کاربرد طبیعت در معماری داخلی

 
 
 همه‌ی ما نياز فوق العاده‌اي به توجه دوباره به عناصر محسوس طبيعت داريم، چرا كه مي‌توان به اين موضوع اميد بست كه احساسات شور و هيجان و رايحه‌هايي كه یک معمار داخلی مي‌تواند از طبيعت بیاموزد، پادزهري را فراهم آورد كه «از خود بيگانگي» اخير، را از محيط‌هاي معماري مبتلا به آن بزدايد.
 
انسان در ارتباط با طبیعت همواره از آن تأثیر می‌پذیرد و سعی دارد ضمن آشنایی با ساز و کار ساختارهای طبیعی از آن‌ها الگوبرداری کند. از آن‌جا که فرم یک جسم طبیعی هماهنگ با اجزای سازندۀ آن عمل می‌کند؛ الهام از طبیعت در معماری می‌تواند ساختمان‌هایی را پدید آورد که در عملکرد، سازه و فرم با یکدیگر همسازی داشته باشند.
 
در ادامه به ارائه‌ی مثال‌ها و راهکارهای کاربردی برای به کار بردن عناصر طبیعی در معماری داخلی و هم‌چنین نحوه‌ی تاثیرگذاری آن‌ها می‌پردازیم.
 
 تاثیر عنصر چوب در معماری داخلی , مجتمع فنی تهران

 🔸 تاثیر عنصر چوب در معماری داخلی

برای بسیاری از صاحبان‌خانه چوب تنها ماده‌ای‌ست که می‌تواند نقش پر رنگی در معماری داخلی آن ها ایفا کند، چرا که می‌تواند مانند سنگ مرمر براق به نظر برسد و یا برای آشکار کردن نواقص تجملات، خام و بدون رنگ آمیزی باقی بماند.
استفاده از چوب در فضای داخلی خانه جزو منحصر به فرد ترین روش های معماری داخلی‌ست، چرا که چوب یکی از ساده‌ترین و گرم‌ترین عناصر طبیعت است و دارای کاربردهای جالب و متفاوتی است. هم‌چنین انسان‌ها به طور ذاتی در محیط‌های احاطه شده با چوب به آرامش می‌رسند.
شما می‌توانید از چوب در طراحی دیوار، سقف، کفپوش، راه پله، مبلمان، در و پنجره، لوازم دکوراتیو و سایر موارد کمک بگیرید.
 

🔸 نشان دادن هنر و صنعت با استفاده از مبلمان چوبی در معماری داخلی

مبلمان چوبی یکی از محبوب‌ترین و هم‌چنین با دوام‌ترین مبلمان در سراسر دنیا شناخته می‌شود؛ این مبلمان از زیبایی بی‌نظیری برخوردار است، چرا که عنصری از دل طبیعت به زیبایی و درخشانی آن کمک می‌کند. مبلمان چوبی را می‌توان به هر طریقی تصور کرد و به درون فضای خانه آورد؛ فقط کافی است هنگام انتخاب، سبک مورد نظرتان را به درستی پیدا کنید.
ممکن است که شما عاشق فضاهای روستایی و سنتی باشید تا با نگاه کردن به مبلمان چوبی سنتی و عتیقه اتاق نشیمن و یا اتاق خواب‌تان، گذشته و خاطرات آن برای شما تداعی شود.
ممکن است با استفاده از مبلمان چوبی ساده، با حداقل خطوط و عاری از هر گونه زرق و برق و یا حتی با استفاده از تاج چوبی ساده برای تخت خوابتان، ظاهری مدرن و امروزی را در معماری داخلی خانه خود به وجود آورید. در هر حالت باید اطمینان داشته باشید که توانسته‌اید جذابیت ظاهری بی‌نظیر و دلنشینی را به نمایش بگذارید.
 
استفاده از عناصر طبیعی در معماری داخلی حمام , مجتمع فنی تهران


🔸 استفاده از عناصر طبیعی در معماری داخلی حمام

حمام قسمت مهم و تاثیرگذاری در خانه به شمار می‌رود که همه افراد تمایل دارند در آن به استراحت و جوان سازی بپردازند و آرامش از دست رفته پس از مشغله‌های خسته کننده روزمره را مجدد به دست آورند، پس استفاده از عناصر ارگانیک و طبیعی در حمام خانه می‌تواند بر روح و روان افراد تاثیر فراوانی بگذارد.
به طور ناخودآگاه اتصال بدن انسان با آب و گرما می‌تواند ذهن و روح شما را به آرامش برساند و خستگی را از بدنتان جدا کند.
هیچ راه بهتری برای تکمیل این پناهگاه امن و ایجاد حسی دلپذیر به جز استفاده از عناصر طبیعی در حمام وجود ندارد. می‌توانید ازیک سونا خشک الهام بگیرید و دیوارهای چوبی زیبایی را برای حمام در نظر بگیرید؛ علاوه بر این استفاده از سنگ در ترکیب با چوب، نور طبیعی، لوازم تزئینی بر گرفته شده از طبیعت و راه‌های خلاقانه دیگر، گزینه‌های ایده آلی برای یک تجربه بی‌نظیر حمام کردن در کنار طبیعت است.
 

🔸 کاربرد گل‌های طبیعی در معماری داخلی

آن‌چه که در مورد گیاهان مورد اهمیت است، استفاده از گل‌ها و گیاهان طبیعی است. اغلب مشاهده می‌کنید که یک باغچه و یا گلدان با گل‌های مصنوعی بعد از مدتی، از یک لایه گرد و غبار پوشیده شده است و نه تنها زیبایی و حس طبیعت را به درون خانه نمی‌آورد، بلکه فضا را دلگیر و آلوده نیز می‌کند. با آوردن گل‌های طبیعی و خوشبو به درون خانه، فضای خانه را به طور واقعی به طبیعت نزدیک کرده‌اید.
استفاده از گیاهان گلدانی مانند گیاهان گوشتی روی میز ناهار خوری و یا میز قهوه، ساده‌ترین راه برای ایجاد جذابیت طبیعی است. در گذشته تمایل به نگهداری گیاهان آپارتمانی بسیار کم بود، چرا که افراد نگهداری از آن‌ها  را به عنوان یک کار سخت تلقی می‌کردند، اما امروزه با استفاده از روش کاشت و تامین نور از طریق لامپ‌های مخصوص و یا استفاده از گیاهان گوشتی  که جزو گیاهان مقاوم هستند، نگهداری گیاهان آپارتمانی بسیار آسان شده است،  
 
استفاده از عناصر طبیعی متناسب با بودجه افراد برای معماری داخلی , مجتمع فنی تهران


🔸 استفاده از عناصر طبیعی متناسب با بودجه افراد برای معماری داخلی

بسیاری از مالکان خانه شکایت می‌کنند که مواد طبیعی گران قیمت هستند و تمایل دارند ایده استفاده از این مواد را در بازسازی خانه خود حذف کنند. به جای این که ایده را کاملا از بین ببرید، می‌توانید میزان استفاده از آن‌ها را کاهش دهید. 
یک دیوار کانونی سنگی به همان میزان اثر می‌گذارد که اگر یک اتاق کامل با همان محصول طراحی شود، آن تاثیر را خواهد داشت. اگر مواد طبیعی با بودجه شما هماهنگی ندارد، می‌توانید از محصولات روکش‌دار استفاده نمایید.
به عنوان مثال لمینت‌ها و سنگ‌های روکش بدون هزینه زیاد و به عنوان عنصری از طبیعت، به آسانی زیبایی طبیعی را نشان می‌دهند.
 
 
اگر فکر می‌کنید که ممکن است این موارد در معماری داخلی مورد نظر شما کاربردی نباشند، به شما توصیه می‌کنیم به یک متخصص معماری داخلی مراجعه کنید تا در قیمت‌گذاری مواردی که بیانگر طراحی طبیعی و ارگانیک موردنظرتان هستند، به شما کمک کند.

🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگ ونک

 
-------------------------------
معماری , دکوراسیون داخلی , طراحی داخلی , آموزش معماری , مجتمع فنی تهران , مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک , دوره , آموزش

 
🎯برخی آموزش های دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع فنی ونک🎯
 

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی 115 تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک