چگونه طبیعت را به معماری داخلی بیاوریم؟
 
 
تعامل معماری و طبیعت در جوامع انسانی مربوط به روزگاران گذشته است و پیشینه‌ای بس دراز دارد. زمانی که انسان در غارها مسکن گزید و یا از شاخ و برگ درختان، فضایی برای پناه خود ساخت میان معماری و طبیعت ارتباطی شکل گرفت که به تدریج توسعه یافت. آن‌چه در دنیای امروز شاهد هستیم تلاش در الگو گرفتن از طبیعت و زندگی موجودات زنده، در راستای خلق فضاهایی با مصرف بهینۀ انرژی و بدون آسیب به محیط زیست است.
 
 به طور کلی معماری در ارتباط با طبیعت سه رویکرد را دنبال می کند:
🔹 رویکرد فرمی:  معمولاً طبیعت به شکل سمبلیک به معماری ورود می‌کند و در فرم کالبدی پروژه ظاهر می‌شود.
🔹 رویکرد سازه‌گرا:  در این رویکرد اجسام طبیعی از منظر ساختاری و ایستایی مورد واکاوی قرار می‌گیرند.
🔹 رویکرد تکامل‌گرا:  در این رویکرد الگوهایی از رشد موجودات و یا ارگان‌های طبیعی به کار گرفته می‌شود.
 
 
یکی از راه‌ها و راه‌کارهای رایجی که معماران داخلی به وسیله‌ی آن طبیعت و المان‌‌های طبیعی هم‌چون آفتاب، آسمان، و مناظر طبیعی را به یک بنا اضافه کرده و از ان بهره ببرند، بدون شک استفاده از عنصر «پنجره» می‌باشد.
 
نحوه‌ی استفاده از پنجره‌ها برای تامین نور طبیعی در معماری داخلی , مجتمع فنی تهران
 

🔸 نحوه‌ی استفاده از پنجره‌ها برای تامین نور طبیعی در معماری داخلی

چهار جنبه وجود دارد که که پنجره از طریق آنها فضا را تغییر می‌دهد:
  •  نور
  •  هوا
  •  صدا
  •  نما
 
 بیشتر افراد فقط جنبه‌ی نوردهی پنجره‌ها را در نظر می‌گیرند.  اما نما، گردش هوای طبیعی و صدایی که از این طریق وارد بنا می‌شود نیز اهمیت بالایی دارند.  پنجره‌ها باید در برنامه‌ی گردش هوا و کنترل صدا در ساختمان نقش داشته باشند. تصاویر نمای پنجره‌ها باید در طرح داخلی وارد شود.تا مخاطب بهتر ببیند که پنجره‌ها چطور موجب اتصال این فضاها شده است.می‌توان از شیشه‌های مات برای مهار کردن ارتباط تصویری بین فضاها استفاده کرد. پنجره‌های سقفی بدون اینکه نمای بیرون را ارائه‌ دهند، نور مناسبی را فراهم می‌کنند. اگرچه این نوع پنجره‌ها امروز زیاد طرفدار ندارند. اما یکی از روش‌های سنتی برای ارائه نور به خانه‌های آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها قلمداد می‌شوند.
 
🔸 تعیین مقدار مورد نیاز نور طبیعی در معماری داخلی
ساختمان‌ها مقدار قابل توجهی از نور را از طریق پنجره‌ها دریافت می‌کنند. در حالت عادی، ارتفاع پنجره باید نصف عرض اتاق و عرض پنجره نصف ارتفاع اتاق باشد. این یک قانون کلی است. ولی اتاق‌ها و فضاهای مختلف، مقدار نور مورد نیاز متفاوتی دارند .مجددا، جنس فعالیت‌هایی که در هر مکان انجام می‌شوند در تعیین تعداد پنجره و میزان نور مورد نیاز نقش دارند. فضاهای خصوصی به پنجره‌های کمتری نیاز دارند یا حداقل باید از شیشه‌های مات استفاده کنند تا داخل بنا دیده نشود.
 بناهایی که نیاز به تاریکی دارند مانند سینما یا تئاتر نباید هیچ پنجره‌ای داشته باشند. سایر فضاها مانند لابی به پنجره‌های بیشتری نیاز دارند تا طیف نوری مناسبی را بین داخل و بیرون ساختمان ایجاد کنند.برای فعالیت‌هایی که در شب انجام می‌شود، به چراغ‌های الکتریکی نیاز داریم. نوری که از طریق پنجره‌ها جذب شود منجر به صرفه‌جویی در انرژی می‌شود.اما پنجره‌ها می‌توانند نقش مهم‌تری داشته باشند. ساکنان بنا بر اساس ساعات روز و فصل و تغییراتی نوری مربوط با آن با محیط خود ارتباط برقرار می‌کنند؛ این تغییرات روی شخصیت فضا تاثیر گذاشته و آن را به محیط کلی مرتبط می‌سازند.
 
انواع نور طبیعی در معماری داخلی , مجتمع فنی تهران
 
🔸 انواع نور طبیعی در معماری داخلی
دریافت غیر مستقیم نور خورشید باعث کاهش نورهای خیره‌کننده و همچنین خنک‌تر شدن خانه می‌شود.نور مستقیم خورشید فقط در صورتی باید از پنجره‌ها به داخل نفوذ کند که فضا را گرم کند یا اینکه افکت خاصی داشته باشد. برای بلوکه کردن نور خورشید باید از پرده‌ها و سایه‌بان‌ها استفاده کرد. پرده‌های کرکره‌ای افقی برای پنجره‌هایی که رو به جنوب (یا شمال) هستند مناسب است.
و پرده‌های کرکره‌ای عمودی برای پنجره‌های رو به غرب و شرق مورد نیاز هستند زیرا خورشید به سمت پایین حرکت می‌کند. درخت‌ها و سایر ویژگی‌ها را نیز می‌توان برای دریافت غیرمستقیم نور طبیعی در معماری مورد استفاده قرار داد. در ادامه به معرفی چند راهکار دیگر برای وارد نمودن عناصر طبیعی به یک بنا با استفاده از معماری داخلی می‌پردازیم.
 

🔸 ایده گرفتن از عناصر طبیعت 

 وقتی در مورد طبیعت و یا عناصر طبیعی موجود در طراحی داخلی خانه صحبت می‌شود، اکثر مردم به مناظر سبز رنگ و تنالیته‌های قهوه‌ای که در چوب درختان وجود دارد فکر می‌کنند. با این حال، طبیعت چیزی بیشتر از رنگ‌های سبز و قهوه‌ای است و عناصری مانند گل و پرنده نیز در آن وجود دارند. شما می‌توانید از عناصر دیگر طبیعت مانند حیوانات در معماری داخلی خانه خود استفاده کنید. برای مثال یک پروانه را در نظر بگیرید. همه پروانه‌ها دارای پرهایی رنگارنگ و خاص نیستند، اما بسیاری از آن‌ها دارای طرح‌های بسیار پیچیده مانند نقش‌های بسیار خاص و رنگ‌های شگفت انگیز هستند. برای نمونه می‌توانید برای انتخاب کاشی‌های دیواره‌های آشپزخانه از پرهای یک پروانه الهام بگیرید. شما هم‌چنین می‌توانید از درون دشت‌ها به کوه‌ها توجه کنید. این عناصر طبیعی طوسی رنگ با برف‌هایی که نوک قله‌های آن‌ها را پوشانده می‌توانند منبع الهامی برای انتخاب پالت رنگی آشپزخانه یا سرویس بهداشتی  خانه شما باشند. علاوه بر رنگ، از بافت طبیعی این عناصر زیبا می‌توانید در انتخاب بافت‌های موجود در فضاهای مختلف خانه خود استفاده کنید.
 
🔸 تونالیته رنگ
وقتی می‌خواهید پالت رنگی بعدی خانه خود را انتخاب کنید و یا حتی به دنبال مواد و مصالحی برای ساخت چارچوب پنجره خانه خود هستید، کمی در طبیعت دقیق‌تر شوید تا ایده‌های جزئی‌تر و جذاب‌تری را به دست آورید. سایه‌های رنگی بسیار بیش‌تری از آن‌ چیزی که شما تصور می‌کنید در طبیعت وجود دارد. برای مثال یک برگ را در نظر بگیرید. اگرچه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که یک برگ سبز فقط یک برگ سبز است، اما برای رد کردن این نظریه باید به این برگ سبز دقیق‌تر نگاه کنید. اکثر برگ‌ها، و حتی گل‌ها، دارای تغییرات بسیار جزئی در رنگ خود هستند. یک برگ سبز ممکن است دارای حاشیه‌هایی روشن باشد در حالی که هر چه به مرکز نزدیک‌تر می‌شویم این رنگ سبز به تیرگی می‌گراید. شما می‌توانید به طور مستقیم از این ایده در طراحی داخلی خانه خود استفاده کنید..رنگ سبز یکی از جلوه‌های طبیعت در معماری داخلی به شمار می‌رود. فضای پایین یک دیوار را به رنگی تیره درآورید و هر چه به سمت بالا می‌آیید رنگ را روشن‌تر کنید. این کار را می‌توانید برعکس هم انجام دهید؛ چیزی که مهم است تغییر ملایم و به‌تدریج رنگ است. این شیوه تنها یکی از هزاران شیوه‌ای است که طبیعت در مورد معماری داخلی می‌تواند به ما بیاموزد.
 
حرکت در  طبیعت برای معماری داخلی  , مجتمع فنی تهران
 
🔸  حرکت در  طبیعت برای معماری داخلی 
اگر تا به حال در حالی که بر روی مبل نشسته‌اید از پنجره به بیرون خیره شده باشید، حتما عناصری را در طبیعت در حال حرکت دیده‌اید. خواه این عنصر شاخه‌های درختان باشند که در اثر وزش باد به حرکت درآمده‌اند و خواه حرکت بال‌های پرنده‌ای باشد که به سرعت می‌خواهد به مقصد خود برسد، به هر حال یک عنصری در حال حرکت است. این ایده را وارد معماری داخلی خانه خود کنید و از حرکت طبیعی موجود در طبیعت در طراحی استفاده کنید. این ایده اصلا به این معنی نیست که حتما باید عنصری در داخل خانه شما در حال حرکت باشد. در واقع، مفهوم کلی این ایده طراحی خانه به گونه‌ای است که چشم داخل آن بچرخد و همه عناصر را ببیند. اگر دارای خانه کوچکی هستید و می‌خواهید بزرگ‌تر به نظر برسد، حتما از این ایده کارگشا استفاده کنید. این ایده می‌تواند از طریق آویزان کردن آثار هنری از سقف تا کف و نیز آویزان کردن پرده‌های یلند محقق شود. با این کار چشم در کل اتاق می‌چرخد و فضای زندگی شما حیات تازه‌ای می‌گیرد.
 
🔸 تضاد در طبیعت  و معماری
به طور قطع، عناصری در طبیعت وجود دارند که با هم در تضادند و اگر در کنار هم قرار گیرند نتیجه‌ای جذاب و دیدنی خواهند داشت. برای نمونه، رنگین‌کمان که یکی از جذاب‌ترین عناصر طبیعی است که از چندین رنگ متفاوت تشکیل شده که در دو سویه متضاد چرخه رنگ قرار دارند. با این حال، وقتی این رنگ‌های متضاد در قالب رنگین‌کمان در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین عناصر موجود در طبیعت را تشکیل می‌دهند. رنگین‌کمان را در ذهن خود داشته باشید و به رنگ‌های متضاد در چرخه رنگ فکر کنید. برای مثال، رنگ‌های زرد و ارغوانی ترکیب فوق‌العاده زیبایی ایجاد می‌کنند و هم‌چنین نارنجی و آبی، و البته قرمز و سبز. این جذابیت‌های متضاد وقتی در طراحی و معماری داخلی یک اتاق به کار گرفته می‌شوند زیبایی دوچندانی به فضای شما می‌دهند. 
 

🔸 بافت در طبیعت و معماری داخلی 

شکی وجود ندارد که طبیعت سه‌بعدی است. و این امر به این معنی است که بافت باید نقش بسیار مهمی در طراحی داخلی یک خانه بازی کند. برای نمونه، زبری سطح یک درخت را با نرمی چمن مقایسه کنید. شما می‌توانید یک میز چوبی زبر در آشپزخانه داشته باشید یا حتی یک میز پذیرایی یا میز کناری در اتاق نشیمن خانه خود، اما برای ایجاد توازن و تعادل در فضا باید یک عنصر با بافتی نرم را نیز اضافه کنید. برای این‌کار می‌توانید رومیزی‌هایی با بافتی نرم روی میز پذیرایی یا میز کناری و یا کوسن‌هایی با سطوحی نرم به کاناپه اضافه کنید. این کار را باید به گونه‌ای انجام دهید که تعادل بصری ایجاد شده در فضا بیش از حد به چشم نیاید. البته باید به یاد داشته باشید که انداختن یک رومیزی با بافتی زبر روی یک میز چوبی زبر می‌تواند اتاق شما را تبدیل به فضایی خشن و سرد کند. توجه کردن به بافت در معماری داخلی و استفاده از ایده‌هایی که طبیعت در این مورد در اختیار ما قرار می‌دهد یکی دیگر از راه‌هایی است که طبیعت به ما در زمینه‌ی  معماری داخلی آموزش می‌دهد. 
 
اشکال متنوع و متفاوت  , مجتمع فنی تهران
 
🔸 اشکال متنوع و متفاوت 
دفعه بعد که بیرون از خانه می‌روید به اطراف خود نگاه کرده و اشکال اصلی را تشخیص دهید. برای مثال، می‌توانید تنه یک درخت را در قالب یک مستطیل، یک درختچه را در قالب دایره، یک برکه را در قالب بیضی، و یک درخت کاج را در قالب یک مثلث ببینید. طبیعت به ما می‌آموزد که باید به اشکال وسایلی که داخل خانه خود قرار می‌دهیم فکر کنیم. برای این کار می‌توانید از وسایلی با اشکال مختلف در فضا استفاده کنید؛ برای مثال یک میز پذیرایی به شکل دایره و یک میز به شکل مربع برای انجام تکالیف روزانه و تفریح. و یا این کار را با وسایل تزئینی انجام دهید؛ برای مثال کتاب‌هایی رنگی به شکل مستطیل و یگ گلدان تزئینی به شکل دایره. با این حال می‌توان برخی از وسایل را هم‌شکل انتخاب کرد. اگر میز پذیرایی را به شکل دایره انتخاب می‌کنید بهتر است عنصری دیگر به شکل دایره مانند میزهایی کناری یا کوسن‌هایی به شکل دایره را با این وسیله ترکیب کنید. این کار باعث ایجاد هماهنگی میان عناصر مختلف موجود در یک فضا می‌شود و در عین حال وجود وسایلی با اشکال مختلف به اتاق عمق و بافت اضافه می‌کند.
 
 
به طور کلی، راه‌های ورود طبیعت و عناصر طبیعی به معماری داخلی، بسته به وسغت و توانایی خلاقیت یک معمار داخلی می‌تواند تا گستره‌هایی نامحدود نیز ادامه پیدا کند. 

 
 
 
🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگ ونک

 
-------------------------------
معماری , دکوراسیون داخلی , طراحی داخلی , آموزش معماری , مجتمع فنی تهران , مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک , دوره , آموزش

 
🎯برخی آموزش های دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع فنی ونک🎯
 

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی 115 تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک