نکاتی در خصوص طراحی پورتفولیوها در طراحی لباس

نکاتی در خصوص طراحی پورتفولیوها در طراحی لباس

طراحان مد، کارشان را برای مشتریان و کارفرمایان بالقوه به نمایش می گذارند. نمونه کار به دیگران بینشی در مورد مهارت ها، استعداد ها، خلاقیت ها، ایده ها و سبک طراحی تان می دهد. ایجاد نمونه کار حرفه ای که نشان دهنده تطبیق پذیری و توانایی شما در ایجاد مجموعه های طراحی است که مفاهیم مختلف را منعکس می کند، می تواند کمک کند شغلی مناسب در صنعت مد پیدا کنید. در این مقاله توضیح می ‌دهیم که پورتفولیو برای طراحی مد چیست و انواع نمونه کارهایی را که می ‌توانید ایجاد کنید چگونه اند و همچنین بررسی می کنیم که چگونه این مهارت را توسعه دهید و نکاتی را برای کمک به جذاب ‌تر کردن آن برای استخدام‌ کنندگان ارائه می ‌کنیم.


پورتفلیو برای طراحی مد چیست؟

پورتفولیو برای طراحی مد چیست؟

نمونه کارها برای طراحی مد مجموعه ای از کارها است که ایده ها، خلاقیت، مهارت ها و تخصص تان را به نمایش می گذارد. چه در این صنعت تازه کار باشید و چه تجربه گسترده ای داشته باشید، توسعه و به روز رسانی پورتفولیو در این حرفه ضروری است. این فرصتی است تا مفاهیم مورد نظر را به استخدام‌ کنندگان، مشتریان یا مدرسه مد معرفی کنید. پورتفولیو با ارائه نمونه هایی از پروژه های قبلی و نشان دادن استعدادهایتان در عمل، رزومه را تکمیل می کند. استخدام‌ کنندگان نمونه کار را بررسی می ‌کنند تا بفهمند سبک، اشتیاق و فردیت شما چگونه می ‌تواند به ایجاد کسب ‌وکارشان کمک کند.

این سند ممکن است شامل تصاویر، نمونه ‌های پارچه، طرح‌ ها، برگه‌ های مشخصات، نمونه‌ ها و عکس‌ هایی از نمایش‌ های مد یا عکس‌ های مدل باشد. هنگامی که طرح ها را ترسیم و مجموعه ایجاد می کنید، نمونه کارهای هنری را توسعه دهید تا کارهای زیادی برای نمایش داشته باشید. از آن برای نشان دادن دستاوردها، پتانسیل و اهداف طراحی استفاده کنید. می توانید نمونه کار دیجیتالی ایجاد کنید که افراد بتوانند به صورت آنلاین آن را مرور کنند و نمونه کار فیزیکی را برای همراه داشتن در مصاحبه ها یا جلسات مشتریان داشته باشید. نمونه کارهای آنلاین برای افزایش قرار گرفتن در معرض توجه در این زمینه مفید هستند.

انواع نمونه کار های مد در پورتفیلو

انواع نمونه کارهای مد

می توانید نمونه کارهای شخصی و خاص ایجاد کنید. نمونه کار شخصی، بزرگترین دستاورد های تان را برای برجسته کردن حرفه به عنوان طراح مد در بر دارد. این نشان می دهد که چگونه رشد حرفه ای و مهارت ها، مفاهیم و سبک ها را در طول سال ها اصلاح و تکمیل کرده اید. این نوع سند همچنین می تواند تخصص تان را در زمینه های مختلف مانند لباس های ورزشی، لباس های خیابانی یا لباس های لوکس یا مهارت در یک سبک خاص را نشان دهد. هدف این است که تطبیق پذیری یا حوزه تخصص تان را به نمایش بگذارید.

هنگام درخواست برای شغل طراح مد، می توانید نمونه کار خاص را با شرح شغل تنظیم کنید. پورتفولیو را برای رسیدگی به کیفیت ها و استانداردهایی که کارفرمای بالقوه به دنبال آن است تنظیم کنید. مدیران استخدام، قبل از دعوت شما برای مصاحبه، سند را بررسی می کنند تا مشخص کنند آیا کاندیدای ایده آلی هستید یا خیر. این دو نوع پورتفولیو عملکردهای مجزایی دارند. نمونه کارها کمک می کند مصاحبه ای موفق داشته باشید. می توانید نمونه کارهای شخصی را در طول مصاحبه به استخدام کنندگان نشان دهید تا سابقه شغلی و تجربه تان را در این صنعت برجسته کنید.


چگونه نمونه کار طراح مد ایجاد کنیم

            در این جا مراحلی وجود دارد که کمک می کند لیست مهارت ها را توسعه دهید:


کارهایتان را جمع آوری کنید

تمام کارها را از پروژه های قبلی جمع آوری کنید و مواردی را انتخاب کنید که در پورتفولیو قرار دهید. به کارهایی که برای مشتریان یا کلاس ها تولید کرده اید نگاه کنید و بهترین را انتخاب کنید. آثار تان را در دسته‌ هایی سازماندهی کنید، مانند موضوع، سبک یا پروژه. این می تواند کمک کند مفاهیم مشابه را کنار هم قرار دهید و کارتان را در یک ساختار ثابت که به راحتی قابل پیمایش است نمایش دهید.


به عنوان مثال، اگر می خواهید تاریخچه نحوه پیگیری روندهای بازار را نشان دهید، می توانید از قالب جدول زمانی استفاده کنید که طرح ها را به ترتیب زمانی، از قدیمی ترین تا جدید ترین، نمایش می دهد. هنگامی که نمای کلی از کار دارید، مطالبی را که می خواهید اضافه کنید انتخاب و ویرایش کنید. طیف گسترده ای از تصاویر را انتخاب کنید، از ایده های اولیه طراحی گرفته تا عکس مدل ها یا مانکن هایی که محصول نهایی را پوشیده اند. این ترتیب، رویکرد تان را به فرآیند کلی طراحی نشان می دهد.


نمونه کارها را در پورتفلیو سفارشی کنید

نمونه کارها را سفارشی کنید

نحوه ارائه کار می تواند بسته به مخاطب هدف به طور قابل توجهی متفاوت باشد. قبل از این که نمونه کارها را ایجاد کنید، کمی در مورد شرکت تحقیق کنید تا نوع لباس، کفش و لوازم جانبی آن ها و سبک، رقبا و بازار هدف را درک کنید. گنجاندن طرح هایی که با شرح شغل مطابقت دارند می تواند به جلب توجه مدیران استخدام کمک کند. پورتفولیو را سفارشی کنید تا از تخصص، مهارت ها و تجربه ای استفاده کنید که به نیازهای نقشی خاص پاسخ می دهد.

برای مثال، هنگام درخواست برای برند بزرگ مد که اغلب لباس‌ های جدید تولید می ‌کند تا از آخرین روندها استفاده کند، کارهایی را به نمایش بگذارید که نشان می ‌دهد طرح‌ هایتان قابل فروش برای مخاطبان بزرگ هستند.

می ‌توانید نقشه ‌های فنی را برای تحت تأثیر قرار دادن استخدام ‌کنندگان با مهارت ‌های طراحی دقیق، آگاهی تجاریتان و دانش بازار قرار دهید. این نوع نقشه ها برای ساختن نمونه های اولیه برای تولید کنندگان انبوه به سراغ تامین کنندگان می روند. اگر برای کار با برندی لوکس درخواست می کنید، می توانید با استفاده از سیلوئت ها دیدگاه، اصالت و خلاقیت را بیان کنید.


با مقدمه شروع کنید

معرفی نمونه کارها هدف، انگیزه و منبع الهام طرح هایتان را شرح می دهد. می توانید به طور خلاصه در مورد سابقه تان به عنوان طراح بنویسید و هدف مجموعه و چشم اندازی که استفاده کرده اید را توضیح دهید. نمای کلی از محتوای پورتفولیو ارائه دهید تا استخدام‌ کنندگان یا مشتریان بدانند چه چیزی باید انتظار داشته باشند و بفهمند که چگونه آن را ساختار داده‌اید. سعی کنید این بخش را به یک یا دو پاراگراف محدود کنید تا بتوانند روی عکس‌ ها، تصاویر، طرح‌ ها و تصاویر تمرکز کنند.


تابلوی مفهومی اضافه کنید

تابلوهای مفهومی یا تابلوهای خلقی، اساس الهام و منشا ایده هایتان را نشان می دهند. این تابلوها در مورد پروژه و روند تحقیق اطلاعات می دهند. طیف مواردی را که هنگام برنامه ریزی مجموعه استفاده کرده اید، شامل نقاشی ها، پالت های رنگی و نمونه های پارچه بگنجانید. می توانید با استفاده از مواد رنگارنگ و متنوع  تابلوی مفهومی جذاب ایجاد کنید.

یک یا دو صفحه از نمونه کارها را به تابلوی مفهومی اختصاص دهید تا روند فکریتان را نشان دهد. برجسته کردن تأثیرات فرهنگی، نظری و شخصی می تواند تطبیق پذیری، دانش و خلاقیت شما را نشان دهد. کارفرمایان و مشتریان بالقوه نیز می توانند درک درستی از روش ها برای توسعه و تبدیل مفاهیم به طرح های نهایی به دست آورند.


طرح های مد تان را نمایش دهید

بعد از این که تابلوی مفهومی را ایجاد کردید، قسمت بعدی نمونه کار است. تصاویر با کیفیت را در مجموعه بگنجانید تا به کارفرمایان یا مشتریان بالقوه نشان دهید که مهارت و تجربه لازم برای هدایت کسب و کار آن ها را دارید. از طرح های دقیق، سیلوئت ها، نمای نزدیک پارچه و عکس های تمام قد لباس استفاده کنید تا نشان دهید که چگونه لباس ها با هم جفت می شوند تا کل تم مجموعه را در محیط واقعی کنار هم قرار دهید. کار را بر روی مدل، مانکن یا سطح صاف نمایش دهید، مطمئن شوید که طرح ها تمرکز اصلی تصاویر است.

استفاده از عکس های مجموعه نهایی نشان می دهد که چگونه ایده های اصلی را به محصولات ملموس تبدیل کرده اید. اگر طراح اصلی هستید یا به عنوان بخشی از تیم طراحی کار می کنید می توانید محصولات نهایی تیم را با تصاویری از عکسبرداری یا نمایش های مد به آن اضافه کنید. اگر به دنبال موقعیتی در صنعت فست مد هستید، نقشه فنی از آیتم پیچیده ای مانند کت، کفش یا شلوار بنویسید. از تصاویری که با نرم افزار طراحی ساخته اید استفاده کنید تا بر آشنایی تان با فناوری تأکید کنید زیرا احتمالاً اغلب از آن ها در این شغل استفاده می کنید.


نکاتی برای ساختن نمونه کار خلاقانه در پورتفلیو

نکاتی برای ساختن نمونه کار خلاقانه

برای نمونه کار، جلد جذاب تهیه کنید

 اصالت کارتان را با جلد چشمگیر به نمایش بگذارید تا توجه خواننده را جلب کرده و آن ها را تشویق کنید تا محتویات نمونه کار را بررسی کنند. از ترکیب رنگی استفاده کنید که با مفاهیم طراحی و سبک کلی تان مطابقت داشته باشد.


عناصر زیبایی شناسی

 با متعادل کردن مداوم رنگ، کنتراست تصویر و فاصله، نمونه کاری جذاب طراحی کنید. این عناصر اضافی می توانند کمک کنند تا مفاهیم، الهامات و سبک تان را برجسته تر کنید.


روند طراحی را نشان دهید

 نمونه کارهای توضیحی برای افراد مختلف آسان تر است، چه در صنعت مد و چه در زمینه های دیگر فعالیت کنند. سعی کنید نشان دهید که چگونه پروژه ها را از مفهوم اصلی تا ملاحظات فنی، تغییرات و نتایج نهایی توسعه می دهید.


نمونه کار قابل حمل داشته باشید

 دستورالعمل خاصی برای میزان نمونه کار وجود ندارد، اما سعی کنید 10 تا 12 صفحه داشته باشید که به نقش خاص یا انتظارات شرکت پاسخ دهد. اطمینان حاصل کنید که مجموعه تان جمع و جور و قابل حمل است تا بتوانید آن را به مصاحبه ها و جلسات مشتری ببرید.


پروژه های اخیر را اضافه کنید

 طرح های اخیر را به پورتفولیو اضافه کنید تا مدیران استخدام بتوانند سطح مهارت فعلی تان را ببینند و کیفیت کاری را که می توانید ارائه دهید بسنجند. در نظر بگیرید که نمونه کارها را به پروژه هایی که در دو سال گذشته انجام داده اید اختصاص دهید.


برای دیدن دوره های طراحی لباس کلیک کنید

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک