تکنیک های ضروری در عکاسی دیجیتال


اگر عاشق عکس گرفتن هستید و می خواهید به پیشرفت خود ادامه دهید، در این مقاله نکاتی ضروری در مورد عکاسی دیجیتال به شما کمک می کند بدون توجه به تجهیزاتی که دارید، تصاویر خود را بهبود ببخشید. چه به تازگی عکاسی دیجیتال را شروع کرده اید یا به الهام جدیدی نیاز دارید، با این تکنیک های جدید مهارت های خود را ارتقا دهید.

کمتر، بهتر است

احتمالاً درباره این توصیه برای عکاسی مینیمالیستی شنیده اید، اما در واقع تمرین خوبی برای همه عکاسان است. به کسی فکر کنید که زیاد حرف می زند. در برخی مواقع، علاقه تان را از دست می دهید و دیگر گوش نمی دهید. همین امر می تواند با اطلاعات بصری اتفاق بیفتد. وقتی تصویری خیلی شلوغ است، نمی‌توانید پیام را منتقل کنید.

برای مثال، اگر عکاسی خیابانی انجام می‌دهید، نباید فقط از یک جمعیت تصادفی عکس بگیرید. بهتر است یک موضوع یا عنصر جالب را در صحنه شناسایی کنید و روی آن یک چیز تمرکز کنید. در عوض، اگر عکاسی پرتره انجام می‌دهید، به دنبال رنگ ثابت یا پس‌زمینه خنثی باشید تا سوژه برجسته شود.

 اگر انجام این کار ممکن نیست، پس زمینه را با باریک کردن عمق میدان یا با استفاده از لایت روم محو کنید.دکاهش میزان شلوغی بصری در تصاویر، یکی از آن تکنیک‌های عکاسی است که ساده به نظر می‌رسد، اما در واقع به تمرین اختصاصی نیاز دارد.

زوایای مختلف را امتحان کنید

یکی از بزرگترین اشتباهات در عکاسی این است که از همه چیز را در سطح چشم عکاسی کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، هرگز چیز اصلی یا شگفت‌انگیزی پیدا نمی‌کنید، زیرا همه ما همیشه آن را همین طور می‌بینیم. یافتن موقعیت متفاوت، زاویه متفاوتی از یک شی معین را نشان می دهد و پرسپکتیو و ترکیب تصویر را تغییر می دهد.

برای مثال، می‌توانید پایین‌تر خم شوید و دوربین را به سمت بالا کج کنید. هنگامی که یک تغییر ظریف است، به عنوان سطح پایین شناخته می شود. وقتی به سمت زمین پایین می روید، به آن نمای کرمی می گویند. در مقابل، می توانید از سوژه از سطح بالایی عکس بگیرید. این معمولا برای کودکان یا حیوانات خانگی استفاده می شود زیرا چشمان آن ها را بزرگتر نشان می دهد.

اگر زاویه را خیلی بالا ببرید، به عنوان نمای چشم پرنده شناخته می شود. یک نوع زاویه سطح بالا که اغلب برای عکاسی از غذا یا طبیعت بی‌جان استفاده می‌شود، تخت نامیده می‌شود. در این حالت دوربین موازی با ترکیب بندی است.  یکی دیگر از موارد سرگرم کننده، زاویه هلندی است. برای انجام این کار، باید دوربین را به طرفین کج کنید  تا افق را به صورت مورب داشته باشید. سعی کنید با همه زوایا آزمایش کنید.

ترکیب المان ها را بهبود بخشید

یادگیری ترکیب بندی برای هر نوع عکاسی ضروری است. زیرا می توانید این کار را با هر دوربینی انجام دهید. برای این کار به دوربینی با حالت های دستی یا لنزهای قابل تعویض نیاز ندارید. فرقی نمی کند که از دوربین تلفن همراه یا گران ترین فول فریم موجود در بازار استفاده می کنید. همیشه می توانید با تسلط بر ترکیب بندی، عکاسی خود را بهبود بخشید. این به نحوه قرار دادن اشیا در داخل قاب اشاره دارد. 

اولین قانون ترکیب بندی که هر عکاسی باید یاد  بگیرد، قانون یک سوم است. این قانون بیان می کند که باید کادر را به 9 قسمت مساوی تقسیم کنید که دو خط عمودی و دو خط افقی در آن ترسیم شده باشد. سپس باید مهمترین سوژه ها را در محل تلاقی خطوط قرار دهید. اکثر دوربین ها و گوشی های هوشمند شبکه ای با قانون یک سوم دارند.

به غیر از این قوانین ترکیبی بسیار دیگری نیز وجود دارد. برخی از آن ها حتی با یکدیگر تناقض دارند. به همین دلیل دقیق تر است که آن ها را دستورالعمل خطاب کنیم. بنابراین، آهسته حرکت کنید و بیاموزید که کدام یک برای استایل و موضوعات شما بهتر عمل می کنند.

از حالت خودکار خارج شوید

کنترل دوربین را در دست بگیرید تا به نتایجی که می خواهید برسید. وقتی در حالت خودکار عکس می‌گیرید، به دوربین اجازه می‌دهید به جای شما تصمیم بگیرد. احتمالاً نوردهی صحیح را دریافت می کند با این حال، نمی‌دانید چگونه این اتفاق افتاد و نمی‌توانید آن را بازتولید کنید یا آن را تغییر دهید تا سبک شخصی تان را به آن بدهید. پرش از خودکار به دستی می تواند بسیار دشوار باشد، بنابراین سعی کنید از حالت های نیمه خودکار استفاده کنید تا انتقال آسان تر شود. دیافراگم مشخص می کند که چه مقدار از تصویر در فوکوس است.

این عمق میدان نامیده می شود. از حالت اولویت دیافراگم برای تسلط بر این تنظیمات قبل از رفتن به حالت بعدی استفاده کنید. سرعت شاتر روی سوژه های متحرک تاثیر دارد. با آن، می توانید چیزی را ثابت کنید یا یک تاری حرکتی ثبت کنید. از حالت اولویت شاتر برای تمرین بدون نگرانی در مورد تنظیمات دیگر استفاده کنید. همچنین باید در مورد حالت‌های نوردهی برای صحنه‌های کنتراست بالا یا تکنیک‌های نورپردازی خاص مانند کلید بالا و کلید پایین بیاموزید.


ISO  را دست کم نگیرید

ISO نادیده گرفته شده ترین تنظیم از مثلث نوردهی است. وقتی نور کافی وجود داشته باشد، به راحتی می توان وجود آن را فراموش کرد. اگر در عوض، صحنه تاریک است، عکاسان مبتدی تمایل دارند آن را تا حداکثر مقدار دوربین افزایش دهند. هر دوی این موارد اشتباه هستند. ISO  تعیین می کند که حسگر دوربین دیجیتال چقدر حساس است. این امر انعطاف زیادی برای عکاسی در شرایط نوری بسیار متفاوت می دهد. 

با این حال، مانند هر چیز دیگری که تنظیم می کنید در نتیجه نهایی تأثیر خواهد داشت.  ISO  باید در کمترین مقدار ممکن باشد. وقتی نور کافی برای کنترل نوردهی با سرعت شاتر و دیافراگم وجود دارد، باید بسته به دوربین آن را روی 50، 100 یا 200 نگه دارید.

 اگرچه، در صورت لزوم، نباید از افزایش میزان آن بترسید. مثلا در عکاسی در شب. تولید کنندگان حساسیت سنسورها را به طرز شگفت انگیزی افزایش داده اند. این بدان معنا نیست که با استفاده از چنین مقادیر ISO بالایی تصویری با کیفیت بالا دریافت خواهید کرد. برای تعیین این که تا چه حد می توانید با نتیجه قابل قبول پیش بروید، آزمایش هایی را با استفاده از دوربین خود انجام دهید.

لوازم جانبی

خرید تجهیزات جدیدتر و گران‌تر شما را به عکاس بهتری تبدیل نمی‌کند. در عوض، اگر بودجه لازم برای آن دارید، شروع به خرید برخی از لوازم جانبی دوربین کنید که به عنوان یک عکاس بهتر عمل کنید.دفیلترها بخش مهمی از تجهیزات عکاسی هستند. بسیاری از مردم فکر می کنند که با داشتن فتوشاپ، دیگر نیازی به استفاده از فیلتر لنز ندارید که این درست نیست. به عنوان مثال، فیلتر چگالی خنثی برای انجام عکاسی با نوردهی طولانی در طول روز کلیدی است. فیلترهای متنوعی برای اثرات و شرایط مختلف وجود دارد. فلاش یکی دیگر از لوازم جانبی است که ارزش داشتن را دارد. با آن می‌توانید در موقعیت‌های تاریک‌تر عکاسی کنید یا می توانید از آن به عنوان چراغ پرکننده استفاده کنید. از استفاده از فلاش های داخلی دوربین یا گوشی هوشمند اجتناب کنید.

استفاده از سه پایه را فراموش نکنید

سه پایه ابزاری ضروری برای هر عکاسی است. ممکن است فکر کنید که شما را محدود می کند زیرا آزادی حرکت مشابهی نخواهید داشت. با این حال، دنیایی از امکانات را باز می کند. هنگامی که از سه پایه استفاده می کنید، می توانید برای جلوگیری از لرزش دوربین، عکاسی در شب را بدون لطمه زدن به تنظیمات دوربین انجام دهید. همچنین می توانید با استفاده از سرعت شاتر پایین، عکاسی با نوردهی طولانی انجام دهید.

 یکی دیگر از تکنیک های سرگرم کننده ای که می توانید امتحان کنید، نقاشی سبک است. می‌توانید این کار را با باز گذاشتن شاتر انجام دهید و منبع نور را حرکت نمی‌دهید.  اگر می‌خواهید عکس‌های پرتره بگیرید یا عکاسی ماکرو انجام دهید، به سه پایه نیز نیاز دارید. به طور کلی، سه پایه امکان می دهد انواع مختلفی از عکاسی را انجام دهید که بدون آن نمی توانستید. به علاوه، سه پایه کمک می کند ترکیب بندی و فوکوس را بهبود ببخشید زیرا دوربین را از یک عکس به عکس دیگر ثابت خواهید داشت.

نور را درک کنید

نور ماده خام عکاسی است. بنابراین درک نحوه عملکرد آن بسیار مهم است. این یک موضوع گسترده است که چند اصل اساسی را برای شروع ارائه می دهیم. 

در عکاسی، باید شدت نور را در نظر بگیرید. به عبارت دیگر، فضای مورد نظرتان چقدر روشن یا کم نور است. سپس جهت گیری نور را در نظر بگیرید. از کجا می آید؟ درک این مطلب می گوید که نقاط برجسته و سایه ها کجا هستند.

سومین چیزی که باید آنالیز کنید کیفیت نور است. نور شدید سایه های قوی با لبه های مشخص ایجاد می کند. نور ملایم سایه های بسیار روشنی خواهد داشت که با محیط اطراف ترکیب می شود.

در نهایت دمای رنگ را در نظر بگیرید. نور رنگ های مختلفی دارد که با درجه کلوین اندازه گیری می شود.

تکنیک های مختلف را آزمایش کنید

هنگامی که دوربین را شناختید و با انواع خاصی از عکاسی احساس راحتی کردید، شروع به آزمایش کنید. هیچ راهی برای رشد، بهتر از استفاده از تکنیک های جدید عکاسی یا سبکی متفاوت از آن چه که به آن عادت کرده اید وجود ندارد. همچنین بسیار سرگرم کننده است  که از تکنیک عکاسی که به عنوان نوردهی دوگانه شناخته می شود استفاده کنید. اکثر دوربین های مدرن این امکان را می دهند و می تواند جلوه هایی ایجاد کند که بیننده را به هیجان وا دارد.

پس پردازش را بیاموزید

قبل از عکاسی دیجیتال، عکاسی فیلم وجود داشت. پس از گرفتن عکس ها، باید فیلم را توسعه داده و عکس ها را چاپ کنید. می توانید این کار را خودتان انجام دهید یا می توانید آن را به آزمایشگاه بفرستید. یادگیری کار با تصویر در مرحله پس از تولید مانند یادگیری ساختن فیلم و چاپ تصاویر است . امکان کنترل کامل فرآیند را می دهد. می توانید تصاویر را ویرایش کنید تا تنظیمات لازم برای تکمیل عکس را انجام دهید یا می توانید وارد فرآیند خلاقانه شوید و ترکیب عکس انجام دهید یا در غیر این صورت عکس اصلی را تغییر دهید.

نکته: همیشه باید با فرمت RAW عکاسی کنید. این فرمت اطلاعات اضافی را حفظ می کند تا هنگام ویرایش، انعطاف بیشتری داشته باشید.

از همکاران الهام بگیرید

دانستن نحوه عکاسی با دانستن این که از چه چیزی عکاسی می کنید متفاوت است. گاهی اوقات شروع یک پروژه خلاقانه، دشوار است. به خصوص زمانی که شروع به یادگیری قوانین و تکنیک های عکاسی می کنید ممکن است دشوار باشد. زیرا عادت داشتید دوربین را در هر زاویه ای بگیرید و از هر چیزی که چشمتان را جلب می کرد عکاسی کنید. 

اکنون احتمالاً به همه چیز فکر می کنید زیرا روی ترکیب، مفهوم، تنظیمات و غیره تمرکز می کنید. جستجوی الهام در عکاسان دیگر همیشه راه خوبی برای ثبت عکس های خلاقانه است. در نمایشگاه‌ها شرکت کنید، کتاب‌های عکاسی را مرور کنید و البته به خواندن هر آن چه که مربوط به عکاسی دیجیتال است به صورت آنلاین ادامه دهید.

تکنیک های مختلف را تمرین کنید

مهمترین نکته این است که تمرین کنید. همان‌قدر که خواندن، تماشای آموزش‌ها، رفتن به آموزشگاه‌های عکاسی و شرکت در وبینارها می‌تواند کمک کننده باشند، هیچ چیز مانند گرفتن عکس و درس گرفتن از اشتباهات و موفقیت نیست. می توانید تمام تکنیک های عکاسی شناخته شده برای انسان را بدانید، اما اگر این تکنیک ها را در عمل به کار نبرید، هرگز نمی توانید آن ها را به خوبی اجرا کنید.

 زیبایی عکاسی دیجیتال این است که اغلب شانس نامحدودی برای گرفتن عکس دارید. اگر چیزی را به هم زدید، به سادگی یک عکس دیگر بگیرید. هیچ هزینه ای جز وقت شما ندارد. از عکاسی با سرعت شاتر آهسته گرفته تا عکاسی با سرعت بالا، آزمایش با فاصله کانونی متفاوت، تاری حرکت، نوردهی طولانی و همه چیز در این بین، دوربین تان را بیرون بیاورید و به سادگی شروع به عکاسی کنید.برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره عکاسی دیجیتال کلیک کنید