نکاتی در باب بازار کار باریستا

  

چه به هنر قهوه علاقه داشته باشید چه بخواهید سرگرمی جدیدی انتخاب کنید یا به ایجاد تغییر در شغل تان علاقه مند باشید، باریستا شدن می تواند درهایی را به دنیای جذاب نوشیدنی های بر پایه قهوه باز کند. می ‌توانید برای کافی‌ شاپ کار کنید یا در فروشگاه‌ های زنجیره ‌ای محبوب مشغول شوید.

 گذراندن دوره های آموزشی آنلاین سریع ترین راه برای تبدیل شدن به باریستا بدون تجربه است. دوره های آموزشی دانش عمیقی در مورد قهوه از منشاء آن، مشخصات طعم، دستور العمل ها، ماشین آلات و نحوه تهیه نوشیدنی ارائه می دهد. تمرین در خانه نیز مانند آموزش پاره وقت مفید است و از طریق تعامل با باریستاها در کافی شاپ های محلی، با کار آشنا می شوید.

 

خوراکی های کلیدی

تبدیل شدن به باریستای تمام وقت بدون تجربه ی تماس با قهوه، با تمرین درست کردن نوشیدنی و گذراندن دوره های آنلاین امکان پذیر است.

گپ زدن با باریستاهای کافی شاپ محلی می تواند نکاتی را در مورد آن چه می خواهید ارائه دهد.

داشتن خدمات و ارتباط خوب با مشتری می تواند تفاوت بین یک باریستای خوب یا یک باریستای عالی را ایجاد کند.

  

باریستا چیست؟

اگر تا به حال یک فنجان قهوه در کافی شاپ سفارش داده باشید، طعم خلاقیت باریستا را چشیده اید. حتی اگر اکثر مردم در سفارش لاته یا فراپوچینو مورد علاقه شان حرفه ای باشند، بسیاری از آن ها در مورد این که باریستا دقیقا چه کاری انجام می دهد کمی نا مطمئن هستند. وقتی می خواهید باریستا شوید، باید همه چیز را در مورد تجارت بدانید، از جمله این که شغل باریستا چیست.

 کلمه باریستا یا 'بارمن' از ایتالیا می آید و به طور سنتی به شخصی اشاره دارد که هم مشروبات الکلی و هم غیر الکلی سرو می کند.

 باریستا یک کلمه بی‌ جنسیت در زبان ایتالیایی و انگلیسی است که به صورت مفرد استفاده می‌شود بنابراین هم مردان و هم زنانی که نوشیدنی قهوه درست و سرو می‌ کنند، باریستا نامیده می‌ شوند. در ایالات متحده، این اصطلاح فقط به افرادی اطلاق می شود که نوشیدنی های کافئین دار سرو می کنند، نه نوشیدنی های الکلی.

 در مرحله بعد، شرح شغل باریستا حول کسب و کار تجاری قهوه متمرکز است. باریستا از دستگاه اسپرسوساز تجاری خودکار یا دستی استفاده می ‌کند که به آموزش، مهارت و تطابق ظریف برای سفارش، آب و هوا، ویژگی‌ های قهوه برای ایجاد نیاز دارد. 

 هر باریستا باید مراحل پیچیده کار با دستگاه اسپرسوساز و تهیه نوشیدنی را از منو یا مشخصات مشتری به طور دقیق بداند.

 برای مثال، باریستاها نه تنها اسپرسو درست می‌کنند، بلکه برای تهیه انواع نوشیدنی‌ هایی که پایه‌ های اسپرسو دارند، کف، بخار یا کف شیر را نیز تهیه می‌ کنند. آن ها همچنین قهوه فرنچ پرس، قهوه قطره ای و نوشیدنی های قهوه مختلف درست می کنند.

 به عنوان باریستا، باید تفاوت بین طرز تهیه انواع قهوه، مانند کورتادو با شیر غلیظ و بخار داده شده را بدانید تا با پایه اسپرسو و قهوه سفید که مقادیر مساوی دارد، تفاوت ایجاد کند.

 مهارت های عالی و سریع در خدمات مشتری نیز بخشی از شرح شغل باریستا است. بسیاری از مردم زمانی که باریستا نوشیدنی ها را آماده می کند، با او ارتباط برقرار می کنند. در برخی از کافی شاپ های بزرگ، باریستاها ممکن است در پشت صحنه بدون صحبت با مشتریان کار کنند. خدمات مشتری و مهارت ‌های جامع قهوه‌ سازی نقش اساسی در معنای باریستا بودن دارند.

 چگونه بدون تجربه باریستا شویم

چگونه بدون تجربه باریستا شویم

برای شروع کار به عنوان باریستا آماده اید؟

 به عنوان قانونی کلی، می توانید باریستا بدون هیچ تجربه ای باشید. در عین حال، برای تبدیل شدن به باریستای موفق، باید دانش و مهارت تان را در مورد اصول اولیه تهیه اسپرسو تقویت کنید.

 منابع زیادی برای رسیدن به سطح مهارت باریستا وجود دارد. از آن جایی که این شغلی نیست که در حین کار یاد ‌بگیرید، باید مطمئن شوید که می ‌دانید اساساً چگونه هر نوع نوشیدنی قهوه را درست کنید، از دستگاه‌های اسپرسوساز دستی یا خودکار استفاده کنید و اصطلاحات قهوه را قبل از شروع کار درک کنید. 

 دریافت آموزش رسمی، خواندن هر آن چه در مورد دنیای قهوه می توانید یاد بگیرید و تمرین فراوان برای تهیه نوشیدنی قهوه، گام های مهمی برای به دست آوردن مزیت رقابتی بیشتر در هنگام ورود به بازار کار هستند.

 دوره آموزشی باریستا می تواند کمک کند تا با اصطلاحات باریستا و تجربه منشا قهوه آشنا شوید، نحوه کار با دستگاه اسپرسوساز و تهیه اسپرسو را آموزش می دهد، اصول اولیه برشته کردن دانه قهوه، نحوه بخارپز کردن، کف کردن یا بافت شیر را آموزش می دهد. 

هنر دم کردن دستی قهوه و نحوه نگهداری تجهیزات و تمیز نگه داشتن محیط کار از مهارت های حرفه ای باریستا است.

 یکی از بهترین کارها این است که از شرکت قهوه ‌ای که می‌ خواهید برای آن کار کنید بپرسید که چه گواهینامه‌ هایی را به باریستاهای مشتاق ارائه می ‌کنند.

 

نکاتی برای تبدیل شدن به باریستا موفق

ثبت نام در دوره های آموزشی باریستا یا شرکت در کلاس آنلاین مانند آموزش آنلاین باریستا را در نظر بگیرید. ایده خوبی است که دوره آموزشی باریستا و کافه را در کالج محلی تان نیز بررسی کنید.

بهترین راه برای تبدیل شدن به باریستا، تمرین زیاد است. اگر دستگاه اسپرسوساز دارید می ‌توانید این کار را در خانه انجام دهید یا می‌توانید آن را قرض کنید.

همچنین ایده خوبی است که با باریستاهای محلی یا دوستان باریستا صحبت کنید یا به یک گروه اجتماعی بپیوندید تا دانش تان را بیشتر کنید و احساس بهتری نسبت به این شغل داشته باشید.

در یوتیوب چند ویدیو از باریستاهای حرفه ای تماشا کنید تا لگوی باریستا را درک کنید. با دیدن تعداد زیادی ویدیوی آنلاین، این راهی آسان برای دریافت آموزش و تجربه عالی بدون صرف هزینه برای کلاس ها یا تجهیزات است.

مهارت های ارتباطی تان را گسترده تر کنید. اگر درونگرا هستید، ممکن است سخت باشد که از منطقه راحت خود خارج شوید. با این حال یکی از بزرگترین مزایای باریستا بودن، گپ زدن با مردم و گفتگوی آگاهانه و خوش ‌بینانه است.

 هنگامی که اصول اولیه را به دست آوردید باید به رشد مهارت ها و دانش تان ادامه دهید. این به معنای آشنایی با انواع نوشیدنی های قهوه است. همچنین به معنای بهبود سرعت، دقت و گردش کارتان است زیرا کافی شاپ مکانی سرگرم کننده و پر جنب و جوش برای کار است که محیطی سریع و متمرکز بر مشتری نیز دارد.

 در اکثر مکان‌ ها در صورت درخواست و استخدام، آموزش باریستا ارائه می ‌شود. فقط به خاطر داشته باشید که احتمالاً نمی‌ توانید به عنوان باریستای جدید از ابتدا شروع کنید زیرا از قبل باید اصول اولیه را بدانید. خبر خوب این است که دوره آموزشی کمک می کند تا تمام اصطلاحات، الزامات شغلی و مسئولیت های کلی باریستا را یاد بگیرید.

 استخدام به عنوان باریستا

استخدام به عنوان باریستا

کافی شاپ دارای محیطی گرم، بوی قهوه تازه آسیاب شده و بو داده و همکاران صمیمی است که افراد زیادی را به سمت باریستا شدن جذب می کند.

 با دوره آموزشی عملی تجربه بسیار بیشتر و احساس اعتماد به نفس برای برداشتن گام بعدی به سمت اهداف شغلی باریستا خواهید داشت.

برای اکثر مشاغل باریستا چند الزام اساسی وجود دارد:

  • دیپلم دبیرستان
  • تجربه تهیه غذا، نوشیدنی یا خدمات مشتری
  • تمایل به آموزش و یادگیری بیشتر در مورد فرآیندهای تهیه غذا و نوشیدنی
  • مهارت های ارتباطی و شنیداری عالی
  • رفتاری دوستانه، مودبانه و جذاب
  • توانایی ایستادن، خم شدن یا راه رفتن برای مدت طولانی
  • آماده بودن برای روزهای تعطیل، آخر هفته، صبح زود، شب و سایر ساعات اوج کار
  • تعهد به رضایت مشتری
  • اشتیاق برای کار در یک محیط سریع، کارآمد و پر انرژی

ابتدا، ممکن است به نوع مکانی که می خواهید در آن مشغول کار شوید فکر کنید. اگر می‌ خواهید محلی بمانید و به سمت قهوه‌ ای منحصربه ‌فرد یا حرفه‌ ای بروید، سعی کنید به دنبال کافه محلی شیک یا مد روز باشید که برای تان جذاب باشد. اگر می ‌خواهید افق ‌های دیدتان را گسترش دهید و شانس خوبی برای استخدام داشته باشید سعی کنید برای موقعیت شغلی در مارک قهوه محبوب مانند استارباکس درخواست دهید.

 کار به عنوان باریستا، مجموعه مهارت های حرفه ای است که در سراسر جهان مورد تقاضا است. اگر مشتاق سفر و دیدن دنیا هستید سعی کنید در مکان های مختلف یا حتی در خارج از کشور به دنبال شغل بگردید. از آن جایی که مهارت‌ های باریستا قابل انتقال هستند سفر به دور دنیا و یافتن شغل در صورت نیاز آسان است.

 در مرحله بعد، باید در نظر بگیرید که کافی شاپ ممکن است در باریستا به دنبال چه چیزی باشد. بیشتر قهوه خانه ها مایلند رزومه تان را ببینند. این جاست که گذراندن دوره آنلاین می تواند به برجسته شدن رزومه تان کمک کند. اگر در پذیرایی یا سرو قهوه در هر رویداد محلی برای تمرین در دنیای واقعی کمک کرده اید، اکنون وقت آن است که این نوع تجربه را در رزومه تان قرار دهید.

 همچنین ایده خوبی است که درخواست نامه ای همراه داشته باشید که توضیح دهد چرا مدیر استخدام باید شما را نسبت به سایر نامزدها انتخاب کند. اگر تجربه زیادی با دستگاه های اسپرسو به دست آورده اید و می دانید که چگونه انواع قهوه را درست کنید، این مطلب را در رزومه تان بگنجانید.

 به خاطر داشته باشید که باریستا ممکن است علاوه بر تهیه و سرو نوشیدنی، وظایف دیگری نیز داشته باشد. به خصوص در کافی شاپ های کوچکتر و غیر زنجیره ای. این مسئولیت ها ممکن است شامل مدیریت صندوق نقدی، پاکسازی یا سازماندهی و ارتقای احتمالی محصول باشد.

 هرچه رزومه تان بهتر به نظر برسد و تجربه بیشتری را بتوانید اضافه کنید، شانس تان برای رسیدن به شغل رویایی تان بیشتر خواهد بود.

 شغل باریستا

شغل باریستا

چقدر طول می کشد تا باریستا شوید؟

بین 3 تا 12 ماه طول می کشد تا تجربه کافی برای تهیه نوشیدنی های اسپرسو با کیفیت بالا برای مشتریان به دست آورید.

 باریستا بودن زمینه رقابتی با منحنی یادگیری شیب دار است اما می توان با حدود دو سال تجربه حرفه ای خاص به باریستای کاملاً ماهر تبدیل شد. ممکن است بیشتر طول بکشد تا مهارت های تان را تقویت کنید تا به عنوان باریستا حرفه ای شناخته شوید.

 اکثر کافی شاپ ها به دنبال شخصی هستند که مهارت و انگیزه تهیه نوشیدنی های قهوه با کیفیت بالا را داشته باشد.

 حتی اگر نمی توانید هزینه دوره آموزشی آنلاین را بپردازید، راه های دیگری برای یادگیری نحوه باریستا شدن وجود دارد. می‌ توانید کتاب‌ هایی تهیه کنید تا در مورد این هنر آموزش ببینید. از طریق رسانه ‌های اجتماعی یا گروه‌ های محلی با باریستاها در این صنعت ارتباط برقرار کنید. با یک باریستا دوست شوید و حتی دستگاه اسپرسو از یک دوست برای تمرین در خانه قرض بگیرید.

 همیشه به خاطر داشته باشید که حتی اگر موفق به استخدام در یک مکان خاص نشدید مکان‌ های مختلف را امتحان کنید. مهارت‌ های تان را تقویت کنید و روی هدف باریستا شدن متمرکز بمانید.
برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای مشاهده دوره های باریستا در مجتمع فنی ونک کلیک کنید