کاربردهای نرم افزار پایتون 

ما در دنیای دیجیتالی زندگی می کنیم که به طور کامل توسط کدها هدایت می شود. هر صنعتی برای عملکرد مناسب به نرم افزار وابسته است، اعم از مراقبت های بهداشتی، نظامی، بانکی، تحقیقات و این لیست ادامه دارد. ما فهرست بزرگی از زبان های برنامه نویسی داریم که فرآیند توسعه نرم افزار را تسهیل می کنند. یکی از این زبان ها پایتون است که به عنوان پرسود ترین و هیجان انگیزترین زبان برنامه نویسی شناخته شده است. طبق نظرسنجی مشاهده شده که پایتون زبان اصلی کدنویسی بیش از 80 درصد از توسعه دهندگان است. دلیل اصلی این امر، کتابخانه ها و چارچوب های گسترده آن است که این فرآیند را تقویت می کند.

پایتون در زمینه یادگیری ماشینی، علم داده و نوآوری هوش مصنوعی پیشرو بوده است. علاوه بر این، ساختن تعداد زیادی از برنامه ها، فرآیندهای توسعه وب و بسیاری موارد دیگر را آسان می کند. در این مقاله، 10 اپلیکیشن برتر پایتون در دنیای واقعی را به صورت مفصل مورد بحث قرار خواهیم داد. بیایید شروع کنیم:


توسعه وب با پایتون

توسعه وب

این یکی از شگفت انگیزترین برنامه های کاربردی پایتون است. به این دلیل که پایتون با طیف گسترده‌ ای از فریم ‌ورک‌ ها مانند جنگو، فلاسک، بطری و موارد دیگر ارائه می ‌کند که سهولت را برای توسعه ‌دهندگان فراهم می‌ کند. علاوه بر این، پایتون دارای کتابخانه ها و ابزارهای داخلی است که فرآیند توسعه وب را کاملاً بی دردسر می کند. استفاده از پایتون برای توسعه وب تسهیلات زیر را ارائه می دهد:

    تجسم شگفت انگیز

    راحتی در توسعه

    امنیت تقویت شده

    روند توسعه سریع


یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی داغ ترین موضوعات در حال حاضر هستند. پایتون به همراه کتابخانه ها و ابزارهای داخلی، توسعه الگوریتم های هوش مصنوعی و ام ال را تسهیل می کند. علاوه بر این، کد های ساده، مختصر و قابل خواندن را ارائه می دهد که نوشتن الگوریتم های پیچیده را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند. برخی از کتابخانه ها و ابزارهای داخلی که فرآیندهای هوش مصنوعی و ام ال را بهبود می بخشند عبارتند از:

    نامپی؛ برای تجزیه و تحلیل داده های پیچیده

    کراس؛ برای یادگیری ماشین

    سایپی؛ برای محاسبات فنی

    سیبورن؛ برای تجسم داده ها


علم داده در پایتون

علم داده

علم داده شامل جمع آوری داده ها، مرتب سازی، تجزیه و تحلیل و تجسم آن ها می باشد. پایتون عملکرد شگفت انگیزی را برای مقابله با آمار و محاسبات پیچیده ریاضی ارائه می دهد. وجود کتابخانه های داخلی برای متخصصان علوم داده پروسه راحتی را فراهم می کند. برخی از کتابخانه های محبوب در فرآیند علم داده عبارتند از تنسور فلو، پانداز و ساکت لرنینگ. این کتابخانه ها اکوسیستمی برای تنظیم دقیق مدل های داده، پیش پردازش داده ها و انجام تجزیه و تحلیل پیچیده فراهم می کنند.

توسعه بازی

با رشد سریع صنعت بازی، پایتون ثابت کرده است که گزینه ای استثنایی برای توسعه بازی است. بازی‌ های محبوبی مانند : دزدان دریایی کارائیت ، فرمانده عملیات پل و جبهه 2 از برنامه ‌نویسی پایتون برای طیف گسترده‌ ای از قابلیت‌ ها و افزونه ‌ها استفاده می‌ کنند. وجود کتابخانه های محبوب بازی های دو بعدی و سه بعدی مانند پای گیم، پاندا 3 بعدی و کانکوز دو بعدی، روند توسعه بازی را کاملاً بدون دردسر می کند.

برنامه های صوتی و تصویری

برنامه های صوتی و تصویری بدون شک شگفت انگیزترین ویژگی پایتون هستند. پایتون به ابزارها و کتابخانه های زیادی مجهز است تا کار را بدون نقص انجام دهد. برنامه هایی که در پایتون کد گذاری می شوند شامل برنامه های محبوبی مانند نتفلیکس، اسپاتیفای و یوتیوب می شوند. 

توسعه نرم افزار

پایتون گزینه عالی برای توسعه نرم افزار است. برنامه های محبوب مانند گوگل، نتفلیکس و ردیت همگی از پایتون استفاده می کنند. این زبان ویژگی های شگفت انگیزی است. مانند:

    استقلال سکو

    کتابخانه ها و چارچوب های داخلی برای ایجاد سهولت در توسعه

    قابلیت استفاده مجدد و خوانایی کد افزایش یافته 

    سازگاری بالا

جدا از این‌ ها، پایتون ویژگی‌ های پیشرفته ‌تری را برای کار با فناوری‌ های در حال رشد مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی ارائه می ‌دهد. همه این ویژگی های تعبیه شده آن را به انتخابی محبوب برای توسعه نرم افزار تبدیل می کند.

برنامه های کاربردی  کد

کد به طراحی به کمک کامپیوتر اشاره دارد. این فرآیند، ایجاد مدل های سه بعدی و دو بعدی به صورت دیجیتالی است. این نرم افزار جایگزین دریفت دستی شده است و توسط معماران، طراحان محصول و مدیران ساخت و ساز برای طراحی محصولات با کیفیت بسیار بالا استفاده می شود. پایتون با برنامه ‌های شگفت ‌انگیز مانند بلندر، فری کد، اپن کسکید و بسیاری دیگر برای طراحی کارآمد محصولات تعبیه شده است. این ها ویژگی های پیشرفته ای مانند ترسیم فنی، توسعه سیستم پویا، ضبط، ارسال و درون ریزی فایل را ارائه می دهند.

برنامه های کاربردی تجاری در پایتون

برنامه های کاربردی تجاری

پایتون ویژگی‌ های امنیتی و مقیاس‌ پذیری عالی را ارائه می ‌کند که آن را برای ارائه برنامه‌ های تجاری با کارایی بالا ایده آل می ‌کند. دارای کتابخانه های داخلی و ابزارهایی مانند:

    اودو؛ نرم افزار مدیریت کسب و کار است که راه حلی خودکار برای فرآیند کسب و کار در اختیارتان قرار می دهد.

    ترایتون؛ نرم افزار تجاری منبع باز با استفاده آسان است. دارای ویژگی های کاملاً یکپارچه مانند حسابداری مالی، فروش، سی آر ام، خرید، حمل و نقل و فهرست است. 

همه این ویژگی های متمایز آن را برای ایجاد برنامه های تجاری مناسب می کند.

رابط کاربری گرافیکی دسکتاپ

پایتون، زبان برنامه نویسی تعاملی است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا رابط کاربری گرافیکی را به راحتی و کارآمد ایجاد کنند. دارای فهرست عظیمی از ابزارهای داخلی مانند پای کیو تی، کیوی، ویجت و بسیاری از کتابخانه های دیگر برای ایجاد رابط کاربری گرافیکی کاملاً کاربردی به شیوه ای بسیار ایمن و کارآمد است.


برنامه های کاربرد تجاری در پایتون

برنامه  استخراج اطلاعات از وب 

استخراج اطلاعات از وب، فرآیندی خودکار است که برای استخراج اطلاعات از وب سایت ها به روشی ساده تر و سریع تر استفاده می شود. این اطلاعات توسط محققان، سازمان ها و تحلیلگران برای طیف گسترده ای از وظایف استفاده می شود. پایتون دارای طیف گسترده ای از ویژگی ها است که آن را برای استخراج اطلاعات از وب مناسب می کند برخی از آن ها عبارتند از:

    نحو مختصر که خوانایی را افزایش داده و در وقت صرفه جویی می کند.

    طیف گسترده ای از کتابخانه ها و ابزارها مانند پانداها و سلنیوم فرآیند استخراج اطلاعات از وب را آسان و کارآمد می کند.

    برای استفاده و درک آسان است.

برخی دیگر از کاربردهای دنیای واقعی پایتون عبارتند از:

-    رباتیک و اتوماسیون؛ با استفاده از کتابخانه ها و ابزارهای داخلی مانند:  پای دای، دارت، پای روبات و پایرو.

-    پردازش تصویر؛ برخی از کتابخانه ها و ابزارهای شگفت انگیز برای پردازش تصویر بلندر، اپن سی وی، هودینی و پیل هستند.

-    برنامه های علمی توسط کتابخانه های محبوب مانند: پانداز، مت پلات، سای پای و بسیاری دیگر تسهیل می شود.


نتیجه گیری

 پایتون، زبان مختصر و فوق العاده قدرتمند است که به سرعت در حال افزایش محبوبیت است. شامل فناوری‌ های شگفت ‌انگیز مانند هوش مصنوعی، اتوماسیون و یادگیری ماشینی بوده است. علاوه بر این، برای تسهیل موضوعات مهم مانند: تجزیه و تحلیل و تجسم داده ها استفاده می شود.

برای مشاهده دوره های برنامه نویسی پایتون کلیلک کنید 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک