نکاتی برای یادگیری حسابداری 

 

نحوه مطالعه حسابداری

در حالی که قوانین متعددی برای مطالعه موثر حسابداری وجود دارد، یادگیری حسابداری با میل و کار سخت شروع می شود. اگر دلتان با این کار نیست، مطالعه حسابداری می تواند کاملا خسته کننده باشد. هنگامی که آماده هستید تا همه چیز را به کار بگیرید، زمان آن فرا رسیده است که زمان مطالعه را به حداکثر برسانید و حسابداری را کارآمدتر یاد بگیرید.

 

کتاب درسی را بخوانید

کتاب های درسی منبع خوبی برای مطالعه حسابداری هستند. در زیر قوانین و پیشنهاداتی برای استفاده موثر از کتاب درسی برای یادگیری حسابداری آورده شده است.

 مطالعه حسابداری از روی کتاب درسی با مطالعه دروس دیگر مانند تاریخ، اقتصاد یا زیست شناسی متفاوت است.

 وقتی کتاب درسی تاریخ را می خوانید، اگر بتوانید 90 درصد اطلاعات را درک کنید یا اگر ایده ای کلی از آن چه در حال وقوع است داشته باشید، می توانید از پس آن بر بیایید. در مورد حسابداری این طور نیست. برای درک مطلب کتاب درسی را بخوانید. اگر متوجه نشدید دوباره بخوانید. اگر مفهومی را که معرفی می‌ شود درک می‌ کنید، اشکالی ندارد که متن را مرور کنید یا به جلو بروید. اما مطمئن شوید که مفهوم(ها) را درک کرده اید.

مانند ریاضیات، مفاهیم حسابداری بر روی یکدیگر ساخته می شوند. آن چه در فصل 2 یاد می گیرید بر اساس چیزهایی است که در فصل 1 آموخته اید. بدون یادگیری مفاهیم در فصل 2 دشوار است که در فصل 3 موفق باشید. ضروری است که قبل از رفتن به فصل بعدی، مفاهیمی را که در هر فصل آموزش داده می شود، کاملاً درک کنید.

اسکن متن برای نکات اصلی در حسابداری کار نمی کند. کتاب های درسی حسابداری برای خواندن است. تقریباً هر چیزی که در دفترچه حسابداری درج شده است مهم هستند. پس وقتی می خوانید، همه چیز را بخوانید.

 

کتاب درسی حسابداری را بخوانید تا بفهمید 

 حسابداری نیازی به حفظ اطلاعات به اندازه سایر موضوعات ندارد. با این حال، شما را ملزم به درک 'چرا' می کند. حسابداری همه چیز درباره 'چرا' است. همان طور که کتاب درسی را می خوانید، 'چرا' را در آن چه می خوانید کشف کنید. سعی کنید منطقی را که پشت آن آموزش داده می شود، درک کنید.

وقتی مطالعه یک مبحث جدید از کتاب درسی را تمام کردید، سعی کنید آن را با کلمات بیان کنید. مفهوم جدید را برای خود یا شخص دیگری توضیح دهید. قرار دادن مفاهیم در کلمات و توضیح آن ها با صدای بلند بسیار موثرتر از خواندن مکرر متن است.


'چگونه' را کشف کنید

 هنگامی که 'چرا' را فهمیدید، مهم است که 'چگونه' را کشف کنید. درک این که چرا یک اصل یا مفهوم حسابداری کار می کند، اگر نمی توانید آن را اعمال کنید، کافی نیست. باید درک کنید که مفاهیم حسابداری چگونه کار می کنند و بتوانید آن ها را به کار ببرید.

برای این که بدانید اصول حسابداری چگونه به کار می روند، مسائل موجود در کتاب درسی حسابداری را حل کنید. اکثر مسائل فصل به طور خاص طراحی شده اند تا در کشف نحوه به کارگیری اصول یا مفاهیم آموزش داده شده در آن بخش کمک کنند. قبل از بررسی پاسخ، هر مسئله را حل کنید.

مفاهیم حسابداری را مرور کنید

مفاهیم را مرور کنید

 درک و به خاطر سپردن هر موضوعی آسان تر است اگر اولین بار آن را به طور کامل یاد بگیرید. اما اگر نتوانید همه چیزهایی را که یاد گرفته اید به خاطر بسپارید، چند روز قبل از فینال شروع به مرور خواهید کرد، درست است؟ اگر در حال مطالعه تاریخ یا جامعه شناسی هستید، ممکن است این استراتژی قابل قبول باشد، اما نه زمانی که در حال مطالعه حسابداری هستید. مؤثرترین راه برای یادگیری حسابداری و حفظ آموخته هایتان، «بازنگری در حین مطالعه» است.

همان طور که مرور می‌ کنید، از فصل ‌های قبلی کتاب درسی بازدید کنید و مسائلی را که با آن‌ ها دست و پنجه نرم کرده‌ اید، دوباره بررسی کنید. سایر مسائل حسابداری مشابه را که برای تان دشوار بود پیدا کنید و آن ها را نیز حل کنید.

در پایان هر هفته کمی وقت بگذارید و یادداشت های تان را مرور کنید تا (1) حافظه تان را تازه کنید و (2) مطمئن شوید که همه چیزهایی را که در طول هفته مطالعه کرده اید متوجه شده اید. به یاد داشته باشید، اطلاعاتی که فراموش می شوند باید دوباره یاد بگیرند. زمان مورد نیاز برای یادگیری مجدد اطلاعات اغلب با یادگیری آن برای اولین بار یکسان است. مرور در حین مطالعه بسیار کارآمد تر از تلاش برای یادگیری مجدد اطلاعات فراموش شده در پایان ترم است.

سوال بپرسید و پاسخ سوالات را در طول ترم دریافت کنید. استاد یا استاد کمکی در پایان یا میان ترم برای پاسخ دادن به تمام سوالات و آموزش مجدد مفاهیمی که باید در طول مسیر یاد می گرفتید، می تواند مطالب را برایتان توضیح دهد. وقتی استادتان می پرسد که چه چیزی را نمی فهمید، نگویید «همه چیز». جملاتی از این دست نشان می دهد که تلاش بسیار کمی برای درک مطلب انجام داده اید. قبل از پرسیدن سوال، دقیقاً آن چه را که نمی ‌فهمید مشخص کنید. اطمینان حاصل کنید که سوالات تان خاص هستند.


تکالیف را انجام دهید

اگر می خواهید حسابداری بیاموزید، پس تمام تکالیفی که به شما داده شده است، حل کنید. هیچ راهی بهتر از تمرین مسائل حسابداری برای یادگیری نحوه انجام حسابداری نیست. تسلط بر حسابداری به آسانی تسلط بر مسائل در کتاب درسی، راهنمای مطالعه و مواردی که در کلاس ارائه می شود، است. اگر روی تکالیف کار کنید، حسابداری را یاد خواهید گرفت.

 • مسئله را بخوانید و مطمئن شوید که متوجه شده اید چه چیزی از شما خواسته می شود. 
 • هر مسئله را به طور کامل بدون مراجعه به مواد مرجع حل کنید.
 • اگر دچار مشکل شدید، به کتاب درسی یا یادداشت هایتان مراجعه کنید، اما نه تا زمانی که تمام تلاش تان را برای حل مسئله به کار نگرفته اید.
 • اگر نمی ‌توانید بدون مراجعه به کتاب درسی یا یادداشت‌ها مسائل را حل کنید، مطالب را به خاطر نمی ‌آورید و برای آزمون بعدی آماده نیستید.

 در حسابداری به طور مستمر بیاموزید

به طور مستمر بیاموزید

از آن جایی که مفاهیم حسابداری بر روی یکدیگر ساخته می شوند، بسیار مهم است که با کلاس همراه باشید.

بعد از هر کلاس، یادداشت ها یتان را مرور کنید. اگر مفاهیم حسابداری هست که در طول کلاس معرفی شده اند و به طور کامل متوجه آن نشده اید، قبل از کلاس بعدی هر کاری را که برای یادگیری آن ها لازم است انجام دهید.

 

تنها سوال احمقانه سوالی است که نپرسید

 اگر در درک بخشی از درس مشکل دارید یا مفهوم حسابداری جدیدی معرفی نشده است، دست تان را بالا ببرید و در طول کلاس توضیح بخواهید.


استفاده موثر از زمان کلاس

ممکن است بتوانید دوره را مرور کنید و در پایان ترم بدون شرکت منظم در کلاس، مدرک B+ بگیرید. همین را نمی توان در مورد گذراندن کلاس حسابداری گفت. حضور و مشارکت در کلاس، کلید موفقیت در حسابداری است.

 

همیشه در کلاس حاضر شوید

 • با انجام تمام تکالیف و مرور یادداشت های جلسه قبلی، در کلاس حاضر شوید.
 • اگر شرکت کنید، از هر جلسه کلاس بیشترین بهره را خواهید برد.
 • برای پرسیدن سؤالات، پاسخ دادن به سؤالات و شرکت در بحث کلاس درس، به هر جلسه کلاس بیایید.
 • از پرسیدن سوال نترسید.
 • اگر سؤالی در مورد چیزی دارید که متوجه نمی شوید، آن را بپرسید. به احتمال زیاد چندین دانش آموز دیگر نیز همین سوال را دارند اما می ترسند دست بلند کنند.

 

برای امتحانات آماده شوید

اکثر آزمون های ارائه شده در برنامه های حسابداری معتبر برای آزمایش درک از اصول و مفاهیم خاص حسابداری طراحی شده اند. پیشنهادات زیر کمک می کند تا برای چنین امتحاناتی آماده شوید.

 • مطالعه را روی مهمترین زمینه ها متمرکز کنید.
 • بررسی کنید و مطمئن شوید که می ‌توانید تمام تکالیف را که به این ترم اختصاص داده شده است، حل کنید.
 • بررسی را روی موضوعاتی که استاد در کلاس بر آن تاکید کرده است متمرکز کنید.
 • مطمئن شوید که واقعاً مطالب را می دانید.
 • مطمئن باشید که می توانید تمام تکالیف را بدون کمک حل کنید.
 • مفاهیم حسابداری را که یاد گرفته اید به شخص دیگری آموزش دهید.
 • یک گروه مطالعه تشکیل دهید و یکدیگر را آزمایش کنید.
 • آیا 'چرا' و 'چگونه' برای هر مفهوم حسابداری را می دانید؟

 در حسابداری بر درک تمرکز کنید

بر درک تمرکز کنید - نه حفظ کردن

مربی می خواهد ببیند که اصول و مفاهیم حسابداری را که در طول دوره آموزش داده شده است، به درستی درک می کنید. انتظار داشته باشید که سؤالاتی در آزمون ظاهر شوند که به روشی کمی متفاوت از آن چه قبلاً دیده اید ارائه می شوند. مطمئن شوید که می دانید چگونه آموخته های تان را به کار ببرید.

کل مسئله را بخوانید.

بخوانید که هر سؤال واقعاً چه چیزی می پرسد.

در پایان امتحان زمان کافی برای بررسی خطاهایی که مرتکب شده اید در نظر بگیرید.

ابتدا به سوالات آسان و به تمام سوالاتی که می دانید پاسخ دهید. سپس برگردید و به سوالات چالش برانگیزتر بپردازید. این تضمین می ‌کند که برای تمام سؤالاتی که می ‌دانید امتیاز دریافت می ‌کنید و با پرداختن به سؤالات وقت ‌گیر، کمی فشار را کاهش می ‌دهید.

 

سرعتی ثابت را حفظ کنید

 اکثر آزمون های حسابداری دارای محدودیت زمانی هستند. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی به توانایی تان در حل به موقع مسئله حسابداری اطمینان دارید تا دائماً ساعت را بررسی و به خود استرس وارد نکنید. در حالی که همه ما دوست داریم امتحان حسابداری را با پاسخ صحیح به تمام سؤالات به پایان برسانیم، بسیار بهتر است که 85 درصد سؤالات را با پاسخ صحیح به آن ها کامل کنیم تا 100 درصد سؤالات را با پاسخ اشتباه به اکثریت سؤالات به پایان برسانیم.برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای مشاهده دوره های حسابداری کلیک کنید