چرا آشپزی نوعی هنر است

آشپزی هنر است و افرادی که در این حرفه ی کار می کنند به عنوان هنرمند آشپز شناخته می شوند. تهیه ی ماهرانه غذاهایی که دلپذیر باشند بر عهده ی آن هاست. هنرمندان آشپزی نیاز به دانش زیادی در مورد علم غذایی که تهیه می کنند و درک خوبی از نحوه تأثیر رژیم غذایی در تهیه وعده ها دارند. آشپزها در رستوران ها، بیمارستان ها و سایر موسسات کار می کنند که شرایط آشپزخانه بسته به نوع  کار متفاوت است. هنر آشپزی از شاخه های زیادی تشکیل شده است. برخی از آن ها ابزار، روش ها، ترکیب ادویه ها و موادی است که به غذا طعم می بخشد. معمولاً برای رسیدن به نتیجه مطلوب به اندازه گیری های مناسب، انتخاب مناسب و ترکیب دقیق مواد نیاز دارد. تنوع هنر آشپزی در سراسر جهان منعکس کننده بسیاری از ملاحظات اقتصادی، زیبایی شناختی، تغذیه ای، مذهبی و فرهنگی است.

آشپزی برای روح مفید است. وقتی در خانه آشپزی می ‌کنید دائماً چیز جدیدی یاد می ‌گیرید و خود و خانواده ‌تان را با غذاهای سالم و کامل تغذیه می‌ کنید. برخی از بهترین سرآشپزها اغلب 'هنرمند' نامیده می شوند زیرا آشپزی قطعا یک اثر هنری می آفریند. 

خلاقیت کلید آشپزی

وقتی شاهکار تان را خلق می کنید چه روی بوم و چه در آشپزخانه، سطح خاصی از خلاقیت همیشه در آن دخیل است. وقتی در حال آشپزی هستید دستور غذا ممکن است سطح پایه خوبی برای غذایی باشد که درست می کنید اما همیشه باید به شهود تان نیز گوش دهید. این جا کمی فلفل بیشتر می خواهید یا آن جا کمی ریحان کمتر؟ به حس تان اعتماد کنید. ترجیح می ‌دهید استیک را کمی کمتر از آن چه در دستور غذا نشان می ‌دهد آماده کنید؟ در آشپزی، سلیقه و ترجیحات شخصی مهم است. وقتی شروع به آشپزی می کنید به خودتان فضایی برای خلاقیت بیشتر بدهید تا اثر هنری تان را به سطح بالاتری ببرید.

آموزش آشپزی تمرین مداوم و مستمر

تمرین مداوم و مستمر

پیکاسو با دانستن علم طراحی اولین تابلویش را خلق نکرد. او با یادگیری اصول اولیه 'نقاشی کردن' را شروع  و سپس به طور مداوم بر اساس تجربه و الهام در طول زندگی یاد گرفت و به خلق آثار مختص به خودش پرداخت. به همین ترتیب، آشپزی باید فرآیند یادگیری مداوم باشد. ابتدا اصول اولیه را بیاموزید. این که چه طعم ‌هایی با هم ترکیب می ‌شوند، چه تکنیک ‌هایی بهتر عمل می ‌کنند، چه موادی باید برای وعده غذایی منسجم و مغذی در نظر گرفته شود؟ به این ترتیب می ‌توانید با الهام گرفتن به یادگیری ادامه دهید. تمرین این اصول اولیه به طور مداوم، تضمین می ‌کند که می ‌توانید زمان بیشتری را صرف پختن طعم‌ های منحصربه ‌فرد کنید. غذاهایی متناسب با ذائقه‌ی شخصی ‌تان بپزید که تمام خانواده دوستش داشته باشند.

آشپزی هنر بصری

آشپزی هنر بصری 

بسیاری از فرآیند پخت و پز، فوق العاده تجربی و لمسی است. غذا را آزمایش می کنید تا ببینید آیا به نمک بیشتری نیاز دارید یا خیر و دستور العمل ها را بر اساس ترجیحات تان تنظیم می کنید. درست مانند یک نقاش که امضای نهایی را به اثرش اضافه می ‌کند روشی که آشپزی می کنید به ذوق و سلیقه خودتان بستگی دارد. مخلوط کردن رنگ ‌ها و بافت ‌ها در بشقاب، اضافه کردن کمی سس یا تزیین کوچکی روی بشقاب حتی ساده‌ ترین غذا را واقعاً جذاب می ‌کند. آشپزی می تواند واقعاً زیبا باشد.

آشپزی و ایجاد واکنش عاطفی 

درست مانند بزرگ ترین آثار هنری موزه، بهترین غذاها نیز داستانی روایت می کنند. آشپزی روزانه تمرین خوبی برای پختن غذاها با عشق و تبدیل آن ها به شاهکار واقعی است. دستور العمل های قدیمی و خانوادگی را امتحان کنید و اجازه دهید ذائقه تان با خاطرات زنده شود.

هنر آشپزی و روش های پخت اصولی مواد غذایی

هنر آشپزی، اگر نه همیشه ولی به طور خاص با آتش همراه است. گرمای تولید شده توسط آتش برای تغییر بافت، طعم، محتویات غذایی و حتی ظاهر غذا مورد نیاز است. گرم کردن در هنر آشپزی مهم است زیرا غذا را ضد عفونی و نرم تر می کند. منطقه خطر غذایی بین 4 تا 60 درجه سانتیگراد است. در این دماها، باکتری هایی که به غذا منتقل شده اند می توانند با سرعت بسیار نگران کننده ای رشد کنند. در شرایط ایده آل، باکتری ها می توانند جمعیت شان را هر بیست دقیقه دو برابر کنند. اگرچه در یک نگاه این غذاها ممکن است ناسالم به نظر نرسند اما در صورت مصرف ممکن است مضر باشند. بسیاری از مردم این تصور غلط را دارند که باکتری‌ ها وقتی غذا را فریز می‌ کنیم یا آن ها را در یخچال قرار می‌ دهیم می‌ میرند. این کار در واقع، غذا را از باکتری ‌ها پاک نمی ‌کند فقط سرعت گسترش آن ها را کاهش می ‌دهد.

پخت با آتش

یکی از معروف ترین بخش ها در هنر آشپزی مرحله پخت است. پخت، هنر پختن غذا با استفاده از فر است که از طریق اعمال حرارت خشک به طور یکنواخت، غذا پخته می شود. در تولید دسرهای شیرینی پزی مانند تارت، پای و کیک نیز از فر استفاده می شود. گرمای خشک فر باعث ژلاتینه شدن نشاسته و در نتیجه قهوه ای شدن یا ذغالی شدن قسمت بیرونی غذا می شود. برخی از افراد آماتور در آشپزی ممکن است فکر کنند که قسمت ذغالی یا قهوه‌ای، آن قدر که به نظر می ‌رسد خوش طعم نیست. اما این قسمت در واقع چیزی است که طعم و مزه غذای پخته شده را می ‌دهد و تا حدی رطوبت آن را حفظ می کند. قهوه ای شدن ظاهری در غذای پخته شده به دلیل کاراملی شدن شکر و واکنش شیمیایی بین قند و اسید آمینه ایجاد می شود. از طرف دیگر، رطوبت موجود در شیرینی پخته شده به طور کامل حفظ نمی شود زیرا شیرینی در حال پخت، خشک تر می شود. 

آشپزی آپ پز کردن

آب پز کردن

آب پز کردن، دسته دیگری از هنرهای آشپزی است که به دسته های دیگری تقسیم می شود. بلانچینگ  اصطلاح آشپزی است که برای توصیف غوطه ور شدن غذا در آب جوش و خارج کردن آن پس از مدتی معین و سپس ریختن در آب سرد یا عبور دادن آب روی آن می شود. پخت تحت فشار زمانی است که غذا در داخل ظرف در بسته پخته می شود که هوای ورودی یا خروجی آن را محدود می کند. این تکنیک سرعت پخت و پز را افزایش می دهد. آب پز کردن با سبزیجات احتمالاً محبوب ترین روش آشپزی است که در آن گوشت ‌ها را به قطعات کوچک ‌تر برش می‌ دهند و همراه با آب سبزیجات می پزند. سایر روش‌ های جوشاندن عبارتند از: آب‌ پز کردن، بخارپز کردن، دم کردن، بخارپز کردن دوبل، خیساندن و پخت در خلاء.

اکثر مردم آمریکای شمالی از کباب کردن و مایکروویو به عنوان رایج ترین شکل پخت و پز استفاده می کنند. ساده ترین روش پخت، مایکروویو است و این روش پخت بیشتر برای گرم کردن مجدد غذاهای آماده مصرف استفاده می شود. برای کباب کردن، اکثر مردم آمریکای شمالی یک کباب پز یا باربیکیو در حیاط خلوت خود دارند. روش های برشته کردن مانند کباب کردن، سرخ کردن یا حتی دودی کردن غذا است.


برای مشاهده دوره های آشپزی کلیک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک