نکاتی برای بالا بردن امنیت شبکهدر ابتدای راه برنامه نویسی کامپیوتر، اولویت برنامه‌ها بر اجرای بهتر و سریع‌تر، کاربری آسان‌تر برای مخاطب و... بود. اما به مرور، با ظهور ویروس‌ها و بدافزارهای کامپیوتری، امنیت هم تبدیل به جزیی جدایی ناپذیر برای هر برنامه و یا شبکه اینرنتی شد.
در این مقاله می‌خواهیم راه‌های افزایش امنیت رایانه و شبکه اینرنتی را با هم مرور کنیم. پس با ما همراه باشید. 

 

 🔸 استفاده از نرم افزارهای محافظتی (مانند آنتی ویروس ها) 

از وجود آنتی ویروس بر روی دستگاه خود اطمینان حاصل کنید. این نرم افزارها برای محافظت از کامپیوتر در برابر ویروس‌های شناخته شده به کارمی روند در شرایطی که روزانه ویروس‌های جدید تولید شده و توزیع می شوند، نرم افزارهای ضدویروس برای تشخیص و از بین بردن آنها باید به صورت منظم به روزرسانی شوند.

 
استفاده از گذرواژه‌های مناسب  , مجتمع فنی تهران
 
🔸 استفاده از گذرواژه‌های مناسب
گذرواژه (رمز عبور) تنها در صورتی دسترسی سایرین به منابع موجود را محدود می‌کند که تشخیص آن به سادگی امکان پذیر نباشد. گذرواژه‌های خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و از یک گذرواژه در بیشتر از یک جا استفاده نکنید.
در این صورت اگر یکی از گذرواژه های شما لو برود، همه منابع در اختیار شما در معرض خطر قرار نخواهند گرفت. قانون طلایی برای انتخاب گذرواژه شامل موارد زیر است
:
گذرواژه باید حداقل شامل 8 حرف باشد، بهتر است که کلمه‌ای بی‌معنا باشد. در انتخاب این کلمه اگر از حروف کوچک، بزرگ و اعداد استفاده شود، ضریب امنیت بالاتر خواهد رفت.


 
🔸 باز نکردن ایمیل‌های دریافتی از منابع ناشناس
اگر فرستنده ایمیل را نمی‌شناسید، نسبت به نامه و پیوست‌های آن بسیار با دقت عمل نمایید. هرگاه یک ایمیل مشکوک دریافت کردید، بهترین روش حذف کل ایمیل همراه با پیوست‌های آن است.
 
firewall , مجتمع فنی تهران
 
🔸 محافظت از کامپیوتر در برابر نفوذ با استفاده از حفاظ فایروال دیواره آتش Firewall
حفاظ فایروال، دیواری مجازی بین سیستم کامپیوتری و دنیای بیرون ایجاد می‌کند. این محصول به دو صورت نرم افزاری و سخت افزاری تولید می‌شود و برای حفاظت کامپیوترهای شخصی و نیز شبکه‌ها به کار می‌رود.
حفاظ داده‌های غیر مجاز و یا داده‌هایی که به صورت بالقوه خطرناک می‌باشند را فیلتر کرده و سایر اطلاعات را عبور می‌دهد. علاوه بر این حفاظ در شرایطی که کامپیوتر به اینترنت وصل است، مانع دسترسی افراد غیرمجاز به کامپیوتر می‌شود
.

 

🔸 خودداری از به اشتراک گذاشتن منابع کامپیوتر با افراد غریبه
سیستم‌های عامل این امکان را برای کاربران خود فراهم می‌آورند که با هدف به اشتراک‌گذاری فایل، دسترسی دیگران را از طریق شبکه و یا اینترنت به دیسک سخت محلی فراهم آورند.
این قابلیت امکان انتقال ویروس از طریق شبکه را فراهم می‌آورد. از سوی دیگر در صورتی که کاربر دقت کافی را در به اشتراک گذاشتن فایل‌ها نداشته بلشد، امکان مشاهده فایل‌های خود را به افرادی که مجاز نیستند فراهم می‌کند. بنابراین درصورتی که نیاز واقعی به این قابلیت ندارید، به اشتراک‌گذاری فایل را متوقف نمایید
.


 
🔸 قطع اتصال به اینترنت در مواقع عدم استفاده
به خاطر داشته باشید که در اینترنت،  اطلاعات ارسال و دریافت می‌شوند. قطع اتصال کامپیوتر به اینترنت در شرایطی که نیازی به آن نیست احتمال دسترسی به سیستم شما را از بین می برد.

 
تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های موجود بر روی کامپیوتر , مجتمع فنی تهران
 
🔸 تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های موجود بر روی کامپیوتر
همواره برای از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده بر روی حافظه دستگاه خود آمادگی داشته باشید. امروزه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری متنوعی برای تهیه نسخه های پشتیبان توسعه یافته‌اند که با توجه به نوع داده و اهمیت آن می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.
بسته به اهمیت داده باید سیاست گذاری های لازم انجام شود. در این فرایند تجهیزات مورد نیاز و زمان‌های مناسب برای تهیه پشتیبان مشخص می شوند. علاوه بر این باید همواره دیسک‌های
Start up در دسترس داشته باشید تا در صورت وقوع اتفاقات نامطلوب بتوانید در اسرع وقت سیستم را بازیابی نمایید.

 

🔸 گرفتن منظم وصله های امنیتیPatches
اغلب شرکت‌های تولید کننده نرم افزار هر از چند گاهی نرم افزارهای به روز رسان و وصله‌های امنیتی جدیدی را برای محصولات خود ارائه می نمایند. با گذر زمان اشکالات جدید در نرم افزارهای مختلف شناسایی می‌شوند که امکان سوءاستفاده را برای هکرها بوجود می‌آورند.
پس از شناسایی هر اشکالی شرکت تولید کننده محصول اقدام به نوشتن وصله‌های مناسب برای افزایش امنیت و از بین بردن راه‌های نفوذ به سیستم می‌کنند. این وصله‌ها بر روی سایت‌های وب شرکت‌ها عرضه می‌شود و کاربران باید برای تامین امنیت سیستم خود همواره آخرین نسخه‌های وصله‌ها را دانلود نموده و بر روی سیستم خود نصب کنند.


 
 بررسی منظم امنیت کامپیوتر , مجتمع فنی تهران
 
🔸 بررسی منظم امنیت کامپیوتر
در بازه‌های زمانی مشخص وضعیت امنیتی سیستم کامپیوتری خود را مورد ارزیابی قرار دهید. انجام این کار در هر سال حداقل دو بار توصیه می‌شود. بررسی پیکربندی امنیتی نرم افزارهای مختلف شامل مرورگرها و حصول اطمینان از مناسب بودن تنظیمات سطوح امنیتی در این فرایند انجام می‌شوند.


همان‌طور که خواندید، راه‌های متفاوتی برای تامین امنیت شبکه و رایانه شما وجود دارد که با یادگیری این اصول می‌توانید علاوه بر حفاظت از شبکه اینترنت و رایانه خود، می‌توانید به کسب درآمد از طریق آموزش و یاد اجرای و پیاده سازی و یا نگهداری شبکه‌های کامپیوتری بپردازید.  

🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک 


-------------------------------

👈برای دیدن اطلاعات دوره

 
آموزش امنیت شبکه و اطلاعات

 

مجتمع فنی ونک کلیک کنید 

آموزش امنیت شبکه , مجتمع فنی تهران
 
 
 
☎  یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک