آیا نور خورشید برای پوست مضر است؟

بدن ما برای استفاده مناسب از خورشید ساخته شده است. نور خورشید به حفظ الگوهای خواب کمک می کند تا بتوانیم در روز بیدار بمانیم و شب ها راحت بخوابیم. آفتاب گرفتن خیلی کم، به ویژه در ماه های زمستان، می تواند برخی از افراد را مستعد ابتلا به نوعی افسردگی کند که به عنوان اختلال عاطفی فصلی شناخته می شود. نور خورشید همچنین به پوست کمک می کند تا ویتامین D بسازد و برای عملکرد طبیعی استخوان و سلامت از آن استفاده کند. با این حال نور خورشید نیز می تواند باعث آسیب شود.

نور خورشید به صورت مخلوطی از پرتوهای مرئی و نامرئی یا امواج به زمین می رسد. امواج با فرکانس بالا مانند امواج رادیویی برای انسان بی ضرر هستند. اما امواج با فرکانس کوتاه تر، مانند اشعه ماوراء بنفش (UV) می تواند مشکلاتی ایجاد کند. طولانی ترین این پرتوهای فرابنفش که به سطح زمین می رسد، اشعه UVA نامیده می شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه UVB می تواند منجر به آفتاب سوختگی شود. اشعه های UVA می توانند عمیق تر از اشعه های UVB به داخل پوست نفوذ کنند، اما هر دو می توانند بر سلامت پوست تأثیر بگذارند. هنگامی که اشعه ماوراء بنفش وارد سلول های پوست می شود، فرآیندهای ظریفی را که بر رشد و ظاهر پوست تأثیر می گذارد، بر هم می زند.

با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض این اشعه ها می تواند باعث کاهش خاصیت ارتجاعی پوست شود. حتی ممکن است پوست ضخیم و چرمی، چروکیده یا مانند دستمال کاغذی نازک شود. دکتر بارنت اس کرامر، متخصص پیشگیری از سرطان می گوید: «هرچه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، پوست تان زودتر پیر می شود. پوست راه هایی برای پیشگیری یا ترمیم چنین آسیب هایی دارد. بیرونی ترین لایه پوست به طور مداوم سلول های مرده را جایگزین می کند. اگر تا به حال دچار آفتاب سوختگی شدید ممکن است متوجه این نوع ترمیم پوست شده باشید. پوست ممکن است پوسته پوسته شود، اما معمولا در عرض یک یا 2 هفته ترمیم می شود.

وقتی در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می‌ گیرید، یک فرآیند ترمیم به طور مداوم در هر یک از سلول‌ های در معرض نور ادامه دارد. با این حال، آسیب طولانی مدت به پوست می تواند باقی بماند. با افزایش سن، ترمیم پوست سخت تر می شود. با گذشت زمان، آسیب اشعه ماوراء بنفش می تواند روی پوست و بافت همبند زیرین آن تأثیر بگذارد. در نتیجه، در پوست ممکن است چین و چروک و خطوط بیشتری ایجاد کند.

تاثیرات قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر پوست

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست، که شایع ترین نوع سرطان در ایالات متحده است را افزایش دهد. هنگامی که نور ماوراء بنفش وارد سلول های پوست می شود، می تواند  به DNA  درون آن آسیب برساند. آسیب DNA می تواند باعث تغییراتی در سلول ها شود که باعث رشد و تقسیم سریع آن ها می شود. این رشد می تواند منجر به توده های سلول های اضافی به نام تومور یا ضایعه شود. این ها ممکن است سرطانی (بدخیم) یا بی ضرر (خوش خیم) باشند.

سرطان پوست ممکن است ابتدا به صورت یک نقطه کوچک روی پوست ظاهر شود. برخی از سرطان ها به اعماق بافت اطراف می رسند. همچنین ممکن است از پوست به سایر اندام های بدن سرایت کنند. یکی از عوامل مهمی که بر سلامت پوست تأثیر می گذارد، ژنتیک است که میزان رنگدانه پوست را تعیین می کند. این بر میزان محافظت شما در برابر نور طبیعی خورشید تأثیر می گذارد. اگرچه افرادی که پوست تیره ‌تر دارند کمتر در معرض آسیب‌ ها و بیماری‌ های ناشی از نور خورشید هستند، اما افراد از هر نژاد و رنگ پوست همچنان ممکن است به بیماری های پوست مبتلا شوند.

بهترین راه برای محافظت از سلامت پوست، محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. از قرار گرفتن طولانی ‌مدت در نور آفتاب خود داری کنید و به جای زیر نور مستقیم خورشید، در سایه باشید. از لباس های محافظ و عینک آفتابی استفاده کنید و بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب در آن زمان که پرتوهای خورشید شدید ترین هستند، اهمیت ویژه ای دارد.

کرم های ضد آفتاب چه تاثیری روی پوست دارند؟

کرم‌های ضد آفتاب دارای فاکتور محافظتی در برابر آفتاب (SPF) 15، 30 یا 50 هستند. ضد آفتاب با برچسب SPF 15 به این معنی است که زمان آفتاب‌ سوختگی 15 برابر زمانی است که ضد آفتاب نداشتید، طول می کشد. اثربخشی ضد آفتاب ها تحت تأثیر عوامل مختلفی است. ترکیبات فعال ضد آفتاب ممکن است به مرور زمان تجزیه شوند، بنابراین حتما تاریخ انقضا را بررسی کنید. مقدار ضد آفتابی که استفاده می کنید و دفعات استفاده از آن بر محافظت در برابر نور خورشید تأثیر گذارد. تعریق، استحمام و شنا نیز می توانند اثر ضد آفتاب را کاهش دهند.

برخی از مردم به خورشید به عنوان منبع ویتامین D نگاه می کنند، اما انجام این کار فقط زمان کوتاهی در نور خورشید طول می کشد. به نوردهی بسیار کمی نیاز دارید چیزی در حدود 10 تا 15 دقیقه در روز به پشت دست‌ ها، بازوها و صورت تان تا به اندازه کافی ویتامین D دریافت کنید. عوامل متعددی مانند روزهای ابری یا داشتن پوست تیره می ‌توانند میزان ویتامین D تولیدی پوست را کاهش دهند. 

اما می توانید ویتامین D  را از غذاها یا مکمل های غذایی نیز دریافت کنید. در مورد این که آیا باید مکمل های ویتامین D مصرف کنید یا خیر، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. برای محافظت از پوست در برابر چین و چروک های اولیه، آسیب ها و بیماری ها، زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید. توصیه می‌ شود اگر علامت مشکوکی روی پوست مشاهده کردید، حتماً آن را بررسی کنید.


بررسی نهایی درباره مراقبت پوست

بررسی اجمالی

پوست از نور خورشید برای کمک به تولید ویتامین D استفاده می کند که برای تشکیل طبیعی استخوان مهم است. اما یک نقطه ضعف وجود دارد. اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند باعث آسیب جدی به پوست شود. لایه بیرونی پوست دارای سلول هایی است که حاوی رنگدانه ملانین هستند. ملانین از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می کند. این اشعه ها می توانند پوست را بسوزانند و خاصیت ارتجاعی آن را کاهش دهند و منجر به پیری زودرس شوند.

مردم برنزه می شوند زیرا نور خورشید باعث می شود پوست ملانین بیشتری تولید کند و تیره شود. زمانی که سلول های جدید به سطح حرکت می کنند و سلول های برنزه شده از بین می روند، رنگ برنزه از بین می رود. مقداری از نور خورشید می تواند مفید باشد به شرط این که محافظت مناسبی در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید داشته باشید. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش یا UV می تواند باعث آفتاب سوختگی شود. اشعه ماوراء بنفش به لایه‌ های بیرونی پوست نفوذ کرده و به لایه ‌های عمیق ‌تر پوست برخورد می‌ کند، جایی که می ‌تواند به سلول ‌های پوست آسیب برساند یا آن ها را از بین ببرد.

افراد، به ویژه آن هایی که ملانین زیادی ندارند و به راحتی آفتاب سوخته می شوند، باید از خود محافظت کنند. می توانید با پوشاندن نواحی حساس، استفاده از کرم ضد آفتاب، محدود کردن زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر از خود محافظت کنید. قرار گرفتن مکرر در معرض اشعه ماوراء بنفش در طول سالیان متمادی عامل اصلی سرطان پوست است و آن را نباید ساده گرفت. پوست را به طور مرتب از نظر رشد مشکوک یا سایر تغییرات پوستی بررسی کنید. 


برای مشاهده دوره های مراقبت پوست کلیک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک