26 دی , 1401
سولماز همدانی
موضوع : آشنایی با دوره پاور بی آی

آشنایی با دوره پاور بی آی

آشنایی با دوره پاور بی آی

Microsoft Power BI  چیست؟

Microsoft Power BI  یک پلت فرم هوش تجاری (BI) است که ابزارهایی را برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل، تجسم و به اشتراک گذاری داده ها در اختیار کاربران تجاری غیر فنی قرار می دهد. رابط کاربری Power BI برای کاربران آشنا با اکسل نسبتاً شهودی است و ادغام آن با سایر محصولات مایکروسافت آن را به یک ابزار همه کاره تبدیل می کند که به آموزش اولیه کمی نیاز دارد.

کاربران می توانند اپلیکیشنی برای ویندوز 10 به نام Power BI Desktop و اپلیکیشن های موبایلی بومی برای دستگاه های ویندوز، اندروید و iOS دانلود کنند. همچنین Power BI Report Server برای شرکت هایی وجود دارد که باید داده ها و گزارش های خود را در محل نگهداری کنند. این نسخه از Power BI به برنامه خاصی بر روی دسکتاپ نیاز دارد که power BI records for desktop نام دارد.

  کاربردهای رایج پاور بی آی

 کاربردهای رایج پاور بی آی 

 Microsoft Power BI برای یافتن اطلاعات مورد نیاز در داده های یک سازمان استفاده می شود. می‌تواند به اتصال مجموعه‌های داده متفاوت، تبدیل و تمیز کردن داده‌ها به یک مدل داده و ایجاد نمودارها برای ارائه تصاویر بصری داده‌ها کمک کند. همه اینها را می توان با سایر کاربران Power BI در سازمان به اشتراک گذاشت.

مدل های داده ایجاد شده از Power BI را می توان به روش های مختلفی برای سازمان ها مورد استفاده قرار داد، از جمله موارد زیر:

    داستان گویی از طریق نمودارها و تجسم داده ها؛

    بررسی سناریوهای 'چه می شود اگر' در داده ها 

    ایجاد گزارش‌هایی که می‌تواند به سؤالات در زمان واقعی پاسخ دهد و به پیش‌بینی کمک کند تا اطمینان حاصل شود که بخش‌ها معیارهای تجاری را برآورده می‌کنند.

    Power BI همچنین می‌تواند داشبوردهای اجرایی را برای مدیران فراهم کند و به مدیریت بینشی بیشتری در مورد نحوه عملکرد بخش‌ها بدهد.

چه کسی از Power BI استفاده می کند؟

اگرچه Power BI یک ابزار BI مستقل است که تجزیه و تحلیل داده ها را برای کارکنان به ارمغان می آورد، اما بیشتر توسط تحلیلگران داده و متخصصان BI استفاده می شود که مدل های داده را قبل از انتشار گزارش در سراسر سازمان ایجاد می کنند. با این حال، کسانی که پیشینه تحلیلی ندارند همچنان می توانند Power BI را مرور کنند و گزارش ایجاد کنند.

Microsoft Power BI  هم توسط نمایندگان بخش و هم توسط مدیریت استفاده می‌شود، با گزارش‌ها و پیش‌بینی‌هایی که برای کمک به نمایندگان فروش و بازاریابی ایجاد می‌شود، در حالی که همچنین داده‌هایی را برای مدیریت در مورد نحوه پیشرفت بخش یا کارکنان به سمت اهداف خود ارائه می‌کند.

علاوه بر این، Power BI  یک پورتال مدیریت برای مدیران برای کمک به پیکربندی پیاده سازی Power BI و همچنین نظارت بر استفاده و مجوزها ارائه می دهد.

ویژگی های کلیدی  پاور بی آی
ویژگی های کلیدی  پاور بی آی

مایکروسافت از زمان آغاز به کار خود تعدادی ویژگی تجزیه و تحلیل داده را به پاور بی آی اضافه کرده است و به این کار ادامه می دهد. برخی از مهم ترین ویژگی ها به شرح زیر است:

هوش مصنوعی

 کاربران می توانند به تشخیص تصویر و تجزیه و تحلیل متن در Power BI دسترسی داشته باشند، مدل های یادگیری ماشینی را با استفاده از قابلیت های خودکار ML ایجاد کنند و با یادگیری ماشینی Azure ادغام شوند.

پشتیبانی از استقرار هیبریدی

 این ویژگی اتصالات داخلی را فراهم می کند که به ابزارهای Power BI اجازه می دهد با تعدادی از منابع داده مختلف از مایکروسافت،  Salesforce  و سایر فروشندگان متصل شوند.

عملکرد سریع 

این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا زیر مجموعه هایی از داده ها را ایجاد کرده و به طور خودکار تجزیه و تحلیل را روی آن اطلاعات اعمال کنند.

پشتیبانی از مدل داده رایج

 پشتیبانی Power BI از مدل داده رایج، امکان استفاده از مجموعه ای استاندارد و قابل توسعه از طرح واره های داده (مضامین، ویژگی ها و روابط) را فراهم می کند.

ادغام کورتانا 

این ویژگی که مخصوصاً در دستگاه های تلفن همراه محبوب است، به کاربران اجازه می دهد با استفاده از زبان طبیعی داده ها را به صورت شفاهی جستجو کنند و با استفاده از Cortana، دستیار دیجیتال مایکروسافت، به نتایج دسترسی پیدا کنند.

سفارشی سازی 

این ویژگی به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که ظاهر ابزارهای تصویرسازی و گزارش پیش فرض را تغییر دهند و ابزارهای جدید را به پلتفرم وارد کنند.

API برای ادغام

 این ویژگی برای توسعه دهندگان نمونه کد و رابط های برنامه کاربردی (API) برای جاسازی داشبورد Power BI در سایر محصولات نرم افزاری فراهم می کند.

آماده سازی داده ها با استفاده از پاور کوئری
آماده سازی داده ها با استفاده از پاور کوئری

تحلیلگران کسب‌وکار می‌توانند داده‌های بزرگ را در وب سرویس Power BI جذب، تبدیل، ادغام و غنی‌سازی کنند. داده های دریافت شده را می توان در چندین مدل Power BI، گزارش ها و داشبورد به اشتراک گذاشت.

نمای مدلسازی 

این به کاربران امکان می‌دهد مدل‌های داده پیچیده را بر اساس حوزه موضوعی به نمودارهای جداگانه تقسیم کنند، اشیا را چند انتخاب کرده و ویژگی‌های مشترک را تنظیم کنند، ویژگی‌ها را در قسمت خصوصیات مشاهده و اصلاح کنند، و پوشه‌های نمایش را برای مصرف ساده‌تر مدل‌های داده پیچیده تنظیم کنند.

Microsoft Power BI  در طول زمان به روز می شود. Power BI  در ابتدا Project Crescent نام داشت و در جولای 2011 همراه با SQL Server با کد Denali در دسترس بود. سپس به Power BI تغییر نام داد و در سپتامبر 2013 به عنوان Power BI برای مایکروسافت 365 معرفی شد. مایکروسافت در ابتدا بر اساس ویژگی‌های اکسل مانند  Power Query، Power Pivot و Power View، ویژگی‌هایی را به مرور زمان اضافه کرد. از جمله اتصال داده در سطح سازمانی و گزینه‌های امنیتی. Power BI به عنوان یک محصول مستقل در جولای 2015 عرضه شد.

امروزه، مایکروسافت به طور منظم برنامه Power BI را با ویژگی ها و بهبودهای جدید به روز می کند. برای دریافت به‌روزرسانی، کاربران می‌توانند آخرین نسخه را از سایت Power BI دانلود کنند یا کاربران ویندوز 10 می‌توانند Power BI Desktop را از فروشگاه ویندوز دریافت کنند.

اجزای  پاور بی آی
اجزای  پاور بی آی 

Microsoft Power BI  با اتصال منابع داده و ارائه داشبورد BI به کاربران کار می کند که می تواند به یک صفحه گسترده اکسل متصل شود یا انبارهای داده مبتنی بر ابر و در محل را گرد هم آورد. داده های استخراج شده از منابع مبتنی بر ابر، مانند Salesforce CRM، به طور خودکار به روز می شوند.

با برنامه‌هایی مانند کتاب کار اکسل یا فایل Power BI Desktop متصل به منابع داده آنلاین یا داخلی، کاربران Power BI باید به‌طور دستی یک زمان‌بندی تازه‌سازی را بازخوانی یا تنظیم کنند تا مطمئن شوند داده‌های گزارش‌های Power BI و داشبوردها از جدیدترین داده‌های موجود استفاده می‌کنند.

Power BI  از مجموعه ای از برنامه ها تشکیل شده است و می توان از آن در دسکتاپ، به عنوان یک محصول SaaS یا در دستگاه تلفن همراه استفاده کرد.Power BI  تلفن همراه روی دستگاه های تلفن همراه اجرا می شود.

اجزای مختلف Power BI به این منظور است که به کاربران این امکان را می دهد که بینش های تجاری را به روشی متناسب با نقش خود ایجاد کرده و به اشتراک بگذارند.

در Power BI چندین مؤلفه گنجانده شده است که به کاربران کمک می کند تا گزارش های داده را ایجاد و به اشتراک بگذارند. آن موارد به شرح زیر هستند:

Power Query : یک ابزار ترکیب و تبدیل داده ها

Power Pivot : یک ابزار مدل سازی داده های جدولی حافظه

Power View : ابزاری برای تجسم داده ها

Power Map : یک ابزار تجسم داده های جغرافیایی سه بعدی

موتور پرسش و پاسخ قدرتمندموتور پرسش و پاسخ قدرتمند

علاوه بر این، ده‌ها منبع داده وجود دارد که به پاوربی آی متصل می‌شوند و از فایل‌ها ی Excel، PDF، SharePoint، پایگاه داده SQL Server، پایگاه داده Oracle، پایگاه‌های داده IBM، Amazon Redshift، Google BigQuery، مجموعه ها، اتصالات داده Azure و بسیاری از خدمات آنلاین  Dynamics 365، Salesforce Reports، Google Analytics، Adobe Analytics، Facebook  و غیره پشتیبانی می کند.

نحوه استفاده از Power BI

Power BI Desktop  جایی است که تحلیلگران و سایر کاربران می توانند اتصالات داده، مدل های داده و گزارش ایجاد کنند. سرویس Power BI  جایی است که می توان آن گزارش ها را به اشتراک گذاشت، بنابراین سایر کاربران می توانند آنها را مشاهده کرده و با آنها تعامل داشته باشند.

برای ایجاد یک گزارش  Power BI، باید مراحل زیر را انجام دهید:

    منابع داده را وصل کنید.

    بررسی داده ها برای ایجاد گزارش بر اساس نیازهای کاربرانجام دهید.

    گزارش را در سرویس Power BI منتشر کنید.

    گزارش را به اشتراک بگذارید تا کاربران ابری و موبایل بتوانند آن را ببینند و با آن تعامل داشته باشند.

    مجوزهایی را اضافه کنید تا به همکاران توانایی ویرایش گزارش ها یا ایجاد داشبورد یا محدود کردن توانایی آنها در ویرایش را بدهید.


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره Power BI کلیک کنید


لینک این مطلب را کپی کنید:
کپی شد!

نظرات

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

آرمین نوریانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است