اصول اولیه شناخت پارچهپارچه از زمان‌های قدیم در میان انسان ها بوده و یکی از اختراعات مهم بشریت است؛ به طوری که ما هنوز نتوانستیم تصمیم بگیریم که بین چرخی که زیر پای آدمی می‌چرخد و پارچه که وی را می‌پوشاند کدام مهم‌تر بوده است. همه‌ی ما هم در طول زندگی‌مان پارچه دیده‌ایم و با آن سر و کار داشته‌ایم.
 

🔸 شناخت انواع پارچه

🔹 نخی

لباس‌های پنبه‌ای در ایران نخی نام دارند. نخ پنبه‌ای از طریق بافندگی، به پارچه یا بافته‌های پنبه‌ای تبدیل می‌شود.

 
 ویسکوز , مجتمع فنی تهران


🔹 ویسکوز

بر خلاف تصور عمومی الیافی بر پایه ی طبیعی و هم‌چون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی(سلولزی) هستند. تنها تفاوتی که می توان به الیاف ویسکوز (ریون) نسبت به پنبه و لینن نسبت داد نحوه ی ساخت این الیاف است. الیاف ویسکوز (مانند تولید کاغذ) از خمیر کردن سلولوز تشکیل می شوند.
 

🔹 پلی استر

پلی استر کاملاً مصنوعی است. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک (جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات) در مجاورت کاتالیست های مناسب، استفاده می شود. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده می شود که تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل می‌شوند.
 

🔹 لاکرا یا الاستین

اسپندکس، لاکرا یا الاستین یک پارچه‌ی مصنوعی است که به خاصیت کشسانی فوق‌العاده‌اش شناخته می‌شود که از پلاستیک طبیعی محکم‌‌‌‌‌‌‌تر و بادوام‌تر است. از این پارچه در مواردی استفاده می‌شود که کشسانی، به خصوص برای راحتی مد نظر است. مانند کاربرد آن در لباس‌های ورزشی.
 
لینن , مجتمع فنی تهران 


🔹 لینن

لینن به پارچه‌ی کنفی هم معروف است و از پارچه‌های مناسب فصل تابستان محسوب می‌شود. مرغوب‌تربن نوع این پارچه از ۷۰ درصد پنبه، ۱۰ درصد پلی‌استر و ۲۰ درصد ویسکوز تهیه شده و بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی‌استر، بدون ویسکوز است.
 

🔹 چرم طبیعی

چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و حتی کوسه! تهیه می‌شود.
 

🔹 چرم مصنوعی یا پی وی سی

چرم مصنوعی PVC «پی وی سی» و PU «پلی اورتان» ترکیبی از یک لایه روکش به نام Skin و یک لایه اسفنج از جنس PVC یا PU است که بر روی پارچه پوشش داده می‌شود.
 

🔹 جیر

از پوست بز و گوساله تهیه می‌شود که طی فرایند خاصی و به‌وسیله وسایل خاصی خود آن را پرداخت می‌‌کنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می‌آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می‌گردد.
 

🔹 کتان

پارچه‌ای‌ست که از الیاف ساقه‌ی کتان ساخته می‌شود. کتان گیاه علفی یک‌ساله‌ و دارای برگ‌های سبز مات و ساقه‌ی متشکل از الیاف نرم و بلند است. از این الیاف نخ کتانی هم به دست می‌آورند. پارچه‌ی کتان به عنوان پادشاه پارچه‌ها شناخته می‌شود. از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل استفاده می‌شود.
 
ابریشم , مجتمع فنی تهران


🔹 ابریشم

پارچه ابریشم از جمله پارچه‌هایی است که از الیاف طبیعی تولید شده‌اند این نوع پارچه از پیله کرم ابریشم تهیه می‌شود و هم‌چنین به دلیل طبیعی بودن این نوع پارچه، هنگامی که سوزانده می‌شوند بوی موی سوخته می‌دهند. پارچه‌ی ابریشم از جوشاندن پیله‌ی درونی کرم ابریشم به دست می‌آید ولی  ابریشمی که با جوشاندن پیله تولید می‌شود دارای تارهای شکننده‌ی ابریشم است. هم‌چنین پارچه‌ی ابریشم جزو پارچه‌هایی است که قابلیت تجزیه‌ی زیستی دارند.
 

🔹 ریون

ماده‌ی اولیه‌ی ریون، سلولز است. سلولز از لینتر پنبه و یا خمیر چوب درختان مخروطی مانند سرو و کاج و مشابه آن‌ها به دست می‌آید. برای تهیه ی ماده‌ی اولیه‌ی ریون لازم است سلولز الیاف کوتاه پنبه یا چوب به دقت بازیابی گردد. به این ترتیب با انجام یک سری عملیات شیمیایی در چندین مرحله، سلولز طبیعی به لیف ریون تبدیل می شود. بنابراین، ریون جزء الیاف سلولزی بازیافتی محسوب می‌شود.
 

🔹 جین

پارچه‌ی جین، پارچه جناغی بافت ناهموار پنبه‌ای است. در بافت این پارچه‌ها پود از زیر دو تار یا بیشتر عبور می‌کند. این پارچه دارای دوام و استحکام بالا است و یکی از سبک‌های مد است که در تمام دنیا استفاده می‌شود.
 

🔹 الیاف بامبوپ

بامبو انعطاف‌پذیر، نرم، دارای ظاهری براق و دوست‌دار محیط زیست است. الیاف بامبو می‌تواند نرم‌تر از الیاف ابریشم و پنبه باشد. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به جذب بسیار سریع رطوبت و عرق بدن، قابلیت تنفس‌پذیری و گرم نگه داشتن بدن در محیط‌های سرد اشاره کرد. استفاده طولانی مدت از پارچه بامبو موجب می‌گردد پوست بدن سطحی خشک و احساس راحتی داشته باشد به‌ طوری که قابلیت جذب آن ۳ الی ۴ برابر پنبه می‌باشد. علت این امر ساختار کانالی‌بودن و سوراخ‌دار بودن لیف بامبو است.
 
تریکو  , مجتمع فنی تهران


🔹 تریکو

پارچه تریکوی پودی در جهت عرضی و طولی قابلیت کشش دارد. امکانات طراحی وسیع. در تریکوی بافی پودی می‌توان لباس را با فرم دلخواه تهیه کرد مانند یقه،حلقه آستین و آستین.
بایستی که به این نکته توجه داشت که همین تعداد اندک از انواع پارچه برای دوخت بینهایت از انواع مختلف لباس‌ها با انواع مختلف مدل‌ها کفایت می‌کند.
 

🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک 


برای تماس مستقیم با کارشناس دوره در واتساپ کلیک کنیدمجتمع فنی تهران

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۹ تماس بگیرید.
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک