طراحی فضای سبز

ترکیب هماهنگ زیبایی و پایداری در معماری مدرن

 در میان برندگان هفتمین دوره جوایز A+Awards، گروهی از پروژه‌ ها بودند که از محیط ‌های طبیعی اطراف برای تعیین طرح‌ ها و قابلیت ‌های خود استفاده کردند. این سازه‌ ها که برای سازگاری با طبیعت ساخته شده‌اند، به طور یکپارچه با محیط اطراف ترکیب شده و به نوبه خود از آن ها به عنوان عناصر اولیه در فضاها استفاده می‌کنند. تراس‌ های سبز، باغ‌ های پراکنده، سیستم‌ های زهکشی، گالری ‌ها و حتی حمام روی یک کوه، تنها تعدادی از ویژگی‌ هایی هستند که این سازه های معماری سبز می ‌توانند ارائه دهند.

در زیر منتخبی از هشت پروژه معماری سبز باورنکردنی که امسال جوایز A+Awards هیئت داوران یا مردمی را دریافت کرده اند آمده است:

 هتل سولاز لوس کبوس، مکزیک

 با مساحت 9.5 هکتار در محیط طبیعی خارق‌العاده شبه جزیره باخا کالیفرنیا، به طور یکپارچه با توپوگرافی منحصر به فرد منطقه ترکیب می ‌شود. مفهوم معماری هتل بر اساس نیاز به ادغام درست ساختمان با محیط اطراف آن هدایت می شد که با استفاده از فرم های ارگانیک که به حرکت امواج اشاره دارد به دست آمد. این امر از طریق مجموعه ای از حجم های منحنی در مرکز هتل که شامل اتاق های هتل است، آشکار می شود. با بالا رفتن مطابق با توپوگرافی شیب دار سایت، تراس ها بالا می روند و مناظری خیره کننده از دریای کورتس را ارائه می دهند.

 

'باغ سایه' نمایشگاه جهانی باغبانی در یانگژو، چین

 به عنوان بخشی از اولین مرحله تکمیل شده سایت نمایشگاه جهانی باغبانی در یانگژو، 'باغ سایه' رابطه جدیدی بین فضای سبز و معماری ایجاد می کند. این سازه در عین حال که به عنوان فضای آموزشی عمل می کند، زیبایی چشم انداز فضای سبز محلی را نیز منعکس می کند. سه ساختمان مستطیل شکل توسط یک دیوار پیوسته و پر پیچ و خم تقسیم می شوند که در اطراف خطوط مناظر موجود شکل گرفته است. در نتیجه، هر فضایی که توسط ابعاد دیوار و ساختمان‌ ها حک شده است، از نظر چیدمان منحصربه‌ فرد است و از باغ‌ هایی با مقیاس‌ ها، طیف ‌ها و پوشش گیاهی خاص تشکیل شده است. به طور کلی، این طراحی معماری بسیار انعطاف پذیر و ترکیبی است که در آن می توان چشم اندازهای منحصر به فردی از فضای سبز را از طریق فضاهای متنوع به دست آورد.

 

مرکز بازدیدکنندگان میراث طبیعی جهانی چی شویی دانژیا، چین  

 مرکز بازدیدکنندگان میراث طبیعی جهانی چی شویی دانژیا در دره‌ ای باریک که در شمال با صخره‌ های قرمز روشن، قله‌ها و جویبارها احاطه شده است و در غرب یک غار طاقی ‌شکل از سنگ دانکسیا قرمز رنگ قرار دارد. سیستم پلکانی و شکل ساختمان با هدف برجسته کردن اهمیت آیینی محوطه تاریخی است. در این پروژه که در پای کوه قرار دارد، سنگ های Danxia در هنگام سیل توسط کارگران جمع آوری و استفاده می شود. ساختمان در ضلع جنوبی مجموعه ای از هفت مکعب سنگی ایجاد شده است که به عنوان سیستم جمع آوری آب باران، سیستم جذب نور و فضای سبز عمل می کنند. در اطراف این مکعب های سنگی فضاهای تفریحی انعطاف پذیری وجود دارد که با محیط های مختلف حیاط مطابقت دارد.

 

لانگ پیکز، کلرادو 

در پاسخ به توالت‌های قدیمی و فرسوده، که منجر به جمع‌ آوری و دفع طاقت ‌فرسا زباله‌ ها می‌شود، خدمات پارک ملی برای طراحی مجدد و ساخت چهار خانه جدید در بک کانتری همکاری کرد. آن ها سازه های پیش ساخته سبک وزن و روش های نوظهور جمع آوری زباله را برای به حداقل رساندن رد پای انسان در محیط کلرادو بررسی می کنند. راه حل نهایی، طراحی مجموعه ای از دیوارهای پیش ساخته گابیون است که حاوی یک سری قاب های ورق فولادی نازک است که دیوارهای جانبی داخل سازه را به شکل مثلث می کند. سنگ های جمع آوری شده در محل به عنوان بالاست استفاده می شود. این روش امکان ساخت سریع در محل و معماری را فراهم می کند که با منظره اطراف هماهنگ است.

 

مرکز تحقیقات آی کی لب، مکزیک

 مرکز تحقیقات آی کی لب  به عنوان یک سایت فرا رشته ای برای تحقیقات طراحی شده است که در آن فاز اول پروژه دارای یک گالری هنری باورنکردنی است. این مرکز جامع تحقیقات بینایی و تکامل انسان در جنگل تولوم واقع شده است. هدف این مرکز فرهنگی برقراری ارتباط مجدد افراد و اقوام بومی و معاصر با یکدیگر، با دیگران و محیط است. ادغام منحصربه ‌فرد آی کی لب  از دانش نیاکان، نوآوری ‌های فن ‌آوری، پایداری کاربردی با تجربیات جمعی به روش‌های جدید یادگیری، ایجاد شده است.

 

پارک ژارک اینجل استکهلم، سوئد 

پارک ژارک اینجل یک اقامتگاه چوبی در دامنه تپه است که از ماژول هایی به ابعاد 3.6 در 3.6 متر تشکیل شده که در اطراف یک حیاط سبز باز سازماندهی شده است. بلند ترین گوشه ساختمان به منظور به حداکثر رساندن جریان نور طبیعی روز و همچنین مناظر قابل دسترسی برای اکثر واحدها تا 35 متر بالا رفته است. نمای ارگانیک و روکش سدر در حیاط وجود دارد که فلات هایی با اندازه های مختلف را فراهم می کند که فضاهای کوچک برای فعالیت و امکانات رفاهی ایجاد می کند. همه خانه ‌ها به تراس‌ های خصوصی و مشترک پشت بام  که پر از انواع گیاهان غنی است دسترسی دارند. طبقه همکف مجموعه دارای فضاهای تجاری است که به روی عموم باز است. پارک ژارک اینجل دامنه تپه ای ملایم است که به طور یکپارچه با طبیعت اطراف ترکیب می شود.

 

خانه بدون ردپای ان اف اچ، اوجوچال، کاستاریکا

 خانه بدون ردپای ان اف اچ  در لبه یک جنگل بارانی استوایی وسیع در امتداد خط ساحلی غربی کاستاریکا واقع شده است. این ساختمان با کنترل آب و هوای غیرفعال از طریق تهویه طبیعی و سایه خورشیدی با اقلیم اطراف هماهنگ است. خانه حول یک هسته خدمات مرکزی سازماندهی شده است که به کارایی فضا و نگهداری آن کمک می کند. پانل های نما را می توان به منظور تنظیم نوردهی، افزایش یا کاهش جریان هوا و همچنین افزایش حریم خصوصی و امنیت به صورت جداگانه باز یا بسته کرد. ان اف اچ  به عنوان نمونه اولیه برای تولید سریال طراحی و با کامیون به محل مورد نظر منتقل شد. از طریق عملکرد زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فضایی خود، پایداری یکپارچه ای با محیط ایجاد کرده است.

 

منشوزن، نروژ

 منشوزن اقامتگاهی واقع در مجمع الجزایر استیگن در سواحل شمال نروژ است. طراحی آن به دنبال ارتباط با موقعیت خاص حوضچه و چشم انداز اطراف است. ارتفاع موج، شرایط آب و هوایی شدید و گسترش در سطح دریا برای تعیین موقعیت دقیق کابین‌ ها مورد مطالعه قرار گرفت. با توجه به قرار گرفتن زیاد در معرض عناصر طبیعی، روکش ورق آلومینیومی برای مقاومت در برابر قرار گرفتن در معرض آب نمک انتخاب شد. دسترسی به کابین ها از طریق سازندهای صخره ای است که به سمت دریا گسترش می یابند. کابین ها به گونه ای طراحی شده اند که به مهمانان سرپناه راحتی ارائه دهند و در عین حال عناصر بیرونی را در خود جای دهند.

 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های طراحی فضای سبز کلیک کنید