راهنمای عکاس شدن؛ چند ترفند عکاسی با موبایل

قبل از گوشی ‌های هوشمند، گرفتن عکس حرفه ای فرآیندی پر زحمت بود. اکنون، یادگیری نحوه گرفتن عکس‌ های خوب با گوشی آسان است. بدون نیاز به دوربین‌ های فانتزی یا نرم ‌افزار ویرایش دسک‌ تاپ.

راز گرفتن عکس های عالی با گوشی هوشمند چیست؟ همان طور که مشخص است تعداد کمی عکس خوب وجود دارد. نکات زیر را برای بهبود عکاسی با گوشی هوشمند بررسی کنید.


تمرین کنید

عکاسی راهی است برای دیدن و نشان دادن این که چگونه دنیای اطراف را می بینید. عکاسی با گوشی های هوشمند محبوب است. به طور متوسط، مردم در سراسر جهان سالانه بیش از یک تریلیون عکس می گیرند  و طبق تحقیقات، 92٪ از این عکس ها با گوشی های هوشمند گرفته شده است. می ‌توانید عکس ‌های منحصربه ‌فرد بگیرید. تنها چیزی که لازم است تمرین است.


تا جایی که می توانید عکس بگیرید

تا جایی که می توانید عکس بگیرید

احتمالاً اکثر اوقات موبایل همراه تان است. این بدان معنی است که می توانید در هر مکان و هر زمان عکس های عالی بگیرید. بنابراین، به جای این که فقط عکس از موضوعی که به آن علاقه دارید بگیرید، 10، 20 یا حتی 30 عکس بگیرید. سپس، مدتی را صرف تماشای تصاویر کنید تا ببینید کدامیک را بیشتر دوست دارید و چرا.


دیدگاه های مختلف را پیدا کنید

گرفتن عکس از زاویه ‌ای منحصر به فرد و غیرمنتظره می ‌تواند آن‌ ها را به یاد ماندنی ‌تر کند. این کار باعث ایجاد توهم عمق یا ارتفاع با سوژه‌ ها می ‌شود. همچنین تصویر را متمایز می کند زیرا اکثر افرادی که با تلفن همراه عکس می گیرند، مستقیم یا از بالا عکس می گیرند. سعی کنید از فاصله کم عکس بگیرید. می توانید سعی کنید گوشی را با زاویه کمی رو به پایین بگیرید.

نکته: اگر عکس می گیرید و می بینید که پرسپکتیو کمی کج است، از برنامه ویرایش عکس SKRWT استفاده کنید تا خطوط، تمیز و مربعی به نظر برسند.


دوربین را بشناسید

اگر دقیقاً ندانید که دوربین چگونه کار می کند گرفتن عکس های خوب با گوشی می تواند سخت باشد. بنابراین، برای بررسی حالت‌ ها و تنظیمات مختلف دوربین در تلفن همراهتان وقت بگذارید. با عملکردهایی مانند تنظیم فوکوس و نوردهی آشنا شوید. بسیاری از تلفن ‌ها دارای تعادل رنگ سفید خودکار هستند. بنابراین ممکن است برای دریافت ویژگی‌ هایی که در دوربین دیجیتال مانند DSLR دریافت می ‌کنید به برنامه اضافی نیاز داشته باشید.


از گوشی مدرن با دوربین خوب استفاده کنید

روی تلفنی سرمایه گذاری کنید که قابلیت های دوربین عالی را ارائه می دهد. به وضوح و عملکرد در نور کم نیز فکر کنید. برندها به طور مداوم فناوری‌ های جدیدی مانند لنزهای تله فوتو و فوق عریض را به دوربین‌ های گوشی‌ های هوشمند اضافه می ‌کنند. بنابراین، اگر به دنبال ویژگی های خاصی هستید، قبل از خرید تحقیق کنید. همچنین می ‌توانید از فناوری‌ های قدیمی ‌تر تلفن برای ایجاد تصاویر جالب با حسی قدیمی استفاده کنید.

با این حال، اگر امیدوارید به تصاویری با کیفیت بالا دست پیدا کنید که با استانداردهای عکاسان محبوب تان مطابقت داشته باشد، تلفن هوشمند جدید تر، این نتایج را برای تان به ارمغان می آورد.


از حالت اچ دی آر  استفاده کنید

محدوده دینامیکی بالا یا  اچ دی آر  ، یک ویژگی اپلیکیشن دوربین است که به تعادل عناصر روشن و تاریک در عکس با کنتراست بالا کمک می کند. می ‌توانید از آن برای ایجاد حس خلاقانه ‌تر یا هنری ‌تر به عکس ‌ها استفاده کنید اما معمولاً برای تولید تصویری استفاده می‌ شود که بیشتر شبیه نحوه دیدن سوژه‌ تان با چشم باشد.

اغلب با دوربین گوشی های هوشمند، گرفتن نوردهی کامل برای مناطق روشن و تاریک دشوار است. می‌ توانید از فردی در منطقه سایه‌ دار در برابر پس ‌زمینه‌ ای روشن یا در اتاقی با نور کم در مقابل دیوار روشن عکس بگیرید. تنظیم نوردهی بر روی پس ‌زمینه می‌ تواند باعث کم ‌نور کردن عکس شود. برعکس، تنظیم نوردهی روی سوژه می ‌تواند منجر به نوردهی بیش از حد پس ‌زمینه شود.

اچ دی آر  با حفظ جزئیات در مناطق تیره تر و سایه ها و مناطق روشن از این امر جلوگیری می کند. آیفون به طور پیش فرض عکس ها را با اچ دی آر  می گیرد. برای گوشی های اندرویدی، ممکن است لازم باشد تنظیمات اچ دی آر  را به صورت دستی تنظیم کنید.


حالت پرتره را امتحان کنید

استفاده از ویژگی حالت پرتره در تلفن همراه  باعث ایجاد افکت عمق میدان کم می شود. این به پس زمینه تاری می افزاید و سوژه را برجسته می کند. همچنین می ‌توانید نوردهی را برای عکس منحصربه ‌فرد تان تنظیم کنید یا تنظیمات نور را در حالت پرتره آزمایش کنید. شرایط نوری و فواصل مختلف را آزمایش کنید تا جلوه مورد نظر را در عکس ها به دست آورید.


لنز گوشی را تمیز کنید

لنز گوشی را تمیز کنید

ممکن است حمل و نقل دوربین گوشی های هوشمند راحت تر از دوربین عکاسان حرفه ای باشد، اما به قیمت حفاظت از آن تمام می شود. وقتی بیرون از خانه هستید معمولاً تلفن تان در جیب یا کیف تان است. در تمام این مدت، لنز دوربین گوشی، در معرض انواع گرد و غبار و پرز است. قبل از گرفتن عکس حتما لنز را با دستمال نرم تمیز کنید. ممکن است نتوانید بفهمید لنز چقدر کثیف است تا زمانی که عکس را ویرایش کنید. مطمئن شدن از شفاف بودن لنز قبل از گرفتن عکس باعث ثبت لحظه های عالی می شود.


نحوه استفاده از نور را بیاموزید

درک نحوه استفاده موثر از نور برای گرفتن عکس های جذاب، بسیار مهم است. روشی که از نور استفاده می کنید می تواند هر عکسی را کاملا متحول کند.

بنابراین، برای بهبود عکاسی با گوشی، نحوه استفاده از نور را بیابید. سعی کنید از ساعت طلایی در صبح یا عصر برای نورپردازی گرم و ملایم استفاده کنید یا سایه های دراماتیکی را با نورپردازی خشن ایجاد کنید.  به یاد داشته باشید تنظیم نوردهی باعث میشود از نوری که دارید حداکثر استفاده را ببرید.


از نور طبیعی برای عکاسی استفاده کنید

از نور طبیعی استفاده کنید

نور طبیعی فقط برای عکاسی منظره نیست. از هر منبع نور طبیعی که می توانید پیدا کنید، حتی پس از تاریکی استفاده کنید. این فرصتی می ‌دهد تا با سایه‌ ها بازی کرده یا با دیگر منابع نور محیطی مانند پنجره‌ ها یا ساختمان‌ های اطراف سایه ایجاد کنید.


اگر از فلاش استفاده می کنید، فقط در طول روز این کار را انجام دهید

پیدا کردن عکس عالی با گوشی هوشمند که با فلاش گرفته شده است دشوار است. مگر این که از فلاش به طور ماهرانه استفاده کنید. فلاش می تواند عکس را بیش از حد نوردهی کند، رنگ ها را به طور منفی تغییر دهد و سوژه های انسانی را واضح تر کند.

گاهی اوقات، استفاده از فلاش دوربین می تواند عکس را بهبود بخشد. اما به ندرت این کار را در شب انجام می دهد. از آن جایی که عکس‌ های تاریک کنتراست بسیار واضح ‌تری را در برابر فلاش گوشی نشان می ‌دهند، می ‌تواند هر فلشی را ناهموار نشان دهد. اما در فضاهایی که از قبل به خوبی روشن شده اند فلاش می تواند به نرم کردن برخی از سایه های تیره پشت یا زیر سوژه اصلی کمک کند.

هنگام کادربندی عکس بعدی، به سایه های تیره ای که ممکن است بخواهید حذف کنید، روی زمین یا سطوح عمودی نگاه کنید. فلاش را به صورت دستی در برنامه دوربین روشن کنید. تنظیم فلاش دوربین گوشی روی 'خودکار' تضمین نمی کند که گوشی متوجه سایه هایی که می خواهید از شر آن ها خلاص شوید، خواهد بود. فقط به یاد داشته باشید که پس از اتمام کار دوباره فلاش را خاموش کنید.


به دنبال تقارن باشید

تقارن را می توان به عنوان «حس تناسب و تعادل هماهنگ و زیبا» تعریف کرد. تصاویری که دارای تقارن باشند به‌ طور باورنکردنی برای چشم خوشایند هستند. همچنین یکی از ساده‌ ترین و متقاعد کننده‌ ترین راه‌ ها برای ثبت عکس است.

در عکاسی، تقارن معمولاً به این معنی است که تصویر دارای دو قسمت مساوی است که تصاویر آینه ای از یکدیگر هستند. این کمی با انعکاس‌ ها متفاوت است. می‌ توانید تقارن را در طبیعت پیدا کنید.


هر بار روی یک موضوع تمرکز کنید

ترکیب بندی، بخش بزرگی از چیزی است که عکس را عالی می کند اما موضوع عکس نیز همین طور است. بسیاری از بهترین عکس‌ ها شامل موضوعی جالب هستند مانند عکاسی پرتره. بنابراین هنگام گرفتن عکس از سوژه، زمان بیشتری را برای تنظیم عکس صرف کنید.

برخی از عکاسان حرفه ای می گویند که سوژه نباید کل کادر را پر کند و دو سوم عکس باید فضای نگاتیو باشد که به برجسته تر شدن سوژه کمک می کند. مطمئن شوید که برای فوکوس کردن دوربین روی سوژه، روی صفحه گوشی هوشمند ضربه بزنید. این کمک می کند مطمئن شوید که تصویر در فوکوس است و نور مطلوبی دارد.

نکته حرفه ای: هنگامی که عکس را گرفتید، می توانید از فیلترها و برنامه ها برای واضح تر کردن سوژه یا برش دادن آن برای کادربندی صحیح سوژه استفاده کنید. همچنین می‌توانید روشنایی، کنتراست و اشباع عکس را تنظیم کنید.


بازخورد بخواهید

همان طور که به عنوان عکاس رشد می کنید با نگاه کردن به کارهای عکاسان دیگر می توانید چیزهای زیادی یاد بگیرید. اما اگر واقعاً می ‌خواهید به خودتان فشار بیاورید، ایده خوبی است که بازخورد بخواهید.

دریافت نقد عکس‌ هایتان از سوی دیگران می‌ تواند بینش مفیدی در مورد این که چگونه مخاطبان عکس ها را می‌بینند و چه احساساتی را در آنان برمی‌انگیزد بدهد.

عکس‌ ها را با دوستان، خانواده یا انجمن‌ های عکاسی آنلاین به اشتراک بگذارید تا انتقادات سازنده و نکاتی برای بهبود دریافت کنید. انتقاد در ابتدا می تواند سخت باشد، اما اگر واقعاً می خواهید عکاسی تان را بهبود ببخشید، این ریسک، ارزش آن را دارد.


عکس های بهتری بگیرید

به لطف دستگاه‌ های تلفن همراه و برنامه‌ های ویرایشی که به همراه آن‌ ها ارائه می ‌شود اکنون می ‌توانیم عکس‌ های با کیفیت بگیریم و تقریباً در هر مکانی آن ‌ها را ویرایش کنیم. همه  با همان دستگاهی که برای برقراری تماس از آن استفاده می‌ کنیم.


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک