آموزش مدیریت شبکه و امنیت اطلاعات

مدیریت امنیت شبکه (NSM) زیرساخت شبکه را در برابر تهدیدات خارجی و داخلی محافظت می کند. شامل ابزارهای امنیتی محیطی مانند فایروال ها در کنار سیاست های امنیتی است که هر نقطه پایانی را پوشش می دهد.

 نسل بعدی NSM سیستم‌های دفاع محیطی نرم‌افزاری را اضافه می‌کند که دستگاه‌های فیزیکی و مجازی را پوشش می‌دهد. ابزارهای اتوماسیون همچنین به ‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، فعالیت کاربر و مدیریت خط ‌مشی را مدیریت می ‌کنند. ابزارهای مدیریت شبکه، امنیت شبکه را از یک رابط واحد کنترل می کنند. این امر دید کامل را در هر زمان فراهم می کند.


 مدیریت امنیت شبکه چگونه کار می کند؟

مدیریت امنیت شبکه، ابزارهای امنیتی جداگانه را در زیر یک سایبان گرد هم می آورد.

 شبکه های قدیمی اغلب به فایروال های فردی و سیستم های مدیریت دسترسی متکی هستند. ابزارهای مدیریت امنیت شبکه یک راه حل متمرکز ارائه می دهند. این کار هر دستگاهی را قابل مشاهده و به روز رسانی را ساده می کند.

 عناصر پیکربندی مدیریت امنیت شبکه در تنظیمات متفاوت است. اجزای مدیریت امنیت موثر عبارتند از:

  • نرم افزار مدیریت متمرکز
  • ابزارهای تشخیص شبکه برای شناسایی دستگاه های متصل
  • ابزارهای مدیریت فایروال برای محافظت از محیط های خارجی. ابزارهای نرم افزار تعریف شده محیطی (SDP) همچنین ممکن است از اطلاعات مجازی و مبتنی بر ابر محافظت کنند.
  • ابزارهای اتوماسیون که به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا به ‌روزرسانی‌های برنامه روزانه و عمومی را ارائه دهند.
  • سیستم هایی برای ذخیره، به روز رسانی و توزیع سیاست های امنیتی برای هر دستگاه و کاربر.
  • نرم افزار کنترل دسترسی برای احراز هویت کاربران و تعیین دسترسی به اطلاعات اصلی
  • نرم افزار مانیتورینگ برای ردیابی فعالیت کاربر و ارائه داده های لحظه ای در مورد رفتار مشکوک.
  • توابع گزارشی که داده های تاریخی درباره هشدارها و عملکرد شبکه را جمع آوری می کند. جمع‌آوری داده‌ها می‌تواند با استراتژی‌های انطباق برای رسیدن به اهداف نظارتی خاص هماهنگ شود.

عملکرد اصلی ابزارهای مدیریت امنیت شبکه متمرکز، ارائه حفاظت خودکار است. اتوماسیون در تضاد با تنظیمات امنیتی شبکه قدیمی است که بار سنگینی را بر دوش تیم های فناوری اطلاعات قرار می دهد. همچنین راه حل هایی مناسب برای مشاغل وابسته به ابر ارائه می دهد.

 

مزایای مدیریت امنیت شبکه


امنیت نقطه پایانی قوی

سیستم‌های مدیریت امنیت شبکه، گسترش نرم ابزارهای پاسخ‌ دهی نقطه پایانی را امکان‌پذیر می‌سازند. ابزارهای EDR روی هر گره شبکه کار می کنند. آن ها ترافیک عبوری از نقاط پایانی را ردیابی و عوامل مخرب یا رفتار مشکوک را بررسی می کنند.

 سیستم‌های NSM همچنین از دفاع‌های فایروال از طریق خودکار پشتیبانی می‌کنند. فایروال ها باید برای مقابله با تهدیدات نوظهور فعلی باقی بمانند. استقرار به روز رسانی ها به محض در دسترس شدن، هر نقطه پایانی را ایمن می کند.

 همان مزایای مدیریت به روز رسانی برای بدافزارها و اسکنرهای ویروس اعمال می شود. هر دو عملکرد امنیتی باید برای هر نقطه پایانی شبکه، موجود و به روز شوند.


 مزایای هزینه

بسیاری از وظایف اصلی امنیتی، وقت گیر و پرهزینه هستند. اتوماسیون، منابع مورد نیاز برای انجام وظایف اساسی را کاهش می دهد. این منجر به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها در صورت تجمیع در مقیاس کل شرکت می شود.

 مدیران می‌توانند به‌ روزرسانی‌ها را در چند ثانیه به هر سرور یا لپ‌تاپ از راه دور منتشر کنند. آن ها می توانند دستگاه ها را برای بررسی وجود شکاف امنیتی اسکن کنند.

 اتوماسیون باعث صرفه جویی در زمان می شود. کاهش زمان از کار افتادن دستگاه و برنامه نیز باعث صرفه جویی در هزینه می شود. هزینه احتمالی حملات سایبری نیز کاهش می یابد.

 

انطباق امنیتی کارآمد

ابزارهای مدیریت امنیت شبکه، انطباق با مقررات خاص بخش و دستورالعمل‌های عمومی امنیت سایبری را تضمین می‌کنند.

 نرم افزار NSM می تواند دوبار بررسی کند که استراتژی های نظارتی به نقاط عطف انطباق اصلی دست می یابند. این به شرکت ها کمک می کند تا به اهداف مدیریت ریسک برسند.

 عملکردهای گزارش دهی، نشان دادن انطباق در صورت لزوم را آسان تر می کند. ابزارهای تشخیص، کار رفع شکاف‌های انطباق و کاهش خطرات را ساده می‌کنند.

 مزایای هزینه نیز برای مدیریت انطباق اعمال می شود. مطابقت با مقررات  NIST  یا  ISO، نقض داده ها و حملات بدافزار را محدود می کند. شرکت ها همچنین با خطر کمتری از مجازات های نظارتی روبرو هستند.

نظارت و خنثی سازی تهدید

پنل های مدیریت متمرکز به مدیران شبکه امکان دید کامل می دهند. مدیران می توانند داده های عبوری از شبکه و همچنین ترافیک شبکه داخلی را ردیابی کنند.

 ابزارهای تشخیص، شبکه را در برابر نفوذ و عوامل مخرب محافظت می کنند. نظارت بر ترافیک در زمان واقعی، درخواست های دسترسی مشکوک را شناسایی می کند. مدیران می توانند حملات را قبل از رسیدن به مرحله بحرانی خنثی کنند.

 راه ‌اندازی‌های NSM در سطح سازمانی، نشان ‌دهنده یک جهش کوانتومی نسبت به سیستم‌های نظارتی آشفته است و تهدیدات شبکه را به محض ظهور کنترل می کند. آن ها آسیب پذیری ها ی شبکه را قبل از این که هکرها بتوانند از آن ها سوء استفاده کنند، روی سطح تهدید قرار می دهند.

 

بازیابی ساده داده ها و پاسخ به بحران

نظارت بر داده ها، همه دارایی های شبکه را پوشش می دهد. این نظارت، سیاست‌ های بازیابی اطلاعات کارآمد را در هنگام وقوع حملات یا عملکرد نادرست فعال می‌کند. مدیران شبکه می توانند Recovery Point Objectives را برای بازیابی اطلاعات در سطح سیستم و متمرکز کالیبره کنند. آن ها همچنین می توانند به راحتی Recovery Time Objectives را تغییر دهند.

 دید ترافیک شبکه جامع به تیم های واکنش، کمک می کند. داده‌های نظارت بر امنیت بلادرنگ، بخش ارزشمندی از گزارش‌های واکنش حادثه را تشکیل می‌دهد. به استراتژی های مدیریت ریسک آینده می پردازد و از حملات آینده جلوگیری می کند.

 

ساده سازی شبکه و مزایای عملکرد

امنیت شبکه با مدیریت مرکزی به ساده‌ سازی معماری شبکه و افزایش عملکرد کمک می‌کند.

 حفاظت از نقطه پایانی خودکار و نظارت بر تهدید، ورودی های دستی را محدود می کند. این کار کارکنان فناوری اطلاعات را قادر می سازد تا روی مسیریابی و حفاظت از داده ها کار کنند. به روز رسانی خودکار باعث صرفه جویی در زمان و کاهش خطای انسانی می شود که باعث کاهش زمان خرابی به دلیل پیکربندی اشتباه امنیتی می شود.

 مدیریت امنیت شبکه قوی همچنین فرآیندهای امنیتی اضافی را شناسایی می کند. تیم های امنیتی می توانند فیلترهای آنتی ویروس یا فایروال را در جایی که لازم نیست حذف کنند. این امر گلوگاه های ترافیکی احتمالی را از بین می برد.

 مجوز نرم افزار همچنین می تواند جزئی از استراتژی های NSM باشد. سیستم های قدیمی اغلب به مدیریت مجوز پیچیده در بسیاری از موارد نیاز دارند. سیستم های مدیریت امنیت شبکه، مجوز نرم افزار را خودکار می کند. 


نصب آسان و انتشار سیاست های امنیتی

انتشار خط مشی امنیتی یکی از جنبه های اصلی پذیرش کارکنان است. همه کارکنان جدید باید با سیاست های امنیتی آشنا باشند. این شامل مدیریت داده ها، استفاده از رمز عبور، محافظت از آنتی ویروس و امنیت ایمیل است.

 NSM  از آموزش های امنیتی پراکنده اجتناب می کند. سیستم های امنیتی شبکه متمرکز بلافاصله سیاست های امنیتی مربوطه را به کارمندان جدید ارائه می دهند. آن ها فیلترهای مبتنی بر نقش را متناسب با هر شرح شغل اعمال می کنند.

 مدیران می‌توانند آموزش و به ‌روزرسانی‌ های امنیتی را خودکار کنند. این تضمین می کند که آگاهی از امنیت نیروی کار در طول مدت استخدام، ثابت باقی می ماند.

 

 کارایی بیشتر فناوری اطلاعات

در کنار هم قرار دادن ابزارهای حفاظت از شبکه وعملکرد عمومی فناوری اطلاعات سودمند است. تیم های فناوری اطلاعات منابع محدود و مسئولیت های زیادی دارند. خودکارسازی وظایف ساده، کارشناسان فناوری اطلاعات را قادر می سازد تا بر اهداف استراتژیک تمرکز کنند.

 ابزار NSM با انجام وظایف مهم اما تکراری، فناوری اطلاعات را آسان تر می کند. اتوماسیون از تکنسین ها در برابر خطاهای انسانی قابل اجتناب محافظت می کند. نتیجه نیروی کار توانمندتر در فناوری اطلاعات است.

 

دسترسی ابری امن

سیستم های مدیریت امنیت شبکه نسل بعدی دارای بهینه سازی ابری هستند. بسیاری از شرکت ها برای نگهداری داده های حساس به مراکز داده و کانتینرهای ابری متکی هستند. آن ها باید از این داده ها برای دستیابی به اهداف انطباق محافظت کنند. حفاظت از داده ها همچنین خطر نقض فاجعه بار داده ها را به حداقل می رساند.

 هنگام محافظت از بسیاری از دارایی های مبتنی بر ابر، دفاع های محیطی سنتی ناکافی هستند. مدیریت امنیت شبکه این مشکل را حل می کند.

 ابزارهای تخصصی از حرکت جانبی در سراسر شبکه جلوگیری می کنند. کنترل‌ های دسترسی همچنین تضمین می‌کنند که فقط کاربران ممتاز می‌توانند به دارایی‌های حیاتی دسترسی داشته باشند. اصول Zero Trust برای تمام مراکز داده و دسکتاپ های مجازی اعمال می شود.

 

اکنون زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در مدیریت امنیت شبکه است

مدیریت امنیت شبکه با حملات بدافزار، نقص سیستم مقابله می‌کند. در دنیای حملات سایبری مداوم، NSM  دفاع ایمن برای دارایی های شبکه فراهم می کند.

 NSM  معماری امنیتی را ساده می کند. هر نقطه پایانی و دستگاه شبکه را زیر یک چتر قرار می دهد. کنسول‌های مرکزی همه دستگاه‌های متصل را شناسایی کرده و به‌ روزرسانی‌های فایروال را اعمال می‌کنند. آن ها ترافیک شبکه را ردیابی، تهدیدات را خنثی و سیاست های امنیتی را تبلیغ می کنند.

 نتیجه یک شبکه کارآمد و کاملاً دفاع شده است که محیط های سنتی و مجازی را پوشش می دهد. 

 

 

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های شبکه و امنیت اطلاعات کلیک کنید