10 بهمن , 1401
سولماز همدانی
موضوع : بازار کار رشته های ماساژ

بازار کار رشته های ماساژ

بازار کار رشته های ماساژ

یک ماساژدرمانگر برای کاهش درد و تنش عضلانی در بدن مشتری از طریق لمس و فشار کار می کند، اما موفقیت ماساژدرمانگر بیشتر ناشی از خود عمل ماساژ است. به عنوان مثال، برخی از افراد صرفاً به این دلیل که می خواهند احساس آرامش و نوازش کنند، ماساژ می گیرند.

ماساژدرمانگران از تخصص خود استفاده می کنند تا تکنیک های ماساژ را مطابق با نیازهای مشتری برآورده کنند. صرف نظر از انگیزه های مشتری، آن ها تلاش می کنند تا یک تجربه حسی رضایت بخش و آرامش بخش را برای هر مشتری ارائه دهند.

بسیاری مکان های ماساژاز اسپاهای سنتی گرفته تا کشتی‌های کروز تا مراکز کایروپراکتیک، ارزش ماساژ درمانی را به عنوان خدماتی برای مشتریان می‌شناسند. نه تنها فرصت های شغلی برای این حرفه به سرعت گسترش یافته است، بلکه انواع محل های کار و وظایف ماساژ درمانگر نیزافزایش یافته است.

ماساژ درمانگر چه می کند؟

یک ماساژدرمانگر به افراد کمک می‌کند تا با استفاده از لمس، فشار و حرکت برای دستکاری عضلات و بافت‌های نرم، وضعیت سلامتی خود را مدیریت کنند یا سلامتی آن را بهبود بخشند. تکنیک های مختلف که به آن ها مدالیته نیز گفته می شود، می توانند برای اهداف مختلفی باشند، مانند:

    آرامش

    مدیریت درد

    بهبودی آسیب

    کاهش استرس

    رفع تنش عضلانی

اکثر برنامه‌های ماساژ درمانی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دانش و تجربه اصلی را برای دانش‌آموزان فراهم کنند تا در سریع‌ترین زمان ممکن واجد شرایط استخدام شوند. با کسب تجربه حرفه ای، می توانید به سمت تخصصی شدن کار کنید. مک نیل متخصص ماساژ درمانی می‌گوید: «من به دانش‌آموزانم می‌گویم که از دوره های ماساژ برای دریافت مجوز استفاده کنند و برای ایجاد هویت خود به عنوان یک درمانگر، ادامه تحصیل دهند. دوره های آنلاین ماساژ درمانی در دسترس هستند، به ویژه برای دوره های سطح ابتدایی و الزامات آموزش مداوم.

انواع شغل ماساژ درمانی
انواع شغل ماساژ درمانی

اکنون، بیایید به آنچه که به عنوان یک ماساژدرمانگر انجام می دهید، برگردیم، که در ابتدا ممکن است به معنای انتخاب تمرین در تعدادی از زمینه ها باشد:

زیبایی شناسی

ماساژ زیبایی شامل برخی از رایج ترین انواع تکنیک های ماساژ درمانی است. این تکنیک‌ها با هدف تقویت بافت‌ها، رهایی از تنش و تشویق به آرامش هستند. همه دانشجویان ماساژ درمانی با توانایی انجام ماساژ درمانی آرامش‌بخش و مراقبت از خود، فارغ‌التحصیل می‌شوند. مدارکی که معمولاً آن ها را واجد شرایط شغلی در باشگاه‌ها و برخی اسپاها بدون تخصص بیشتر می‌کند. تکنیک های رایج ماساژ زیبایی شامل ماساژ سوئدی، سنگ داغ، رایحه درمانی و ماساژ صندلی است.

پزشکی

ماساژ درمانی به ویژه در مورد کاربردهای پزشکی در حال تجربه یک رنسانس است. بسیاری از پزشکان، فیزیوتراپیست‌ها، کایروپراکتیک‌ها و سایر متخصصان پزشکی، ماساژ را در برنامه درمانی بیمار قرار می‌دهند تا درد و شرایط خاص را با روش‌های ماساژ مانند بافت عمیق، نقطه ماشه، عصبی عضلانی، درمان رهاسازی میوفاشیال و سایر تکنیک‌ها برطرف کنند. 

به‌عنوان مثال، به دلیل همه‌گیری مواد مخدر، اکنون شاهد ارجاع‌های پزشکی بیشتری به ماساژ درمانی هستیم و ماساژ درمانی اکنون برای تسکین درد شناخته شده‌تر شده است. همچنین شاهد درمانگرهای ماساژ کودکان بیشتری خواهیم بود که با کار روی کودکانی که با بیماری اوتیسم زندگی می کنند، مسیرهای درخشانی را طی می کنند. با آموزش صحیح، دانشجویان ماساژ می توانند خود را به عنوان ارائه دهندگان ماساژ پزشکی معرفی  و در جامعه پزشکی شهرت پیدا کنند. 

از آنجایی که ماساژ درمانی زمینه های بسیار متنوعی دارد، تخصص‌های سنتی و مدرن زیادی پیدا خواهید کرد، اما اینها مهارت‌های ماساژدرمانی نیستند که حوزه پزشکی به دنبال آن است. مانند: درمان عصبی عضلانی دقیق، درمان عصبی عضلانی پیشرفته که این ها بیشتر مبتنی بر علم و تقاضا هستند.

سایر تخصص های ماساژ

ماساژدرمانگرها همچنین می توانند طیف وسیعی از تکنیک های تخصصی دیگر را دنبال کنند. برخی از این ها نوع خاصی از مشتری را درمان می کنند، مانند ماساژ قبل از تولد یا ماساژ ورزشی. در حالی که تخصص های دیگر بر روی کاربردهای منحصر به فرد و مرتبط مانند ریکی و ماساژ Tui Na تمرکز می کنند. ماساژ تخصصی را می توان در طیف وسیعی از محیط ها از جمله اسپا، مراکز سلامتی و در منزل مشتری انجام داد.

بازار کار به عنوان ماساژ درمانگر
بازار کار به عنوان ماساژ درمانگر 

ماساژدرمانگران در طیف وسیعی از محیط‌های کاری که شامل اسپا، استراحتگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، مطب‌های پزشکی و مطب خصوصی می‌شود، به کار گرفته می‌شوند. با این حال، با توجه به ماهیت نیمه وقت این شغل، 19٪ از ماساژدرمانگران گزارش دادند که در بیش از یک مکان کار می کنند.

در اینجا برخی از رایج ترین محیط های کاری برای ماساژدرمانگران آورده شده است:

اسپا ها

بر اساس تحقیقات AMTA، در سال 2021، 34 درصد از مصرف کنندگان ماساژ در یک اسپا از خدمات ماساژ استفاده کردند. این بدان معناست که کار در یک اسپا امکان دسترسی به یکی از بزرگترین مراکز مشتریان ماساژ را می دهد، بنابراین می توانید در یکی از این مکان ها مشغول شوید. 

کار در اسپا همچنین می تواند این فرصت را بدهد که در صورت مجاز بودن قوانین محلی، نحوه ارائه اسکراب، روکش و سایر خدمات اسپا را بیاموزید. همچنین این احتمال وجود دارد که مشتریان ثابت را در این مراکز مشاهده کنید. با این حال، کنترل کمی بر برنامه خود در یک اسپا خواهید داشت و در نتیجه، ممکن است در معرض روزهای پر کار با قرارهای پشت سر هم و استراحت های کوتاه بین مشتریان باشید.

مراکز مراقبت های بهداشتی

ماساژ درمانی در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی افزایش یافته است زیرا متخصصان پزشکی و مصرف‌کنندگان بیشتری ارزش فیزیکی و عاطفی ماساژ را برای مدیریت درد و توانبخشی تشخیص می‌دهند. طبق تحقیقات AMTA، 63 درصد از مشتریان گزارش دادند که در سال 2021 به دلایل پزشکی ماساژ انجام داده اند. این یعنی افزایش 22 درصدی نسبت به سال 2018.

بسته به نوع ماساژ درمانی که ارائه می کنید، اگر می خواهید در یک محیط مراقبت های بهداشتی کار کنید، احتمالاً به آموزش تخصصی نیاز دارید (یا حداقل، برنامه ای را انتخاب کنید که دارای دستورالعمل های آناتومی و فیزیولوژی گسترده باشد). همچنین می توانید انتظار داشته باشید که با پزشکان و پرستاران همکاری کنید تا به بیماران کمک کنید بر اساس شرایط پزشکی خود به مزایای خاصی دست یابند.

در حالی که ممکن است از کمک به مراجعین برای بهبود درد یا بهبودی ناشی از آسیب لذت ببرید، کار در یک محیط مراقبت های بهداشتی احتمالاً احساس بالینی بیشتری نسبت به محیط های کاری ماساژ درمانی معمولی خواهد داشت. همچنین باید در نظر داشته باشید که آیا می توانید جنبه های عاطفی کار با افرادی را که ممکن است به شدت بیمار هستند یا از شرایط مزمن رنج می برند مدیریت کنید.

سالن ها و مراکز ورزشی

کار در باشگاه ها و مراکز ورزشی این امکان را می دهد که ماساژ درمانی را به مشتریانی ارائه دهید که ممکن است از بدن خود آگاهی بیشتر و تقاضاهای متفاوتی برای خدمات داشته باشند. احتمالاً به تجربه یا گواهینامه در ماساژ ورزشی و همچنین درک ورزش خاصی که مشتریان در آن کار می کنند نیاز خواهید داشت. محل کار ممکن است به مکان هایی که مشتریان در آن ورزش می کنند نیز گسترش یابد.

به عنوان یک ماساژدرمانگر در یک مرکز تناسب اندام یا باشگاه، این شانس را خواهید داشت که با طیف وسیع تری از ورزشکاران در محیط های کنترل شده کار کنید. با این حال، ممکن است اغلب در جلسات کوتاه تری برای درمان شرایط هدفمند مانند درد در یک گروه عضلانی خاص کار کنید. اگر ترجیح می دهید یک تجربه ماساژ جامع تر ارائه دهید، مهم است که این تفاوت را در نظر بگیرید.

ماساژ درمانگر بودن چگونه است؟
ماساژ درمانگر بودن چگونه است؟

هر نوع محیط کاری را که دنبال می کنید، اکثر ماساژدرمانگران گزارش می دهند که احساس می کنند از شغل خود پاداش می گیرند. در یک نظرسنجی از نزدیک به 1200 ماساژدرمانگر دارای مجوز، 88 درصد از شرکت کنندگان گفتند که از حرفه خود یا 'راضی' یا 'بسیار راضی' هستند. در عین حال انجام ماساژ درمانی می‌تواند مستلزم ایستادن طولانی مدت و قرار دادن مکرر بدن در موقعیت‌های نامناسب برای اعمال یک تکنیک خاص باشد.

باید برای حفظ تناسب اندام شخصی خود برای ایجاد قدرت بدنی و جلوگیری از آسیب های حین کار تلاش کنید. همچنین باید استقامت داشته باشید تا بتوانید سطح یکسانی از نگرش و ارتباط حرفه ای را برای هر مشتری، از اولین تا آخرین، ارائه دهید.

وظایف معمول یک ماساژدرمانگر

اگرچه شرح شغل ماساژ ممکن است بسته به محیطی که در آن کار می کنید متفاوت باشد، اکثر ماساژدرمانگران روال مشابهی در طول روز دارند. با تعداد معینی از مشتریان ملاقات خواهید کرد و آن ها را با تکنیک ها یا روش هایی که آموخته اید ماساژ می دهید، اما این همه ماجرا نیست.

وظایف شغلی به عنوان یک ماساژدرمانگر اغلب شامل موارد زیر است:

    صحبت با مشتریان در مورد علائم فعلی، سابقه پزشکی مرتبط و نتایج مورد نظر

    ایجاد یک برنامه درمانی که شامل بهترین نوع ماساژ برای نیازهای مشتری است

    تهیه و ترکیب روغن های ماساژ

    حفظ یک فضای ماساژ آرامش بخش که می تواند شامل نورهای ملایم، موسیقی و رایحه باشد

    ارائه جلسات ماساژ که اغلب بین 30 تا 90 دقیقه طول می کشد

    در صورت نیاز تکنیک های ماساژ را تنظیم کنید

    مستندسازی پیشرفت مشتریان

    شرکت در کلاس‌ها و کارگاه‌ها برای توسعه مهارت‌های خود و حفظ هرگونه الزامات تحصیلی مداوم

شغل ماساژدرمانگرمعمولا به معنای کار پاره وقت است با ساعاتی که می تواند بر اساس تقاضای مشتری متفاوت باشد. تمام‌وقت برای یک ماساژدرمانگر از نظر فنی کمتر از ۴۰ ساعت در هفته به دلیل ماهیت این شغل است. یک ماساژدرمانگر پرمشغله معمولاً به طور متوسط 19 مشتری در هفته دارد. با این حال، نظرسنجی AMTA گزارش می دهد که درمانگران به طور متوسط 46 مشتری در ماه را درمان می کنند.

آیا زمان خوبی برای ورود به حوزه ماساژ درمانی است؟

در دهه گذشته، ماساژ درمانی به عنوان یک مکمل مشروع برای خدمات پزشکی سنتی مورد توجه قرار گرفته است. درمان با ماساژ برای ورزشکاران تیم المپیک و مشاوره برای کلینیک های سلامتی و برنامه های ماساژ. در نتیجه، برنامه‌های آموزشی ماساژ درمانی، دانش‌آموزان مختلفی را از همه پیشینه‌های مختلف جذب می‌کند. اما دلیل اصلی این که مردم اغلب این حرفه را انتخاب می کنند این است که می خواهند تفاوت ایجاد کنند. مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ماساژ می‌تواند به وضعیت انسانی ما بسیار فراتر از آرامش کمک کند.

تغییر درک از ماساژ درمانی، فرصت های گسترده ای را برای متخصصان این حوزه ایجاد کرده است. بر اساس گزارش تحقیقاتی انجمن ماساژ درمانی (AMTA) در سال 2019، بین سال‌های 2008 و 2018، تعداد درمانگران ماساژ 25 درصد افزایش یافته است. و با پیش‌بینی رشد شغلی 20 درصدی تا سال 2031 با بیش از 29000 شغل جدید، درمانگران ماساژ می‌توانند انتظار داشته باشند که تقاضای بالا برای مهارت‌های آنان ادامه داشته باشند.

ویژگی های یک ماساژدرمانگر موفق
ویژگی های یک ماساژدرمانگر موفق

همه برای شغلی که مستلزم تماس مستقیم زیاد با مشتریان باشد، موافق نیستند. اگر به فکر حرفه ای در ماساژ درمانی هستید، ویژگی های زیر را در نظر بگیرید تا ببینید آیا ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که می توانید یک ماساژدرمانگر موفق باشید. بدون این ویژگی ها، ماساژ درمانی ممکن است چالش برانگیز باشد.

مهارت های ارتباطی و شنیداری خوب 

باید بتوانید به طور موثر اهداف خود را برای یک جلسه ماساژ بیان کنید و به علائم و اهداف مشتری برای ماساژ گوش دهید. ارتباط با کیفیت باعث ایجاد اعتماد می شود و باعث می شود مشتریان احساس راحتی کنند.

برقراری رابطه دوستانه 

حفظ رفتار دوستانه و آرام با مشتریان و ایجاد احساس آرامش در آن ها تا حد امکان ضروری است.

کنجکاوی 

یک ماساژدرمانگر همیشه باید در حال یادگیری باشد. باید با آخرین تکنیک های ماساژ و هر دانش پزشکی مرتبط با آن همراه باشید. با گسترش مهارت ها و دانش خود، می توانید بهتر به مشتریان خدمت کنید.

استقامت و انرژی

 شما زمان زیادی را روی پاهای خود می گذرانید و از قدرت برای اجرای برخی تکنیک های ماساژ استفاده می کنید. این می تواند از نظر جسمی سخت باشد به این معنی که باید تناسب اندام خود را حفظ کنید تا نیازهای فیزیکی این شغل را تحمل کنید.

کسب درآمد در رشته ماساژ چگونه است؟

پتانسیل کسب درآمد به عنوان یک ماساژدرمانگر به طیف وسیعی از عوامل بستگی دارد که شامل موقعیت جغرافیایی، سال ها تجربه و حوزه تخصصی مربوطه می شود. اگر برای یک مرکز ماساژ درمانی کار می کنید، کارفرما، نرخ و تعداد مشتریان را تعیین می کند. با مزایایی مانند: بیمه مسئولیت حرفه ای، بیمه پزشکی، یا مرخصی با حقوق

اگر مطب خصوصی دارید، می‌توانید نرخ‌ها را تعیین کنید و تعداد مشتریانی را که می‌خواهید انتخاب کنید، اما باید هزینه‌های تمام موارد عملیاتی و تجهیزات را پوشش دهید.برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های ماساژ کلیک کنید
لینک این مطلب را کپی کنید:
کپی شد!

نظرات

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

آرمین نوریانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است