چگونگی توسعه مفاهیم

طراحی در معماری


مفهوم طراحی برای شما چیست؟ این چیزی است که همیشه به عنوان دانشجویان معماری و همچنین معماران می شنویم. کانسپت بخشی ضروری از اکثر طرح ها است که نشان دهنده ایده پشت طراحی است و این که برای چه کسی ساخته شده است. مفاهیم طراحی در معماری می توانند پیام یا احساس خاصی را منتقل کنند. طرح هایی با مفاهیم قوی همیشه تمایل دارند که از بقیه متمایز شوند.

  در این مقاله نکاتی در باب توسعه مهارت های طراحی آمده است.


کتاب معماری  بخوانید

می گویند هیچ دوستی به اندازه کتاب وفادار نیست. کتاب ها به عنوان دروازه ای برای ورود به دنیای وسیع اطراف عمل می کنند. حتی در زمینه معماری، کتاب در مورد هر موضوعی که بتوان تصور کرد، کم نیست. اگر به دنبال مفهوم طراحی هستید، کتاب ها نقطه شروع بسیار خوبی هستند. بررسی انواع روش‌های شکل‌گیری و اجرای ایده‌ها همیشه شروع خوبی است.

کتاب‌هایی مانند «طراحی مشروط - مقدمه‌ای بر معماری عنصری» و «طراحی عملیاتی - فهرست افعال فضایی» نوشته آنتونی دی ماری بر ایده‌پردازی و شکل‌دهی مفاهیم تمرکز دارند. کتاب‌هایی از این دست اصول اولیه طراحی و شکل‌دهی فضاها را آموزش می‌دهند.

علاوه بر این، کتاب‌ها می‌توانند زمینه را از طریق مثال‌ها و مطالعات ارائه دهند. چه کسی می داند؟ شاید تصویر خاصی که در یک کتاب پیدا می کنید ممکن است مغزتان را دوباره روشن کند و شما را به مفهوم عالی بعدی تان برساند.


ایده های معماری  را ترسیم کنید

معمار از طرح های خود جدایی ناپذیر است. این بخشی جدایی ناپذیر از هویت یک معمار است و بسیاری از معماران مشهور تنها با طرح های خود شناخته می شوند. به عنوان مثال، فرانک گری به خاطر طرح های سریع و خشن خود مشهور است. طرح های او مفهوم طراحی را تقریباً بلافاصله منتقل می کند.

اسکچینگ واقعا می تواند به طراحی مفاهیم کمک کند. وقتی طراحی می کنید، مغز فکر می کند و این فکر تقریباً بلافاصله با دستان روی کاغذ کشیده می شود که امکان می‌دهد ایده‌هایی را که ممکن است در ذهن خود داشته‌اید، اما کاملاً درک نکرده‌اید، بیان کنید. ترسیم این ایده ها بر روی کاغذ می تواند به آن ها شفافیت بخشد و روند طراحی را ساده کند.

 حتی زمانی که به دنبال یک مفهوم نیستید، عادت خوبی است که یک دفترچه طراحی همراه خود داشته باشید و هر زمان که ممکن است طراحی کنید. به این ترتیب، می توانید به طرح هایتان نگاه کنید و ایده های ممکن را از آن ها بیابید.


به مطالعات موردی توجه کنید

مطالعه از روی آثار کسانی که قبل از ما هستند، یکی از بهترین راه‌ها برای درک این که چه چیزی، چه زمانی و کجا کار می‌کند، است. می توانید مطالعات موردی مربوط به نوع مفهومی را که جستجو می کنید پیدا کنید. مطالعات موردی می‌تواند کمک کند تا بفهمیم معماران مختلف چگونه با توجه به محدودیت‌های مختلفی که داشته اند، طراحی کرده‌اند.

اگر مطمئن نیستید که چگونه به یک زمینه خاص نزدیک شوید، جستجوی مطالعات موردی با محدودیت‌های مشابه می‌تواند ایده دهد که چه انتظاری دارید و درک درستی از نحوه مواجه شدن با آن داشته باشید. حتی در صورت امکان می توانید مستقیماً از سایت ها بازدید کنید. گنجاندن جنبه هایی از مطالعات موردی در طراحی تان، مفاهیم را تقویت کرده و آن ها را حتی جالب تر می کند.


از زوایای مختلف به ایده خود نزدیک شوید

مفهوم طراحی نیازی نیست فقط در مورد فرم یا زیبایی شناسی باشد. گاهی اوقات، مفهوم سازه ممکن است بر اساس عوامل دیگری مانند زمینه، آب و هوا، فرهنگ، عملکرد و غیره باشد. به عنوان مثال، عملکرد یک مدرسه ممکن است نیاز به طراحی داشته باشد که دارای فضاهای تجمع باز زیادی برای فعالیت های مختلف دانش آموزان باشد یا یک خانه برای یک خانواده مشترک بزرگ ممکن است به اتاق های زیادی نیاز داشته باشد.

 یک ماده خاص ممکن است به دلیل هزینه و در دسترس بودن آن در یک منطقه، نیاز به استفاده گسترده داشته باشد. جنبه هایی از این قبیل نه تنها باید به عنوان فاکتور در نظر گرفته شوند، بلکه می توانند به طور فعال در شکل گیری مفهوم طرح نقش داشته باشند.


استراحت کنید، کار دیگری انجام دهید

نشستن ساعت ها و ساعت ها پشت میز کار، طوفان فکری برای یک مفهوم طراحی در معماری همیشه نباید منجر به موفقیت شود. گاهی اوقات مغز شما فقط به استراحت نیاز دارد. در این مرحله، باید کار را متوقف کنید و کار دیگری انجام دهید. رمان بخوانید، قدم بزنید یا با یک دوست صحبت کنید. اگر چنین استراحت های کوتاهی باعث کاهش احساس خستگی و بی الهام بودن نمی شوند، شاید وقت آن رسیده است که استراحت طولانی تری داشته باشید.

 حتی در زمینه معماری که یکی از پرمشغله ترین مشاغل دنیاست، گاهی اوقات باید دست از کار بکشید و به ذهن و بدن خود استراحت دهید. می‌توانید تمرین کنید، فیلم تماشا کنید، در آشپزخانه کمک کنید یا خودتان چیزی بپزید. هنگامی که کار را کنار می گذارید و کار دیگری انجام می دهید، مغزتان ری استارت می شود و قبل از این که متوجه شوید، مفهومی گریزان اکنون در بینایی شما قرار دارد.


لیست تهیه کنید

ما به خوبی این را می دانیم که انبوه کارها و ضرب الاجل های فزاینده ای که به نظر می رسد هرگز تمام نمی شود، یا در مقدار زیادی کار که باید انجام دهید احساس غرق شدن کنید، می تواند جریان خلاقیت مغز شما را متوقف کند. هر فکر خلاقانه ای که ممکن است داشته باشید با احساس اضطراب و تنش متوقف می شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، زمان آن فرا رسیده است که فهرست تهیه کنید.

ثابت شده است که تهیه لیست باعث افزایش بهره وری می شود. فهرستی از تمام کارهای اصلی که باید در یک روز انجام دهید تهیه کنید. حتی می توانید لیست های هفتگی و ماهانه ایجاد کنید و پس از آن، هر کار بزرگ را به چندین اقدام کوچکتر تقسیم کنید. به این ترتیب کار بسیار قابل کنترل تر به نظر می رسد. مدت زمانی را که برای هر کار اختصاص می دهید مشخص کنید تا مطمئن شوید از هیچ کاری عقب نمی مانید.


طراحی به صورت سه بعدی

هنگامی که یک مفهوم طراحی در ذهن دارید، گام بعدی این است که به صورت سه بعدی فکر کنید. می‌توانید این کار را به روش‌های مختلفی انجام دهید. ترسیم دستی یک نمای سه بعدی یا پرسپکتیو، ساختن مدل فیزیکی با دست یا استفاده از یکی از چندین نرم‌افزار موجود برای این کار مانند: SketchUp یا  Revit 

دیدن مفهوم طراحی به صورت سه بعدی می تواند کمک کند تا درک کنید که چگونه ایده تان می تواند به صورت کاربردی و همچنین در یک طرح عمل کند. اغلب ما این اشتباه را مرتکب می شویم که ایده های خود را به طرح ها و دیدگاه های یک طرفه محدود می کنیم که ممکن است دامنه کامل مفهوم مورد نظر را روشن نکند. تجسم مفهوم به صورت سه بعدی می تواند کمک کند تا متوجه شوید که مفهوم ایده تان چقدر امکان پذیر است و چگونه می توان آن را در دنیای واقعی پیاده سازی کرد.


جایگاه های مختلف را کاوش کنید

هرگز فقط دریک مفهوم یا طرح گیر نکنید. جایگاه های مختلف یک ایده را کاوش کنید. به راه های مختلفی که می توان یک مفهوم مشابه را پیاده سازی کرد نگاه کنید. چگونه می توانیم یک طرح را بهتر کنیم؟ چه جنبه هایی باید تغییر کند و چه مواردی باید حفظ شود؟ این انتخاب ها می توانند تغییرات مختلفی را برای طراحی ارائه دهند.

 آیا دیوارها باید از آجر باشد یا بامبو؟ آیا خانه باید حیاط داشته باشد یا بالکن ؟ آیا در اینجا به پنجره نیاز دارم یا ایوان باز بهتر است؟ فقط یک نوع طراحی را انتخاب نکنید. به همه احتمالات فکر کنید. وقتی صحبت از ایده ها می شود، محدودیتی وجود ندارد. 


ایده ها را تحلیل کنید

یک مفهوم نباید فقط در مورد فرم فیزیکی و فضاهای طراحی باشد. همچنین می تواند بسیار تحلیلی باشد. مقدار زیادی از داده ها در مورد جنبه های مختلف طراحی گاهی اوقات می تواند زمینه ای باشد که مفهومی قوی از آن بیرون می آید. 

طراحی مبتنی بر داده، اگر به درستی انجام شود، می تواند نتایج عالی داشته باشد. داده‌ها می‌توانند در مورد ویژگی فضاها، تأثیرات فضاها بر روی افراد مانند بهره‌وری در فضاهای اداری، رضایت مشتری در مغازه‌ها یا این که چگونه یک ماده خاص بر فضا تأثیر می‌گذارد.

درست مانند شکل ها، مفاهیم نیز می توانند از طریق داده ها توسعه یابند. اگر داده‌هایی که در اختیار دارید نیاز به نوع خاصی از ساختار یا طراحی را ایجاب می‌کند، این می‌تواند نقطه کانونی باشد که ایده را حول آن قرار می‌دهید. نرم افزارهای مختلفی مانند  QGIS، Green Building Studio by Autodesk  و غیره وجود دارند که می توانند تخمین داده ها را محاسبه کنند.


در صورت لزوم از نو شروع کنید

حتی بهترین ایده ها گاهی اوقات ممکن است در نهایت عملی نباشند. در چنین مواقعی بهتر است از اول شروع کنید. شاید مفهوم اولیه طراحی تان در معماری عالی بوده باشد، اما در جایی، ایده اصلی گم شده است. گاهی اوقات می توان بین تحقق مفهوم و تکمیل واقعی طرح مصالحه کرد، اما ممکن است همیشه ارزشش را نداشته باشد.

گاهی اوقات بهتر است از نو شروع کنید. حتی می توانید ایده اولیه خود را حفظ کنید و به جای آن از مراحل اولیه طراحی شروع کنید. اما در موارد دیگر، خود مفهوم نیاز به بازاندیشی دارد. و این خوب است.


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های معماری در مجتمع فنی تهران کلیک کنید