یادگیری ماساژ را از کجا شروع کنیم؟ 

ماساژ درمانی یک زمینه متنوع برای متخصصان با علاقه به پزشکی جامع و مکمل است. این متخصصان آموزش های تخصصی و مهارت های مربوطه را برای تسکین درد، کاهش استرس و بهبود سلامت مشتریان به دست می آورند. اگر می خواهید ماساژ درمانگر شوید، گام های زیادی برای دنبال کردن این مسیر شغلی می توانید بردارید.

در این مقاله، درباره کارهایی که یک ماساژ درمانگر انجام می ‌دهد و این که چگونه ماساژ درمانگر شوید همچنین حقوق و چشم ‌انداز شغلی را برای این نقش به اشتراک می ‌گذاریم و به سوالات متداول در مورد پیگیری این مسیر شغلی پاسخ می ‌دهیم.


ماساژ درمانگر چه می کند؟

ماساژ درمانگر چه می کند؟

ماساژ درمانگر، متخصص مراقبت های بهداشتی است که بافت های نرم بدن را برای کاهش تنش و ایجاد آرامش بوسیله دست، ماساژ می دهد. بسته به تخصص یا نیاز مشتری، آن ها ممکن است ماساژ درمانی را ارائه دهند که به بهبود آسیب کمک می کند یا سلامت کلی بدن و روان را ارتقا می دهد. ماساژ درمانگر معمولاً وظایف زیر را بر عهده دارد:

    ایجاد محیط آرام بخش و درمانی برای مشتری

    بحث در مورد نیازهای هر مشتری، مانند فیزیوتراپی یا کاهش استرس

    ایجاد برنامه ماساژ درمانی مناسب بر اساس نیازها و ترجیحات مشتری

    استفاده از انواع خاصی تکنیک های ماساژ در نواحی خاص بدن برای تسکین علائم

    چک کردن مکرر مشتری برای اطمینان از راحتی او در طول جلسه

    پیگیری پیشرفت مشتری بعد از هر جلسه برای تعیین اثربخشی درمان 

    توصیه محصولات و تمرینات کل نگر که ممکن است به مشتریان در کاهش درد و تنش کمک کند

چگونه ماساژ درمانگر شویم

ماساژدرمانگران معمولاً قبل از ورود به برنامه آموزشی حداقل دارای مدرک دیپلم دبیرستان هستند. آن ها آموزش های تخصصی را می گذرانند، گواهینامه دریافت می کنند و مهارت های مربوطه را که برای موثر بودن در کار لازم است، تمرین می کنند. در این جا چند فاکتور متداول برای تبدیل شدن به ماساژ درمانگر آورده شده است:

آموزش ماساژ درمانی ببینید

هر منطقه دارای شرایط تحصیلی و آموزشی متفاوتی برای ماساژ درمانگران برای اخذ مجوز و تمرین حرفه ای است. در برنامه آموزشی ماساژ درمانی معتبر و مورد تایید ثبت نام کنید که دوره آموزشی در زمینه ماساژ درمانی و کاربرد، آناتومی، فیزیولوژی و اصطلاحات پزشکی ارائه می دهد. اگر قصد دارید مطب خصوصی باز کنید، ممکن است دوره های مدیریت بازرگانی و بازاریابی نیز برایتان مناسب باشد.
برنامه های ماساژ درمانی شامل فعالیت های آکادمیک و بالینی می شود. این برنامه ها اغلب حدود شش ماه حضور تمام وقت طول می کشد تا تکمیل شوند. اما اگر به عنوان دانشجوی پاره وقت در این برنامه ها شرکت می کنید یا در جایی زندگی می کنید که پیش نیازهای های زیادی در این زمینه وجود دارد، ممکن است آموزش، بیشتر طول بکشد. هدف برنامه‌ های ماساژ درمانی، آماده ‌سازی دانش‌ آموزان برای صدور گواهینامه و مجوز است که تأیید می ‌کند دانش و مهارت ‌های لازم برای درمان مؤثر را دارند.

کسب تجربه در حرفه ماساژ

در برنامه آموزشی، احتمالاً بین 330 تا 1000 ساعت آموزش بالینی خواهید داشت. برای شرکت در آزمون های صدور مجوز به تعداد مشخصی ساعات تجربه حرفه ای نیاز دارید. برای کسب تجربه حرفه ای، به دنبال دوره کارآموزی یا کار در کلینیک ماساژ باشید. این تجربیات امکان می دهد که ماساژ درمانی را زیر نظر ماساژ درمانگر مجاز و متخصص انجام دهید. این تجربیات می ‌توانند بیاموزند که چگونه برنامه‌ های درمانی مناسب ایجاد کنید، تکنیک ‌های ماساژ خاص ارائه دهید و از پیشرفت مشتری گزارش تهیه کنید.

مجوزتان را به روز نگه دارید

برای حفظ مجوز، اکثر سازمان های صدور مجوز نیاز به گواهینامه دوره های آموزشی در زمینه ماساژ درمانی در یک مدرسه مورد تایید دولتی دارند. به عنوان مثال، ماساژدرمانگران به گواهینامه ماساژ شامل 24 ساعت آموزش مداوم و 100 ساعت تجربه بالینی نیاز دارند.


حقوق و چشم انداز شغلی ماساژ

حقوق و چشم انداز شغلی ماساژ درمانگر

میانگین حقوق برای ماساژ درمانگر در ایالات متحده 75958 دلار در سال است. حقوق و دستمزد بسته به موقعیت جغرافیایی، نوع کارفرما و تخصص ماساژ بسیار متفاوت است. سطح آموزش، تجربه و گواهی نیز ممکن است بر پتانسیل درآمد تأثیر بگذارد. اداره آمار کار ایالات متحده انتظار دارد فرصت های شغلی برای ماساژدرمانگران از هم اکنون تا سال 2030 به میزان 32 درصد رشد کند. این به طور قابل توجهی سریع تر از میانگین نرخ رشد برای همه مشاغل است که 8 درصد است.

سوالات متداول در مورد تبدیل شدن به ماساژ درمانگر

در این جا چند سوال متداول در مورد تبدیل شدن به ماساژدرمانگر وجود دارد تا به شما کمک کند در مورد این مسیر شغلی بیشتر بدانید:

محیط کار برای ماساژدرمانگران چگونه است؟

ماساژدرمانگرها بسته به نوع شغل و تعداد مشتریان می توانند به صورت پاره وقت یا تمام وقت کار کنند. آن ها بیشتر وقت خود را روی پاها می گذرانند و از دستان برای درمان بیماران استفاده می کنند. جلسات ماساژ معمولا شامل محیطی آرام با عناصری مانند نور کم و موسیقی آرامش بخش است. بسیاری از ماساژدرمانگران در مطب خصوصی هستند، که به آن ها اجازه می دهد مستقل کار کرده و برنامه هایشان را مدیریت کنند. آن ها همچنین ممکن است در بخش های مختلف دیگری کار کنند، از جمله:

    اسپاهای آبگرم

    کلینیک های توانبخشی

    کشتی های کروز

    هتل ها

    استراحتگاه ها

    مراکز سلامت و تندرستی


در چه نوع ماساژ می توانم تخصص داشته باشم؟

در چه نوع ماساژی می توانم تخصص داشته باشم؟

انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد که می توانید در آن ها تخصص داشته باشید، از جمله:

ماساژ بافت عمیق

 این شکل از ماساژ شامل فشار سفت و آهسته به نواحی آسیب دیده برای درمان درد و جراحات مزمن است.

طب فشاری

 همچنین به عنوان ماساژ بدن آسیایی شناخته می شود. این شکل از ماساژ شامل فشار بر مناطق میانی بدن برای آزاد شدن انرژی و اجازه دادن به بدن برای بهبودی است.

سنگ درمانی

 که به عنوان ماساژ سنگ داغ نیز شناخته می شود شامل قرار دادن سنگ های داغ بر روی نقاط خاصی از بدن است تا بدون ایجاد درد، عضله درمانی نفوذی را انجام دهد.

رفلکسولوژی

 فلسفه رفلکسولوژی می آموزد که اعمال فشار به نواحی مختلف بدن مانند پاها، دست ها و گوش ها بر نحوه عملکرد اندام های مختلف تأثیر می گذارد و می تواند به کاهش درد و بیماری کمک کند.

ماساژ سوئدی

 ماساژ سوئدی رویکردی رایج است که شامل استفاده از ترکیبی از ضربات نرم و ضربه های سبک برای کاهش تنش عضلانی و تقویت آرامش است.

ماساژ شیاتسو

 شیاتسو در زبان ژاپنی به معنای 'فشار انگشت' است که شامل ضربه زدن ریتمیک بر روی نقاط طب فشاری بدن برای آزاد کردن چی یا انرژی است.

ماساژ لمسی درمانی

 این نوع ماساژ شامل قرار دادن دست ‌ها بر روی نقاط خاصی از بدن است تا انرژی شفا بخش را هدایت کند و آرامش و درد را برای مشتری فراهم آورد.


ماساژدرمانی برای تسکین

ماساژ بارداری

 این اصطلاحی گسترده است که شامل هر نوع ماساژی می شود که بر روی فرد باردار انجام می پذیرد، از جمله اعمال فشار به قسمت های خاصی از بدن برای تسکین درد، فشار و استرس.

ماساژ ورزشی

 این نوع ماساژ به ورزشکاران در پیشگیری از آسیب و افزایش انعطاف ‌پذیری کمک می کند.

ماساژ درمانگران معمولا از مهارت های زیر استفاده می کنند

چه مهارت هایی برای ماساژ درمانگران مفید است؟

ماساژ درمانگران معمولاً از مهارت های زیر برای ارائه درمان های موثر به مشتریان استفاده می کنند:

ارتباطات: ماساژ درمانگران به علائم گزارش داده شده توسط مشتری گوش می دهند و در مورد این که چه اشکال درمانی ممکن است با شرایط او سازگار باشد، صحبت می کنند. گوش دادن فعال قوی، ارتباط کلامی و ارتباط نوشتاری می تواند در ایجاد برنامه های درمانی فردی کمک کند که به نفع مشتریان باشد.

تصمیم گیری: این مهارت به ماساژ درمانگران امکان می دهد تا مشتری را ارزیابی کرده و بهترین برنامه درمانی را برای کمک به بهبودی و رسیدن به اهداف سلامت بدن تعیین کنند. همچنین می ‌تواند کمک کند تا برنامه‌ های درمانی مشتریان را ارزیابی کنید و در صورت نیاز، رویکرد های جدیدی را برای رسیدگی بهتر به نگرانی‌ های آن ها ایجاد کنید.

همدلی: ماساژ درمانگرها به نیاز های مشتری گوش می دهند و سبک ارتباط یا ماساژ را مطابق با ترجیحات و نیازهای آن ها تنظیم می کنند. استفاده از همدلی به آن‌ ها کمک می‌ کند تا نگرانی‌ های مشتریان را درک کنند و طرح ‌های درمانی را توسعه دهند که بتواند نا هنجاری ها را برطرف یا به حداقل برساند.

استقامت و قدرت بدنی: ماساژ درمانگرها برای مدت طولانی در حین کار می ایستند و عضلات و مفاصلی را درمان می کنند که ممکن است دستکاری آن ها چالش فیزیکی باشد. این مهارت همچنین به آن ها اجازه می دهد تا فشار مناسبی ایجاد کنند و در موقعیت هایی مانور دهند تا تکنیک های خاصی را در صورت نیاز انجام دهند.

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


برای مشاهده دوره های ماساژ کلیک کنید