تاریخچه و معرفی و کاربردهای نرم افزار سالید ورکز


سالیدورکز چیست؟

سالید ورکز چیست؟

سالید ورکز نرم افزاری پیشرو در صنعت کد (طراحی به کمک کامپیوتر) و سی ای ایی (مهندسی به کمک کامپیوتر) است که توسط میلیون ها مهندس در سراسر جهان استفاده می شود.

سالید ورکز توسط میلیون ها طراح و مهندس در صدها هزار شرکت استفاده می شود و یکی از محبوب ترین نرم افزارهای طراحی و مهندسی در بازار است که به دلیل طیف وسیعی از ویژگی ها و عملکرد بالا شناخته شده است در مشاغل و صنایع مختلف در سراسر جهان استفاده می شود.

سالید ورکز از طراحی پارامتریک استفاده می کند، به همین دلیل است که ابزار بسیار موثری برای طراحان و مهندسان است. این بدان معنی است که طراح می تواند ببیند که چگونه تغییرات بر اجزا یا حتی راه حل کلی تأثیر می گذارد. این به طراحان اجازه می دهد تا مسائل را به سرعت و به راحتی تشخیص داده و تصحیح کنند.


ویژگی های سالید ورکز

ویژگی های سالید ورکز 

    طراحی سه بعدی کد ساده اما پیچیده

    استفاده از الگوها و کتابخانه کد برای بهبود کارایی 

    اتوماسیون و استفاده مجدد از طراحی برای سرعت بخشیدن به فرآیند

    ابزارهای تخمین هزینه 

    بررسی تداخل برای تشخیص خطرات احتمالی زودهنگام 

    تولید سریع نقشه های دو بعدی 

    ایجاد انیمیشن ها و رندرهای واقعی به راحتی


کدام مشاغل و صنایع از سالید ورکز سود می برند؟

صنایع:

    هوافضا و صنایع دفاع

    کالاهای بسته بندی مصرفی

    علوم زیستی

    حمل و نقل 

    انرژی، فرآیند و تاسیسات


مشاغل:

    مهندسان مکانیک

    مهندسان محصول

    طراحان

    برنامه ریزان

    هنرمندان و تصویرگران گرافیکی

    معماران

    مهندسان برق

    مهندسین فرآیند 


سالیدورکز چه کاری می تواند انجام دهد؟

سالید ورکز چه کاری می تواند انجام دهد؟

همان طور که در بالا ذکر شد، سالید ورکز ، برنامه کد پارامتریک است که استفاده از آن آسان و بسیار کارآمد می باشد. این باعث می شود که مورد علاقه هم دانشجویان و هم طراحان با تجربه باشد.

مانند بسیاری از نرم افزارها، آشنایی با دکمه ها، نام ها و رابط کاربری ممکن است کمی طول بکشد. با این حال، برخی از عملکردهای عالی و منحصر به فرد برای کمک به کاربران جدید در این فرآیند و بهینه سازی برای بهترین تجربه کاربری وجود دارد.  بسیاری از آموزش های مفید در دسترس هستند که بینش عالی و مقدمه ای برای فرآیند طراحی ارائه می دهند.


برخی از ویژگی های نرم افزار 

تفسیر

سالید ورکز به طراحان اجازه می دهد تا رندرهای آماده ارائه و واقعی را ایجاد کنند. فایل ‌های کد  را می ‌توان مستقیماً در سالید ورکز باز کرد و با استفاده از بافت‌ ها، بازتاب‌ ها و نور پردازی دقیق، رندر کرد. این ویژگی قدرتمند است که توسط اکثر طراحان استفاده می شود اما به ویژه برای طراحان محصول مفید است زیرا به آن ها اجازه می دهد تا مفهوم نهایی را قبل از شروع به تولید نشان دهند.

شبیه سازی سالید ورکز

شبیه‌سازی سالید ورکز به طراحان اجازه می ‌دهد تا طرح ‌ها را مورد آزمایش قرار دهند و به سرعت و دقت هرگونه نقص را شناسایی کنند. داده‌ های بسیار دقیقی در اختیار طراح قرار می ‌گیرد، به این معنی که آن ها می ‌توانند قبل از تولید نمونه فیزیکی، تغییراتی در طرح ایجاد کنند. مهندسان مکانیک می توانند با شناسایی مسائل مربوط به طرح ها در مراحل اولیه، در زمان، هزینه و انرژی صرفه جویی کنند.

ارزیابی پیچیده

ابزار طراحی به طراح اجازه می دهد با گزینه ای برای اضافه کردن ابعاد با کلیک یک دکمه به سرعت نمایش های دوبعدی از هر جنبه ای از طراحی را ایجاد کند. این برای طراحان، مهندسان و معماران مفید است و توانایی ارزیابی کامل را ارائه می دهد.

سهولت تولید 

هنگامی که طراحی کامل شد و طراح خطرات احتمالی شناسایی شده در شبیه سازی و ارزیابی را حذف کرد می توان نمونه اولیه ساخت. این ویژگی فایل های طراحی تولید می کند که می توانند مستقیماً به تولید ارسال شوند. این نرم افزار همچنین شامل پایگاه داده قابل جستجو از پرینترهای سه بعدی است که داده های برش دو بعدی را از هندسه جامد تولید می کند. همچنین می توانید نمونه اولیه و ساخت قطعه را از داخل UI (رابط کاربری) برون سپاری کنید.


به کدام نسخه از سالید ورکز نیاز دارید؟

سه نسخه موجود می باشد و مهم است که هر نسخه را قبل از خرید بررسی کنید.


استاندارد سالید ورکز


تازه کاران  معمولا از اولین نسخه سالید ورکز استفاده می کنند که برخی از ویژگی ‌های دو نسخه دیگر را شامل نمی ‌شود و بر ویژگی‌ های اصلی مانند قطعات، مجموعه ‌ها و نقشه‌ ها تمرکز دارد.

سالید ورکز بسیاری از ویژگی های مفید را ارائه می دهد که تجربه طراح را بهبود می بخشد. استاندارد شامل افزونه‌ هایی مانند فیچر ورکز، شبیه سازی سریع و تشخیص تداخل است.  هر یک از این ویژگی ها به طراحان کمک می کند تا طرح ها را بهبود و روند را سرعت بخشند.


سالید ورکز حرفه ای

سالید ورکز حرفه ای شامل تمام ویژگی‌ های یکسانی است که با استاندارد ارائه می ‌شود، اما به طور کامل به این معنی است که طراحان با تجربه می ‌توانند بهره ‌وری و کارایی شان را افزایش دهند.


سالیدورکز پریمیوم

سالید ورکز پریمیوم

همه ویژگی‌ های استاندارد و حرفه ‌ای و همچنین افزونه‌ های اضافی از جمله شبیه‌ سازی، مسیریابی، و شبیه‌ سازی حرکتی و دینامیک در پریمیوم گنجانده شده است.

ما پریمیوم برای مهندسان مکانیک توصیه می شود زیرا ابزارهای شبیه سازی می توانند فرآیند طراحی و نمونه سازی را سرعت بخشند.


مزایای اصلی سالید ورکز چیست؟

در حالی که برخی از معایب احتمالی وجود دارد، مزایای سالید ورکز بسیار بیشتر از هر مشکلی است که کاربر ممکن است با آن مواجه شود.

در زیر تنها برخی از مزایای اصلی استفاده از سالید ورکز آورده شده است:


یادگیری آسان 

بزرگترین مانعی که کاربران جدید سالید ورکز دارند،  یادگیری رابط کاربری جدید است. با این حال، آموزش‌های سالید ورکز برای راهنمایی از طریق رابط وجود دارد. به این معنی که کسانی که با کد طراحی می ‌کنند نباید مشکلی در برخورد با آن داشته باشند.

سالید ورکز برای کمک کاربران جدید دارای وسایل کمک آموزشی فراوانی است که به آن ها اجازه می‌ دهد با سرعت خودشان پیش بروند.

یادگیری ویژگی های اساسی 

یکی از سریع ‌ترین راه ‌ها برای دستیابی به سالید ورکز این است که ابتدا از برخی ویژگی ‌های اساسی آن استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید طرحی ایجاد و سپس آن را به مدل سه بعدی تبدیل کنید. سپس می توانید طراحی سه بعدی را حول خط مرکزی بچرخانید..


یادگیری استفاده از سالید ورکز 

آموزش ها و راهنماها می توانند برای یادگیری اصول اولیه مفید باشند. با این حال، برای اطمینان از این که بیشترین بهره را از نرم افزار می برید، توصیه می شود آموزش سالید ورکز ببینید.


مدیریت داده های محصول در سالید ورکز

 طرح ‌ها، داده‌ های مهندسی و فایل‌ ها را در یک مکان مرکزی ذخیره می ‌کند. این امکان می دهد:

    بازیابی سریع فایل ها و داده ها

    جلوگیری از دست دادن اطلاعات

    نظارت بر نسخه ها و پیگیری تغییرات

    یکپارچه سازی گردش کار

    کاهش زمان صرف شده برای جستجوی نقشه ها، قطعات و مجموعه ها 

    افزایش کارایی و تشویق استفاده مجدد از ابزار طراحی


توانایی اشتراک گذاری در سالید ورکز

با محیط چند کاربره، چندین همکار می توانند همزمان به یک فایل طراحی دسترسی داشته باشند. این بدان معناست که تیم‌ ها می ‌توانند تغییرات را انجام داده و پیگیری کنند، وضعیت‌ ها و بازبینی‌ ها را از داخل پلتفرم سالید ورکز مشاهده کنند.

سالید ورکز همکاری از راه دور را سریع و ساده می کند که به ویژه مفید است زیرا افراد بیشتری به کار ترکیبی و از راه دور روی می آورند.


طراحی آسان در قالب ‌های دو بعدی و سه بعدی

سالید ورکز اشتراک ‌گذاری طرح‌ ها را در قالب‌ های دو بعدی یا سه بعدی سریع و ساده می ‌کند، به این معنی که می ‌توانید بازخورد فوری دریافت کنید و به کار روی طرح‌ هایتان ادامه دهید.

حتی می ‌توان طرح‌ ها را به‌ عنوان انیمیشن‌ های سه بعدی به اشتراک گذاشت که امکان می‌ دهد محصولات و ویژگی‌ های جدید را به‌ طور دقیق نشان دهید.


اتوماسیون آسان 

سالید ورکز با خودکارسازی بخشی از فرآیند، در زمان، پول و انرژی صرفه جویی می کند. می تواند ابعاد مدل های سه بعدی کد را خودکار کرده و قوانین و پارامترهای خاصی را برای سرعت بخشیدن به تکرار برای ایجاد تغییرات طراحی تنظیم کند.


تشخیص سریع مشکلات احتمالی

تشخیص  سریع مشکلات احتمالی 

سالید ورکز می ‌تواند نقص‌ های بالقوه در طراحی را شناسایی کند و بگوید که آیا استرس، لرزش، انحراف یا مشکلات دیگر وجود دارد یا خیر. از آن جایی که سالید ورکز می ‌تواند این موارد را در مراحل اولیه طراحی شناسایی کند، امکان می ‌دهد تنظیمات و اصلاحات را قبل از رفتن به مرحله نمونه اولیه انجام دهید.


تحلیل حرکت با سالید ورکز 

بررسی کنید که شکل، اندازه و مواد طرح، چگونه در برابر نیروهای خاصی مانند وزن و اصطکاک مقاومت می کند. حتی پیشنهاداتی را در مورد این که چگونه می توانید طراحی تان را برای کارآمدتر کردن آن بهبود بخشید، ارائه می دهد.

با در نظر گرفتن مزایا و معایب سالید ورکز ، واضح است که مزایای استفاده از این نرم افزار باورنکردنی بسیار بیشتر از معایب آن است.برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای مشاهده دوره های مهندسی مکانیک کلیک کنید