دوره های شبکه مایکروسافت چیست؟

دوره های شبکه مایکروسافت چیست؟

شبکه مایکروسافت که به اختصار MSN نامیده می شود سرویسی آنلاین، متعلق به شرکت مایکروسافت و پورتال وب چند سرویس است که با ای او ال یا یاهو قابل مقایسه بوده و تعدادی ویژگی رایگان را در اختیار کاربران وب قرار می دهد.

شبکه مایکروسافت درآمدش را از ترکیب هزینه های اشتراک، تبلیغات و قرارداد های الکترونیکی به دست می آورد. میلیون ها مشترک می توانند از آن برای دسترسی به اینترنت و بخش های اختصاصی MSN.com استفاده کنند. طبق گزارش شبکه مایکروسافت در اواخر سال 2001 با بیش از 10000 کسب و کار، قرارداد هایی منعقد کرد که هر سال حدود 6 میلیارد دلار در تجارت الکترونیک به ارمغان آورد.

تا سال 2001، مشارکت رو به رشد آن، فهرست مشترکین به تدریج در حال رشد آن و زرق و برق نام مایکروسافت به ارتقاء MSN به رتبه دوم در میان خدمات آنلاین کمک کرد با این حال، رسیدن به آن سطح، دستاوردی مملو از گام‌ های اشتباه و شکست بود که تنها شرکتی با اندازه، قدرت و توان مالی شرکت مایکروسافت می ‌توانست از آن جان سالم به در ببرد.

  اگرچه در سپتامبر 2001 رتبه دوم را به خود اختصاص داد، اما MSN با 6.9 میلیون مشترک بسیار عقب تر از 31 میلیون مشترک ای او ال بود. در واقع، AOL  تنها در سال 2001 موفق به ثبت 7 میلیون عضو جدید شد که بیش از کل پایگاه مشترک MSN بود.


مایکروسافت خدمات آنلاین ایجاد می کند

مایکروسافت خدمات آنلاین ایجاد می کند

هنگامی که بیل گیتس در سال 1993 تصمیم گرفت که مایکروسافت باید سرویس آنلاین راه اندازی کند، به عنوان سرویس شماره گیری خصوصی در آن زمان تصور شد. در چنین سیستم «بسته ‌ای» تمام محتوا، پایگاه‌ های اطلاعاتی، تابلوهای اعلانات و غیره  در شبکه خصوصی ذخیره می‌ شد و فقط با پرداخت مشترکین از طریق شماره‌ های محلی قابل دسترسی بود. 

با این حال، در سال 1994، در حالی که مایکروسافت در حال طراحی MSN بود، دنیای آنلاین دستخوش تغییرات مهمی شد. اینترنت، شبکه غیرقابل مقایسه بزرگتر، به روی عموم باز شد. با هزینه مرورگر و هزینه متوسط ماهانه، کاربران می توانند در شبکه گسترده ای گشت و گذار کنند. اینترنت به سرعت شروع به جابجایی شبکه های شماره گیری خصوصی قدیمی کرد.

 با این حال، مایکروسافت نتوانست به سرعت به این تغییر واکنش نشان دهد. هنگامی که شبکه مایکروسافت در آگوست 1995 شروع به کار کرد، هنوز دسترسی به اینترنت را ارائه نکرده بود – قابلیتی که رقبای اصلی آن قبلا از آن استفاده کرده بودند. با این وجود، از آن جایی که MSN نام مایکروسافت را داشت، اکثر ناظران انتظار داشتند که موفقیتی خیره کننده داشته باشد.

مایکروسافت سخت در حال توسعه مرورگر وب و نرم افزارهای دیگر برای MSN بود و قصد داشت همه آن ها را روی ویندوز 95، نسخه جدید پرفروش ترین سیستم عامل، نصب کند، که قرار بود در زمانی که MSN آنلاین می شد، منتشر شود. برنامه مایکروسافت برای ادغام MSN در ویندوز مشکلات بیشتری ایجاد کرد، به ویژه نمادی در دسکتاپ ویندوز که به کاربران رایانه امکان می داد با کلیک ماوس در سرویس MSN ثبت نام کنند.

اولین واکنش ها به این سرویس در بهترین حالت متفاوت بود. به گفته منتقدان، گرافیک پیچیده آن دیر بارگذاری می شود. رابط روی صفحه نمایش آن کپی مجازی از ویندوز بوده که برای برخی از کاربران آزاردهنده بود. در نهایت، تا سال 1995 غیرقابل تصور به نظر می رسید که سرویسی از مایکروسافت شامل دسترسی عمومی به اینترنت نباشد. مایکروسافت مرورگری را ارائه داد اما این مرورگر فقط در نسخه ویژه ویندوز 95 یا با نرم افزار اضافی که حدود 50 دلار قیمت داشت در دسترس بود.

هنگامی که شبکه مایکروسافت درهای مجازی را باز کرد، اعتراف کرد که انتظار داشت این سرویس در اولین سال فعالیت خود ضرر کند. تا پایان سال 1995، MSN  بیش از نیم میلیون مشترک داشت که این سرویس را در اختیار رهبران صنعت قرار داد. 

ناظران صنعت پیش ‌بینی کردند که این سرویس تا پایان سال 1996 به سرعت به سه میلیون مشترک یا بیشتر خواهد رسید. با این حال، رشد اولیه MSN به طرز شگفت ‌انگیزی کند بود، با توجه به این که حدود 7 میلیون نسخه از ویندوز 95 فروخته شده بود، که هر کدام سهولت دسترسی به MSN داشتند. این امر باعث شد برخی از شرکای محتوای MSN قراردادهایشان را با این سرویس لغو کنند. 


کانون شبکه مایکروسافت

کانون شبکه مایکروسافت 

مایکروسافت در تلاشی برای جبران ضررهایش، هشت ماه پس از آغاز به کار، در مارس 1996، اولین نسخه از تغییرات بزرگ را در MSN افتتاح کرد. مایکروسافت کل سرویس MSN را در اینترنت قرار داد. هنوز طیف کاملی از ویژگی‌ ها، از جمله خرید، اخبار، صفحات تجاری و مالی، اتاق‌های گفتگو و غیره را در اختیار داشت، اما آن ها را به صورت رایگان در دسترس قرار داد.

 فیس لیفت قصد داشت MSN را جذاب‌ تر کند، اما یکی از سیگنال‌ هایی که آن و تغییرات بعدی ارسال شد این بود که مایکروسافت واقعاً هیچ چشم‌ اندازی برای MSN نداشت، بلکه فقط در حال واکنش بود.

 تغییر در اینترنت تأثیر جدی کوتاه مدت دیگری داشت. تغییر به عملیات مبتنی بر وب به این معنی بود که آن ها مجبور بودند برای طراحی محصولات ارائه شده MSN  جدید به تابلوی طراحی بازگردند. انتقال به وب در اکتبر 1996 تکمیل شد.

در آوریل 1996، MSN  از نظر محتوای نام تجاری، زمانی که مایکروسافت شراکت بزرگی را با NBC اعلام کرد، پیشرفت زیادی کرد. این دو شرکت قصد داشتند انواع اخبار، ورزشی، مالی و محصولات سرگرمی را برای وب و تلویزیون کابلی تولید کنند.

 بخشی از مشارکت NBC توسعه شبکه خبری کابلی 24 ساعته مستقر در نیویورک به نام MSNBC بود. مایکروسافت اتاق خبری بزرگ در دفتر مرکزی در ردموند، واشنگتن ایجاد و با NBC شروع به تولید محتوای خبری کرد که به صورت رایگان در MSN.com ارسال می شد.

اتحاد با NBC، MSN  را به دومین تغییر مقیاس بزرگش در پایان سال 1996 سوق داد، تنها دو ماه پس از تبدیل آن به سرویس مبتنی بر وب. شبکه مایکروسافت همان طور که به تازگی تصور شده است، مدل پورتال وب استاندارد و ارائه دهنده خدمات اینترنتی را به طور اساسی گسترش می دهد. 

با این حال، تنها دو ماه و نیم بعد، به نظر می رسید که این استراتژی در حال شکست است. مایکروسافت صدها کارگر پاره وقت را که برای تولید محتوا برای MSN جدید استخدام شده بودند، اخراج و نیمی از برنامه های جدید MSN را لغو کرد. این شرکت گفت برنامه ‌نویسی جدیدی در راه است که بازتابی صریح بر کیفیت محتوای لغو شده خواهد بود. 

