آموزش نحوه مصرف صحیح محصولات زیبایی

مراقبت از پوست  و به طور خاص هنر ایجاد روال مراقبت از پوست می تواند نوعی مراقبت از خودتان باشد. اما با وجود صدها محصول در بازار، پیدا کردن روش صحیح لایه ‌برداری، استفاده از مرطوب ‌کننده و کرم دور چشم می‌ تواند بسیار مشکل باشد. در این مقاله برای تعیین ترتیب صحیح استفاده از محصولات زیبایی توصیه هایی برای بهترین نتایج ارائه داده ایم.

چگونه روتین مراقبت از پوست ایجاد کنیم

هنگام ساختن روال مراقبت از پوست، قانون کلی این است که از سبک ‌ترین به سنگین ‌ترین (از نظر قوام) بروید و به تدریج از محصولات سنگین‌ تر مانند کرم ‌ها و لوسیون ‌ها استفاده کنید. به گفته دکتر هدلی کینگ، متخصص پوست و مو، این کار به این دلیل است که پوست، محصولات سبک را به سرعت جذب می کند و امکان می دهد محصولات بیشتری را به راحتی استفاده کنید.

روتین مراقبت از پوست صبحگاهی

برای بسیاری از افراد، برنامه صبحگاهی شبیه به برنامه شبانه خواهد بود. با این حال، برخی محصولات مانند ضد آفتاب هنگام صبح بسیار مفید هستند زیرا از پوست در برابر عوامل محیطی محافظت می کند. متخصصان توصیه می کنند هنگام صبح از پاک کننده و سپس سرم، مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید. وقتی نوبت به افزودن تونرها یا کرم‌ های دور چشم به برنامه صبحگاهی‌ می ‌رسد، در صورت تمایل می‌ توانید از آن‌ ها استفاده کنید، اما به گفته کارشناسان اثربخشی روتین مراقبت از پوست را افزایش نمی‌ دهند. در زیر به جزئیات بیشتر در مورد هر مرحله و آن چه در مورد بهترین محصولات باید بدانید خواهیم پرداخت.

محصولات زیبایی و پاک کننده ها

مرحله 1: پاک کننده

پاک کننده های صورت اولین قدم مهم در هر روتین صبحگاهی هستند. دکتر میشل هنری، متخصص پوست می‌ گوید: آن ها می ‌توانند کثیفی و چربی را که ممکن است در طول شب روی پوست جمع شده باشد پاک کنند. با تمیز کردن پوست، آن را پرایمینگ می کنید تا بتواند محصولات بعدی را جذب کند. هنگام انتخاب پاک کننده مناسب برای پوست باید قوام فرمول را در نظر بگیرید:

    پوست خشک: پاک کننده های کرمی گزینه ای عالی هستند زیرا روغن های بیشتری دارند که به مرطوب کردن پوست کمک می کند.

    پوست چرب و مستعد آکنه: برای افرادی که دارای این نوع پوست هستند، از ژل یا کف شوینده استفاده کنید، زیرا آن ها می توانند به عمق منافذ نفوذ کنند و هرگونه تجمع چربی را از بین ببرند.

    پوست حساس: اگر پوست حساسی دارید از پاک کننده های کرمی یا بدون کف استفاده کنید. شوینده ‌های کف ‌دار می ‌توانند تحریک ‌کننده باشند زیرا ترکیبات قوی‌ تری دارند. این مواد شیمیایی هستند که به شستشوی روغن ‌ها کمک می ‌کنند.

پاک کننده ملایم پوست مواد زائد و چربی اضافی را از روی آن حذف می کند. موادی مانند نیاسینامید و گلیسیرین به تقویت سطح رطوبت پوست کمک می کنند. محافظت از پوست به ویژه در مرحله پاکسازی بسیار مهم است زیرا از آن در برابر از دست دادن آب بیش از حد محافظت می کند. در حالی که پوست را برای محافظت در برابر آلرژن های موجود در هوا قوی نگه می دارد. برای اکثر انواع پوست مناسب است زیرا ضد حساسیت، بدون عطر و غیر کومدون زا است. بنابراین باعث ایجاد جوش های ناخواسته یا مسدود شدن منافذ نمی شود.

مرحله 2: تونر

پس از پاکسازی، مرحله بعدی استفاده از تونر است. تونرها مایعاتی با درصد آب بالا هستند که معمولاً دارای مرطوب کننده (برای آبرسانی به پوست) همراه با مواد فعال مانند ویتامین C (برای روشن کردن و محافظت از پوست) و اسیدهای بتا هیدروکسی مانند اسید سالیسیلیک (برای کمک به لایه برداری) هستند. آن ها به تکمیل فرآیند پاکسازی و طراوت پوست کمک می کنند.

برای استفاده، می توانید مقداری تونر را روی پد پنبه ای بریزید و آن را به صورت بزنید یا می توانید با استفاده از نوک انگشتان، آن را مستقیماً روی پوست بمالید. پس از استفاده، نباید دوباره صورت را با پاک کننده بشویید. تونرها به سرعت جذب می شوند و پوست را برای محصولات بعدی آماده می کنند.

اگر پوست خشک یا حساسی دارید، باید از تونر مرطوب کننده و ملایم استفاده کنید. کسانی که پوست مستعد آکنه یا چرب دارند، باید تونر لایه بردار با موادی مانند اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک انتخاب کنند، زیرا این لایه بردارهای شیمیایی به پوست نفوذ می کنند و هر گونه تجمع چربی را از بین می برند. اگرچه، نباید دو بار در روز از فرمول لایه بردار استفاده کنید زیرا می تواند پوست را خشک کرده و باعث تحریک شود.

مرحله 3: سرم

پس از پاکسازی، استفاده از سرم را توصیه می شود. سرم ها مایعاتی سبک و معمولاً دارای غلظت بالایی از مواد خاص هستند تا به عملکرد پوست به روش های مختلف (بسته به ماده تشکیل دهنده) کمک کنند. به عنوان مثال، ممکن است سرم هایی با غلظت بالایی از اسید هیالورونیک برای هیدراتاسیون، نیاسینامید برای یکنواختی بافت پوست، ویتامین C برای محافظت و روشن کنندگی یا ویتامین E  برای محافظت و رطوبت پیدا کنید.

برخی از مواد، مانند ویتامین  C در هنگام صبح بهترین گزینه اند زیرا با مواد دیگر هماهنگ هستند. ویتامین C به محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد کمک می کند. سرم را به آرامی در سرتاسر صورت بمالید یا می ‌توانید به آرامی آن را ماساژ دهید. سرم ها معمولاً بافت سبکی دارند که به راحتی پخش و به سرعت جذب می شود.

مرحله 4: کرم دور چشم

به گفته کارشناسان کرم ‌های دور چشم مرطوب ‌کننده‌های خاصی برای ناحیه چشم هستند که به روشن ‌کردن، رفع پف زیر چشم و صاف کردن خطوط ریز کمک می ‌کنند. آن ها معمولا قوام سبک تری نسبت به مرطوب کننده ها دارند، بنابراین باید قبل از کرم روز استفاده کنید. بهترین راه برای استفاده از کرم دور چشم این است که به آرامی محصول را از درونی ترین به بیرونی ترین قسمت دور چشم بزنید. هنگامی که این کار به درستی انجام شود به مرطوب کردن نازک ترین و ظریف ترین قسمت پوست کمک می کند. اگرچه برای ایجاد روال مراقبت از پوست صبحگاهی این امر ضروری نیست.

محصولات زیبایی و مرطوب و مرطوب کننده ها

مرحله 5: مرطوب کننده

مرطوب کننده ها به ثابت شدن محصولاتی که قبلاً استفاده کرده‌ اید کمک می‌ کنند و با آبرسانی به پوست آن را  سالم نگه می دارند. مرطوب کننده ها در اشکال مختلف از جمله لوسیون، کرم، ژل و پماد وجود دارند. مرطوب ‌کننده‌ های روز معمولاً وزن سبک ‌تری نسبت به مرطوب ‌کننده‌ های شب‌ دارند.

اگر پوست تان خشک است تمایل به کمبود سبوم دارید (ماده‌ ای چرب که پوست تولید می ‌کند). به همین دلیل است که کرم غلیظ‌ تر ممکن است بهترین گزینه باشد زیرا آن ها معمولاً مبتنی بر روغن هستند و می ‌توانند کمبود روغن‌ های طبیعی را جبران کنند. افرادی که پوست چرب و مستعد آکنه دارند باید از مرطوب کننده ژلی استفاده کنند زیرا مبتنی بر آب است و بدون افزودن روغن بیشتر به صورت، رطوبت را به پوست می افزاید. مرطوب‌ کننده‌ها معمولاً دارای مرطوب‌ کننده‌ ها و نرم‌ کننده ‌ها هستند. مرطوب‌ کننده‌ ها پوست را آبرسانی و نرم ‌کننده‌ ها از آن حمایت می‌ کنند.

محصولات زیبایی و ضد آفتاب

مرحله 6: ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب باید آخرین گام در روتین مراقبت از پوست صبحگاهی باشد تا از آن در برابر اشعه های مضر UVA و UVB که می تواند باعث سرطان شود، محافظت کند. طبق گفته آکادمی درماتولوژی آمریکا، اشعه A می تواند پوست را از طریق چین و چروک و لکه های تیره پیر کند در حالی که اشعه UVB می تواند باعث آفتاب سوختگی شود. کرم‌ های ضد آفتاب صورت به شکل معدنی یا شیمیایی هستند و انتخاب آن ها به ترجیح شخصی بستگی دارد. ضد آفتاب های معدنی روی سطح پوست می نشینند و اشعه های UV را منعکس می کنند در حالی که ضد آفتاب های شیمیایی نور UV را جذب و فیلتر می کنند. همچنین باید مطمئن شوید که ضد آفتابی با حداقل SPF 30 انتخاب کنید که دارای حفاظت وسیع باشد که از پوست در برابر اشعه های  UVA  و UVB محافظت می کند.


برای مشاهده دوره های مراقبت پوست کلیک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک