مسیر شغلی طراح مد

طراح لباس، لوازم جانبی، جواهرات، کفش، لباس و موارد دیگر را طراحی می کند. این ها می توانند اقلام پوشیدنی برای مردان، زنان، کودکان، نوجوانان، سگ ها، گربه ها و حتی عروسک ها و فیگورهای اکشن باشند. طراحی لباس یک زمینه بسیار رقابتی است. با این حال، اگر در یک زمینه  تخصص دارید، می توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

برخی از طراحان مد محصولات خود را برای فروش تولید می کنند. در حالی که طراحان مد دیگری استخدام خواهند شد تا طرح های دیگران را با ایجاد الگوها به واقعیت تبدیل کنند یا لباس هایی را برای یک برند از قبل تاسیس شده به صورت ناشناس و بدون هیچ شناختی طراحی کنند. تعداد بسیار کمی از طراحان، لباس های خود را در کت واک های میلان یا نیویورک به نمایش می گذارند.


چگونه طراح لباس شویم؟

طراحی لباس یکی از مشاغلی است که برای موفقیت در آن نیازی به مدرک ندارید. بلکه بیشتر به استعداد طبیعی استثنایی نیاز خواهید داشت. با این حال، بسیاری از شرکت ها نامزدهای با مدرک و استعداد استثنایی را ترجیح می دهند. مدرک می تواند در آموزش اصطلاحات تخصصی صنعت کمک کند و درک دقیق تری از منسوجات، رنگ ها، تاریخچه مد و موارد دیگر به شما ارائه دهد. همچنین با جدیدترین فناوری، الگوسازی و نکاتی برای بهبود قابلیت های خیاطی کمک می کند. اگر قصد دارید روزی کسب و کار خود را راه اندازی کنید، مدرک مد، شرط ضروری برای کمک به یادگیری جنبه تجاری مد است. همچنین باعث می شود تا یک دوره کارآموزی داشته باشید و به فرصت های شغلی بیشتر و دستمزد بهتر منجر می شود.

مراحلی که باید در نظر داشته باشید:

مدرک لیسانس در طراحی لباس

کارآموزی و سابقه کار

آگاهی از فناوری طراحی پیشرفته 

یک مجموعه مهارتی یا پورتفولیو مطلوب 


مسیرهای شغلی

می توانید تعدادی از مسیرهای شغلی را با مدرک و تجربه کاری به عنوان یک طراح لباس دنبال کنید. همچنین می توانید انتخاب کنید در یک حوزه مد، مانند لباس، کفش، لوازم جانبی یا لباس کار کنید و عالی باشید. به‌عنوان یک طراح، می‌توانید با مسئولیت‌های بسیار بیشتری به نقش‌های مدیریتی برسید. حتی می توانید یک روز کسب و کار خودتان را ایجاد کنید.


صادرات پوشاک و منسوجات

طراحان لباس در صادرات پوشاک و منسوجات، لوازم جانبی مانند جواهرات و کفش‌هایی را طراحی و تولید می‌کنند که خریداران را مجذوب خود می‌کند و نیازهای طراحی خاص آن ها را برآورده می‌سازد.

واحد تولید نساجی و پارچه

واحد تولید نساجی و پارچه

طراحان لباس در واحدهای تولیدی پارچه به طراحی، تعیین مشخصات و سپس نظارت بر تولید پارچه‌هایی که نیازهای مشتری را برآورده می‌کنند، می‌پردازند.


نمایشگاه مد لباس

طراحان لباس اغلب مجموعه هایی را بر اساس الزامات فروشگاه های مد سطح بالا طراحی می کنند. این مجموعه ها سپس در سراسر فروشگاه ها قرار می گیرند و برای فروش آماده می شوند.


صنعت تلویزیون و فیلم

لباس‌هایی که توسط طراحان لباس مشهور طراحی می‌شوند باید توسط کسانی که اهل صنعت سینما و تلویزیون هستند مورد استفاده قرار گیرند. آن ها اغلب طرح فیلم ها و پیچیدگی های شخصیت ها را در این کار در نظر می گیرند.


بوتیک

طراحان مد، لباس هایی را برای نمایش در بوتیک ها طراحی می کنند.


فروشگاه های زنجیره ای

طراحان مد اغلب با فروشگاه های زنجیره ای قرارداد می‌بندند تا لباس‌های دلپذیر مشتری را طراحی کنند که در همه فروشگاه های زنجیره ای لباس قرار می‌گیرند.


طراحان لباس مستقل و خوداشتغال

طراحان لباس فروشگاه‌ها، استودیوهای بوتیک باز می‌کنند که در آن لباس‌ها را بر اساس نیاز و سلیقه مشتریان طراحی می‌کنند.

تدریس در موسسه ای که دوره های طراحی مد را ارائه می دهد

تدریس در موسسه ای که دوره های طراحی مد را ارائه می دهد

طراحان مد با تجربه ممکن است به عنوان اعضای هیئت علمی به مؤسساتی که دوره های آموزشی در این زمینه ارائه می دهند بپیوندند تا بتوانند تخصص و دانش خود را با طراحان لباس نوپا به اشتراک بگذارند تا آن ها را بهتر آموزش دهند.


مسیرهای شغلی جایگزین

طراح گرافیک

طراح گرافیک از نرم افزارهای کامپیوتری و دستان خود برای ایجاد طرح هایی برای مشاغل مرتبط با مد استفاده می کند. چنین مشاغلی ممکن است شامل تبلیغات، وب سایت ها، مجلات و بروشورها باشد. این حرفه در طراحی لباس باید نیازهای مشتری کارفرما را برآورده کند.


طراح صنعتی

طراح صنعتی مسئول مفاهیم و طرح های محصولاتی است که تولید می شوند. مانند لوازم خانگی، اسباب بازی ها و ماشین ها. این افراد با زیبایی شناسی، هزینه های تولید، قابلیت استفاده، عملکرد و تاریخ راه اندازی از طریق مهندسی، تجارت و هنر کار می کنند.


خریدار لباس

خریدار لباس مسئول خرید محصولات و خدمات از طرف سازمان خود است. این محصولات سپس برای تولید یا فروش مجدد استفاده خواهند شد. این متخصصان باید روندها را درک کنند، دنبال کنند و پیش بینی کنند. آن ها همچنین باید با فروشندگان، قراردادها و مذاکرات همکاری کنند.


نماینده مدلینگ

مدل سازی برای برخی از طراحان لباس یک پیشرفت طبیعی است. به عنوان نماینده، آن ها به کار با مدل ها به عنوان نماینده برای یافتن کار برای مشتریان خود ادامه خواهند داد. آن ها مدل ها را برای پروژه ها آماده کرده و در مورد قراردادها مذاکره خواهند کرد. نمایندگان در بیشتر موارد به آموزش رسمی نیاز دارند.

طراح اصلی مد

طراح اصلی

طراح اصلی یکی از بالاترین سطوحی است که یک طراح لباس می تواند به آن برسد. این متخصصان سطح بالا مسئول هدایت شرکت هستند که ممکن است شامل اطمینان از منسجم بودن مجموعه ها، تعیین جهت برند و تعیین جمعیت هدف مناسب برای هر خط محصول باشد.


مزایا و معایب شغلی به عنوان طراح لباس

مزایا

تماشای افراد دیگری که هنر و خلاقیت تان را به تن می کنند، احساس رضایت و موفقیت به شما می دهد.

پس از کسب دانش و تجربه کافی، می توانید کسب و کار خود را راه اندازی کنید. طراحان لباس دستمزد خوبی دریافت می کنند و فرصت های زیادی با نمایش های متعدد روزانه وجود دارد. این شغل به شما فرصت سفر می دهد.


معایب

برای رعایت مهلت مقرر، باید ساعت های طولانی کار کنید. این شغل می تواند به دلیل انتقاد شدید مشتریان منجر به ناراحتی شود. باید با صبر و حوصله با مشتریان به خصوص در مورد مشتریان مشکل آفرین برخورد کنید. برای اثبات ارزش خود و ساختن شهرت و نام تان در بازار، زمان، صبر و تلاش زیادی نیاز است. صنعت طراحی لباس رقابتی است، از این رو فرد باید برجسته باشد و یک برند بسازد.

 


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های جامع طراحی لباس در مجتمع فنی تهران کلیک کنید