آموزش حرفه ای برنامه نویسی و توسعه وب

برای تبدیل شدن به توسعه دهنده وب، باید درک درستی از HTML،  CSS و جاوا اسکریپت داشته باشید. همچنین توصیه می شود در مورد چارچوب های CSS بیاموزید. توسعه این مهارت های اساسی توسعه وب، پایه و منطق برقراری ارتباط با زبان های برنامه نویسی است.


اصول توسعه وب را بیاموزید

قدم اول برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب، شروع یادگیری اصول توسعه وب، از جمله درک HTML زبان نشانه گذاری فرا متن، CSS  و جاوا اسکریپت است.

 بسیاری از توسعه دهندگان وب مشتاق، اکنون از دوره های آموزشی کدنویسی برای فرآیند سریع یادگیری استفاده می کنند. دوره های برنامه نویسی به دلیل کوتاه بودن، همه جانبه بودن و تمرکز بر نتایج و اشتغال رونق یافته اند. هدف آن ها توسعه مهارت های تا حد امکان کارآمد است و به سرمایه گذاری ارزشمند برای توسعه دهنده وب به طوربالقوه تبدیل شده است. 

در واقع، مزایای عملی دوره های آموزشی کدنویسی با گذشت زمان آشکارتر می‌شوند. زمینه توسعه وب به طور طبیعی افراد را از همه رشته‌ های دیگر جذب می‌کند و تمرکز روی افرادی است که مسیر روشن و کارآمد برای گسترش مهارت‌ ها برایشان اولویت اصلی است. علاوه بر این، کارفرمایان به طور فزاینده‌ای به مهارت‌ها و تجربه‌ها بیش از آموزش اهمیت می‌دهند و هرکسی را که بتواند توانایی ‌های خود را ثابت کند در شرایط برابر با توسعه ‌دهندگان دارای مدرک دانشگاهی قرار می‌دهد.

 توجه به این نکته مهم است که توسعه دهندگان وب بیش از بسیاری از زمینه های دیگر باید متعهد به یادگیری مداوم باشند تا از تغییرات در توسعه وب و زبان های برنامه نویسی، ابزارها و روندها مطلع باشند. این امر باعث می‌شود که بازآموزی در حین اشتغال ضروری باشد.


تخصصی در توسعه وب سایت انتخاب کنید

همان طور که به رشد مهارت های خود ادامه می دهید، باید یک حوزه تخصصی را انتخاب کنید. اما انواع توسعه وب چیست؟ همه توسعه دهندگان وب به سه نوع اصلی طبقه بندی می شوند:

 توسعه دهنده Front-End

 توسعه دهنده Front-End 

 درسمت توسعه بخشی از سایت یا برنامه که کاربران با آن تعامل دارند فعالیت می کند که می تواند شامل چیدمان، طراحی سایت و نحوه تعامل کاربران با آن باشد.


توسعه دهنده Back-End 

 در سمت سرور توسعه وب کار می کند. این کار بر نحوه عملکرد سایت متمرکز است و می تواند شامل پایگاه های داده، سرورها، شبکه ها و میزبانی و موارد دیگر باشد.


توسعه دهندهFull-Stack 

با برنامه نویسی توسعه فرانت اند و بک اند آشنایی دارد و با هر دو طرف وب سایت کار می کند.


زبان های برنامه نویسی کلیدی برای توسعه وب بیاموزید

حوزه تمرکزتان هرچه که باشد، باید کدنویسی را یاد بگیرید و بدانید که چگونه از تعداد انگشت شماری از زبان های برنامه نویسی مختلف برای توسعه وب و طراحی وب استفاده کنید. بنابراین، رایج ترین زبان های برنامه نویسی کدامند؟

 سه خانواده از زبان های برنامه نویسی ابزارهای اساسی درگیر در تقریباً تمام جنبه های توسعه وب را تشکیل می دهند:


 HTML  زبانآ نشانه گذاری فرامتن

CSS  برگه‌های سبک آبشاری

جاوا اسکریپت

البته، این لیست ادامه دارد این ها تازه شروع هستند. در واقع، توسعه وب زمینه بسیار متنوعی است که لیست تمام وظایفی که می تواند شامل شود و همه زبان های کدنویسی و زبان های نشانه گذاری که ممکن است برای انجام آن ها استفاده کنید بسیار طولانی است. خوشبختانه، به‌عنوان یک متخصص، می‌توانید مواردی را پیدا کرده و روی آن ‌هایی تمرکز کنید که برای تان بهتر عمل می‌کنند.


 پروژه هایی بسازید تا مهارت های توسعه دهنده وب را توسعه دهید

با درک اصول اولیه در HTML، CSS  و جاوا اسکریپت و مهارت های برنامه نویسی پایه، آماده شروع ساخت وب سایت هستید. همان با استفاده از مجموعه ای از مهارت های توسعه دهنده وب در حال رشد تجربه کسب خواهید کرد. برخی از این ها مهارت‌های فنی یا مهارت‌های «سخت» هستند. مانند برنامه‌نویسی در SQL  یا  Python. استفاده از کتابخانه توابع jQuery برای برنامه‌نویسی کارآمدتر، یا استفاده از ابزارهایی مانند Git برای کنترل نسخه طراحی شده. بهترین راه برای بهبود مهارت‌های توسعه وب این است که به سادگی شروع به کار کردن کنید هر چه بیشتر از آن ها استفاده کنید، بهتر خواهید شد.

  همچنین تعدادی مهارت در طراحی وب وجود دارد که برای توسعه دهندگان وب مفید است. با درک این که طراحی واکنش گرا شاید مهم ترین آن ها باشد. در حالی که برنامه نویسان وب معمولاً وظیفه طراحی کلی سایت را ندارند، این یک مزیت برای توسعه دهندگان است که درک کاملی از اصول طراحی رایج داشته باشند. به ویژه توسعه دهندگان  Front-End، صفحه نمایش هایی را که کاربران با آن ها تعامل دارند برنامه ریزی می کنند و با درک خوب طراحی کاربر محور می توانند بسیار موفق تر باشند.

یک نمونه کار توسعه وب بسازید

یک نمونه کار توسعه وب بسازید

نمونه کار جذاب توسعه دهنده وب که قوی ترین مهارت های شما را نشان می دهد بهترین ابزار هنگام درخواست برای مشاغل توسعه وب است. سه مورد وجود دارد که باید در هنگام ساختن نمونه کار در نظر داشته باشید.

 ابتدا، نمونه کار باید شامل مجموعه ‌ای متنوع از کارهای توسعه وب باشد. باید از هر پروژه ای که تا به حال روی آن کار کرده اید استفاده کنید. نمونه کارهای حرفه ای باید یک حلقه برجسته باشد که نه تنها بهترین کارتان را نشان می دهد، بلکه تطبیق پذیری آن را نیز نشان می دهد. باید انتخابی باشید و بهترین کار خود را برجسته کنید. اما انتخاب باید به اندازه کافی متنوع باشد که درک کاملی از عناصر مختلف موقعیت را نشان دهد. هنگامی که برای مشاغل توسعه دهنده وب درخواست می دهید، کمی در مورد شرکت و نقشی که می خواهید ایفا کنید تحقیق کنید. سپس نمونه کارها را حتی بیشتر اصلاح کنید، نمونه های نامرتبط را ویرایش کنید و مرتبط ترین کار را برجسته کنید.

  دوم، به این فکر کنید که چه چیزی شما و کارتان را منحصر به فرد می کند. بر مهارت‌های توسعه وب که کارتان را بیشتر متمایز می‌کنند نه تنها در نمونه کار، بلکه در نحوه ارائه نمونه کارها تأکید کنید. به عنوان مثال، اگر برای نقش‌های مرتبط با طراحی درخواست می‌دهید، وب‌سایت نمونه کار باید جلوه‌ای محکم داشته باشد.تجربه کاربری عالی با رابط کاربری زیبا. اگر برای نقش توسعه دهنده وب درخواست می دهید، اطمینان حاصل کنید که نمونه کارها در یک سایت بی عیب نمایش داده می شود. این بدان معناست که هیچ کد نامرتبی وجود ندارد.

 سوم، روند را نشان دهید. کارفرمایان فقط به کیفیت کاری که تولید می‌کنید نگاه نمی‌کنند، بلکه به نحوه برخورد با مشکلات توجه می‌کنند. نترسید که هر مثال را به عنوان یک مطالعه موردی تنظیم کنید و روایتی از فرآیند فکری و مشکلی که می‌خواستید با پروژه حل کنید ارائه دهید. نشان دادن پیشینه در مورد نحوه ایجاد پروژه ها به استخدام کنندگان و مدیران استخدام کمک می کند تا کار شما را درک کنند و چیزی بیش از یک قطعه مستقل بیان کنند. این همچنین فرصتی عالی برای نشان دادن مهارت های ارتباطی، بخش مهمی از برتری در یک موقعیت است.


آیا توسعه وب یک زمینه در حال رشد است؟

 بله، زمینه توسعه وب در حال رونق است. بیش از 1.3 میلیون شغل توسعه ‌دهنده در آمریکای شمالی موجود است و بیش از 47000 شغل توسعه جدید در دو سال گذشته ایجاد شده است که انتظار می‌رود بازار در 5 سال آینده 15 درصد بیشتر رشد کند. به این دلایل، توسعه‌دهنده وب پرتقاضا ترین عنوان شغلی در فناوری و یکی از پردرآمدترین شغل‌های آینده است.


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های طراحی سایت کلیک کنید