در این مقاله در مورد مزایا و کاربردهای داشتن مدرک، نحوه دستیابی به مهارت ها و گواهینامه ها و این که چرا به مهارت ها اهمیت زیادی داده می شود صحبت خواهیم کرد. اغلب می شنویم که کارفرمایان، دانشجویان آینده نگر، کارآفرینان و آینده پژوهان می گویند که همه چیز به مهارت ها مربوط می شود نه مدرک. آیا مدرک تحصیلی واقعا مهم است؟ چرا مهارت ها بیشتر از مدرک مهم است؟ آیا مدرک دانشگاهی برای موفقیت لازم است؟


برخی از معروف ‌ترین نام ‌های فناوری از بیل گیتس گرفته تا لری الیسون و استیو جابز تصمیم گرفتند تحصیلات آکادمیک نداشته باشند و به روش تجربی و عملی ادامه دهند. آن ها به اندازه کافی با اعتماد به نفس و دیوانه بودند که از نردبان موفقیت بالا رفته و به اوج برسند. مهارت های آن ها تفاوت ایجاد کرد، نه مدرک! ایلان ماسک می گوید: مهارت ها بیشتر از مدرک مهم هستند. آیا واقعا این سناریو درست است؟ آیا این بدان معناست که باید از تلاش برای گرفتن مدرک دست برداریم؟ 


مهارت

هر دارنده مدرک لزوماً ماهر نیست. این مهارت است که به رسیدن به هدف کمک می کند و نه مدرک. مهارت، اصطلاحی انتزاعی است که نمی توان آن را روی کاغذ ارزیابی کرد. طیف گسترده ای از فعالیت ها است که در درون فرد اصلاح می شود و از طریق مفاهیم عملی مکرر در زندگی پرورش می یابد. این مدرک نیست بلکه مهارت است که به موفقیت می انجامد. با مدرک فقط می توانید شغل به دست آورید اما بدون مهارت نمی توان به رشد بیشتر دست یافت. این مهارت است که کارفرمایان، مشتریان و مدیران را جذب می ‌کند. بدون مهارت، فرد نمی تواند توجه ما فوق را جلب کند و به موفقیت دست یابد. بزرگان تاریخ، همگی افراد ماهری بودند اما مدرک دانشگاهی نداشتند.

مدرک

مدرک

با مدرک می توانید شغل به دست آورید. اما بدون مهارت نمی توانید به رشد بیشتر دست یابید. مدرک و مهارت دو روی سکه هستند و مدرک چیزی نیست جز مهارت تایید شده در فرد. نیاز به مدرک به علایق شخصی بستگی دارد. در برخی شرایط ممکن است به آن به عنوان مجوز ورود به شغل نیاز داشته باشید اما با گذشت زمان و ایجاد فرهنگ دورکاری، مهارت ‌ها بسیار بیشتر از داشتن مدرک دانشگاهی مورد تقاضا هستند. این بدان معنا نیست که اگر مدرکی دارید آن را دور بیندازید. داشتن مدرک در بازار کار امتیاز محسوب می شود.


مدارک دارای مزایای خود هستند و نمی توانیم آن را انکار کنیم از جمله:

    باعث می شود فرد نسبت به رویکرد و دیدگاهش اطمینان بیشتری داشته باشد.

    گذراندن دوره دانشگاهی می تواند بخش مهمی از رشد شخصیت باشد.

    می تواند به تقویت روحیه جمعی در بین افراد کمک کند که در نهایت به بهبود زندگی حرفه ای کمک خواهد کرد.

    مدرک باعث احترام و شهرت اجتماعی می شود.

    مدرک برای استادش پول و مقام می آورد. هرچه مدرک تخصصی تر باشد پست، جایگاه و حقوق بالاتر استبه طور کلی، فرد برای موفقیت در مسابقه زندگی حرفه ای باید مدرک و مهارت داشته باشد. به طور فزاینده ای این شعار را می شنویم: مهارت، نه مدرک. کسب مهارت به معنای کنار گذاشتن مدرک نیست. این فقط دیدگاه تان را گسترش می دهد تا فراتر از درجه ها و جایگاه ها بروید. بنابراین مجموعه مهارت های مناسب باید تمرکز اصلی باشد. اما چگونه می ‌توانیم نشان دهیم که مهارت ‌های خاصی داریم و چه در شرکت ‌ها یا مشاغل آزاد با یا بدون داشتن مدرک کار و وظایف مان را مدیریت کنیم؟

چگونه مدرک را با مهارت های مناسب تکمیل کنیم؟

چگونه مدرک را با مهارت های مناسب تکمیل کنیم؟

وقتی می توانید کار کنید و درآمد و تجربه کسب کنید آیا صرف این همه زمان و هزینه برای گرفتن مدرک منطقی است؟ آیا کارفرمایان برای تجربه واقعی و آموزش در حین کار به اندازه کافی ارزش قائل هستند که فقدان مدرک در رزومه را نادیده بگیرند؟ شرکت ‌ها اکنون در حال درک این مطلب هستند. برای فرصت ‌های شغلی، کارفرمایان دیگر به‌ دنبال نیروی کار صرفا تحصیل کرده نیستند بلکه در عوض به ‌دنبال افراد ماهر هستند. فردی که مهارت‌ های فنی و نرم افزاری مورد نیاز برای کار در مشاغل فناوری را از طریق مسیرهای آموزشی غیر سنتی را توسعه می ‌دهد.

این کارگران مدرک دانشگاهی ندارند. در عوض، کارگر جدید از طریق کالج‌ های اجتماعی، کمپ‌ های راه‌ اندازی نرم‌ افزار، گواهینامه ‌های حرفه ‌ای، برنامه‌ های صدور گواهینامه فنی، آموزش فنی دبیرستان و آموزش و کارآموزی در حین کار آموزش می ‌بیند. به طور مشروط، گزینه هایی برای برنامه مدرک سنتی وجود دارد که می تواند به پیشرفت دانش و تجربه کاری کمک کند. گواهینامه ها کمک می کند تا تخصص تان را نشان دهید و اعتبار بیشتری به دست آورید. امروزه حتی فارغ ‌التحصیلان مدرسه می‌ توانند با مجموعه ‌ای از مهارت ‌ها و و بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی شغلی مناسب پیدا کنند.


آموزش مجازی و ارتقاء مهارت

حتی قبل از همه ‌گیری، بسیاری از مردم از طریق تجربه یادگیری مجازی به دریافت گواهی ‌ها و مدرک‌ ها روی آوردند. مدرک لیسانس را می توان از کالج های آنلاین گرفت آن هم با شهریه های کمتر. گواهینامه ‌های حرفه ‌ای می ‌توانند کمک کنند تا مهارت‌ های جدیدی را با هزینه ‌ای مقرون به صرفه و بدون گذراندن دوره‌ های تحصیلی منظم دریافت کنید. 

شرکت ها اغلب برنامه های صدور مدرک ارائه می دهند. به عنوان مثال گوگل، آمازون، مایکروسافت و غیره برنامه هایی را در معماری، مهندسی، امنیت، رسانه های اجتماعی و بازاریابی و تبلیغات دیجیتال و بسیاری از نقش های دیگر ارائه می دهند. این گواهینامه‌ های حرفه ‌ای نه تنها دانش و مهارت ‌هایتان را در یک حوزه خاص افزایش می ‌دهد بلکه کمک می ‌کند تا شغل یا ترفیع پردرآمدی پیدا کرده و همچنین روحیه کارکنان را تقویت کنید.

در دنیای امروز، تغییرات در نحوه کار، برقراری ارتباط و یادگیری با سرعتی سریع به تکامل ادامه خواهد داد. جامعه کاربران خبره و حرفه ای به یکدیگر کمک کرده و روندها را از طریق تالارهای گفتگوی ارزشمند شناسایی می کنند. گاهی اوقات گیج می شویم و تصمیم گیری در مورد این که کدام مهارت را کسب کنیم برایمان مشکل است. کدام مهارت ها مناسب است و کدام گواهینامه می تواند در یادگیری مهارت کمک کند؟ حتی اگر تصمیم تان را گرفته اید، افکار گیج کننده ای مانند این که از کجا شروع و کدام گزینه را انتخاب کنید بسیار طبیعی است.

همه می دانیم که همیشه چیزی برای یادگیری و بهبود وجود دارد. فقط باید برایش وقت پیدا کنیم. اطلاعات زیادی در اینترنت وجود دارد و با منابع بسیار زیاد، پیمایش و خواندن همه آن ها دشوار است. وب ‌سایت هایی با هدف جمع ‌آوری همه ابزارهای مناسب که کمک می‌ کنند استراتژی مناسب برای گرفتن مدرک را پیدا کنیم راه اندازی شده اند. هرکسی که رنج سفر را متحمل شده است به دستاورد خود افتخار می کند و بیش از آن مایل است که تجربیاتش را به اشتراک بگذارد تا دیگران بتوانند از تحقیقات او بهره مند شوند. همچنین هر کسی که مدرک گرفته است به دنبال افزایش تخصص با گرفتن گواهینامه سطح بعدی است.


تجسم آینده مهارت ها 

در حال و آینده به مهارت‌ های درست، ارزش بیشتری نسبت به مدارک تحصیلی داده می ‌شود. زیرا ماهیت کار و مشاغل به سرعت در حال تغییر است. آینده کار نه تنها در مورد مهارت های تخصصی بلکه در مورد مهارت های شغلی کل نگر خواهد بود. شرکت ها به دنبال چیزی فراتر از مهارت های تکلیف محور هستند. آن ‌ها افرادی را می ‌خواهند که به جزئیات، مهارت ‌های حل مسئله خلاق، ذهنیت مشارکتی، مهارت ‌های مدیریت زمان، مهارت ‌های محل کار و توانایی مقابله با ابهامات و پیچیدگی ‌ها توجه داشته باشند. این ها نیز مهارت ‌هایی است که اغلب از طریق کارآموزی قابل یادگیری هستند.

اغلب، یک سوم اول زندگی را صرف کسب مدارک دانشگاهی کرده ‌ایم که برای یافتن شغل به آن نیاز داریم و نیمی دیگر از زندگی شغلی، کسب مهارت های مورد نیاز برای شغل خاص است که نشان می دهد ماهیت کار به همراه مهارت ها و دانش مورد نیاز برای اجرای آن برای تمام عمر بدون تغییر باقی می ماند که البته دیگر معتبر نیست. بسیاری از ما برخلاف والدینمان که شغل مادام العمر داشتند چندین شغل و مسیرهای شغلی متفاوت داشته ایم. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، بیش از یک میلیارد شغل که تقریباً یک سوم کل مشاغل در سراسر جهان است احتمالاً در دهه آینده توسط فناوری تغییر خواهند کرد و ما قبلاً شاهد این اتفاق بوده ایم.


به کارکنان خدمات رستوران فکر کنید که سفارش را با تبلت متصل به سیستم پردازش سفارش مرکزی در آشپزخانه دریافت می ‌کنند. تبلت باید بدون اشکال باشد تا رستوران به خوبی کار کند. به برنامه ‌هایی فکر کنید که برای خرید، پیگیری سفارش ‌ها و اطلاع ‌رسانی استفاده می‌ کنید. فروشگاه باید آن ها را در تمام ساعات روز و در تمام طول سال فعال نگه دارد. از آن جایی که هر یک از این فروشگاه‌ ها داده ‌های مشتری را جمع‌ آوری و نگهداری می‌ کنند به تحلیل‌ گران داده نیاز دارند. آن ها همچنین باید این داده ها را ایمن کنند به این معنی که باید عملیات امنیت سایبری اجرا کنند.

این به معنای افزایش غیرعادی و سریع در انواع جدید مشاغل دیجیتال است. در آینده، هجوم سریعی از نقش‌ ها در خط مقدم اقتصاد داده و هوش مصنوعی و نقش‌ های مهندسی جدید، رایانش ابری و نقش‌ های توسعه محصول وجود خواهد داشت. این مشاغل نیاز به استعداد با مهارت ‌های مناسب دارند و مهمتر از همه، می ‌توانند حتی برای کسانی که مدرک سنتی ندارند، یاد گرفته شوند. برای هر کارمندی که به دنبال دریافت حقوق بالاتر یا بالا رفتن از نردبان موفقیت است ضروری است که نحوه گسترش صنعت را مطالعه کند. از جمله شناخت مجموعه مهارت ‌های خاص مورد تقاضا. همچنین راه ‌های غیر سنتی مانند برنامه ‌های ارائه گواهینامه، کمپ ‌ها، وبینارها، دوره‌ های آنلاین بدون مدرک، کنفرانس ‌ها و موارد دیگر وجود دارد. بنابراین، کارفرمایان امروزی می ‌خواهند کدام مهارت‌ های خاص را در متقاضیان شغلی ببینند؟


بر اساس تجزیه و تحلیل شغلی، شش مدرک زیر در نظر گرفته می شوند:

    مهارت های ارتباطی

    مدیریت زمان

    توانایی کار با تیم

    انگیزه مستقل

    تجربه خاص در مایکروسافت آفیس

    توانایی کار در محیطی سریع


آموزش رسمی از آن چه اکنون کارفرمایان به آن نیاز دارند یعنی تربیت افرادی با مهارت های مناسب، عقب مانده است. این مهارتی است که به فرد کمک می کند تا از لحاظ مادی یا مالی و غیر مادی در موقعیت شغلی، اهمیت و احترام اجتماعی، شناخت و غیره رشد کند. مدرک می ‌تواند اولین پله در نردبان مهارت‌ هایی باشد که منجر به موفقیت های شغلی مناسب در زندگی می ‌شود. در عین حال به دلیل کارایی های ایجاد شده توسط اینترنت و فناوری های جدید، به زودی اقتصاد جهانی کاملاً متفاوت شده و نیمی از مشاغل امروزی وجود نخواهند داشت. آن چه باقی می ‌ماند، مشاغل بر پایه تجربه کار است و به مهارت‌ هایی نیاز دارند که بیشتر از طریق مسیرهای جایگزین به دست می ‌آیند. شکاف مهارتی مشکلی است که همه را ملزم می کند در آموزش پیشرفته تجدید نظر کنند.


برای مشاهده دوره های برنامه نویسی کلیک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک