14 دی , 1401
سولماز همدانی
موضوع : نکاتی در باب آموزش میکروتیک

نکاتی در باب آموزش میکروتیک

نکاتی در باب آموزش میکروتیک

MikroTik  یک شرکت لتونیایی است که در سال 1996 برای توسعه روترها و سیستم های ISP بی سیم تاسیس شد.

از آن زمان به بعد، آنها سخت‌افزار و نرم‌افزار را برای اتصال به اینترنت در بسیاری از کشورهای جهان ارائه کردند. محبوبیت آنها تا حدی به این دلیل است که دستگاه هایشان ثبات، کنترل و انعطاف پذیری گسترده ای را برای انواع رابط های داده و مسیریابی ارائه می دهند.

میکروتیک روتر چیست؟

  سیستم عامل سخت افزار میکروتیک روتر برد است. همچنین می تواند بر روی رایانه شخصی نصب شود و آن را به یک روتر با تمام ویژگی های لازم تبدیل می کند. مسیریابی، فایروال، مدیریت پهنای باند، نقطه دسترسی بی سیم، لینک backhaul، دروازه هات اسپات، سرور VPN و موارد دیگر در این سیستم عامل ارائه شده است. یک سیستم عامل مستقل مبتنی بر هسته Linux v2.6 است و هدف ما این است که همه این ویژگی ها را با نصب سریع و ساده و رابط کاربری آسان ارائه دهیم. 

مهمترین ویژگی های  میکروتیک روتر

    سخت افزار

میکروتیک روتر از رایانه های چند هسته ای و چند پردازنده (SMP) پشتیبانی می کند. می توانید آن را بر روی جدیدترین و بهترین مادربردهای اینتل اجرا کنید و از جدیدترین CPU های چند هسته ای استفاده کنید .از نصب بر روی دستگاه‌های ذخیره‌سازی IDE، SATA  و USB پشتیبانی می‌کند که شامل HDD، کارت‌های CF و SD، دیسک‌های SDD و موارد دیگر است. برای نصب MikroTik RouterOS  به حداقل 64 مگابایت فضا نیاز دارید، که پارتیشن شما را فرمت می‌کند و به سیستم عامل پیش‌فرض ابزاری تبدیل می‌شود. البته  میکروتیک روتر دارای تعداد زیادی رابط شبکه پشتیبانی است، از جمله آخرین کارت‌های اترنت 10 گیگابیتی، 802.11. کارت های بی سیم a/b/g/n و مودم های 3G.

    پیکربندی

میکروتیک روتر از روش های مختلف پیکربندی پشتیبانی می کند. دسترسی محلی با صفحه کلید و مانیتور، کنسول سریال با برنامه ترمینال، دسترسی Telnet و ایمن SSH از طریق شبکه، یک ابزار پیکربندی رابط کاربری گرافیکی سفارشی به نام  Winbox، یک رابط پیکربندی ساده مبتنی بر وب و یک  API

در صورتی که دسترسی محلی وجود نداشته باشد و مشکلی در ارتباطات سطح IP وجود داشته باشد، میکروتیک روتر همچنین از اتصال مبتنی بر MAC با ابزارهای Mac-Telnet و Winbox سفارشی پشتیبانی می کند. دارای یک رابط پیکربندی خط فرمان قدرتمند و در عین حال آسان برای یادگیری با قابلیت های برنامه نویسی یکپارچه است.

اگر مهندس شبکه هستید، سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای یادگیری  میکروتیک روتر، شرکت در کلاس‌ها و آموزش‌های آنلاین میکروتیک که توسط کارشناسانی آموزش داده می‌شود که بر رویکرد عملی یادگیری تمرکز دارند می تواند نیاز شما را مرتفع سازد.

هنگامی که میکروتیک را یاد گرفتید، می توانید شبکه های پیشرفته تری را برای خانه، محل کار یا کسب و کار اینترنتی خود راه اندازی کنید.

در این مقاله می‌خواهیم بهترین آموزش‌ها و گواهینامه‌های میکروتیک را بررسی کنیم.

از طریق آموزش های میکروتیک  قادر خواهید بود به MikroTik LABS تسلط داشته باشید، حتی اگر مبتدی باشید می توانید به عنوان یک ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنتی) شروع کنید. علاوه بر آن، مهارت‌های پیشرفته‌ای را در تونل‌های VLAN، MTCNA، CAPsMAN و IPSec VPN در MikroTik کسب خواهید کرد.

در زیر، خلاصه مختصری از هر یک از آموزش‌های  میکروتیک ، آنچه در پایان هر دوره خواهید آموخت و دوره برای چه کسانی مناسب‌تر است، آورده شده است.

میکروتیک لب  برای مبتدیان

میکروتیک لب  برای مبتدیان

اگر نمی دانید که چگونه یک روتربرد میکروتیک را پیکربندی کنید، این آموزش، می تواند به شما در اطلاعات اولیه کمک کند تا روتربرد خود را عملیاتی کنید.

در پایان این آموزش، می‌توانید به میکروتیک روتر متصل شوید و نحوه ایجاد تنظیمات اولیه تا سطح متوسط را فرا بگیرید. این آموزش در 5 آزمایشگاه عملی ساختار یافته است که از آنجا می توانید برای پیکربندی روترهای میکروتیک دسترسی عملی داشته باشید.

راه اندازی یک ISP با  میکروتیک

ممکن است بخواهید یک ISP راه اندازی کنید یا احتمالاً برای یک ISP کار می کنید تا خدمات اینترنت را بین مشتریان توزیع کند.

برای این کار، به دانش فنی زیادی نیاز دارید، مانند اینکه بتوان به هر مشتری سرعت پهنای باند اختصاص داد.

این آموزش آزمایشگاه های کنترل ترافیک میکروتیک برای توضیح عمیق همه آن موضوعات طراحی شده است. سخنرانی‌های آموزشی ویدیویی بر اساس تئوری در آزمایشگاه‌های عملی خواهد بود تا به شما نشان دهد چگونه می‌توانید همه موارد را در روتر میکروتیک پیکربندی کنی. 

در طول دوره آموزشی میکروتیک برای مبتدیان، همه چیز را در مورد DHCP، PPPoE، NAT، VLAN، QOS با استفاده از صف PCQ، Mangle با استفاده از Prerouting/Postrouting و خیلی چیزهای دیگر به تفصیل یاد خواهید گرفت.

بسیاری از دانش‌آموزانی که می‌خواهند مسیریابی را در میکروتیک یاد بگیرند، مهم است OSPF را فرا گیرند.

در این آموزش میکروتیک حدود 22 آزمایشگاه گام به گام خواهید داشت که می توانید آنها را بعداً در خانه تکرار کنید تا بر موضوعات آموخته شده از این دوره مسلط شوید. موضوعاتی مانند مسیر استاتیک، مسیر پیش‌فرض، ECMP، مسیر شناور استاتیک، RIP و تمام موضوعات جزئیات OSPF را پوشش خواهیم داد.

این آموزش گام به گام میکروتیک تمامی این مباحث را به صورت بسیار ساده پوشش می دهد و هر مبحث دارای یک آزمایشگاه کاربردی می باشد.

اگر می‌خواهید درباره مسیریابی و نحوه اعمال آن در روترهای میکروتیک بیشتر بدانید، این آموزش روتر میکروتیک را دنبال کنید.

MikroTik RouterOS Hardening LABs

این آموزش روتر میکروتیک برای مهندسانی طراحی شده است که روی روترهای میکروتیک کار می کنند و آنها را روی شبکه نصب کرده اند.

روترهای میکروتیک روی بسته‌های مختلفی که به طور پیش‌فرض نصب کرده‌اند و ویژگی‌هایی که می‌توانید پیکربندی کنید، روترهای بسیار خوبی هستند. با این حال، اگر به درستی آنها را ایمن نکنید، همین روترها می توانند بسیار خطرناک باشند. به همین دلیل، این آموزش شگفت انگیز روتر میکروتیک با بسیاری از LAB ها طراحی شده است تا به شما نشان دهد چگونه می توانید روتر میکروتیک خود را ایمن کنید.

با گذراندن این دوره، یاد خواهید گرفت که چگونه سود بردن از آسیب‌پذیری‌های روتر میکروتیک را برای هکرها سخت کنید. این دوره آزمایشگاهی میکروتیک بر اساس آزمایشگاه های مختلف است که به صورت گام به گام و با توضیحات فراوان در مورد هر یک از آزمایشگاه ها انجام می شود.

معرفی میکروتیک روتر

معرفی میکروتیک روتر

در این دوره میکروتیک ، تمام الزامات MTCNA را که توسط میکروتیک تنظیم شده است، پوشش خواهید داد.

اگر به دنبال دریافت گواهینامه های پیشرفته تر هستید، این اولین سطح گواهینامه ای است که باید دریافت کنید.

پس از گذراندن این آموزش، برای آزمون mikrotik mtcna آماده خواهید شد. همچنین با تمامی ویژگی های میکروتیک و نحوه پیکربندی آنها برای اکثر شبکه ها آشنا می شوید. در کنار این آموزش، همچنین با اصول شبکه سازی از جمله مدل OSI به طور دقیق و شبکه های Ipv4 به طور مفصل آشنا خواهید شد.

از طریق دوره آموزشی، راه‌اندازی و پیکربندی اساسی‌تر روترهای میکروتیک را نیز بررسی خواهید کرد. هر کسی که می‌خواهد در دنیای میکروتیک دانش کسب کند، باید آموزش روتر میکروتیک را ببیند.

کنترل ترافیک میکروتیک با  LABS 

آیا می خواهید نحوه کنترل ترافیک در میکروتیک را یاد بگیرید؟

اگر شبکه دارید، برای مدیریت ترافیک ایجاد شده، روتر میکروتیک می تواند ترافیک را به روشی که می خواهید کنترل کند. به عنوان مثال می‌توانید قوانین فیلتر را برای فیلتر کردن ترافیک ناخواسته عبوری از مسیریاب یا خود روتر ایجاد کنید. می توانید از فایروال میکروتیک  برای جلوگیری از انواع حملات مانند  DOS، Ping flood، Syn Flood  و غیره استفاده کنید.

در آزمایشگاه کنترل ترافیک میکروتیک شما همه این موضوعات را یاد می گیرید و در هر یک از آنها حرفه ای خواهید شد.

آموزش کنترل ترافیک، کمک می کند تا برای آزمون MikroTik MTCTCE آماده باشید. با گذراندن این دوره، بسیاری از سناریوهای LAB  واقعی را خواهید یافت تا بهترین راه برای کنترل ترافیک در شبکه خود را با جزئیات توضیح دهید.

مدیریت کاربران با  میکروتیک هات اسپات
مدیریت کاربران با  میکروتیک هات اسپات 

آیا تا به حال در یک کافه، رستوران یا پارکی بوده اید که در آن اینترنت بی سیم ارائه می دهند؟

معمولاً به Wi-Fi آنها متصل می شوید و از شما می خواهد که نام کاربری و رمز عبور وارد کنید تا بتوانید به اینترنت دسترسی داشته باشید. این همان نقطه اتصال است. به عنوان یک مهندس شبکه میکروتیک از شما خواسته می شود که یک نقطه اتصال بی سیم را در شرکت یا محل کار، نصب و پیکربندی کنید.

در این آموزش میکروتیک  قادر خواهید بود گام به گام با استفاده از بسیاری از لب ها نحوه نصب هات اسپات بی سیم را درک کنید.

در طول این دوره، همچنین به بهترین نکات مورد نیاز برای عملکرد خوب، تمرکز خواهد شد. در این دوره با نصب هات اسپات از ابتدا شروع کرده و سپس تمام گزینه های موجود در هات اسپات را مرور می کنید.

میکروتیک در GNS3 برای شبیه سازی LABs

اگر مهندس میکروتیک یا دانشجویی هستید که میکروتیک را یاد می‌گیرید، مطمئناً برای درک بهتر آنچه در حال یادگیری هستید، باید LABS  را انجام دهید.

گاهی اوقات LAB می تواند به بیش از 5-10 روتر برود و در صورتی که بخواهید همه آن روترها را بخرید بسیار پرهزینه خواهد بود. به همین دلیل، این دوره جامع طراحی شده است تا به شما نشان دهد چگونه می توانید MikroTik LABS را برای شبیه سازی MikroTik RouterOS  ایجاد کنید.

علاوه بر آن، همچنین در صورتی که سناریوی LAB نیاز به داشتن سرویس اینترنت داشته باشد، یاد خواهید گرفت که چگونه می توانید سرویس اینترنت را به روترهای میکروتیک مجازی که در GNS3 هستند ارائه دهید.

این دوره آموزشی گام به گام میکروتیک مبتنی بر LABS است، بنابراین گام به گام روش بسیار ساده ای را یاد خواهید گرفت که چگونه می توانید این راه حل را برای خود ایجاد کنید.

MikroTik ROUTE  را با Hands-on LABS از ابتدا یاد بگیرید

در هر شبکه نیاز به مسیریابی دارید. با این حال، اگر مسیریابی به درستی پیکربندی نشده باشد، ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید.

با استفاده از آموزش آزمایشگاهی  میکروتیک ، یاد خواهید گرفت که چگونه می توانید مسیریابی را در روترهای میکروتیک پیکربندی کنید تا شبکه را عملیاتی، کاربردی و مقیاس پذیر نگه دارید. این دوره برای دانشجویان و متخصصانی که علاقه مند به یادگیری مسیریابی در میکروتیک هستند ایده آل است.

بخشی از این دوره به نشان دادن نحوه استفاده از نرم افزار شبیه ساز GNS3 با تصویر CHR از میکروتیک اختصاص داده شده است تا بتوانید آزمایشگاه ها را برای اهداف آزمایشی طراحی کنید.

این راه حل برای کسانی که دوست دارند مسیریابی را در میکروتیک بیاموزند، اما نمی خواهند روی خرید چند روتر میکروتیک سرمایه گذاری کنند تا بتوانند این دوره را دنبال کنند، بهترین است. آزمایشگاه‌های این آموزش، مبتنی بر پیکربندی گام به گام با یک بخش آزمایشی در انتهای هر آزمایشگاه خواهد بود تا بررسی کنید که آیا پیکربندی که انجام داده‌اید مطابق میل شما کار می‌کند یا خیر.

آموزش روتر میکروتیک برای دانشجویانی که مایلند در مورد مسیریابی و نحوه اعمال آن در روترهای میکروتیک اطلاعات بیشتری کسب کنند عالی است.

بهترین نکات پیکربندی در میکروتیک

بهترین نکات پیکربندی در میکروتیک

روترهای میکروتیک بهترین محصولاتی هستند که امکان می دهند تنظیمات مختلفی مانند مسیریابی، سوئیچینگ، فایروال، بی سیم و غیره را روی آنها انجام دهید.

در این دوره آموزشی  میکروتیک ، بهترین نکات پیکربندی را برای استفاده در روتر میکروتیک خواهید آموخت. با فیلتر کردن ترافیک رسانه های اجتماعی، عبور از محدود کردن سرعت دانلود برای پسوند فایل ها و فیلتر کردن ترافیک محتوای بزرگسالان شروع می کنید.

پس از این کار روی مهمترین ابزارهای موجود از میکروتیک مانند ارسال نسخه پشتیبان و گزارش از طریق ایمیل و بسیاری موارد دیگر در این دوره آموزشی خواهید رفت.

این دوره آموزشی میکروتیک می تواند کمک کند تا ببینید و کشف کنید که روتر میکروتیک در هنگام انجام تنظیمات فوق چقدر می تواند مهم باشد.

OSPF  در میکروتیک  با  LABS 

پروتکل مسیریابی OSPF یکی از بهترین پروتکل های مسیریابی داخلی است که بسیاری از شرکت های شبکه از آن استفاده می کنند.

این ویژگی های زیادی دارد و بسیار قابل اعتماد است که روی روترهای شبکه ما به عنوان یک پروتکل مسیریابی پیکربندی شود.

در این دوره شما به طور کامل به OSPF می پردازید، جایی که تمام موضوعات OSPF را بررسی می کنید و سپس یک LAB در مورد هر یک از آن موضوعات انجام می دهید تا نشان دهید چگونه می توانید این را در میکروتیک پیکربندی کنید.

میکروتیک یک شرکت لتونی است که در سال 1996 برای توسعه روترها و سیستم های ISP بی سیم تاسیس شد.

از آن زمان به بعد، آنها سخت‌افزار و نرم‌افزار را برای اتصال به اینترنت در بسیاری از کشورهای جهان ارائه کردند. محبوبیت آنها تا حدی به این دلیل است که دستگاه های آنها ثبات، کنترل و انعطاف پذیری گسترده ای را برای انواع رابط های داده و مسیریابی ارائه می دهند.

برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های میکروتیک کلیک کنیدلینک این مطلب را کپی کنید:
کپی شد!

نظرات

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

آرمین نوریانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است