نکاتی در مورد چشم انداز شغلی سر آشپزها

رشد درآمد منجر به تقاضای بیشتر برای غذاهای باکیفیت در غذاخوری های مختلف می‌شود. در نتیجه، انتظار می‌رود رستوران‌ها و سایر مکان‌های غذاخوری بیشتری برای ارضای تمایل مصرف‌کنندگان برای صرف غذا باز شوند. مصرف‌کنندگان همچنان خواستار وعده‌های غذایی سالم‌تری هستند که از صفر در رستوران‌ها، کافه تریاها، خواربارفروشی‌ها و خدمات پذیرایی تهیه شده باشند. برای اطمینان از غذاهای باکیفیت، این موسسات به طور فزاینده ای سرآشپزهای با تجربه را برای نظارت بر تهیه غذا استخدام می کنند.

دورنمای شغل سرآشپز

فرصت های شغلی باید برای سرآشپزهایی با چندین سال تجربه کاری در آشپزخانه بهترین باشد. فرصت های شغلی ناشی از نیاز به جایگزینی کارگرانی است که شغل را ترک می کنند. سرعت سریع، نیاز فزاینده و سطوح بالای انرژی مورد نیاز برای این مشاغل اغلب منجر به نرخ بالای گردش مالی می شود. رقابت شدیدی برای مشاغل در رستوران‌ها، هتل‌ها و کازینوهای مجلل وجود خواهد داشت، جایی که دستمزد معمولاً بالاترین است. کارگرانی که ترکیبی از مهارت های تجاری، تجربه کاری قبلی و خلاقیت آشپزی دارند، بهترین فرصت های شغلی را دارند.

دستمزد سرآشپزها
دستمزد سرآشپزها 

سطح دستمزد سرآشپزها بسته به منطقه و کارفرما بسیار متفاوت است. معمولاً در رستوران‌ها و هتل‌های مجلل، جایی که بسیاری از سرآشپزهای با تجربه کار می‌کنند و همچنین در کلان‌شهرها و مناطق تفریحی، بالاترین میزان است. اکثر سرآشپزها تمام وقت کار می کنند و اغلب صبح زود، اواخر عصر، آخر هفته ها و تعطیلات کار می کنند. بسیاری از سرآشپزها بیش از 40 ساعت در هفته کار می کنند.

کاری که سرآشپزها در تمام روز انجام می دهند

سرآشپزها بر تهیه غذای روزانه در رستوران ها و سایر مکان هایی که غذا سرو می شود نظارت می کنند. آن ها کارکنان آشپزخانه را هدایت می کنند و به هر گونه چالش مربوط به غذا رسیدگی می کنند.

وظایف یک سرآشپز

سرآشپزها معمولاً کارهای زیر را انجام می دهند:

    بررسی تازه بودن غذا و مواد 

    نظارت و هماهنگی فعالیت های آشپزها و سایر کارگران تهیه غذا

    توسعه دستور العمل ها و نحوه ارائه ظروف 

    برنامه ریزی منوها و اطمینان از کیفیت وعده های غذایی 

    بررسی تمیزی و عملکرد لوازم، تجهیزات و محل کار 

    استخدام، آموزش و نظارت بر آشپزها و سایر کارگران تهیه غذا 

    سفارش فهرستی از مواد غذایی و لوازم 

    نظارت بر اقدامات بهداشتی و استانداردهای ایمنی آشپزخانه 

سرآشپزها از انواع تجهیزات آشپزخانه و آشپزی استفاده می کنند، از جمله کولرهای مرحله ای، چاقوهای باکیفیت، برش گوشت و چرخ گوشت. آن ها همچنین به مقادیر زیادی گوشت، ادویه ها و محصولات دسترسی دارند. برخی از سرآشپزها از نرم افزار برنامه ریزی و خرید استفاده می کنند تا به آن ها در کارهای اداری کمک کنند. سرآشپزهایی که کسب و کار رستوران یا پذیرایی خود را اداره می کنند، اغلب مشغول کار آشپزخانه و دفتر هستند. برخی از سرآشپزها از رسانه های اجتماعی برای تبلیغ کسب و کار خود با تبلیغ آیتم های جدید منو یا پرداختن به نظرات مشتریان استفاده می کنند.


انواع سرآشپزها

انواع سرآشپزها 

  • سرآشپزهای اجرایی، سرآشپزها عمدتاً مسئول نظارت بر عملکرد آشپزخانه هستند. آن ها کار دیگر آشپزها را که بیشتر غذاها را آماده می کنند، هماهنگ می کنند. سرآشپزهای اجرایی وظایف زیادی فراتر از آشپزخانه دارند. آن ها منو را طراحی می کنند، خریدهای غذا و نوشیدنی را بررسی می کنند و اغلب آشپزها و سایر کارگران تهیه غذا را آموزش می دهند. برخی از سرآشپزهای اجرایی در درجه اول وظایف اداری را انجام می دهند و ممکن است زمان کمتری را در آشپزخانه بگذرانند.
  • سرآشپزهای سو، نفر دوم آشپزخانه هستند. آن ها بر آشپزهای رستوران نظارت می کنند، غذا آماده می کنند و نتایج را به سرآشپزها گزارش می دهند. در غیاب سرآشپز، آشپزها آشپزخانه را اداره می کنند.
  • سرآشپزهای خانگی معمولاً به طور تمام وقت برای یک مشتری کار می کنند، مانند یک مدیر اجرایی شرکت، رئیس دانشگاه، یا دیپلمات که به طور منظم به عنوان بخشی از وظایف رسمی خود کار می کند.

محیط کار برای سرآشپزها

سرآشپزها در رستوران ها، هتل ها، خانه های خصوصی و سایر موسسات خدمات غذایی کار می کنند. تمام فضاهای پخت و پز و تهیه غذا در این مراکز باید تمیز و بهداشتی باشد. سرآشپزها معمولاً برای مدت طولانی می ایستند و در محیطی سریع کار می کنند.

برخی از سرآشپزهای خوداشتغال رستوران ها یا مشاغل پذیرایی خود را اداره می کنند و کار آن ها می تواند استرس زاتر باشد. به عنوان مثال، در خارج از آشپزخانه، آن ها اغلب ساعات زیادی را صرف مدیریت تمام جنبه های کسب و کار می کنند تا اطمینان حاصل کنند که صورتحساب ها و حقوق ها پرداخت شده و کسب و کار سودآور است.

آسیب ها و بیماری ها

آشپزخانه ها معمولاً شلوغ و پر از اشیاء و مناطق خطرناک هستند، مانند اجاق های داغ و کف های لغزنده. در نتیجه، سرآشپزها یکی از بالاترین میزان جراحات و بیماری ها را در بین همه مشاغل دارند. شایع ترین خطرات شامل لغزش، افتادن، بریدگی و سوختگی است اما به ندرت باعث صدمات جدی می شود. برای کاهش این خطرات، کارگران اغلب پیراهن های آستین بلند و کفش های ضد لغزش می پوشند.

برنامه های کاری

اکثر سرآشپزها تمام وقت کار می کنند، از جمله صبح زود، اواخر عصر، آخر هفته ها و تعطیلات. بسیاری از آشپزها بیش از 40 ساعت در هفته کار می کنند.

چگونه یک سرآشپز شویم
چگونه یک سرآشپز شویم

بیشتر سرآشپزها مهارت های خود را از طریق تجربه کاری یاد می گیرند. دیگران در یک کالج محلی، مدرسه فنی، مدرسه هنرهای آشپزی یا کالج 4 ساله آموزش می بینند. تعداد کمی از برنامه های کارآموزی یا در نیروهای مسلح یاد می گیرند.

تحصیلات

اگرچه تحصیلات پس از متوسطه برای سرآشپزها و آشپزها لازم نیست، بسیاری از آن ها در برنامه های کالج های محلی، مدارس فنی، مدارس هنرهای آشپزی و کالج های 4 ساله شرکت می کنند. داوطلبان معمولاً برای ورود به این برنامه ها باید مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشند.

دانش آموزان در برنامه های آشپزی بیشتر وقت خود را در آشپزخانه می گذرانند و مهارت های آشپزی را تمرین می کنند. برنامه ها تمام جنبه های کار آشپزخانه، از جمله برنامه ریزی منو، روش های بهداشت مواد غذایی و روش های خرید و موجودی را پوشش می دهند. اکثر برنامه های آموزشی همچنین از دانش آموزان می خواهند که از طریق برنامه کارآموزی در یک آشپزخانه تجاری تجربه کسب کنند.

سابقه کار در یک شغل مرتبط

بیشتر سرآشپزها و آشپزها با کار در موقعیت های دیگر، مانند یادگیری مهارت های آشپزی از سرآشپزهایی که برای آن ها کار می کنند، شروع می کنند. بسیاری قبل از کسب تجربه کافی برای ارتقاء به سرآشپز سال ها در آشپزخانه کار می کنند.

آموزش

برخی از سرآشپزها و آشپزها در حین کار آموزش می بینند، جایی که همان مهارت هایی را که در یک برنامه آموزشی رسمی وجود دارد، یاد می گیرند. برخی در برنامه های مربیگری آموزش می بینند، جایی که تحت هدایت یک آشپز با تجربه کار می کنند. سرآشپزهای اجرایی، سرآشپزها و آشپزهایی که در رستوران های مجلل کار می کنند، اغلب سال ها آموزش و تجربه دارند.

سرآشپزها و آشپزها همچنین ممکن است از طریق برنامه های کارآموزی که توسط موسسات حرفه ای آشپزی، انجمن های صنعتی یا اتحادیه های کارگری حمایت می شود، کسب مهارت کنند. برنامه های کارآموزی معمولاً 2 سال طول می کشد و آموزش در حین کار را ترکیب می کند. کارآموزان معمولاً حدود 2000 ساعت آموزش در حین کار با حقوق دریافت می کنند. دوره ها معمولاً بهداشت و ایمنی مواد غذایی، مهارت های اولیه چاقو و عملیات تجهیزات را پوشش می دهند. کارآموزان بقیه دوره آموزشی خود را به یادگیری مهارت های عملی در یک آشپزخانه تجاری تحت نظارت سرآشپز می گذرانند.

مدارک اولیه مورد نیاز برای ورود به برنامه کارآموزی به شرح زیر است:

    حداقل سن 17

    تحصیلات دبیرستانی یا معادل آن

    مجوزها، گواهینامه ها و ثبت نام ها

اگر چه الزامی نیست، اما گواهی می تواند نشان دهنده شایستگی باشد و منجر به پیشرفت و دستمزد بالاتر شود. فدراسیون آشپزی آمریکا به سرآشپزهای شخصی، علاوه بر سطوح مختلف سرآشپز، مانند سرآشپزهای دارای گواهینامه یا سرآشپزهای اجرایی ، گواهی می دهد. استانداردهای صدور گواهینامه در درجه اول بر اساس تجربه مرتبط با کار و آموزش رسمی است. حداقل تجربه کاری برای دریافت گواهینامه می تواند از حدود 6 ماه تا 5 سال باشد که بستگی به سطح گواهینامه دارد.


مهارت های سرآشپز
مهارت های سرآشپز

 سرآشپزهای اجرایی و سرآشپزهایی که رستوران خود را اداره می کنند باید تجارت رستوران را درک کنند. آن ها باید بدانند که چگونه برای منابع بودجه بندی کنند، قیمت ها را تعیین کنند و کارگران را مدیریت کنند تا کار رستوران سودآور باشد.

مهارت های ارتباطی

 سرآشپزها باید دستورالعمل های خود را به طور واضح و موثر به کارکنان منتقل کنند تا سفارشات مشتریان به درستی آماده شود.

خلاقیت

 سرآشپزها و آشپزها باید خلاق باشند تا بتوانند دستور العمل های جالب و مبتکرانه را توسعه دهند و آماده کنند. آن ها باید بتوانند از مواد مختلف برای ایجاد غذاهای جذاب برای مشتریان خود استفاده کنند.

مهارت حرفه ای

سرآشپزها به مهارت حرفه ای بسیار خوبی نیاز دارند، از جمله تکنیک های مناسب چاقو برای بریدن و خرد کردن.

مهارت های رهبری

 سرآشپزها باید توانایی ایجاد انگیزه در کارکنان آشپزخانه و ایجاد روابط کاری سازنده و همکاری با آن ها را داشته باشند.


استقامت بدنی سرآشپز

استقامت بدنی سرآشپز

 سرآشپزها و آشپزها اغلب در شیفت های طولانی کار می کنند و گاهی اوقات تمام شب ها را روی پای خود می ایستند و بر آماده سازی و سرو غذا نظارت می کنند.

حس چشایی و بویایی

 سرآشپزها و آشپزها باید حس چشایی و بویایی قوی داشته باشند تا کیفیت غذا را بررسی کنند و غذاهایی را طراحی کنند که مشتریان از آن لذت ببرند.

مهارت های مدیریت زمان

 سرآشپزها و آشپزها باید زمان خود و کارکنان خود را به نحو احسن مدیریت کنند. آن ها اطمینان حاصل می کنند که وعده های غذایی به درستی تهیه شده و به مشتریان به موقع سرو می شود، به خصوص در ساعات شلوغ.


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های آشپزی کلیک کنید