکاری و کار با کیفیت بالا را تشویق می کند تمرکز کنید. توانایی آن ها در تهیه سریع نوشیدنی های خوب بر وفاداری و رضایت مشتری تأثیر می گذارد.

راه اندازی کافی شاپ و رستوران مستقل کار سختی است اما این بدان معنا نیست که باید یک مبارزه طولانی مدت باشد. اگر در حین توسعه طرح کسب و کار بر روی ایجاد این اقدامات اصلی تمرکز کنید، از همان ابتدا برای موفقیت آماده خواهید شد.

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونکلینک این مطلب را کپی کنید:
کپی شد!

نظرات

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

آرمین نوریانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است