در آوریل 1997 همه چیز در همه زمینه ها در حال فروپاشی بود. بدتر از آن، سرورهای پربار سیستم ایمیل آن را در مناسبت ‌های مختلف خاموش می‌ کنند و خدمات مشترکین  MSN  را برای روزها محدود می‌ کنند. ایمیل تا ژانویه 1998 پاشنه آشیل MSN  باقی ماند تا زمانی که  هات میل، سرویس ایمیل رایگان را به مبلغ 395 میلیون دلار خریداری کرد. این خرید به MSN فناوری ایمیل آزمایش شده و واقعی همراه با دسترسی فوری به ده میلیون مشترک هات میل داد. در آن زمان اگرچه  MSN،2.3   میلیون کاربر داشت، اما همچنان در جایگاه شماره 3 بود.

 طبق گزارش ها، MSN  از اشتراک یا تبلیغات درآمدی نداشت و صدها میلیون دلار از دست داده بود. یکی از تأثیرات خرید هات میل پایان دادن به سر و صدا در صنعت آنلاین بود که مایکروسافت قصد داشت ضررهای خود را کاهش دهد و MSN را یکبار برای همیشه بفروشد.

چشم انداز شبکه مایکروسافت

چشم انداز شبکه مایکروسافت

به هر حال، قدرت مایکروسافت برای جذابیت آن کافی بود تا شرکای جدید شرکتی را جذب کند. یکی از تأثیرات این مشارکت ها، همراه با محبوبیت جدید وب سایت های سرویس گرا مانند یاهو، بازگرداندن MSN به تجسم قبلی بود. 

در آگوست 1998 تلاش برای تبدیل شدن به مرکز سرگرمی آنلاین را به کلی کنار گذاشت و به پورتال وب ساده تبدیل شد که اخبار، اطلاعات، ایمیل، تابلوهای اعلانات و خرید آنلاین را ارائه می کرد. این تغییر باعث افزایش ترافیک در سایت MSN شد، اما تبلیغ‌ کنندگانی را که اعتماد شان به مایکروسافت را از دست می ‌دادند، از توسعه و اجرای طرحی برای MSN دور کرد.

اگر تبلیغ‌ کنندگان به کم دیده شدن در MSN مشکوک بودند، ممکن است حق داشته باشند.  MSNدوباره کل سایت را طراحی کرد، ابتدا در سال 1999 زمانی که مسیرش  را به سمت ارتباطات آنلاین تغییر داد و دوباره در اوایل سال 2000، زمانی که سرویس بازگشت.

 MSNریشه‌ های کاربردی مایکروسافت در نرم‌ افزار را بررسی و به‌ عنوان ابزاری برای اینترنت تنظیم شد که منابعی را جمع ‌آوری می ‌کرد تا فعالیت ‌های مبتنی بر وب مانند خرید، سرمایه‌ گذاری و برقراری ارتباط را برای مصرف‌ کنندگان آسان ‌تر کند.  MSN

در سال‌ های 2000 و 2001 مجموعه ‌ای از رسانه ‌های گران ‌قیمت را راه‌ اندازی کرد که شامل تبلیغات تلویزیونی در سراسر کشور، ارسال ‌های پستی انبوه و حتی تخفیف تا 400 دلار برای خرید رایانه به مشتریانی بود که مایل به تعهد به خدمات MSN برای یک سال یا بیشتر بودند. این تلاشی ناامیدانه و در نهایت بیهوده برای پیشرفت در مقابل ای او ال بود.

 کمپین های تبلیغاتی یک میلیارد دلار دیگر به 1.5 میلیارد دلاری اضافه کردند که مایکروسافت قبلاً در MSN هزینه کرده بود، اما تا بهار 2000، MSN در مقایسه با 22 میلیون کابر ای او ال هنوز فقط 2.5 میلیون عضو داشت. در پایان سال 2001، شبکه مایکروسافت بار دیگر به پورتال اینترنتی اولیه تبدیل شد که بسیار شبیه به ای او ال بود.


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای مشاهده دوره های متخصص ارشد مایکروسافت کلیلک کنید