تکنیک‌ های پرتره در عکاسی مدل‌ های مو

برای این که عکس های مدل مو واقعاً خوب به نظر برسند، مهمترین چیز نورپردازی است. عکاسان از چیزی به نام هایلایت استفاده می کنند تا موها را واقعاً زیبا جلوه دهند. هایلایت به این معنی است که منبع نوری که استفاده می کنید نوعی انعکاس از جسم ایجاد می کند. برای تنظیم نور، آن را از 1 تا 3 فوت بالاتر از موهای سوژه و تقریباً 2 تا 4 فوت دورتر قرار دهید. باید با ارتفاع و فاصله منبع نور بازی کنید تا به انعکاس کامل موها برسید. انعکاس مو چیزی است که واقعاً عکس ها را عالی جلوه می دهد. در صورت امکان از منبع نوری استفاده کنید که کمی پراکنده باشد. اگر عکاس هستید و در استودیو عکاسی می‌ کنید، ایده خوبی است که از بازتابنده زیر سوژه استفاده کنید تا سایه‌ های تیره ‌ای که ممکن است روی صورت نمایان شود را یکنواخت کنید.

از جزئیات، کمتر استفاده کنید

دومین نکته مهمی که در هنگام عکاسی از مو باید به خاطر بسپارید این است که سوژه باید در مرکز توجه باشد. بنابراین از اضافه کردن جزئیات صرف نظر کنید. هرگز سعی نکنید چیزی به عکس اضافه کنید، بلکه تا جایی که می توانید المان ها را حذف کنید. اگر از پشت سر کسی عکس می گیرید، بسیار ساده است، زیرا چیز دیگری در قاب وجود نخواهد داشت. فقط مطمئن شوید که انعکاس کمانی از نور نمایش داده نمی شود مگر این که آن چیزی باشد که می خواهید برجسته کنید. اگر از روبرو عکس می گیرید و قرار است صورت در عکس باشد، سعی کنید از گوشواره، حلقه بینی، گردنبند و هر نوع زیورآلات  دیگر صرف نظر کنید. همچنین ایده خوبی است که سوژه چشمانش را ببندد، در غیر این صورت، زمانی که شخصی عکس را مشاهده می کند، در نهایت به چشم ها نگاه می کند. می توانید از سوژه بخواهید چشمانش را ببندد یا به سمت دیگری نگاه کند. 

از شلوغی در عکس اجتناب کنید

از شلوغی در عکس اجتناب کنید

سعی کنید تا جایی که ممکن است اطراف سوژه از المان هایی مانند مبلمان، گیاهان، آثار هنری و غیره خالی باشد. می‌ توانید این کار را با دوربین انجام دهید، یا با نزدیک ‌تر شدن به موهای سوژه‌ ها یا بزرگ‌ نمایی (سعی کنید از زوم بیش از حد خود داری کنید) یا می توانید به صورت فیزیکی اشیا را از عکس خارج کنید. رعایت این موارد باعث می شود بیننده، روی موها تمرکز کند. همان طور که در بالا در مورد 'کمتر کردن جزئیات' صحبت کردیم، مطمئن شوید که موها را به نقطه کانونی تبدیل کنید و هر چیزی را که می تواند حواس بیننده را منحرف کند حذف کنید.

از زاویه بالاتر عکاسی کنید

عکاسی از ارتفاع کمی بالاتر از سوژه معمولا بهترین نتایج را به همراه دارد. سعی کنید از چهارپایه پله ای استفاده کنید تا دوربین را به ارتفاع کمی بالاتر از سوژه ببرید، به خصوص هنگام عکاسی از پشت مو. عکاسی از بالا باعث می شود نور بهتر روی مو منعکس شود و همچنین سایه ها را جایی که می خواهید ایجاد کنید. هنگام عکاسی از روبرو معمولاً عکاسی همسطح با سوژه بهترین نتایج را دارد.

چندین عکس بگیرید

مانند هر چیز دیگری در عکاسی، چندین عکس بگیرید، زیرا هرگز نمی دانید کدام یک مطلوب است. انجام تمام مراحل آماده سازی و تنظیم نور روی مو، کمی زمان می برد، بنابراین در کارها عجله نکنید. سعی کنید از زوایای مختلف، ارتفاع مختلف و با نورپردازی در نقاط مختلف عکس بگیرید. بهترین گزینه این است که نور را نزدیک سوژه و بالای آن نگه دارید و روی موهای سوژه تمرکز کنید. حتماً از جلو، پشت و تقریباً با زاویه 45 درجه عکس بگیرید. داشتن طیف وسیعی از زوایا برای نمایش کامل موها مناسب است.

پس زمینه تیره در مقابل پس زمینه روشن

عکاسان مدل مو وقتی از پس زمینه سفید یا چیزی نزدیک به مشکی استفاده می کنند، بهترین نتیجه را دارند. پس ‌زمینه سفید به عکس‌ ها حسی مطبوع و روشن می‌ دهد، در حالی که پس ‌زمینه مشکی حس دراماتیک ‌تری خواهد داشت. اگر برای سالن از مشتریان عکس می گیرید، پس زمینه روشن یا سفید بسیار عالی خواهد بود. اشکالی ندارد که در سالن چند عکس بگیرید و پس زمینه قسمت های مختلف آن مکان باشد، فقط باید مطمئن شوید که تمرکز روی جزئیات سالن نباشد. بهترین زمان برای عکسبرداری در فضای باز، صبح یا اواخر بعد از ظهر است. روزهای ابری نیز گزینه مناسبی هستند، زیرا ابرها نور ملایم ایجاد می کنند. با این حال، به یاد داشته باشید که می توانید نور کنترل شده ایجاد کنید. اگر می ‌خواهید از مدل مو مانند آن چه در مجلات مد می ‌بینید عکاسی کنید، پس زمینه سیاه ‌رنگ انتخاب کنید. پس زمینه سیاه چشم ها را به نقطه کانونی مو می کشاند که نور به آن تابیده می شود.

حالت پرتره تلفن های هوشمند

حالت پرتره در تلفن های هوشمند

اگر کاربر آیفون هستید، باید چیزی به نام «حالت پرتره» در گوشی داشته باشید. کاربران اندرویدی می توانند با انتخاب “Live Focus” به نتایج مشابهی دست یابند. سعی کنید با این تنظیمات همراه با تنظیمات عکس استاندارد بازی کنید تا ببینید آیا می ‌توانید عکس‌ های واقعاً دقیقی بگیرید. حالت پرتره روی سوژه فوکوس می ‌کند و در عین حال به پس ‌زمینه تاری جزئی می‌ دهد. این واقعا به برجسته شدن مو کمک می کند.

در دوربین آیفون حالت Portrait را انتخاب کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که روی موهای سوژه ضربه بزنید. سپس دوربین می گوید که از موها نزدیک یا دورتر شوید. هنگامی که در فاصله مناسب قرار گرفتید، دوباره صفحه تلفن را به موها نزدیک کنید تا بتوانید زمانی که تصویر زیبا و واضح به نظر برسد و میزان نور مورد نظر را داشته باشد، عکس بگیرید.

در دستگاه‌ های اندرویدی، دوربین را روی «فوکوس زنده» قرار دهید. روی ناحیه ای که موها قرار دارند ضربه بزنید و سپس سطح تاری را با نوار لغزنده ای که نزدیک به پایین صفحه است تنظیم کنید. سپس می توانید با دکمه های شاتر یا ولوم عکس بگیرید. همچنین می توانید تاری را پس از گرفتن عکس تنظیم کنید.

در دوربین های تلفن هوشمند  به جای استفاده از بزرگنمایی، به سوژه نزدیک شوید

وقتی صحبت از زوم به میان می آید، دوربین گوشی های هوشمند تا حدودی محدود است، بنابراین بسیار مراقب باشید. برخی دارای زوم اپتیکال و دیجیتال هستند، اما برخی دیگر ممکن است فقط زوم دیجیتال داشته باشند. از زوم دیجیتال استفاده نکنید. زوم دیجیتال دوربین گوشی های هوشمند باعث می شود تصویر دانه دانه به نظر برسد. بهترین گزینه این است که تا جایی که می توانید به موها نزدیک شوید و در عین حال فوکوس واضح و خوبی را حفظ کنید، به طوری که به هیچ وجه نیازی به بزرگنمایی نداشته باشید و بتوانید کل مو را به تصویر بکشید.

استفاده از تنظیمات دوربین DSLR 

اگر با دوربین DSLR عکاسی می کنید، می توانید از تنظیماتی مشابه عکاسی پرتره استفاده کنید. سرعت شاتر در حدود 1/200، ISO  در حدود 200، دیافراگم f/5.6 یا f/6.3 معمولا به خوبی کار می کند. بسته به روشنایی نوری که استفاده می کنید باید تنظیماتی را انجام دهید.

رینگ لایت چیست؟ 

رینگ لایت نوری است که به شکل حلقه دایره ای است و امکان می دهد از مرکز حلقه عکاسی و نور را روی نقطه خاصی از سوژه متمرکز کنید. منبع، نور کاملا متعادلی تولید می کند که به خوبی و به طور یکنواخت در سراسر سوژه پخش می شود. برخی از رینگ لایت ها دارای ویژگی هایی هستند که امکان می دهد روشنایی یا رنگ نور را تغییر دهید.

آیا پس زمینه روشن، مناسب است؟ 

مجبور نیستید پس زمینه را روشن کنید ولی اگر از پس زمینه تیره یا سیاه استفاده می کنید، تابش نور از زمین می تواند زیبا و جذاب به نظر برسد. نور کمی گرادیان به پس ‌زمینه اضافه می‌ کند و در مقابل به سوژه شخصیت بیشتری می ‌دهد.

اشتراک عکس ها در شبکه های اجتماعی

اشتراک عکس ها در شبکه اجتماعی

اشتراک عکس ها در سایت‌ های رسانه‌ های اجتماعی مانند اینستاگرام راهی عالی برای قرار گرفتن در معرض دید صاحبان سالن‌ ها و همچنین عکاسان دیگر است. بسیاری از افراد در شبکه های اجتماعی مدل موهایی را که می خواهند جستجو کرده و آرایشگرها برای ایده گرفتن به آن مراجعه می کنند. صاحبان سالن ممکن است آثار تان را ببینند و بخواهند برای عکاسی سفارش دهند.

برای مشاهده دوره های عکاسی دیجیتال کلیک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک