عکاسی پرتره و نکاتی درباره‌ی آن

 

 
امروزه عکاسی پرتره به واسطه‌ی دوربین‌های موبایل و همین‌طور فراگیر بودن و شدن استفاده از این تکنولوژی‌ها رواج بی‌سابقه‌ای پیدا کرده است، ولیکن دیدگاه مردم به عکاسی حرفه‌ای پرتره هم‌چنان امری‌ست که گویا نیاز به اهل فن در زمینه‌ی عکاسی را طلب می‌کند. در این مطلب سعی نمودده‌ایم تا با ذکر پاره‌ای از نکات معمول برای عکاسی حرفه‌ای پرتره، صرفا ژرفای عمیق این حوزه را مورد اشاره قرار دهیم.
 
عکس «پرتره» متداول ترین نوع عکاسی است که علاقه‌مندان را جذب خود می‌کند. این تکنیک، شاخه‌ای از رشته عکاسی  است که در آن به طور خاص به چهره انسان توجه می‌شود. . پرتره در لغت به معنی تصویر، نقاشی، مجسمه، پیکره و …. است و در شکل اختصاصی آن به مجسمه‌ی صورت، تصویر صورت، عکس صورت و مجسمه‌ی نیم تنه، اطلاق می‌شود. 
 

عکاسی پرتره , مجتمع فنی تهران

🔸 عکاسی پرتره

«عکاسی پرتره» یکی از رایج‌ترین انواع عکاسی‌ست که در میان عکاسان آماتور و نیز حرفه‌ای انجام می پذیرد. این نوع عکاسی در زمینه‌های شخصی مثل عکاسی از دوستان، افراد خانواده و حتی خود عکاس نیز انجام می‌پذیرد. یک عکاس پرتره حرفه‌ای با استفاده از تکنیک‌های عکاسی مثل استفاده از نور، رنگ ها و ترکیب بندی, عکس‌های با کیفیتی می‌گیرد.
 عکس پرتره، یک عکس فوری محسوب نمی‌‌شود بلکه یک عکس ترکیبی از فردی است که آرام و ساکت در جایی قرار گرفته و مستقیم به عکاس نگاه می‌کند. از آن‌جا که پرتر‌ه نگاری بیش‌تر معطوف به عکس از انسان‌ها می‌شود.
 
 

🔸 انواع عکاسی پرتره

🔹 پرتره تمام قد
کادر مناسب این سبک اغلب مستطیل عمودی است.


🔹 پرتره پرسنلی
 ادارات دولتی، مدارس، راهنمایی و رانندگی، مدارس، ثبت احوال بیشترین نیاز را به عکس پرسنلی دارند.
 

🔹 پرتره هنری
 اغلب مورد استفاده هنرمندان، بازیگران، نویسندگان و ... قرار می‌‌‌‌گیرد.

🔹 پرتره سیاسی
 در این سبک از پرتره، از نماد های ملی میهنی و بومی میهنی استفاده های فراوان میشود.


🔹 پرتره تبلیغاتی
 بیشتر مصارف تجاری دارد.

🔹 پرتره خانوادگی
  مناسبت‌های خانوادگی، مسافرت‌ها و جشن‌ها موارد اصلی این سبک به شمار می آید.
 
در عکاسی پرتره باید به این نکات توجه داشت:


🔸 رنگ‌های جسورانه
 استفاده از رنگ‌های جسورانه، نور جذاب و نکات منحصر به فرد چیزی است که در نهایت به کار عکاس کمک می کند تا در معرض دید قرار گیرد.

نمایاندن احساسات در عکاسی پرتره , مجتمع فنی تهران

🔸 نمایاندن احساسات در عکاسی پرتره
نتیجه‌ی عکس از چهره بایستی این باشد که عکس بتواند بیان عواطف و احساس سوژه را به بهترین و طبیعی‌ترین شکل ممکن نمایش دهد و هم‌چنین قادر باشد احساس شادی، غم، خشم، عصبانیت شدید، ترس، دلهره، اضطراب، اشک، شوق، غرور و یا هر احساس حقیقی دیگری را در لحظه ثبت کند و این حقیقت به بیننده‌ی تصویر القا و به درستی درک شود .
 

🔸 چینش هنرمندانه پرتره
چینش هنرمندانه‌ی نور و پردازش بازتاب آن در کنار ترکیب رنگ‌های همگون و تشخیص زاویه‌ای خلاقانه و انتخاب لنز و فیلترهای مناسب و ترکیب این المان‌ها، نکاتی‌ست که در کنار هم می‌تواند عکس شما را تبدیل به یک عکس حرفه‌ای کند.

🔸 سرعت عمل در عکاسی پرتره
یک عکاس حرفه‌ای پرتره، باید بتواند با سرعت کار کند. یک عکاس حرفه‌ای  پرتره، باید بتواند به سرعت  ویژگی‌های فردی خاص و معانی حالاتی مانند خم شدن سر، برق زدن چشم و تغییرات آنی چهره سوژه را تشخیص داده و آن‌ها را ثبت نماید.
🔸 عمق میدان در عکاسی پرتره
بهتر است عکس‌های پرتره را با عمق میدان کم (یعنی با دیافراگم باز) تهیه کرد تا پس زمینه محو شود و سوژه با تاکید بیش‌تری دیده شود.
 


🔸 ترکیب بندی در عکاسی پرتره
 در مورد ترکیب بندی‌های خود حساس باشید. اغلب عکاسان عقب می‌ایستند و فکر می‌کنند بهتر است که تمام، یا حداقل بالا تنه سوژه خود را در عکس بگنجانند.
برای به دست آوردن یک ترکیب بندی عکس الهام بخش‌تر، زوم کنید و کادر را با سوژه پُر نمایید. قرار دادن سوژه در یک طرف کادر، با «فضایی برای نگاه کردن به آن»، نیز تکنیک خوبی است، هم‌چنین می‌توانید از دیافراگم‌های باز برای ثبت یک عمق میدان بسیار کم را امتحان نمائید. هم‌چنین مطمئن شوید فوکوس شما تا حد ممکن دقیق است.🔸 استفاده از رفلکتور
یک راه سریع و مقرون به صرفه برای روشن کردن پرتره های شما و دادن یک ظاهر حرفه ای به آن‌ها، استفاده از یک رفلکتور است. از رفلکتورها در داخل خانه (نزدیک پنجره) یا خارج از منزل استفاده کنید تا نور را بر روی سوژه‌های شما بازتاب دهند و سایه‌های ناخواسته را حذف کنند. بسیاری از رفلکتورها دوطرفه یا با درپوش قابل جدا شدن عرضه می‌شوند، بنابراین شما یک انتخاب از میان سطوح بازتابنده سفید، نقره‌ای و طلایی دارید. سطوح سفید رفلکتورها هم‌چنین می‌توانند مانند «دیفیوزر»ها دو برابر شوند تا نور آفتاب مستقیم و قوی را نرم کنند. یک رفلکتور طلایی پرتره شما را گرم‌تر نشان می‌دهد. و رفلکتور نقره‌ای تصویر شما را روشن می‌کند.و یک رفلکتور سفید نتایج خنثی ایجاد می‌کند.
 

🔸 دیافراگم در عکاسی
 هنگام استفاده از دیافراگم‌های باز (به خصوص f/2.8 یا سریع‌تر)، عمق میدان به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند، بنابراین بسیار مهم است که فوکوس شما دقیق و درست باشد، در غیر این صورت ممکن است در نهایت با برخی از ویژگی‌های چهره خارج از فوکوس (تار) مواجه شوید؛ ممکن است بینی فرد واضح و شارپ ثبت شود، اما چشم‌ها نرم و تار.
 

فوکوس در عکاسی , مجتمع فنی تهران

🔸 فوکوس در عکاسی
در عکس‌هایی که به طور بسته ترکیب بندی شده‌اند، بر روی چشم‌ها فوکوس کنید؛ در ترکیب بندی‌های بازتر، بر روی سر فوکوس نمایید.  برای کمک به فوکوس دقیق، به صورت دستی یک نقطه فوکوس خودکار (AF) تکی را انتخاب کنید.
یک روش خوب، تنظیم نقطه AF مرکزی است، دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید تا بر روی چشم‌ها و سر سوژه فوکوس کنید، سپس دوباره ترکیب‌بندی کنید تا سوژه خود را در یک طرف قرار دهید، پیش از ان که دکمه را به طور کامل فشار دهید – این کار اغلب راه بسیار سریع تری برای عکاسی است تا بازی کردن با نقاط AF.
روش دیگر بدین گونه است که برای گرفتن عکس خود، نقاط AF را در گوشه بالا تنظیم کرده و آنها را بر روی چشمان سوژه خود قرار دهید. هر دو گزینه به شما کمک خواهند کرد تا برای رسیدن به یک ترکیب بندی متعادل تر، سوژه خود را خارج از مرکز قرار دهید.
 

🔸 ژست در عکاسی پرتره

این که سوژه‌های عکاسی شما چگونه می‌ایستند، ژست می‌گیرند و به نظر می‌رسند، تاثیر بسیار زیادی بر نتایج شما خواهد داشت. یک تغییر جزئی در حالت چهره – مانند این که آنها لبخند می‌زنند یا نه – می‌تواند کل احساس عکس را به طور اساسی تغییر دهد.
 

🔸 عکس‌های متفاوت
هنگام عکاسی، سعی کنید طیف وسیعی از حالات را ثبت کنید تا بتوانید هنگام بازگشت به خانه و ویرایش آن‌ها بر روی کامپیوتر، هر کدام را که ترجیح می‌دهید انتخاب کنید.
 تنظیم عکس‌های پرتره‌ای که در آن‌ها  سوژه شما به جایی دور از دوربین، بالا یا پایین، یا به یک طرف دوربین نگاه می‌کند را نیز در نظر بگیرید. حالات مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام یک از آنها بهتر جواب می دهد.


فلاش در عکاسی پرتره , مجتمع فنی تهران

🔸 فلاش در عکاسی پرتره
در صورتی که به یک فلاش، ریموت تریگر (فعالساز فلاش از راه دور) و یک دیفیوزر با اندازه خوب مجهز باشید، امکان داشتن طیف وسیعی از تنظیمات نورپردازی هوشمندانه و جالب را در اختیار دارید.
سوژه های خود را از پهلو نورپردازی کنید تا به پرتره های خود تاثیر ببخشید، و با کم نوردهی کردن آسمان یا پس زمینه خلاقیت به خرج دهید، و جبران نوردهی را بر روی 2 پله تنظیم کنید تا یک پس زمینه گرم و پر احساس را در پشت سوژه خود ثبت نمایید.
یکی از نکات عکاسی پرتره ، استفاده از فلاش جدا از دوربین یا همان اکسترنال است. یک فلاش اکسترنال بسیار قدرتمندتر است، که به معنی یک نور روشن تر می باشد، که شما را قادر می سازد تا دیافراگم های کوچک تری را برای ثبت عمق میدان بیشتر، یا روشن کردن عده ای از افراد، تنظیم کنید.
شما همچنین کنترل بیشتری بر روی تنظیمات آن دارید، و می‌توانید زاویه آن را به طرف بالا یا طرفین تغییر دهید تا نور را بر روی سقف و دیوارها بتابانید.
 
با به کار بردن موارد ذکر شده قادرید در تمامی لحظاتی که از سوژه‌ی مورد نظر خود ثبت می‌نمایید، زیبایی و حالت روحی‌ای را که شوژه‌ی شما در لحظه عکاسی در آن به سر می‌برده است را به طور بسیار بهتر و دقیق‌تری به مخاطب عکس منتقل نمایید. و به طور قطع مخاطب شما نیز بهتر با عکس و همین‌طور سوژه‌ی عکس شما ارتباط برقرار می‌نماید.


 🖋 به قلم مجید یگانه
 کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 
-------------------

👈 برای مشاهده اطلاعات جامع
در مجتمع فنی ونک کلیک کنید

مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , عکاسی دیجیتال , عکاسی پرتره , عکاسی تبلیغاتی , عکاسی مدلینگ , عکاسی
 
 
🎯برخی آموزش های دپارتمان هنر و سینمای دیجیتال مجتمع فنی ونک🎯

  
 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱  تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک