مسیر یادگیری برنامه نویسی

هرکسی می ‌تواند با صرف وقت و دسترسی به اینترنت، برنامه نویسی را یاد بگیرد. این شامل شما نیز می شود. برنامه نویسی اگرچه چالش برانگیز است اما می تواند یکی از با ارزش‌ ترین تجربیات زندگی حرفه‌ای تان باشد.


برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی فرآیند استفاده از زبان های برنامه نویسی برای دادن دستورالعمل به کامپیوتر است. این دستورالعمل‌ ها برای وب‌ سایت‌ ها، نرم ‌افزارها و برنامه‌ هایی که مردم هر روز استفاده می ‌کنند ارائه می شوند.


چرا باید برنامه نویسی را یاد بگیریم؟

قبل از این که وارد اولین درس شوید پیشنهاد می کنیم در وهله اول به این فکر کنید که چرا می خواهید برنامه نویسی کنید. این کمک می کند تا مشخص کنید کدام زبان برنامه نویسی را ابتدا یاد بگیرید، چه نوع پروژه هایی را می خواهید تکمیل کنید و در نهایت چه چیزی می خواهید با مهارت تان بسازید.


برنامه نویسی به ایجاد مهارت های حرفه ای کمک می کند

بعد از ورود به دنیای برنامه نویسی خواهید دید که این حرفه چگونه درها را به روی فرصت ‌های متعدد نه تنها در فناوری بلکه در صنایع مختلف باز می ‌کند. این مهارتی است که قدرت ایجاد، نوآوری و حل مشکلات را به روش ‌های جدید ارائه می ‌دهد. همان طور که فناوری به زندگی روزمره ما وارد می شود مهارت ‌های برنامه نویسی در میان سایر رشته ها بیشتر مورد علاقه قرار می ‌گیرد و جزو مهارت‌ های پرتقاضا در حوزه محاسبات هستند.


طراحان وب باید  HTML، CSS  و جاوا اسکریپت و مدیران پروژه باید عملکرد درونی ابزارهایی که به ساخت آن ها کمک می کنند را بدانند. حتی اگر وب‌ سایت ساده وردپرسی دارید آشنایی با زبان‌ های فرانت ‌اند و مقداری PHP بسیار مفید است. برنامه  نویسی، دانش فنی، توانایی درک مفاهیم انتزاعی و این که می توانید مسائل پیچیده را حل کنید ارائه می دهد. در نهایت، دانش برنامه نویسی شما را قادر می سازد تا کار آزاد یا حرفه ای تمام وقت داشته باشید.


با کدنویسی درآمد بالا کسب کنید

کدنویسی می تواند کمک کند تا درآمد بیشتری کسب کنید

مزایای مالی مهارت های برنامه نویسی را نمی توان انکار کرد. صنعت فناوری به دلیل مزیت حقوقی اش شناخته شده و به عنوان فردی که در این حوزه فعالیت می کنید ارتقاء مالی یک گزینه مهم است .

بین کد نویس ها و برنامه نویسان تفاوت هایی وجود دارد. همان طور که به یادگیری در مورد کد نویسی ادامه می دهید ممکن است شروع به یادگیری تخصص کنید. بالاترین حقوق برنامه نویسی توانایی ارائه مهارت ها در نوع خاصی از کد نویسی است.


به عنوان مثال با یادگیری کد نویسی می توانید توسعه دهنده شوید. توسعه دهندگان علاوه بر نوشتن کد، نرم افزار را نیز اشکال زدایی کرده و با کد منبع کار می کنند. توسعه دهندگان معمولاً در یک زبان برنامه نویسی خاص تخصص دارند. توسعه دهندگان اغلب حقوق بیشتری نسبت به برنامه نویسان دریافت می کنند و رشد شغلی پیش بینی شده بالایی دارند. 

برنامه نویسی امکان می دهد خالق باشید

یکی از جالب‌ ترین مزایای یادگیری برنامه نویسی این است که می‌ توانید ایده‌ هایتان را زنده کنید. آیا ایده ای برای وب سایت، برنامه یا بازی رایانه ای دارید؟ اکنون می توانید آن را دقیقاً همان طور که می خواهید بسازید سپس آن را با جهان به اشتراک بگذارید. چه بخواهید از پروژه تان کسب درآمد کنید چه بخواهید آن را در یک پلتفرم منبع باز مانند GitHub پست کنید یا صرفاً چیزهایی را به عنوان سرگرمی بسازید دانش و ابزار لازم برای انجام این کار را خواهید داشت.


برنامه نویسی می تواند در درک بهتر دنیای اطراف کمک کند

حتی یادگیری اصول اولیه برنامه نویسی کامپیوتر کمک می کند تا اجزای چشم انداز فناوری رو به رشد را درک کنید و دیدگاهی کاملاً جدید در مورد فناوری های زندگی به دست خواهید آورد و از نحوه جمع آوری همه آن ها مطلع خواهید شد.


برنامه نویسی سرگرم کننده است

یادگیری برنامه نویسی یک تجربه لذت بخش، ساده اما واقعی است. زمانی که اصول اولیه را به پایان رساندید و پروژه هایتان را شروع کردید این فرآیند کمتر شبیه به یادگیری و بیشتر شبیه اوقات فراغت خواهد بود. 


نحوه شروع برنامه نویسی

به لطف اینترنت، برنامه نویسی و یادگیری آن بسیار آسان شده است. اما حجم زیاد گزینه‌ ها می ‌تواند برخی از برنامه نویسان جدید را قبل از شروع متوقف کند.


بدانید که چرا می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید

بدانید که چرا می خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید

اگر هدف نهایی نداشته باشید ممکن است ناامید شوید و قبل از رسیدن به مهارت لازم، یادگیری را متوقف کنید. بنابراین قبل از شروع مطالعه به این فکر کنید که چرا می خواهید برنامه نویسی کنید. در مورد پروژه هایی که می خواهید تکمیل کنید چرا این مهارت شما را هیجان زده می کند و چه منابعی در دسترس دارید فکر کنید.

به عنوان مثال آیا می دانید کجا می خواهید کار کنید و برای چه پروژه هایی به توسعه دهندگان نیاز دارند؟ آیا آماده هستید که برای یادگیری برنامه نویسی، زبان های برنامه نویسی مناسب و ساخت پروژه ها وقت بگذارید؟ تعیین هدف مهم است اما می تواند طاقت فرسا باشد. در عوض پیشنهاد می کنیم با اهداف کوچکتر و خاص تر شروع کنید. به عنوان مثال فرض کنید می خواهید برای دوست تان اپلیکیشن موبایل بسازید. این هدف کمک می کند تا مهارت های مورد نیاز تان را گسترش داده و تشخیص دهید با کدام زبان برنامه نویسی شروع کنید. همچنین می توانید ضرب الاجل تعیین کرده تا زمان تان را در حین یادگیری مدیریت کنید.


ابتدا انتخاب کنید که کدام زبان برنامه نویسی را می خواهید یاد بگیرید

اگر می ‌خواهید بفهمید با کدام زبان برنامه ‌نویسی شروع کنید به اهداف بلند مدت فکر کنید. آیا برای سرگرمی برنامه نویسی می کنید یا برای پیشرفت در محل کار؟ آیا جدول زمانی منعطف دارید یا باید پروژه را با عجله به پایان برسانید؟ گاهی اوقات ممکن است ماه ها طول بکشد تا زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید. 


در دوره های آنلاین شرکت کنید

یادگیری برنامه نویسی دیگر به کلاس حضوری نیاز ندارد. امروزه هزاران دوره برنامه نویسی آنلاین وجود دارد که همه چیز را از HTML  گرفته تا ساختارهای داده و الگوریتم های پیچیده پوشش می دهد. اولین دوره باید مبانی زبان را معرفی کند و شامل ماژول ها و تکالیف تعاملی برای هدایت یادگیری باشد. دوره‌ ها ساختاری برای یادگیری ایجاد می‌ کنند که به عنوان مفاهیم پایه در علوم کامپیوتر محسوب می شوند. دوره سازماندهی شده تضمین می کند که آموزش ها را به ترتیب صحیح یاد می گیرید.


آموزش های ویدئویی تماشا کنید

احتمالاً یک یا دو آموزش در یوتیوب را تماشا کرده اید چرا همین کار را برای برنامه نویسی انجام ندهید؟ در حالی که دوره های آنلاین بهترین گزینه برای تجربه عملی هستن، ویدیوهای آنلاین می توانند یادگیری را تکمیل کنند و کنجکاوی را به خود مشغول دارند. 


نحوه برنامه نویسی افراد دیگر را بررسی کنید

نحوه برنامه نویسی افراد دیگر را بررسی کنید

برای برخی افراد آسان‌ تر است که کار شخص دیگری را ویرایش تا این که پروژه جدید ایجاد کنند. راهی عالی برای یادگیری نحوه برنامه نویسی این است که کد شخص دیگری را مرور کنید. بررسی کد برنامه نویسان دیگر می تواند الهام بخش باشد و مهارت های کدنویسی تان را بیشتر کند. این رویکرد کمک می کند کدهای خود را عیب یابی کنید، کدهای جدید را سریعتر درک کنید و مثال های ملموسی از برنامه نویسی با کیفیت ارائه می دهد.

برای مشاهده دوره های برنامه نویسی کلیک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک