تفاوت بین طراحی UX و UI


UX  و UI دو اصطلاحی که اغلب به جای هم استفاده می شوند، اما در واقع به معنای چیزهای بسیار متفاوت هستند. پس تفاوت دقیقاً چیست؟

همه ما درمکالمات، بحث‌هایی درباره «UX» عالی یک محصول یا «UI» ضعیف یک وب‌سایت شنیده‌ایم. اگر می‌خواهید بدانید که UX و UI دقیقاً به چه معنا هستند و تفاوت آنها چگونه است، در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.


UX  و UI چیست؟

UX  و UI در واقع به چه معنا هستند؟ ما در مورد دو حرفه صحبت می کنیم که چندین دهه توسط صنعت فناوری به عنوان طراحی UX و UI تعریف شده است.


طراحی UX به اصطلاح 'طراحی تجربه کاربری' اشاره دارد، در حالی که UI مخفف 'طراحی رابط کاربری' است. هر دو عنصر برای یک محصول بسیار مهم هستند و با هم کار می کنند. اما علیرغم رابطه حرفه ای آنها، نقش ها کاملاً متفاوت هستند و به جنبه های بسیار متفاوتی از فرآیند توسعه محصول و رشته طراحی اشاره می کنند.

قبل از اینکه تفاوت های کلیدی بین UX و UI را در نظر بگیریم، اجازه دهید ابتدا معنی هر اصطلاح را به صورت جداگانه تعریف کنیم.


طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟


طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

طراحی تجربه کاربری اولین راه انسانی برای طراحی محصولات است. دان نورمن، دانشمند شناختی و یکی از بنیانگذاران مشاوره طراحی گروه نیلسن نورمن، با ابداع اصطلاح 'تجربه کاربر' در اواخر دهه 1990 اعتبار دارد. در اینجا او چنین توصیف می کند:


'تجربه کاربر تمام جنبه های تعامل کاربر با شرکت، خدمات و محصولات آن را در بر می گیرد.'


خوب ممکن است فوراً متوجه شوید که علیرغم آنچه در مقدمه اشاره شد، این تعریف هیچ اشاره ای به فناوری ندارد، هیچ اشاره ای به دیجیتال ندارد و چیزهای زیادی در مورد آنچه که یک طراح UX واقعا انجام می دهد را نمی گوید. اما مانند همه حرفه ها، غیرممکن است که فرآیند را از چند کلمه تقطیر کنید.


با این حال، تعریف دان نورمن می‌گوید که، صرف‌نظر از میزان متوسط UX غیر دیجیتالی آن، طراحی UX همه تعاملات بین مشتری بالقوه یا فعال و شرکت را در بر می‌گیرد.


به عنوان یک فرآیند علمی می توان آن را برای هر چیزی به کار برد. چراغ های خیابانی، ماشین ها، قفسه بندی های Ikea و غیره.


UX  و دنیای دیجیتال

علیرغم اینکه یک اصطلاح علمی است، استفاده از آن از زمان پیدایش، تقریباً به طور کامل در زمینه های دیجیتال بوده است. یکی از دلایل این امر این است که صنعت فناوری در زمان اختراع این اصطلاح شروع به رشد کرد.


اساساً، UX  برای هر چیزی که می‌توان تجربه کرد کاربرد دارد - چه یک وب‌سایت، یک دستگاه قهوه‌ساز یا بازدید از سوپرمارکت. بخش 'تجربه کاربر' به تعامل بین کاربر و یک محصول یا خدمات اشاره دارد. بنابراین، طراحی تجربه کاربر، تمام عناصر مختلفی را در نظر می گیرد که این تجربه را شکل می دهد.


طراحی UX شامل چه چیزهایی است؟


طراحی UX شامل چه چیزهایی است؟

یک طراح UX به این فکر می کند که این تجربه چه احساسی در کاربر ایجاد می کند و چقدر آسان است که کاربر بتواند وظایف مورد نظر خود را انجام دهد. آنها همچنین بررسی و تجزیه و تحلیل وظایف را انجام می دهند تا ببینند که کاربران چگونه عملیات مورد نظرخود را انجام می دهند.


به عنوان مثال: فرآیند پرداخت، هنگام خرید آنلاین چقدر آسان است؟ آیا برنامه بانکداری آنلاین، مدیریت پولتان را آسان می کند؟


هدف نهایی طراحی UX ایجاد تجربیات دلپذیر آسان، کارآمد، مرتبط و همه جانبه برای کاربر است.

در حال حاضر، آنچه باید در مورد طراحی UX به طور خلاصه بدانید در اینجا آمده است:

    طراحی تجربه کاربری، فرآیند طراحی و بهبود کیفیت تعامل بین کاربر و تمام جنبه های یک شرکت است.

    طراحی تجربه کاربر، در تئوری، یک عمل غیر دیجیتالی (علم شناختی) است، اما عمدتاً توسط صنایع دیجیتال استفاده و تعریف می‌شود.

    طراحی UX مربوط به تصاویر نیست. بر احساس کلی تجربه تمرکز دارد.

طراحی رابط کاربری (UI) چیست؟

طراحی رابط کاربری (UI) چیست؟

علیرغم اینکه این یک زمینه قدیمی تر و کاربردی تر است، پاسخ دادن به سوال 'طراحی رابط کاربری چیست؟' به دلیل تنوع گسترده ای از تفسیرهای نادرست، دشوار است. در حالی که تجربه کاربر مجموعه ای از وظایف متمرکز بر بهینه سازی یک محصول برای استفاده موثر و لذت بخش است، طراحی رابط کاربری مکمل آن است. شامل: ظاهر و احساس، ارائه و تعامل یک محصول.


اما مانند UX، به راحتی و اغلب توسط صنایعی که طراحان رابط کاربری را به کار می‌گیرند، اشتباه گرفته می‌شود. تا جایی که پست‌های شغلی مختلف اغلب به این حرفه به عنوان چیزهای کاملاً متفاوت اشاره می‌کنند.


اگر به آگهی‌های شغلی و شرح شغل برای طراحان رابط کاربری نگاه کنید، بیشتر تعابیری از این حرفه را خواهید یافت که شبیه طراحی گرافیک است، گاهی اوقات به طراحی برندینگ و حتی طراحی ظاهری نیز تسری پیدا می‌کند.


اگر به تعاریف 'متخصص' طراحی رابط کاربری نگاه کنید، بیشتر توضیحاتی را خواهید یافت که تا حدی با طراحی تجربه کاربری یکسان هستند. حتی با اشاره به تکنیک های ساختاری یکسان.


رابط کاربری و دنیای دیجیتال

پس بیایید یک بار برای همیشه تعریف را درست کنیم. برخلاف UX، طراحی رابط کاربری یک اصطلاح کاملا دیجیتالی است.


رابط کاربری نقطه تعامل بین کاربر و یک دستگاه یا محصول دیجیتالی است. مانند صفحه لمسی گوشی هوشمند یا صفحه لمسی که برای انتخاب نوع قهوه از دستگاه قهوه ساز استفاده می کنید.


در رابطه با وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها، طراحی UI ظاهر، احساس و تعامل محصول را در نظر می‌گیرد. همه چیز در مورد اطمینان از این است که رابط کاربری یک محصول تا حد امکان بصری باشد و این به این معنی است که هر عنصر بصری و تعاملی را که ممکن است کاربر با آن مواجه شود به دقت در نظر بگیرید.


یک طراح رابط کاربری به آیکون ها و دکمه ها، تایپوگرافی و طرح های رنگی، فاصله گذاری، تصاویر و طراحی ریسپانسیو فکر می کند.


 طراحی UI شامل چه چیزی است؟


طراحی UI شامل چه چیزی است؟


مانند طراحی تجربه کاربری، طراحی رابط کاربری نیز نقشی چند وجهی و چالش برانگیز است. مسئولیت انتقال طراحی، تحقیق، محتوا و چیدمان محصول به تجربه ای جذاب، راهنما و پاسخگو برای کاربران است.

طراحی رابط کاربری یک عمل کاملا دیجیتالی است. تمام عناصر بصری و تعاملی یک رابط محصول را در نظر می گیرد. از جمله دکمه ها، نمادها، فاصله، تایپوگرافی، طرح های رنگی، و طراحی ریسپانسیو.

هدف طراحی UI هدایت بصری کاربر از طریق رابط محصول است. همه چیز در مورد ایجاد یک تجربه بصری است که کاربر نیازی به فکر کردن بیش از حد ندارد.

طراحی UI نقاط قوت و جاذبه های بصری برند را به رابط محصول منتقل می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که طراحی منسجم و از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر است.

اکنون ما یک تعریف واضح از UX و UI داریم، بیایید تفاوت های کلیدی بین این دو را در نظر بگیریم.


تفاوت بین طراحی UX و UI چیست؟

یک تشبیه وجود دارد که از آن برای توصیف بخش های مختلف یک محصول (دیجیتال) استفاده می شود:

اگر محصولی را مانند بدن انسان تصور کنید، استخوان ها نشان دهنده کدی هستند که به آن ساختار می دهند. اندام ها طراحی UX را نشان می دهند. اندازه گیری و بهینه سازی برای پشتیبانی از عملکردهای زندگی. طراحی UI نمایانگر لوازم آرایشی بدن است. ارائه آن، حواس و واکنش های آن.


تجربه کاربر (UX) و رابط کاربری (UI) برخی از گیج‌کننده‌ترین و نادرست‌ترین اصطلاحات در حوزه ما هستند. یک UI بدون UX مانند یک نقاش است که بدون فکر روی بوم نقاشی می کشد. در حالی که UX بدون رابط کاربری مانند قاب یک مجسمه است که هیچ کاغذی روی آن وجود ندارد. طراحی محصول عالی با UX و سپس UI شروع می شود که هر دو برای موفقیت محصول ضروری هستند.


UI  زین، رکاب و افسار است.

 UX احساسی است که از اسب سواری دارید.


درک این نکته مهم است که UX و UI دست به دست هم می دهند. شما نمی توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید. با این حال، برای اینکه یک طراح UX باشید، نیازی به داشتن مهارت‌های طراحی UI ندارید و برعکس.

 UX و UI نقش‌های جداگانه‌ای را با فرآیندها و وظایف جداگانه تشکیل می‌دهند.

تفاوت اصلی که باید در نظر داشت این است: طراحی UX تماماً در مورد احساس کلی تجربه است، در حالی که طراحی UI تماماً در مورد نحوه ظاهر و عملکرد رابط های محصول است.


طراح UX کل فرایند عمل کاربر را برای حل یک مشکل خاص در نظر می گیرد. چه قدم هایی برمی دارند؟ چه کارهایی را باید انجام دهند؟ تجربه چقدر ساده است؟


بیشتر کار آنها این است که بفهمند کاربران با چه نوع مشکلات و دردسرهایی روبرو می شوند و چگونه یک محصول خاص ممکن است آنها را حل کند. آنها تحقیقات گسترده ای در مورد کاربر انجام خواهند داد تا بفهمند کاربران هدف چه کسانی هستند و چه نیازهایی در رابطه با یک محصول خاص دارند


سپس با در نظر گرفتن مواردی مانند معماری اطلاعات، نقشه سفر کاربر را در یک محصول ترسیم می کنند. چگونه محتوا در یک محصول سازماندهی و برچسب گذاری می شود و چه نوع ویژگی هایی ممکن است کاربر به آن نیاز داشته باشد. در نهایت، قاب‌هایی ایجاد می‌کنند که طرح‌های اولیه محصول را مشخص می‌کند.


با ترسیم اسکلت محصول، طراح رابط کاربری وارد عمل می شود تا آن را زنده کند. طراح رابط کاربری تمام جنبه‌های بصری تجربه کاربر را در نظر می‌گیرد، از جمله تمام صفحه‌ها و نقاط لمسی که کاربر ممکن است با آنها مواجه شود. مواردی مانند ضربه زدن روی یک دکمه، اسکرول کردن صفحه به پایین یا کشیدن انگشت روی یک گالری تصاویر.


در حالی که طراح UX نقشه سفر را ترسیم می کند، طراح UI روی تمام جزئیاتی که این سفر را ممکن می کند تمرکز می کند. این بدان معنا نیست که طراحی UI تماماً در مورد ظاهر است. طراحان رابط کاربری تأثیر زیادی بر در دسترس بودن یا نبودن یک محصول دارند.


آنها سؤالاتی مانند 'چگونه می توان از ترکیب رنگ های مختلف برای ایجاد کنتراست و افزایش خوانایی استفاده کرد؟' یا 'چه جفت رنگی کوررنگی را برطرف می کند؟' را در نظر می گیرند.

به طور خلاصه:

طراحی UX همه چیز در مورد شناسایی و حل مشکلات کاربر است. طراحی UI همه چیز در مورد ایجاد رابط های بصری، زیبایی شناختی و تعاملی است.

طراحی UX معمولاً در فرآیند توسعه محصول در درجه اول قرار می گیرد و به دنبال آن UI قرار می گیرد. طراح UX، استخوان‌های خالی سفر کاربر را ترسیم می‌کند. سپس طراح UI آن را با عناصر بصری و تعاملی پر می کند.

UX می تواند برای هر نوع محصول، خدمات یا تجربه اعمال شود. 

UI  مختص محصولات و تجربیات دیجیتال است.


طراحی UX و طراحی UI چگونه با هم کار می کنند؟

طراحی UX و طراحی UI چگونه با هم کار می کنند؟

ما تفاوت های بین UX و UI را بررسی کرده ایم. حالا بیایید نگاهی به نحوه کار آنها با هم بیندازیم. واقعیت این است که هر دو بسیار مهم هستند. 

برنامه ای که عالی به نظر می رسد اما استفاده از آن دشوار است، نمونه ای از رابط کاربری UI عالی و UX ضعیف است. در حالی که برنامه ی بسیار قابل استفاده که از نظر بصری وحشتناک به نظر می رسد، نمونه ای از UX عالی و رابط کاربری ضعیف است.


تصور کنید که ایده شگفت انگیزی برای یک اپلیکیشن دارید. چیزی که به وضوح در بازار وجود ندارد و می تواند واقعاً زندگی مردم را برای بهتر شدن تغییر دهد. شما یک طراح UX را استخدام می‌کنید تا تحقیقات کاربر را انجام دهد و کمک کند تا بفهمید برنامه دقیقاً چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و چگونه کل تجربه کاربر باید ترسیم شود.


برنامه شما چیزی را ارائه می دهد که مخاطب هدف به آن نیاز دارد و می خواهد. با این حال، هنگامی که آن را دانلود می کنند، متوجه می شوند که متن روی هر صفحه به سختی خوانده می شود. علاوه بر این، دکمه ها خیلی به هم نزدیک هستند. آنها به اشتباه دکمه اشتباه را می زنند. این یک مورد کلاسیک از UI بد است که UX خوب را از بین می برد.


از طرف دیگر، آیا تا به حال با یک وب سایت واقعاً زیبا روبرو شده اید و متوجه شوید که، فراتر از انیمیشن های شگفت انگیز و طرح رنگ ها، استفاده از آن واقعاً دردسرساز است؟ رابط کاربری خوب هرگز نمی تواند UX بد را جبران کند. مانند برداشتن یک کیک زیبا و تزئین شده است که وقتی آن را می خورید طعم وحشتناکی دارد.


بنابراین، وقتی صحبت از طراحی محصول به میان می‌آید، UX  و UI مکمل یکدیگر هستند و در بازار رقابتی امروز، درست کردن هر دو جنبه یک الزام مطلق است. چه به عنوان یک طراح UX یا یک طراح UI کار کنید، درک درستی از هر دو مفید است.


چگونه مهارت های طراحی UX و UI را یاد بگیریم؟

در حالی که موسسات دانشگاهی وجود دارند که برنامه‌های طراحی تعاملی و طراحی بصری را ارائه می‌دهند، روش‌های رسمی بسیار کمی برای یادگیری مهارت‌های طراحی UI یا UX وجود دارد که برای کار در استارت‌آپ‌های فناوری یا حتی شرکت‌های بزرگ‌تر اعمال می‌شود.


طیف بی نهایتی از محتوا و دوره های رایگان برای هر دو مهارت را به صورت آنلاین خواهید یافت. طرح کلی و محتوای هر دوره را بررسی کنید تا ببینید آیا آنچه تدریس می‌شود با تعاریف ارائه‌شده در این مقاله مطابقت دارد یا خیر. اما اگر ساختار درستی داشته باشد، گزینه‌های موجود در پلتفرم‌هایی مانند Udacity و Udemy می‌توانند به عنوان معرفی خوبی برای این زمینه عمل کنند.


اگر علاقه مند به یادگیری مهارت های طراحی UX یا UI برای ایجاد یک تغییر شغلی هستید، به خصوص اگر تجربه کمی در صنعت ندارید، همیشه می توانید با آموزش های رایگان طراحی UX/UI شروع کنید.


اما در درازمدت، به آموزش واقعی نیاز خواهید داشت و برای آن توصیه می‌کنیم یک دوره آنلاین منعطف و مربی را انتخاب کنید که می‌توانید در کنار تعهدات فعلی خود آن را تکمیل کنید.  
🖋 
برگردان به فارسی: سولماز همدانی
 کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


-------------------------------
 
☎  یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک