نکات مهم پست گذاری در اینستاگرام در سال ۲۰۲۳


از سال 2022، اینستاگرام بیش از 1.393 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد. این بدان معناست که همچنان یکی از قدرتمند ترین، گسترده‌ ترین و سریع‌ ترین پلتفرم‌ های رسانه‌ های اجتماعی در حال رشد است.

چیزی که اینستاگرام را خاص می ‌کند فقط دسترسی آن نیست بلکه سطوح تعامل فوق‌العاده آن است. حدود 90 درصد از کاربران اینستاگرام در حال حاضر با تجارتی در حال تعامل هستند.

این فقط شرکت ها نیستند که سود می برند. حدود 36 درصد از تصمیم گیرندگان به اینستاگرام روی می آورند تا خدمات و محصولات تحقیقاتی را نیز انجام دهند.

به عبارت ساده، اگر استراتژی بازاریابی اینستاگرام قوی نداشته باشید، صحنه رقابت را از دست داده اید.


استراتژی بازاریابی اینستاگرام چیست؟

استراتژی بازاریابی اینستاگرام اساساً طرحی است از نحوه تبلیغ و انتشار محتوا در اینستاگرام. کل استراتژی می تواند چندین فاکتور را پوشش دهد. از جمله این که چگونه برای افزایش فالوور برنامه ریزی می کنید، چگونه با فالوورهای اینستاگرام درگیر می شوید و چگونه محتوا را برای رسیدن به بهترین تعامل برنامه ریزی می کنید.

در حالی که اجزای دقیق استراتژی بازاریابی اینستاگرام متفاوت است، معمولا شامل موارد زیر است:


طرح ایجاد محتوا

بینش در مورد نوع محتوایی که قرار است ایجاد کنید (قرارها، ویدیوها، پست‌های نقل قول و استوری اینستاگرام).

برنامه زمانبندی ارسال

تقویمی کامل از نحوه انتشار محتوا و زمانی که قرار است کمپین های خاصی را شروع کنید.

اهداف و معیارها

 طرح اهدافی را که می خواهید به آن ها برسید (مانند افزایش ترافیک وب سایت) و معیارهایی که قرار است اندازه گیری کنید مشخص می کند.

در نهایت، استراتژی بازاریابی اینستاگرام ساختاری به تلاش های رسانه های اجتماعی داده و اطمینان می دهد که دقیقاً می دانید برای ارتباط با مخاطبان چه کاری باید انجام دهید و کمک می کند تا برای کمپین های مهم از قبل آماده شوید.


فواید برنامه بازاریابی اینستاگرامی

تیم‌ ها را در یک راستا نگه می دارید

 برنامه تضمین می‌ کند که همه اعضای تیم بازاریابی می ‌دانند چه زمانی محتوا باید تولید شود، چگونه باید به اشتراک گذاشته شود و اهداف بازاریابی چیست.

تجزیه و تحلیل محتوا را افزایش می دهید

 به جای ارسال محتوا به صورت تصادفی، می توانید از تجزیه و تحلیل و بینش برای تعیین بهترین نوع محتوا برای ایجاد نتایج خاص (مانند تعامل) استفاده کنید.

 کمک می کند تا مخاطبان مناسب را هدف قرار دهید

 برنامه ریزی کمک می کند تا مخاطبان را ارزیابی کنید و در زمان مناسب به افراد مناسب دسترسی پیدا کنید.

اهداف بازاریابی را هماهنگ می کنید: یک برنامه خوب کمک می کند تلاش های بازاریابی اینستاگرام را با سایر کمپین های بازاریابی دیجیتال مانند بازاریابی محتوا، تبلیغات پولی و بازاریابی ایمیلی هماهنگ کنید.

ثبات برند را بهبود می بخشید

 طرح تان کمک می‌کند به تم‌ ها و رنگ‌ های مهم برند پایبند باشید، بنابراین می‌توانید حضور آنلاین آشنا تری ایجاد کنید.

اکنون که می دانید چرا به استراتژی بازاریابی اینستاگرام نیاز دارید، بیایید به برخی از مهم ترین استراتژی هایی که می توانید برای موفقیت کمپین ها در سال 2023 استفاده کنید، بپردازیم.


نکاتی برای محتوای اینستاگرام 

اهداف روشن تعیین کنید

یکی از بهترین راه‌ ها برای اطمینان از این که بیشترین بهره را از کمپین بازاریابی اینستاگرام می ‌برید این است که اطمینان حاصل کنید اهداف بازاریابی رسانه‌ های اجتماعی مشخصی دارید. مهم نیست که روی چه نوع استراتژی اجتماعی سرمایه گذاری می کنید، باید چشم انداز روشنی برای آن چه که امیدوارید به دست آورید داشته باشید.

تعیین اهداف از قبل کمک می کند تا مشخص کنید چه نوع محتوایی را باید منتشر و همچنین چه نوع معیارهایی را باید دنبال کنید تا مطمئن شوید در مسیر درست هستید.برخی از اهداف رایج برای بازاریابی اینستاگرام عبارتند از:


ایجاد آگاهی از برند

 آگاهی از برند را با هشتگ ‌هایی که به دقت انتخاب شده‌ اند، محتوای فکری و بینش‌ هایی در مورد آن چه شرکت تان نشان می ‌دهد، گسترش دهید.

افزایش تعامل مخاطب

 دنبال کنندگان درگیر، به احتمال زیاد به مشتری و طرفدار برند تبدیل می شوند. روی افزایش لایک ها، کامنت ها و تعاملات اینستاگرام تمرکز کنید.

افزایش فروش محصول

 برای افزایش فروش محصول باید توجه بیشتری را به محصولات جلب کنید و موارد را به روش های مختلف برجسته کنید.

به جای این که بگویید می‌خواهید امسال در اینستاگرام «فروش را افزایش دهید» سعی کنید هدف تان را تا حد امکان مشخص کنید. به عنوان مثال، هدف می تواند این باشد: 'من می خواهم فروش وب سایت شرکت را با تبلیغات اینستاگرام 20٪ و فروش اینستاگرام را تا پایان سال 30٪ افزایش دهم'.


محتوای بصری جذاب ایجاد کنید

اینستاگرام پلتفرمی بصری است. این بدان معناست که چه در حال تبلیغ عکس ‌های خبری استاندارد، چه حلقه‌ های اینستاگرام یا استوری هستید، باید مطمئن شوید که محتوایتان عالی به نظر می ‌رسد. در حالی که لزوماً به تجهیزات عکاسی حرفه ‌ای نیاز ندارید، باید چند قدم برای استفاده حداکثری از محتوا بردارید، مانند:


بهترین شیوه های عکاسی را دنبال کنید

 مطمئن شوید که در اتاقی با نور طبیعی عکس می گیرید. زاویه ها را آزمایش و دوربینی با بهترین وضوح ممکن انتخاب کنید.

ویرایش محتوا انجام دهید

هزاران ابزار عالی برای کمک به ویرایش محتوا، از فتوشاپ گرفته تا وی اس کو وجود دارد. ابزاری را بیابید که بتوانید در مواردی مانند از بین بردن قرمزی چشم یا بهبود وضوح تصاویرتان از آن استفاده کنید.

از رسانه عاقلانه استفاده کنید

 مطمئن شوید که هر رسانه ای که به کانال اینستاگرام اضافه می کنید مانند استیکرها، نقل قول ها و متن، واضح به نظر می رسد.

به یاد داشته باشید، محتوا نه تنها باید خوب به نظر برسد، بلکه داستان مهمی را نیز بیان کند. برای الهام گرفتن، کافی است برخی از عکس ‌های جذابی که توسط نشنال ژئوگرافی به اشتراک گذاشته شده بررسی کنید.


انواع محتوا را آزمایش کنید

اینستاگرام پلتفرمی در حال تحول است. به ویژه در سال 2023، زمانی که رقابت رسانه های اجتماعی در همه جا وجود دارد. حتی اگر فید را مملو از عکس های زیبا نگه دارید، راهی عالی برای جلب توجه مخاطبانتان است، از آزمایش کردن نترسید.

به دنبال راه‌ های جدیدی برای نمایش برند با انواع رسانه‌ ها در استراتژی محتوای اینستاگرام باشید. به عنوان مثال، ویدیو یکی از قدرتمند ترین ابزارهای اینستاگرام در حال حاضر است. برای ایجاد محتوای جذاب که مزایای محصول را به نمایش می ‌گذارد، از نرم‌ افزار سازنده ویدیو و ویرایش کاربر پسند استفاده کنید که شامل ویژگی‌ هایی برای افزودن جلوه‌ ها، متحرک  کردن، برش و محو کردن ویدیو است.

می ‌توانید ویدیوهای خبری استاندارد پست کنید و اجازه دهید ویدیوهایتان تا زمانی که می خواهید ادامه پیدا کنند. همچنین می توانید رسانه تیک تاک را با ریلز کانال کنید. این عکس های کوتاه برای جلب سریع توجه مشتری عالی هستند.


پشت صحنه

 افراد پشت صحنه کسب و کار تان را معرفی کنید.

اشتراک گذاری

محتوای تولید شده توسط کاربر را به اشتراک بگذارید تا توجه مخاطبان را جلب کنید.

دستورالعمل ها و پست های آموزشی

 از بخش 'راهنماها' در اینستاگرام استفاده کنید تا دانش تان را به نمایش بگذارید و بینش های ارزشمندی را به دنبال کنندگان ارائه دهید.

همان طور که انواع محتوا را آزمایش می کنید، به سطوح تعامل و بازخورد مخاطبان توجه کنید. این که فالوورها چه نوع محتوایی را بیشتر دوست دارند؟


از راهنماهای اینستاگرام استفاده کنید

بخشی از آزمایش انواع مختلف محتوا در اینستاگرام، این است که مطمئن شوید از آخرین ویژگی‌ های پرطرفدار به ‌روز مطلع هستید. به عنوان مثال، راهنمای اینستاگرام در سال 2020 معرفی شد و اخیراً با توجه به این که شرکت ها به دنبال راه های جدیدی برای ارائه ارزش به مخاطبان شان هستند، توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. اگرچه لزوماً هر کسب ‌و کاری از راهنما ها سود نمی‌ برد، راه ‌های زیادی وجود دارد که می ‌توانید از این ابزارها برای جذب مشتریان استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر هدف تان از کمپین‌ های بازاریابی اینستاگرام تشویق مشتریان به خرید محصولات بیشتر در رویدادهای فصلی خاص است، می ‌توانید «راهنمای هدیه» ایجاد کنید که همه چیزهایی را که مشتریان باید در مورد محصولات پرطرفدار بدانند برجسته کنید.

اگر می‌ خواهید رهبری فکری را در صنعت نشان دهید، می ‌توانید راهنمای ارائه چند نکته برتر مرتبط با مخاطبان ایجاد کنید. برای مثال، اگر نرم‌ افزار بازاریابی می ‌فروشید، می ‌توانید راهنمایی با نکاتی در مورد چگونگی بهبود بازگشت سرمایه بازاریابی یا ایجاد محتوای بهتر ایجاد کنید.

حتی می ‌توانید با اینفلوئنسرها و برند های شریک در راهنما کار کنید و محصولات و نکات آن ها را توصیه کنید. این راهی عالی برای به دست آوردن اعتبار و گسترش دامنه برند بالقوه تان است.


نگاهی منسجم ایجاد کنید

داشتن 'تم' ثابت اینستاگرام هنوز هم یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای شارژ کردن استراتژی بازاریابی اینستاگرام انجام دهید. مردم دوست دارند پروفایل های شرکتی را ببینند که حس وحدت یا تعادل زیبایی شناختی دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، محتوا را از قبل حول موضوعی ثابت برنامه ریزی کنید.


برای مشاهده دوره بازاریابی اینستاگرام کلیک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک