معرفی نرم افزارهای طراحی لباس

 
 
با پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌ی گسترده از انواع گوناگون نرم‌افزارها در زمینه‌های حرفه‌ای مختلف و لزوم به کارگیری و البته فراگیری این برنامه‌ها به جهت تسهیل در انجام امور و هم‌چنین تسریع در فرآیندهای جاری، بر آن شدیم که در این مطلب به معرفی چند نمونه از رایج‌ترین و پرکاربردترین نر افزارهای صنعت مد و طراحی لباس بپردازیم.
 
 مارولوس دیزاینر , marvelous designer , مجتمع فنی تهران
 

🔸 مارولوس دیزاینر  Marvelous designer 

🔹 نرم افزار شبیه‌سازی سه بعدی طراحی‌ لباس
مارولوس دیزاینر یک برنامه مدل‌سازی سه‌بعدی برای طراحی لباس و پارچه است. مارولوس توانایی طراحی الگوهای دقیق، با دقت بسیار بالا را ایجاد می‌کند. با استفاده از آن می‌توانید آزادانه انواع لباس را با هنر خودتان طراحی کنید.
مارولوس دیزاینر بدون استفاده از نرم افزارهای CAD توانایی اقدام به طراحی لباس و پوشش‌های مختلف را دارد، که سبب افزایش سرعت کار می‌شود. با این نرم افزار با توجه به ایده و طرح شخصی خود می‌توانید پارچه مناسب از نظر ضخامت، خاصیت کششی و برشی و … را انتخاب کنید. و الگوها را با چند کلیک می‌توانید به تن مانکن شبیه‌سازی کنید و تناسب طرح، مدل و جنس را هم‌زمان ببینید.
در واقع Marvelous یک مدل مفهومی سه بعدی و الگویی را برای طراحی لباس ارائه می‌دهد. تعدادی ابزار‌ کاربردی در این نرم ‌افزار برای ایجاد و ویرایش طرح‌های شما وجود دارد. مواردی از قبیل پارچه‌های مختلف، دکمه‌ها، لوازم جانبی و … می‌باشد. نرم افزار مارولوس به لباس محدود نمی‌شود، تهیه‌ی کیف و کفش نیز به صورت شبیه‌سازی سه بعدی، برای کاربر وجود دارد.
 این نرم افزار امکان شبیه‌سازی پارچه را نیز داراست و لباس طراحی شده را در قالب پارچه دلخواه نمایش می‌دهد. این نرم افزار با سایر نرم افزارهای گرافیکی هماهنگ شده و پس از طراحی می‌توان طرح‌ها را در فوتوشاپ و ابزارهای گرافیکی سه بعدی دیگر نیز استفاده و ویرایش کرد.
 

🔹 قابلیت‌های نرم افزار طراحی لباس Marvelous
 •  رابط کاربری ساده و کاربرپسند
 •  امکان شبیه‌سازی با انیمیشن
 •  ارائه طرح‌های سه بعدی کامل
 •  امکان انتخاب و شبیه‌سازی انواع پارچه ، دکمه و ...
 •  ایجاد الگوهای متقارن و آینه‌ای
 •  طراحی ساده و پیشرفته
 •  هماهنگ‌سازی ویرایش الگو و دراپینگ سه بعدی

نرم افزار طراحی لباس Marvelous مناسب برای طراحی ایده‌های نو و مدرن است که با دقت بسیار بالایی الگوهایی دقیق را برای کاربر ارائه می‌دهد. علاوه بر طراحی مجازی لباس با کمک این نرم افزار شگفت انگیز می‌توان شبیه سازی پارچه برای هر سطح سه بعدی انجام داد این موردی است که برای استفاده در طراحی بازی، فیلم سازی ،ساخت آگهی‌های تبلیغاتی، کاتالوگ‌های کامپیوتری و طراحی‌های لباس مد بسیار ضروری است.
کار با نرم افزار طراحی لباس Marvelous برای افرادی که تجربه‌ای در زمینه خیاطی، ترسیم الگو و حتی دوخت و دوز ندارند نیز میسر است و نیازمند دانش خاصی نیست. با این نرم افزار کاربر می‌تواند تصویری سه بعدی از طرح مورد نظر را به صورت آماده شده و با انواع پارچه آزمایش کند. در این طرح سه بعدی همه جزئیات مشخص است از جمله: درز، بخیه، دکمه، جا دکمه، حلقه آستین، فاق شلوار و.... در طراحی لباس با کمک نرم‌افزار طراحی مارولوس می‌توان انواع آستین و دامن را بر روی الگوی اصلی در نظر گرفت و طرح آن  را مشاهده و یا انتخاب کرد. امکان تغییر سایز مانکن در نرم افزار پیش بینی شده است.🔹 الگوسازی برای انواع لباس با نرم افزار مارولوس
 •  انواع شنل
 •  انواع کلاه
 •  انواع شلوار و شلوارک
 •  انواع دامن: دایره، گشاد، چند طبقه، فانتزی، گل لاله و.....
 •  لباس نظامی
 •  انواع آستین: فانتزی، فرشته، اسقف و....
 •  انواع لباس راحتی و موارد بسیار دیگر که در هنگام کار با نرم افزار متوجه خواهید شد.
 •  کت و شلوار و لباس مردانه
 •  انواع کاپشن
 • و ...
نرم افزار جمینی , Gemini , مجتمع فنی تهران

🔸 نرم افزار جمینی Gemini

🔹 نرم افزار پرکاربرد  برای طراحی لباس
در طراحی لباس و تولید پوشاک، رسم الگوی دقیق، سریع و بدون خطا تقریبا مهم‌‌ترین بخش محسوب می‌شود. برای داشتن الگو با متد و روش دلخواه خودتان متناسب با سایزبندی نرم افزار به وسیله برنامه کاربردی جمینی (Gemini) امکان پذیر است. البته نگران سایزهایی که در نرم افزار موجود نیست نباشید، سایز‌های مختلف را می‌توانید در جدول  وارد کنید و الگوی خود را به آن ارجاع دهید.
نرم افزار جمینی  دارای ابزارهای پیشرفته طراحی الگو برای  ایجاد چرت، اوزمان، ساسون و پلیسه و … می‌باشد. جمینی این امکان را برای طراحان، فراهم می‌کند تا به سادگی به دور از اشتباه الگوهای بیچیده را طراحی کنند.
Gemini به راحتی با سایر نرم افزارها ارتباط برقرار می‌کند، هم‌چنین قابلیت تبدیل‌ فرمت فایل‌ها به فرمت سایر نرم افزارهای شناخته شده وجود دارد. برای استفاده راحت‌تر کاربران این برنامه به زبان‌های مختلف ارائه شده است، و شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. می‌توانید از الگوهای رسم شده توسط این نرم افزار یک آرشیو داشته باشید. در صورت نیاز سریع تغییرات در طرح الگو و سایز را اعمال کنید، و در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.
با استفاده از تابع منحنی BEZIER در نرم افزار جمینی برای کاربر امکان ترسیم منحنی‌های کامل و یکنواخت در طراحی الگو وجود دارد. قابلیت ارسال، انتقال و جابه‌جایی الگوها به آسانی از طریق اینترنت با این برنامه وجود دارد.
 

🔹 ویژگی‌های نرم افزارجمینی  Gemini
 •  ایجاد سایزبندى جدید مطابق با استاندارد خود یا امکان استفاده از جداول سایزبندى استاندارد تعبیه‌شده در نرم‌افزار
 •  قابلیت کنترل، ویرایش و تغییر منحنى‌هاى الگو به سادگى و با دقتى بى‌نظیر با استفاده از تابع منحنى BEZIER
 •  قابلیت تبدیل فایل‌هاى ذخیره‌شده الگو به فرمت فایل‌هاى سایر نرم‌افزارهاى شناخته‌شده
 •  انتقال اجزاى یک الگو به الگوى جدید به‌منظور افزایش سرعت و دقت طراحى
 •  امکان ارسال الگوى مادر به داخل نرم‌افزار به‌منظور تغییر یا اعمال سایزبندى
 •  داراى بیش از ۷٠ ابزار و تابع پیشرفته به‌منظور تسهیل در امر طراحى الگو
 •  استفاده از تابع «دستیار طراح الگو» به‌منظور طراحى بهینه الگو
 •  ذخیره روش سایزبندى به‌عنوان یک قانون براى استفاده مجدد
 •  مطابقت قطعات مختلف الگو با یکدیگر پیش از دوخت و تولید
 •  استفاده از رابط کاربرى فارسى، انگلیسى، عربى، ترکى استانبولى و …
 •  امکان سایزبندى الگو به دو روش نقطه‌اى و یا خودکار
 •  داراى آرشیو طرح الگو
 
🔹 مزایای استفاده از نرم افزار Gemini
 •  کاهش زمان سایزبندى
 •  آرشیوسازى و طبقه‌بندى موثر الگوها
 •   پاسخگویى سریع به تغییر و نیاز بازار مد
 •  امکان تغییر و ویرایش سریع و آسان الگو
 •  کاهش چشمگیر زمان ایده تا طراحى الگو
 •  کاهش ریسک طراحى و ایجاد الگوى جدید
 •  افزایش قابلیت ایجاد سایز در محدوده‌هاى دلخواه
 •  امکان ارسال، انتقال و جابجایى الگوها به آسانى از طریق اینترنت
 
 مجتمع فنی تهران , نرم افزار گربر , Gerber
 

🔸  نرم افزار گربر (Gerber)

🔹 زبان مشترک بین تولید کننده و طراح
نرم افزار «گربر» (Gerber) زبان مشترک بین طراح و تولید کننده می باشد. این نرم افزار تهیه‌‌ الگوی پوشاک با نرم افزار جمینی نقاط مشترک زیادی دارد. همچنین امکان هماهنگ سازی و اصلاح الگو  قبل از برش روی پارچه را به شما می‌دهد.
برنامه کاربردی گربر عملیات دوخت را بسیار ساده می‌نماید. پیش از شروع فرآیند دوخت، نرم افزار یک نمونه‌ی شبیه‌سازی شده با سایز مشخص را به صورت سه بعدی بر تن مانکن نمایش می‌دهد‌.اغلب این نرم افزار را مهندسین نساجی و طراحان الگو که علاقه‌مند به فعالیت حرفه‌ای در حوزه مد و لباس هستند مورد استفاده قرار می‌دهند. و دلایل اصلی این امر به جهت افزایش سرعت و انعطاف در کار می‌باشد.
 
🔹 ویژگی‌های گربر(Gerber)
در نرم افزار گربر پشتیبانی از الگوهای طراحی، هماهنگ‌سازی ویرایش الگو و استفاده آسان در عملیات دوخت موجود می‌باشد.در واقع قبل از شروع دوخت و دوز فیزیکی و واقعی لباس، یک نمونه شبیه‌سازی شده با ابعاد و سایزهای مشخص بر تن مانکن به صورت سه بعدی نمایش داده می‌شود تا در صورت وجود مشکل پیش از متحمل شدن هزینه‌ها جلوی این اشتباهات گرفته شود. به مهندسین نساجی و طراحان الگو که علاقه‌مند به فعالیت حرفه‌ای در این حوزه هستند توصیه می‌کنیم از این برنامه در جهت افزایش انعطاف و سرعت کاری خود استفاده کنند. کیفیت و دقت کاری این برنامه بسیار بالاست و صنایع تولید پوشاک زیادی در سراسر دنیا در تولیدات خود از این برنامه به صورت حرفه‌ای استفاده می‌کنند.
 
 

🔸 نرم افزار اپتی تکس  (Optitex)

نرم افزار تهیه­‌ی الگوی پوشاک  «اپتی تکس»، نرم افزاری قدرتمند جهت شبیه‌‌سازی لباس می‌باشد که تلفیقی از آخرین لباس‌های مد روز و دنیای مجازی است. این سیستم با در نظر گرفتن تمامی سلایق کاربر، لباس مورد نظر او را به صورت مجازی شبیه‌سازی می‌کند، کاربران این ابزار می‌توانند لباس مورد نظر خود را بدون تعویض لباس که اصولاً زمان‌بر و دشوار است، امتحان کنند.
 
🔹 ویژگی‌های نرم افزار اپتی تکس  (Optitex)
کاربران هم‌چنین می‌توانند با استفاده از نرم‌افزار این سیستم، جنس پارچه و رنگ آن را نیز انتخاب کرده و امتحان کنند. مدل‌سازی لباس برای کاربران این سیستم کار آسانی هم نیست، زیرا گزینه‌های بسیاری از قبیل جنس، رنگ، وزن و نوع پارچه وجود دارد که باید نظرات خود را در همه آن‌ها اعمال کنند. این سیستم سپس با در نظر گرفتن تمامی سلایق کاربر، لباس مورد نظر او را به صورت مجازی شبیه‌سازی می‌کند و نرم‌افزار مربوطه نتیجه نهایی این شبیه‌سازی را به صورت سه بعدی در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
 
 نرم افزار تهیه‌ی الگوی لکترا , lectra , مجتمع فنی تهران


🔸 نرم افزار تهیه‌ی الگوی لکترا (Lectra)

نرم افزار تهیه‌ی الگوی پوشاک «لکترا» (Lectra ) یک نرم افزار طراحی لباس است که برای الگوسازی و خیاطی و مانکن‌سازی از اندازه‌ها و انتخاب رنگ و جنس پارچه و… در نظر گرفته شده . کارایی‌ ان شبیه نرم افزار «اوپتیتکس» (optitex ) است.
نرم افزارهای دیگری نیز در این زمینه فعال هستند. نرم افزار تهیه‌ی الگوی پوشاک «پلی پترن»، «مانی» و ... نیز از این گروه هستند.
این نرم افزار بزرگ‌ترین روش طراحی الگو در جهان است این نرم افزار برای تطابق هرچه بیشتر نیازهای تولید با انواع فعالیت‌ها و سطوح کاری طراحی شده است. این نرم افزار طراحی الگو و تناسب ان را فراهم نموده و به کاهش قابل ملاحظه بررسی و انطباق‌های پی در پی کمک می‌کند.
 

🔹 ویژگی‌های لکترا (Lectra)

این نرم افزار استاندارد طراحی در صنعت پارچه است با این برنامه ایجاد, بررسی,صنعتی کردن و طبقه‌بندی الگوها سریع‌تر,با هزینه کمتر, و کیفیت بیش‌تر انجام می‌پذیرد. بهبود بخشیدن مواد بافندگی و دوزندگی بهره‌وری بالا و پس انداز را تضمین می‌کند.
این نرم افزار روش‌هایی را ارایه و انها راروی پارچه‌هایی با رنگ ساده و در اتوماسیون دوزندگی و بافندگی پیاه‌سازی می‌کند در دنیا بیش از هزاران حرفه ای از این ابزار استفاده می‌کنند بر اساس مواد بافندگی و دوزندگی این نرم افزار روش‌هایی ارائه کرده که شامل تکنیک‌های پیشرفته, عملیات دوخت پارچه همزمان با داشتن بهره‌وری زیاد باشد.
 
 
در پایان بایستی اشاره نمود که اگر چه تمامی نرم افزارهای ذکر شده در این مطلب واجد کیفیات ذکر شده در بالاترین سطح خود می‌باشند، ولیکن در صنعت پوشاک و حرفه‌ی طراحی لباس به خصوص در ایران، اغلب از نرم افزارهای «مارولوس» و « جمینی» استفاده می‌شود.

 
🖋 
به قلم مجید یگانه 
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک 

------------------------

 

برای تماس مستقیم با کارشناس دوره در واتساپ کلیک کنیدمجتمع فنی تهران

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۹ تماس بگیرید.

🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک