26 اسفند , 1402
سولمازهمدانی
موضوع : چطور با مهارت به جنگ هوش مصنوعی برویم؟

چطور با مهارت به جنگ هوش مصنوعی برویم؟

چطور با مهارت به جنگ هوش مصنوعی برویم؟

خلاقیت، توانایی ‌ها و مهارت ‌های کدام یک بهتر است؟

هوش مصنوعی کجا از انسان پیشی می ‌گیرد و کجا کوتاه می ‌آید؟ حضور ماشین های هوشمند در زندگی روزمره، به امری عادی تبدیل شده و ما به طور نا خود آگاه با این هوش جدید سازگار شده ‌ایم. توانایی های هوش مصنوعی هنگام تعامل با مشتری و تکیه بر تصحیح خودکار برای رفع اشتباهات، کلیدی هستند. پیش ‌بینی می ‌شود بازار هوش مصنوعی تا سال 2030 بیست ‌برابر شود و به حدود 2 تریلیون دلار برسد. اگرچه هوش مصنوعی به ادغام با نیروی کار ادامه می ‌دهد اما این بدان معنا نیست که برای هر شغل انسانی مناسب است. در عوض، انسان ‌ها یاد می ‌گیرند چگونه با هوش مصنوعی کار کنند تا عملیات تجاری را دقیق تر محاسبه کنند. هوش مصنوعی به کنترل انسان نیاز دارد و به این زودی ها از هوش انسانی فراتر نخواهد رفت.


هوش AI چیست؟

هوش مصنوعی نوعی هوش رایانه‌ ای است که از الگوریتم‌ های یادگیری ماشین و داده‌ های پردازش شده برای تولید پاسخ استفاده می‌ کند. هوش AI عینی است و بر پردازش و تجزیه و تحلیل الگوها، مجموعه داده ها و سایر ورودی ها تکیه دارد. هوش AI در سناریوهایی که به دقت، کارایی و عینی بودن نیاز دارد به بهترین وجه، مورد استفاده قرار می ‌گیرد.


هوش انسان چیست؟

هوش انسان متکی بر اطلاعات حسی است که از طریق تجربه، جمع آوری می شود و می تواند با موقعیت های جدید سازگار شود. برخی از احساسات مانند بیان شخصی، شفقت و عزم راسخ، نقش زیادی در هوش انسان ایفا می کنند. این جاست که هوش مصنوعی با هوش انسان قابل مقایسه نیست. هوش انسان به دلیل تغییر در تجربیات و محیط های زندگی دائما در حال تکامل است. هوش انسانی در سناریوهایی که راه‌ حل‌ ها اخلاقی، خلاقانه، احساسی و ارزشمند هستند به بهترین وجه مورد استفاده قرار می ‌گیرد.


هوش AI در مقابل هوش انسانی

گفتگو در مورد هوش مصنوعی و هوش انسان به طور فزاینده ای گسترده می شود. با ظهور بیشتر هوش مصنوعی در زندگی روزمره، این سوال مطرح می شود که آیا هوش مصنوعی از هوش انسان پیشی می گیرد؟

در حال حاضر، پاسخ به طور قطع منفی است. هوش مصنوعی هنوز راه درازی در پیش دارد. وقتی صحبت از جنبه های خاصی از زندگی مانند تصمیم گیری و مهارت های اجتماعی می شود هوش انسان، اهمیت کلیدی خواهد داشت. انسان به مغز متکی است. در حالی که هوش مصنوعی به داده هایی که به آن ها دسترسی دارد تمرکز دارد. هوش AI در این مورد محدود است. در حالی که هوش انسان همیشه در حال گسترش است.جنبه ی خلاقیت هوش مصنوعی در مقابل هوش انسان


 خلاقیت

بسته به تعریف کلمه 'خلاقیت' می توانید استدلال کنید هوش مصنوعی نمی تواند خلاق باشد. آکسفورد خلاقیت را به‌عنوان «استفاده از مهارت و تخیل برای تولید چیزی جدید یا تولید هنر» تعریف می ‌کند. اگرچه خلاقیت هوش مصنوعی چشمگیر است اما از این جهت محدود است که فقط از الگوهایی که تغذیه شده و فاقد توانایی تصور راه حل ها و ایده های جدید است استفاده می کند.


تفاوت

در حالی که هوش مصنوعی می تواند چیزهای جدیدی ایجاد کند که به نظر می رسد خلاق باشند، این خلاقیت ها فقط بر اساس داده های از قبل موجود هستند که فناوری به آن ها دسترسی دارد. بسیاری از کسب ‌و کارها از تولید کننده‌ های تصویری هوش مصنوعی برای ایجاد محتوای بصری برای برندشان استفاده می‌ کنند. اما توجه به این نکته مهم است که این تصاویر همه بر اساس الگوهایی هستند که از قبل وجود داشته ‌اند. هوش مصنوعی در تقلید برتری دارد و هوش انسان در خلاقیت.


احساسات

 خلاقیت تا حد زیادی بر اساس احساسات است. تأثیرگذارترین آثار هنری، فیلم و ادبیات قادر به جلب علاقه مخاطبان هستند زیرا خالق هنگام اجرای خلاقیت ش از احساسات استفاده می ‌کند.


اهداف

هوش مصنوعی هدف چیزهایی را که ایجاد می کند درک نمی کند. در حالی که انسان ها اهدافی را در پس چیزهایی که می سازند به دنبال برانگیختن احساسات یا افکار خاص تعریف کرده اند. هوش مصنوعی نمی تواند این کار را انجام دهد و در نتیجه محتوایی که تولید می کند فاقد هدفمندی است.


اصالت

 اگرچه ممکن است به نظر برسد که هوش مصنوعی چیزهای بدیع تولید می کند اما برنامه نویسی آن محدود شده است. انسان‌ ها می ‌توانند با خلاقیت، ایده‌ های پیشگامانه ارائه دهند. اما هوش مصنوعی محدود به داده ‌ها و الگوها است و قادر به تولید چیزی واقعاً اصلی نیست.


شباهت ها

اگرچه تفاوت ها در مورد هوش مصنوعی و خلاقیت انسان بسیار بیشتر از شباهت ها است اما چند شباهت وجود دارد که باید در نظر گرفت. هوش مصنوعی به خودی خود چندان خلاقانه نیست اما با هدایت انسان، امکانات به طور قابل توجهی گسترش می یابد.


آزمایش و خطا

 خلاقیت هوش مصنوعی به طور مداوم مانند انسان ها تغییر می کند. انسان ‌ها می‌ توانند با چت ‌ربات ‌های هوش مصنوعی مانند چت جی پی تی تعامل کنند و تلاش‌ های خلاقانه آن را با ویرایش های بهتر برای تولید محصول نهایی تدوین کنند.


توانایی کار با بسیاری از رسانه ها

 با وجود مهندسان متخصص در پشت طراحی AI، هوش مصنوعی بسیار شبیه همتایان انسانی خود، تصاویر خیره کننده، مطالب بازاریابی محتوا، موسیقی و موارد دیگر تولید می کند.مهارت ها و توانایی های هوش مصنوعی در مقابل هوش انسان

در حالی که هوش مصنوعی به طور فزاینده ای در دنیای کسب و کار برای کاهش زمان صرف شده برای انجام برخی کارها محبوب و مفید واقع می شود، برخی از توانایی ها و مجموعه های مهارتی وجود دارد که هرگز قادر به انجام آن ها نیست.


تفاوت ها

برای ادغام موفقیت ‌آمیز این دو هوش، درک این که انسان ‌ها کجا برتر هستند و هوش مصنوعی در کجا برتری دارد، بسیار مهم است. با دانستن زمان مناسب استفاده از توانایی های هوش مصنوعی، پتانسیل بررسی کد یا سئو را ایجاد کنید.


دقت

 هوش مصنوعی از نظر دقت قابل اعتماد تر است. زیرا نمی تواند مانند انسان خطاهای تصادفی انجام دهد. اگرچه هوش مصنوعی ممکن است دقیق تر باشد، خروجی های آن هنوز باید توسط انسان تفسیر شود. مصنوعی در تجزیه و تحلیل داده ها خوب است، اما انسان ها باید تصمیم بگیرند که برای شروع چه داده هایی جمع آوری شوند.


بهره وری

 استفاده از هوش مصنوعی در محیط کار در حال افزایش است زیرا می تواند کارهای تکراری را کارآمد تر از انسان ها انجام دهد. به جای واگذاری وظایف یکنواخت به کارگر انسانی، این کارها را به هوش مصنوعی می دهند.


رهبری

هوش مصنوعی ویژگی های یک رهبر خوب را ندارد. رهبری نیاز به احساسات و روابط دارد. اگرچه هوش مصنوعی می ‌تواند قضاوت ‌های یکنواختی داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که برای قدم گذاشتن در نقش ‌های رهبری مناسب است.


شباهت ها

هوش مصنوعی توانایی ‌ها و مهارت‌ های انسانی را تکمیل می ‌کند نه این که کاملاً جایگزین آن‌ ها شود. با ادغام اطلاعات از هر دو نهاد در جریان کار مشترک، کسب و کارها می توانند نتایج متنوع تری ایجاد کنند که منجر به راه حل های جدید در تولید محتوا و نوشتن محتوا می شود.


حل مسئله

 انسان ها و هوش مصنوعی هر دو مشکلات را حل می کنند حتی اگر این کار را به روش های مختلف انجام دهند. هوش مصنوعی طوری برنامه ریزی شده که در حل مشکل کاملاً بی طرفانه عمل کند. در حالی که انسان ها معمولاً متغیرهای دیگر را در نظر می گیرند.


یادگیری

انسان ‌ها دائماً در حال دریافت اطلاعات جدید، یادگیری و رشد در جریان این فرآیند هستند. همین را می توان در مورد هوش مصنوعی نیز بیان کرد. هنگامی که داده های جدید آموزش داده می شود، می تواند چیزهای جدیدی یاد بگیرد.


هوش مصنوعی چه کاری می تواند انجام دهد که انسان ها نمی توانند انجام دهند؟

وظایف خاصی وجود دارد که هوش مصنوعی همیشه در آن ها، انسان را شکست می دهد. اما، می ‌دانیم که ماشین‌ ها کجا برتر هستند و کجا می ‌توانیم از آن ها به بهترین نحو استفاده کنیم. هوش مصنوعی در موارد زیر بهتر از انسان است:


پردازش حجم زیادی از داده ها

یکی از رایج ترین کاربردهای هوش مصنوعی، اتوماسیون کارهای تکراری است. این کار باعث می شود کارمندان بر روی کارهایی که نیاز به خلاقیت بیشتری دارند، تمرکز کنند.


کار بدون استراحت

هوش مصنوعی برای انجام کار، به ۸ ساعت خواب نیاز ندارد. شبانه روز کار می کند و به همین دلیل بسیاری از شرکت ها روی ربات چت 24 ساعته سرمایه گذاری می کنند که همیشه برای پاسخ به سوالات مشتری در دسترس است.


شناسایی سریع الگوها 

در حالی که انسان ها می توانند الگوها را شناسایی کنند، هوش مصنوعی می تواند این کار را در کسری از زمان انجام دهد و به سرعت نتیجه گیری کند. هوش مصنوعی از اشتباهاتش درس می گیرد و در این فرآیند کارآمدتر و دقیق تر می شود.


بسیاری از بزرگترین مزایای هوش مصنوعی به نظارت انسان نیاز دارد. هوش مصنوعی اغلب به دلیل طراحی محدود می شود و نمی تواند خود را با شرایطی که برنامه نویسی برای آن ندارد، تطبیق دهد. با وجود این که هوش مصنوعی می ‌تواند تصمیم ‌گیری کند، اما این ها هنوز به لمس انسانی نیاز دارند زیرا تفاوت ‌های ظریف و تجربه زندگی مورد نیاز برای تصمیم ‌گیری ‌های پیچیده چیزهایی هستند که هوش مصنوعی نمی ‌تواند داشته باشد.


انسان ها چه کاری می توانند انجام دهند که هوش مصنوعی نمی تواند؟

انسان ها در بسیاری از چیزها که هوش مصنوعی حتی به درک آن ها نزدیک نیست برتری دارند. هوش انسانی و هوش AI متفاوت عمل می کنند. جنبه های عاطفی و فیزیکی که از ما انسان می سازد با ماشین ها قابل مقایسه نیست.


انسان ها در موارد زیر بهتر از هوش مصنوعی هستند:

هوش هیجانی

 ماشین ‌ها شفقت و همدلی را درک نمی ‌کنند. دو مهارت مهم که هنگام تعامل با انسان ‌ها و انجام تجارت مورد نیاز است. معضلات اخلاقی معمولاً با نگاه کردن به مسائل از دریچه عینی قابل حل نیستند.


توسعه روابط

 کار تیمی هنگام راه اندازی هر کسب و کاری ضروری است. هوش مصنوعی عواطف یا احساساتی ندارد که برای ایجاد روابط با همکاران و مشتریان ضروری هستند. انجام وظایف فیزیکی هوش مصنوعی به همان روشی که انسان ها می توانند با دنیای فیزیکی ارتباط برقرار کند و تسلط بر این هنر نزدیک هم نشده است.


خدمات هنری هوش مصنوعی 

هنرمندان هوش مصنوعی برای ایجاد تصاویر اصلی بر اساس داده ‌های ورودی که به آن می ‌دهید استفاده می ‌کنند. این می تواند هر چیزی باشد. از اشکال و الگوهای ساده گرفته تا تصاویر پیچیده و واقعی.


ادغام هوش مصنوعی در عملیات تجاری 

نمی توان انکار کرد که هوش مصنوعی، انسان ها را در زمین های بازی خاصی شکست داده است. به جای رقابت، انسان ها می توانند با هوش مصنوعی متحد شوند تا از مجموعه مهارت های منحصر به فردی که هر کدام دارند استفاده کنند. به عنوان مثال، برای سرعت بخشیدن به فرآیندها و کارآمدتر شدن از هوش مصنوعی در وظایف بازاریابی محتوا استفاده کنید.


در این جا نحوه شروع به کار آمده است:

    با روند های هوش مصنوعی در صنعت، به روز باشید. تحقیق کنید که چگونه رقبا و سایر مشاغل در صنعت بهترین استفاده را از هوش مصنوعی می ‌برند.

    فرصت ‌هایی را برای یکپارچه ‌سازی هوش مصنوعی شناسایی کنید. اجرای راه حل های مشابه برای افزایش بهره وری را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که هنوز کنترل انسان روی تمام مواد تولید شده توسط هوش مصنوعی وجود دارد.

    با کارشناسان و فروشندگان هوش مصنوعی همکاری کنید. فریلنسرهای متخصص هوش مصنوعی را که در کار با ابزارهای مختلف هوش مصنوعی مهارت دارند بیابید.

    استراتژی هایی برای استفاده از هوش مصنوعی و مشارکت های انسانی ایجاد کنید. موفقیت کمپین ها را رصد کنید و راه های جدیدی برای همکاری با هوش مصنوعی پیدا کنید.


هنگام پیاده ‌سازی هوش مصنوعی در گردش کار، رعایت اصول اخلاقی بسیار مهم است. کسب ‌و کارها باید خط ‌مشی اخلاقی هوش مصنوعی تدوین کنند و به طور مستمر همه سیستم ‌ها را حسابرسی کنند. همچنین نگرانی‌ هایی در مورد حریم خصوصی وجود دارد، به همین دلیل است که کسب ‌و کارها باید از اطلاعات شان محافظت و کنترل‌ های دسترسی دقیق اعمال کنند.


با کاربران فناوری و همچنین با کسانی که به استفاده از آن اعتماد دارند در تماس باشید و مطمئن شوید که همه سهامداران در توسعه آن مشارکت دارند. باید به یاد داشته باشیم که هوش مصنوعی ابزاری برای انسان ها برای بهبود زندگی است و نه یک هدف. پذیرش هوش مصنوعی از سال 2017 بیش از دو برابر شده است. نه تنها استفاده از آن در حال افزایش است بلکه سرمایه گذاری در ابزارهای هوش مصنوعی نیز در حال رشد است. این سرمایه گذاری فراگیر تحولات قابل توجهی در صنایع ایجاد می کند. در توسعه محصول، بازاریابی و فروش، هوش مصنوعی باعث افزایش درآمد می شود.پتانسیل همکاری هوش مصنوعی و انسان

هوش مصنوعی تنها چیزی نیست که به تکامل ادامه می دهد. تعامل انسان با ماشین آلات در حال رشد است. همه افراد توانایی کار در کنار هوش مصنوعی را ندارند بنابراین متخصصان هوش مصنوعی در حال پر کردن شکاف بین مشاغل و این فناوری هستند. انگلیسی داغ ‌ترین زبان برنامه ‌نویسی جدید است و هوش مصنوعی حتی به انسان‌ های غیر فنی نیز این امکان را می ‌دهد تا دستورالعمل ‌های قدرتمندی را به رایانه بدهند تا تقریباً به هر نتیجه ‌ای دست یابند. این مجموعه مهارت در سال ‌های آینده مهم‌ تر خواهد شد. 

هوش مصنوعی به فریلنسرها این امکان را می ‌دهد تا با یادگیری مهارت ‌های جدید و خاص از بازار کار استفاده کنند. کسب ‌و کارهایی که به مهندسان، مشاوران و کارشناسان فوری وش مصنوعی نیاز دارند، به‌جای سرمایه‌ گذاری روی عضو تیم تمام‌ وقت، به دنبال نرم افزار هوش مصنوعی برای این پروژه ‌ها خواهند بود.

فریلنسرهایی که در زمینه استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در حوزه خود مسلط هستند، مطمئناً پیشرفت خواهند کرد. به ‌ویژه که همه صنایع به سمت رویکردی مبتنی بر فناوری حرکت می ‌کنند. این انتقال تقاضا برای کسانی ایجاد می کند که نه تنها می توانند در این چشم انداز دیجیتال جدید حرکت کنند، بلکه از آن برای بهینه سازی خروجی ها نیز استفاده می کنند.

برای مشاهده دوره های برنامه نویسی  کلیک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک 
لینک این مطلب را کپی کنید:
کپی شد!

نظرات

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

آرمین نوریانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است