17 آذر , 1401
سولماز همدانی
موضوع : نکاتی در باب آموزش طراحی لباس

نکاتی در باب آموزش طراحی لباس

نکاتی در باب آموزش طراحی لباس

فرآیند طراحی لباس چیست؟ این روند برای هر لباس از ایده تا تولید وجود دارد. البته، ممکن است مراحل اضافی در طول مسیر برای سبک های خاص وجود داشته باشد یا در برخی موارد حتی ممکن است مراحل برای یک برند معتبر نادیده گرفته شود، در این مقاله فرآیند طراحی لباس را به 9 مرحله تقسیم می کنیم. به یاد داشته باشید، هر شرکتی منحصر به فرد است، بنابراین می توانید این مراحل را به هر چیزی که برای شما و برند شما مناسب است تبدیل کنید.

در اینجا 9 مرحله در فرآیند طراحی آمده است:

    ایده / الهام

    تصویرسازی طرح ها

    طرح های فنی

    بسته فنی

    یافتن منابع

    نمونه برداری

    تناسب و بررسی

    تایید طراحی

    تولید


الهام و ایده پردازی خلاق داشته باشید

مرحله 1: الهام و ایده پردازی خلاق داشته باشید

طراح، مجموعه ای از الهامات را جمع آوری می کند که نمایانگر زیبایی شناسی طرح است. برای ایجاد یک طرح منسجم، ابتدا باید ایده ها و الهامات را سازماندهی کنید. صرف زمان برای سازماندهی ایده ها منجر به طراحی یک لباس نهایی منسجم و موفق خواهد شد.

الهام  بگیرید

یک راه عالی برای جمع آوری تصاویر الهام بخش pinterest است. همچنین می توانید برای الهام گرفتن به مجلات، کتاب ها، عکس ها، طبیعت و پلتفرم های طراحی نگاهی بیاندازید. در هر جایی می‌توانید طرحی الهام‌بخش پیدا کنید.

ایده ها خلاق را جمع آوری کنید 

اجازه دهید الهام راهنمایتان باشد. ایده هایی را برای طرح، ساختار، مواد و رنگ لباس یا لوازم جانبی یادداشت کنید یا به سرعت طراحی کنید. اینجاست که الگوها برای نشان دادن سریع ایده ها بسیار مفید هستند. در این مقاله می توانید در مورد الگوها و نحوه پیاده سازی آن ها در فرآیند طراحی بیشتر بیاموزید.

تابلو طراحی ایجاد کنید

تابلو طراحی ایجاد کنید 

 هنگامی که ایده ها و الهامات را سازماندهی کردید، می توانید شروع به پیوند دادن تم ها کنید. آیا بافت‌ها، رنگ‌ها، الگوهای خاصی وجود دارد که به نظر می‌رسد با هم هماهنگ باشند؟ ایده های خود را بر اساس موضوع سازماندهی و آن ها را در یک تابلو، جمع آوری کنید. در صورت لزوم می توانید چندین تابلو ایجاد کنید. هر چیزی را که مناسب نیست دور بریزید یا برای بعد ذخیره کنید.

تابلو، یک راهنمای بصری برای طراحی شما است و شامل چیدمانی است که زیبایی شناسی و تصاویر، رنگ ها و بافت های الهام بخش که نشان دهنده طرح لباس شما هستند را مشخص می کند.

چند دستورالعمل برای ایجاد تابلوها:

    چیدمان باید نمایانگر زیبایی شناسی چیزی باشد که طراحی می کنید.

    الهام نباید تصاویر مد باشد. از طراحی داخلی، طبیعت (پر، برگ) و سایر عناصری که نمایانگر احساس پشت طراحی هستند استفاده کنید.

    به خودتان فضایی برای خلق کردن بدهید.

    تابلوی ایده ها می تواند فیزیکی یا دیجیتال ایجاد شود

مرحله 2: تصویرسازی طرح ها

طراح، از الگو استفاده می کند تا ایده های لباس را بر اساس تابلوی تمام شده از مرحله 1 ترسیم کند. اگر این قسمت را خودتان انجام می دهید، نگران کامل شدن آن نباشید، این مرحله تمام است. در مورد اینکه ایده های خود را بر روی کاغذ بیاورید، برخی از ترکیبات منحصر به فرد را امتحان کنید، هرگز نمی دانید چه چیزی می تواند ایده های طراحی خلاقانه را جرقه بزند. این کار را تا زمانی که طرحی دلخواه را ترسیم کنید ادامه دهید. اکنون که طرح نهایی را ایجاد کرده اید، می توانید این طرح 'نهایی' را به عنوان یک تصویر مد رسمی با رنگ و حرکت بکشید. اگر پارچه یا متریال خاصی را مد نظر دارید، حتما نمونه آن را به طرح، وصل کنید.

 طرح های فنی لباس  ایجاد کنید
مرحله 3: طرح های فنی لباس  ایجاد کنید

در مرحله بعد، طراح فنی، یک CAD از طرح ایجاد می کند CAD .، Flat Sketch، Technical Sketch،Technical Flat همه نام هایی برای نقشه های فنی دقیق لباس هستند. طرح فنی، طرح اولیه است، بنابراین مهم است که طرح، ساختار صحیح لباس را منعکس کند.

مرحله 4: بسته فنی

از طرح فنی برای ایجاد بسته فناوری لباس استفاده می شود. طراح فنی از طراحی برای تعیین جزئیات و مشخصات ظاهری لباس استفاده خواهد کرد. آن‌ها به تولید کنندگان ارائه خواهد شد تا گزینه‌های پارچه و تزئینات را ایجاد کنند. پس از نهایی شدن جزئیات، بسته فناوری برای کارخانه تولید کننده وتولیدی پارچه ارسال می شود.

مرحله 5: منبع یابی

هنگامی که بسته تکنیکی با سبک خاص ایجاد شد، می توانید آن را برای تولیدکنندگان مختلف ارسال کنید. در برخی موارد، ممکن است یک کارخانه یا تولیدکننده با خدمات کامل پیدا کنید که بتواند همه اینها را برای شما انجام دهد. 

دوخت نمونه محصول
مرحله 6: دوخت نمونه محصول

اکنون که تولیدکننده و مواد را تهیه کرده‌اید، می‌توانید بسته فناوری را به‌روزرسانی و آن را برای تولیدکننده ارسال کنید. نمونه ها در در کارخانه خارج از خط تولید ساخته می شوند تا زمانی که لباس، آماده تولید شود. کارخانه با توجه به مشخصات طراحی، کار خواهد کرد تا یک الگوی اولیه ایجاد کند. بسته به پارچه و تریم هایی که انتخاب کرده اید، کارخانه ممکن است با یک پارچه نزدیک به طرح ارائه شده جایگزین، لباس را تولید کند. این امر به ویژه اگر در طراحی با پارچه های منحصر به فرد کار می کنید، صادق است. کارخانه، جایگزین هایی برای نمونه انتخاب خواهد کرد تا در حین تولید، تناسب ایجاد کند. این امر زمان لازم برای تولید را کاهش می دهد و در هزینه  ها صرفه جویی می کند. توجه داشته باشید که نمونه ها ممکن است با رنگ های مختلف عرضه شوند زیرا کارخانه از آن چه در دسترس است استفاده می کند. با این حال نمونه نهایی باید 100% مطابق با مشخصات طراحی باشد.

مرحله 7: تناسب و بررسی

وقتی الگوها آماده می‌شوند، طراح فنی، باید نمونه را بررسی کرده و بسته فناوری را در صورت لزوم تنظیم کند. بررسی نمونه چندین مرحله دارد.


طرح های تمام شده را تائید کنید

مرحله 8: طرح های تمام شده را تائید کنید

اکنون که فرآیند نمونه برداری را به پایان رسانده اید و طرح خود را دوست دارید، وقت آن است که آن را تأیید کنید. باید همه جزئیات را دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که بسته فناوری شما 100٪ دقیق و به روز است.

طرح را تأیید و درخواست نمونه پیش از تولید کنید. اگر هیچ تغییر دیگری وجود ندارد، برای تولید آماده هستید.

مرحله 9: تولید

لباس در خط تولید کارخانه ها تولید می شود. پس از تایید طرح، در مورد تاریخ ارسال به توافق خواهید رسید. اگر آن را در بسته فناوری مشخص کرده باشید، لباس های شما برچسب زده و بسته بندی شده و برای توزیع کننده ارسال می شوند. پس از دریافت بازرسی (QC)، بسته بندی مجدد و برچسب گذاری، لباس ها آماده توزیع در فروشگاه هستند. 


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های طراحی لباس کلیک کنیدلینک این مطلب را کپی کنید:
کپی شد!

نظرات

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

آرمین نوریانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

سعید کشاورز

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است