نکاتی دربارهی تهیه و ساخت تیزرهای تبلیغاتی

 
 
بدون شک یکی از سودآورترین و فراگیرترین کاربردهای هنر در زندگی روزمره، استفاده و کاربرد آن به عنوان «هنر تبلیغات» است.
میلیاردها دلار پول و سرمایه در طی سال در این صنعت به گردش درآمده و طیف بسیار گستردهای  از افراد با انواع و اقسام عنوانهای شغلی  حرفهای در این صنعت مشغول به فعالیت هستند. حتی بازیگران مطرح تئاتر و سینما و ورزشکاران به نام نیز گاه به عنوان بخشی از عوامل تهیه یک تیزر تبلیغاتی ایفای نقش مینمایند.
با توجه به فراگیری شبکههای اجتماعی و امکان استفاده از آنها به عنوان یک رسانه برای پخش وانتشار تیزرهای تبلیغاتی دامنه و پتانسیل فعالیت در این زمینه‌‌ از قبل بسیار گسترده‌تر نیز شده است.
در این مطلب صرفا سرفصلی مختصر به این مبحث فوق العاده وسیع هنر تبلیغات میگشائیم. و در آینده به تفصیل به آن باز خواهیم گشت.
 
تیزرهای تبلیغاتی , مجتمع فنی تهران


🔸 تیزرهای تبلیغاتی

واژه« تیزر» teaser ، در اصطلاح به معنای آزار دهنده و کنجکاو کننده است. تیزر به کلیپ‌ها و ویدئو‌های کوتاهی گفته می‌شود که برای معرفی یک پروژه بزرگتر هم‌چون معرفی یک فیلم سینمایی، ساخته و نمایش داده می‌شوند تا با تحریک حس کنجکاوی مخاطب، او را به سمت پروژه اصلی جلب کنند. بسیاری از پروژه‌های بزرگ صنعتی و یا تجاری نیز مثل فیلم‌های سینمایی، دارای پرومشن و یا تیزرهای مختلفی، جهت معرفی به مخاطبان و مشتریان همراه می‌باشند.
بهه بیانی دیگر، تیزر یک کلیپ یا ویدئو کوتاه و جذاب است که بدون لو دادن اصل داستان، مخاطب را به سمت موضوع خود جلب می‌کند.
 با این تعریف، به نظر می‌رسد که یک تیزر بایست که رمزآلود و کنجکاوکننده و البته بسیار مختصر باشد، اما در حال حاضر با تغییر نگاه به کارکرد تیزرها، از این شیوه نمایش برای تبلیغ انواع مختلف کالا و خدمات شرکت‌ها استفاده می‌شود.
تیزر‌های تبلیغاتی که در تلویزیون یا فضای مجازی به نمایش درمیآید  ممکن است خیلی صریح و مستقیم به تبلیغ یک محصول بپردازند و یا اینکه به صورت غیر مستقیم و گاه با تحریک کنجکاوی مخاطب این کار را انجام دهنداین مطلب، البته بستگی به سناریو و درون‌مایه کلی تیزر مورد بحث دارد. به همین دلیل است که محتوا یا فیلم‌نامه تیزر از نکات کلیدی در ساخت تیزر تبلیغاتی به حساب می‌آید.
 
مزیت‌های ساخت تیزر تبلیغاتی , مجتمع فنی تهران


🔸 مزیت‌های ساخت تیزر تبلیغاتی

کمتر کسی‌ست که ارزش و اهمیت صنعت تبلیغات را در افزایش فروش و کسب بازارهای تازه درک نکند. هنگامی که یک کالا و یا خدمات در یکی از قالب‌های تبلیغاتی و به صورتی قوی و مناسب به مخاطب عرضه شود، در مخحاطب ایجاد یک نوع حس نزدیکی و صمیمیت را بر میانگیزاند..
حتما برای شما نیز پیش آمده که در یک فروشگاه با طیف مختلف و برندهای متفاوتی از یک کالای مشابه مواجه شوید و به صورت کاملا ناخودآگاه حس کنید که نام یکی از برندها برایتان حسی آشنا دارد، این موضوع تاثیر مستقیم تبلیغات بر ناخودآگاه ذهن شما است.
در بین انواع تبلیغات ، شاید هیچ کدام پُر کاربردتر و سودمندتر از تیزر‌های تبلیغاتی نباشد. ماندگاری و اثربخشی تبلیغات در قالب فیلم، بسیار بیشتر از بیلبورد‌ها، آگهی‌های چاپی در روزنامه و مجلات و از این دست تبلیغات است. تیزر تبلیغاتی علاوه بر این که باعث ایجاد حس اعتماد مشتری می‌شود، می‌تواند یک مشتری مردد را برای خرید محصول مصمم نماید.به کمک فضای مجازی، تیزر‌ها گستره جغرافیایی بازار و مشتریان شرکت‌ها را افزایش می‌دهد و رقابت بین شرکت‌ها و برندها را گسترش داده و به نوآوری بیشتر منجر می‌شود.
یکی دیگر از مزیت‌های ساخت تیزر‌های تبلیغاتی ، امکان به اشتراک‌گذاری آنها است. در گذشته «برادکستینگ» یا پخش عمومی تبلیغات در تلویزیون و رسانه‌های تصویری، کاملا یک سویه بودند و مخاطب تنها بیننده‌ بی‌اختیار یک تیزر تبلیغاتی بود، در حالی که هم اکنون و با وجود فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، مخاطب حق انتخاب بیشتری برای دیدن انواع تبلیغات دارد و هم ‌چنین می‌تواند با به اشتراک‌گذاری آن، در بهتر دیده شدن تیزر کمک کند. دقیقا به همین دلیل است که شرکت‌های سازنده‌ی تیزهای تبلیغاتی سعی دارند، تیزهای تبلیغاتی داستان‌واره و جذاب بسازند به طوری که خود مخاطبان، عاملان پخش و اشتراک‌گذاری تیزرها باشند.

 
انواع تیزر تبلیغاتی , مجتمع فنی تهران


🔸 انواع تیزر تبلیغاتی

صرف نظر از محتوای تیزر تبلیغاتی که پیام تبلیغی خود را مستقیم منتقل کند و یا اینکه رمزآلود و غیر مستقیم باشد، از نکات مهم در ساخت تیزر تبلیغاتی، قالب تیزر تبلیغاتی است که به دو شکل کلی رئال و یا انیمیشنی ساخته می‌شوند.
البته ممکن است در برخی از تیزرهای تبلیغاتی یک فرم ترکیبی نیز به کار گرفته شود یعنی بخش‌های رئال و انیمیشن هر دو در یک تیزر استفاده شوند.
در تیزر رئال، فضاها و کسانی که در فیلم نقش بازی می‌کنند، واقعی و حقیقی هستند؛ در حالی که تیزر تبلیغاتی انیمیشنی، ممکن است شکل‌های مختلفی مانند، موشن گرافیک، اینفوگرافی، کارتون، انیمیشن و غیره داشته باشد. البته از لحاظ موضوع و  پلت فرم انتشار نیز، تیزر‌ها به صورت، تبلیغاتی، صنعتی، تلویزیونی و اینترنتی قابل تقسیم‌بندی هستند که تیزهای اینترنتی زیرگروه اینستاگرامی، یوتیوپی و غیره را دارد.
 
  •  تیزر رئال : از افراد و فضاهای واقعی در ساخت کلیپ استفاده می‌شود.
  •  تیزر انیمیشن : می‌تواند کارتونی یا موشن گرافیک یا نمونه‌های دیگری باشد.
  •  تیزر ترکیبی : که می‌تواند ترکیبی از موارد فوق باشد.
 
نکات مهم در ساخت تیزر تبلیغاتی , مجتمع فنی تهران 


🔸 نکات مهم در ساخت تیزر تبلیغاتی

تیزر تبلیغاتی مانند یک فیلم کوتاه مستند است که برای ساخت آن به یک  تیم کارگردانی قوی،  فیلم نامه و یا حتی گاهی پروسه تولید و صحنه آرایی جدی نیاز است؛ با این تفاوت که در تیزر تبلیغاتی با وجود همه این عوامل، هدف نهایی تبلیغ و معرفی یک کالا و یا خدمات است. البته در مواردی تیزر تبلیغاتی ، به صورت آماده و ساخته شده است و تنها بر اساس خواست مخاطب با بازسازی تیزر، از رنگ‌بندی، آرم و لگوهای خاص مشتری استفاده می‌شود.
ایده‌پردازی و نوشتن سناریو، اولین گام در ساخت یک تیزر تبلیغاتی است. یک ایده خلاقانه که دارای پیامی موثر و جذاب برای مخاطب خود باشد و با اتکاء بر تجربه تیم سازنده تیزر و همچنین مبتنی بر روانشناسی مخاطب  مورد باشد، اولین نکته از نکات مهم در ساخت تیزر تبلیغاتی محسوب می‌شود.
بدون سناریو و یا فیلمنامهی مناسب، تیزر تبلیغاتی فاقد کارایی مناسب بوده و گاهی حتی به  یک ضد تبلیغ بدل می‌شود. وجود یک تیم فنی و هنری که دارای پشتوانه تدارکاتی قوی باشد، در کارگردانی یک تیزر بسیار با اهمیت است. صداگذاری مناسب و همین طور هنرپیشههای دارای کشش و توانمند، از دیگر نکات مهم در ساخت یک تیزر تبلیغاتی هستند که به افزایش کیفیت یک کلیپ تبلیغاتی منجر می‌شوند.
فیلم‌برداری باکیفیت به صورت هلی‌شات، وجود پروداکشن، صحنه‌آرایی و مکان مناسب، تدوین حرفه‌ای، موشن گرافیک، استفاده از المان‌های گرافیکی، انیمیشن‌های سه بعدی، وجود تجهیزاتی مانند ترولینگ، کوادکوپتر، رونین، متخصصین افتر افکت، فتوشاپ و سایر نرم افزاراهای تدوین فیلم و عکس، نورپردازی و بسیاری از موارد مشابه در تولید یک تیزر تبلیغاتی نقش دارند.
خلاقیت سازنده تیزر تبلیغاتی و نوآوری او در مطرح کردن سوژه، مقولهی با اهمیت دیگریست و در واقع، یکی از نکات مهم در ساخت تیزرهای تبلیغاتی است. آنچه باعث می‌شود که تیزر تبلیغاتی جالب و جذاب به نظر برسد، بکر بودن سوژه و مطرح کردن موضوعی است که از نظر مخاطب، جذاب و جالب توجه است و می‌تواند او را به فکر و اندیشه وا دارد و یا می‌تواند او را به رفع یکی از نیازهایش امیدوار نماید. تکرار کردن موضوعات و سوژه‌های تکراری توسط شرکت‌های تبلیغاتی نا‌وارد و فاقد خلاقیت و نوآوری، در واقع از بین بردن پول و سرمایه صاحب برند است و این گونه تیزرهای تبلیغاتی، از ابتدا، شکست‌ خورده‌اند.
 
البته تمامی موارد اشاره شده در یک سطح و اندازه در همه تیزرها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اما بر حسب کیفیت و عمق یک تیزر، هر یک از این عوامل و اجزا را می‌توان در یک تیزر تبلیغاتی به کار گرفت و از آن‌ها استفاده نمود. البته باید در نظر داشت که که هزینه ساخت تیزر تبلیغاتی نیز بر اساس کلاس ساخت آن متفاوت خواهد بود.
 
با توجه به آن چه که در همین مختصر موارد و نکاتی که در مورد ساخت و تولید تیزرهای تبلیغاتی بیان شد به نظر می‌رسد که توجه به خلاقیت  و دققت در به کار بردن نکات و ظرائف مبتکرانه در تولید هر  تیزر تبلیغاتی موفق راه‌کار و شگرد اصلی و نهایی‌ست. عدم توجه و دقت در کاربست عوامل خلاقانه گاه در پاره ای از موارد منجر به ایجاد یک اثر ضد تبلیغ در مخاطب خواهد شد.
 

🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


 
------------------------
👈 برای مشاهده اطلاعات جامع

  دوره  آموزش تدوین و جلوه های ویژه

در مجتمع فنی ونک کلیک کنید


🎯برخی آموزش های دپارتمان هنر و سینمای دیجیتال مجتمع فنی ونک🎯 

 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱-۱۱۰ تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک