عکاسی غذا؛ چگونه ظاهر زیبایی غذا را در تصاویر به اشتراک بگذاریم؟

عکاسی از غذا یکی از پیچیده ‌ترین انواع عکاسی است. زیرا پس از چند دقیقه، غذای آماده شده در معرض تغییر رنگ، ذوب یا سفت شدن است. علاوه بر زیبا جلوه دادن تصویر، باید غذا را اشتها آور جلوه دهید. با توجه به این موضوع، آشنایی با نحوه عکاسی غذا بسیار مهم است.

از نور طبیعی استفاده کنید

نور طبیعی یکی از مهمترین جنبه های عکاسی از غذا است. نور طبیعی رنگ واقعی غذا را نمایان می سازد. در حالی که نور خورشید طبیعی است، ما می خواهیم از نور مستقیم خورشید اجتناب کنیم زیرا باعث ایجاد سایه های خشن می شود. بنابراین، برای ملایم ‌تر کردن نور مستقیم روی سوژه، سعی کنید آن را با یک پرده نازک یا شید پخش کنید. بهترین گزینه این است که عکس ها را نزدیک پنجره بگیرید و در ساعات روشنایی روز عکاسی کنید تا حداکثر نور طبیعی را داشته باشید. اگر نمی ‌توانید در ساعات روز عکاسی کنید یا اگر به پنجره بزرگ دسترسی ندارید و باید از نور مصنوعی استفاده کنید، سعی کنید از چراغ ‌های معمولی خانگی مانند لامپ ‌های فلورسنت و رشته ‌ای اجتناب کنید. در عوض، سعی کنید از نورپردازی استودیویی استفاده کنید که سعی در تقلید نور ملایم و طبیعی دارد.


تاثیر عکاسی از زوایای مختلف بر غذا

از زوایای مختلف عکاسی کنید

با زوایا بازی کنید. در عکاسی از غذا، زاویه پایین تر می تواند علاقه بصری به غذا ایجاد کند. عکاسی از زاویه پایین امکان می دهد لایه های مختلف و کناره های غذا را ببینید. این تکنیک همچنین از منظری که همه ما هنگام نشستن پشت میز برای خوردن غذا داریم تقلید می کند، بنابراین منطقی است که این زاویه جذاب باشد. عکاسی از زاویه ای حتی پایین تر و نگاه کردن به غذا نیز تصویر باشکوهی ایجاد می کند. از سوی دیگر، عکاسی از بالا یا از زاویه دید چشم پرنده، با غذاهایی مانند سوپ، پوره سیب ‌زمینی و کلوچه ‌ها بسیار زیبا می شوند. زاویه بالا این امکان را می ‌دهد که درون کاسه‌ های عمیق را ببینید و شاید حتی بیشتر وارد عکس شوید تا داستانش را برایتان روایت کند.

از DSLR استفاده کنید

اگرچه امروزه دوربین‌ های شگفت ‌انگیز نقطه ‌ای وجود دارد، اما نمی‌ توانند با کنترلی که در دوربین دیجیتال تک لنز رفلکس (DSLR) هست، رقابت کنند. دوربین‌ های DSLR امکان می ‌دهند تنظیمات، به ویژه دیافراگم، ISO  و f-stop و فوکوس را تغییر دهید که همگی این موارد برای گرفتن بهترین عکس ممکن حیاتی هستند. اگر DSLR  ندارید و قصد دارید عکاسی (غذا) را به سطح بالاتری ببرید، به شدت توصیه می کنیم روی خرید یک DSLR سرمایه گذاری کنید. 

 از فلش زدن خودداری کنید

وقتی از فلاش استفاده می کنید، جذاب کردن غذا بسیار دشوار است. استفاده از فلاش داخلی دوربین نه تنها غذا را بدون عمق می‌ کند (زیرا سایه‌ های مهم را از بین می‌ برد)، بلکه آن را چرب نشان می ‌دهد. تا حد امکان از نور طبیعی در طول روز استفاده کنید. اگر باید از فلاش استفاده کنید، از استفاده مستقیم آن روی غذا خود داری کنید. به جای آن، از پخش کننده نور فلاش یا از سقف یا دیوار برای پخش کردن نور استفاده کنید. 


عکاسی غذا و ویرایش عکس

نرم افزار ویرایش عکس یاد بگیرید

حتی بهترین عکاسان نیز باید عکس ها را ویرایش کنند. با نرم افزار ویرایش عکس آشنا شوید که امکان برش، اندازه مجدد، دستکاری هایلایت ها، سایه ها، رنگ ها، اشباع، کنتراست و وضوح را می دهد. برنامه ها و نرم افزارهای زیادی وجود دارد، هم رایگان و هم پولی، از جمله iPhoto و Gimp. همین طور نرم افزارهای ادوبی لایت روم و فتوشاپ به دلیل قابلیت های قوی شان بهترین هستند. برای ایجاد عکس واقعاً حرفه ای توصیه می شود از تصاویر به صورت RAW عکس بگیرید تا بعداً بیشترین فضا را برای ویرایش داشته باشید. تصاویر RAW بسیار بزرگتر هستند، فشرده نیستند و جزئیات بسیار بیشتری دارند که در هنگام ویرایش کمک می کند.

با رنگ ها، شکل ها و بافت ها بازی کنید

تغییر شکل، رنگ و بافت ماده غذایی به طرز چشمگیری نحوه درک غذا را بهبود می بخشد. چشم انسان از دیدن شکل یا رنگ یکنواخت خسته می شود و کنتراست را ترجیح می دهد. زیرا از نظر بصری جالب تر است. بنابراین از غذاهای گرد یا همرنگ در یک بشقاب عکاسی نکنید. این برای سرو غذا نیز صدق می کند، زیرا وعده غذایی با اشکال، رنگ ها و بافت های متضاد جذاب تر و لذت بخش تر خواهد بود. به طور مشابه، از ظروف رنگی متضاد برای ایجاد جذابیت در تصویر استفاده کنید. بشقاب سفید معمولاً انتخابی مطمئن است، زیرا به غذا اجازه می دهد بدرخشد. این زیبایی تزئینات است. بشقاب غذایی با ساده ترین تزیینات زیباتر و جالب تر به نظر می رسد. سعی کنید از گیاهان تازه مانند جعفری، رزماری، ریحان یا نعناع استفاده کنید تا غذا را معطر و به بیننده یاد آوری کنید که چه چیزی در دستور غذا وجود دارد. به عنوان مثال، از یک شاخه نعنا برای تزئین لیموناد نعناع یا مقداری ریحان استفاده کنید. تزیینات روشی ارزان قیمت برای تغییر چشمگیر عکاسی از غذا و افزودن جذابیت بصری هستند. همچنین، با اضافه کردن دستمال، چنگال یا حتی پاشیدن جوز هندی آسیاب شده یا پنیر پارمزان به تصویر، بافت اضافه کنید. همه این ها باعث می شود که ترکیب بندی جذاب تر شود.

 با مفهوم پس زمینه آشنا شوید

 به پس ‌زمینه عکس توجه کنید و حتماً از پس ‌زمینه ‌ای استفاده کنید که ظاهر غذا را بهتر کند. این امکان وجود دارد که روی غذایی که در حال عکاسی هستید آنقدر تمرکز کنید که بتوانید آن چه را که در پس‌ زمینه می ‌گذرد فراموش کنید. هر عنصر نا خواسته ‌ای را که نمی ‌خواهید در عکس باشد پاک کنید. با یک ورق، تخته یا سایر موارد بزرگ و مسطح به راحتی می توانید ظاهر تصویر را کنترل کنید. از 4 پس زمینه اصلی، استفاده کنید. می توانید از میز آشپزخانه با انداختن بافت ها و پارچه های مختلف روی آن و از کاغذ روغنی و هر چیز دیگری که ممکن است برای بهبود رنگ ها در عکس و همچنین ایجاد بافت و جذابیت کمک کند، استفاده کنید. 


در عکاسی از غذا با کادربندی و ترکیب بندی بازی کنید

با کادربندی و ترکیب بندی بازی کنید

هر عنصر در کادر (یعنی آن چه در عکس واقعی وجود دارد) باید هدف و مکان داشته باشد. اگر این طور نیست، باید آن را حذف کنید. هدف این است که ناظر، سوژه را ببیند و عناصر رقیب در عکس محو نشوند. به طور کلی، سادگی کلیدی است. نباید ناظر را با چیزهای زیادی که باید به آن ها نگاه کند گیج کنید. بنابراین، هر بار نگاه دقیق تری بیندازید. آیا همه چیز باید آن جا باشد؟ آیا هر المان مهم است؟ آیا عناصری وجود دارند که بتوان آن ها را حذف یا به حداقل رساند؟ آیا چیزی وجود دارد که چشم را گیج یا منحرف کند؟ به فضاهای خالی توجه کنید. آیا داشتن فضای خالی مفید است یا بهتر به نظر می رسد که چیزی در آن گنجانده شود؟ برای جذاب ‌تر کردن ترکیب، لوازم را نیز در نظر بگیرید. از ظروف تخت، دستمال سفره، مواد تشکیل دهنده و حتی مقداری از مواد غذایی استفاده کنید. همه این عناصر کمک می کنند تا صحنه ای برای شات نهایی بسازید. چه چیزی در پیش زمینه خواهد بود؟ از چه زاویه (هایی) استفاده خواهید کرد؟ چه نوع نورپردازی دارید؟ فکر کردن در مورد همه این ها از قبل نه تنها شما را برای گرفتن عکس های عالی آماده کرده، بلکه در زمان نیز صرفه جویی می کنید. در نهایت؛ تجسم، کلید عکاسی حرفه ای و موفق است.

برای مشاهده دوره های عکاسی دیجیتال کلیک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک