بازار کار فینگرفودهای خانگی

 
 
به نظر می‌رسد که طی حدود دو سال اخیر و شیوع پاندمی کرونا و در پی بیکار شدن تعداد زیادی از سرپرست‌های خانواده‌ها، بار دیگر اقتصاد خانواده‌ها چشم امید به درایت و مدیریت مادران و همسران خانه دوخته است. و در این میان یکی از بهترین گزینه‌ها برای کمک به اقتصاد و وضعیت مالی خانواده‌ها رویکردی‌ست که طی آن خانواده‌ها دست به تهیه و فروش غذاهای خانگی از جمله فینگرفود می‌نمایند. 
 
فینگرفود چیست؟ , مجتمع فنی تهران

🔸 فینگرفود چیست؟

فینگرفود معانی متعددی نظیر غذای انگشتی، غذای لقمه‌ای، لقمه‌های کوچک و… دارد. فینگر فود به عنوان یکی از شاخه‌های هنر آشپزی و با توجه به جذابیت‌هایی که برای نسل جدید دارد، طرفدارانی پیدا کرده است. خوراک انگشتی یا همان فینگر فود در مقابل غذاهای مفصل قرار می‌گیرد که معمولاً برای خوردن آن‌ها نیاز به استفاده از چاقو، چنگال، قاشق و … می‌باشد. فینگرفودها جدا از پیشینه تاریخی خود، از دهه 20 میلادی به کافه‌های آمریکایی راه ‌یافته‌اند.
 

🔸 فینگرفود

فرانسوی‌ها که همیشه عنوان بهترین آشپزان مدرن را دارند، فینگر فود را «کاناپه» (Canapé) نام‌گذاری کردند و استانداردهای خود را برای آن تعریف نمودند. فرانسوی‌ها با ایده‌های هنری و هم‌چنین  خلاقیت‌های برگرفته از هنر نقاشی در صنعت فینگرفود تحول بزرگی ایجاد نموده‌اند. فینگرفودها و تهیه‌ آن‌ها. امروزه یکی از صنعت های جذاب برای مشاغل کوچک و خانگی به شمار می‌رود. دو نکته مهم وجود دارد اول اینکه خلاقیت موجود در غذاهای ایرانی و اضافه شدن انواع دیگری از غذاهای سایر کشورها و چینش آنان کنار هم فینگرفودها را در زمره ی پرطرفدارترین غذاها قرار داده است.
یکی از مهم‌ترین دسته‌ی غذاهای فینگرفود، فینگرفودهای گرم است که در همان محل آماده می‌شود و سرو آن‌ها در ظروف ویژه بسیار شیک خواهد بود. نظیر: کباب مغولی، روناکی،کنتاکی، اسپایسی تایلندی و… البته لازم به ذکر است که این دسته از فینگرفودها بیش‌تر مناسب مهمانی‌‌ها و هم‌چنین دورهمی‌هاست. آن دسته ارز غذاهای فینگرفود که آن‌ها را برای راه اندازی یک کسب و کار خانگی با محوریت غذاهای انگشتی مطلوب می‌سازد، فینگرفودهای سرد است. این دسته از غذاهای فینگرفود را می‌توان از شب قبل آماده کرده و در یخچال نگهداری نمود.
در حالت کلی بازار مصرف فینگرفودهای خانگی به شرح زیر می‌باشد:
  •  خانواده‌ها (میهمانی‌ها، جشن‌ها، مراسم‌ها و ....
  •  تالارهای عروسی و تولد
  • شرکت‌های برگزار کننده همایش‌ها، سمینار و دوره‌های آموزشی
  •  کیترینگ‌ها
  •  کافی‌شاپ‌ها و کافه رستورآن‌ها
  •  فروشگاه‌های اینترنتی
 نکاتی درباره کسب و کار فینگرفودهای خانگی ,  مجتمع فنی تهران


🔸  نکاتی درباره کسب و کار فینگرفودهای خانگی

امروزه علاوه بر شرکت‌های بزرگ غذایی افرادی بسیاری به صورت سنتی و یا مدرن در قالب مشاغل خانگی و کوچک در این قسمت مشغول به کار می‌باشند. و به علت شرایط اقتصادی و فعالیت اکثریت افراد خانواده در کشورهای در حال توسعه برای امرار معاش و فرصت کمی که برای آماده سازی شرایط مناسب میهمانی وجود دارد، معمولا آن‌ها دوست دارند که از فینگر فود به عنوان یک بخش وسوسه انگیز، تجملی و جذاب برای مهمانی‌های‌شان استفاده نمایند. مراسم‌های کوچک خانوادگی، مهمانی به مناسب نامزدی، تولد، دورهمی و در کل مراسم‌ها و برنامه‌هایی که غالباً دارای رسمیت خاصی نیستند مناسب استفاده ازفینگرفودها می‌باشد. البته امروزه فینگرفود در همایش‌ها، سمینارها و حتی مجلس‌های عزاداری نیز جایگاه ویژه‌ای یافته است. برای کسب موفقیت در تولید و فروش فینگر فود چند گام اصلی را می‌بایست پشت سر بگذارید. 
 

🔸 آموزش فینگرفود

 اولین گام شرکت کردن در دوره‌های آموزشی و تخصصی این صنعت غذایی می‌‌باشد. البته فقط مهارت تهیه فینگرفود شما را به موفقیت نمی‌رساند اما به عنوان مثال هر پیتزایی دارای یک بیس و پایه اولیه است که آن خمیر می‌باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود برای کسب موفقیت در صنعت فینگرفود، ابتدا در دوره های آموزش فینگرفود شرکت نمایید.
 

🔸 هنر فینگرفود

به شیوه فرانسوی‌ها قآشپزی را با هنر ترکیب نمایید. ایرانی ها مردمانی خوش خوراک هستند، و این موضوع به نفع شماست. اما ایرانی ها به شدت نسبت به زیبایی و هارمونی غذا نیز عکس العمل مثبت نشان می‌دهیم. آشنایی با مکاتب هنری این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا برای مشتریان خود براساس علایق و دیدگاه هایشان فینگرفودهای جذاب درست کنید.
 
ایده‌های خلاقه فینگرفود , مجتمع فنی تهران

🔸 ایده‌های خلاقه فینگرفود
مهارت خود را با ایده و هنرتان ترکیب نمایید. متاسفانه اکثر صاحبان کسب و کارهای خانگی که فینگر فود تولید می‌نمایند نمی‌توانند ایده‌پردازی کنند. دانش بریکلاژ یا سرهم‌بندی هنوز در ایران جایگاه مناسب خود را نیافته است. بنابراین می‌بایست یاد بگیرید چگونه ایده‌ها را با هنر و مهارت خود ترکیب نمایید. 
 
🔸 تبلیغ فینگرفود
اکثر مردم تصور می‌کنند معرفی کسب و کارهای خانگی کار بسیار ساده‌ای است. درحالی که اصلا اینطور نیست. زمانی که کسی به شما شغل یا محصولی را معرفی نمود با دقت به حرف هایش متوجه خواهید شد که اگرچه هیچ‌گونه محصول جدیدی وجود ندارد اما او از یک چیز جدید صحبت می‌کند. در حقیقت او از ایجاد یک تغییر در محصول می‌گوید و تلاش او بیان تفاوت این محصول با محصولات مشابه برای شما می‌باشد.
 
🔸 بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی
اغلب افراد برای بازاریابی و فروش محصولات  خود  از یک یا دو کانال استفاده می‌کنند. و به طور معمول این کانال دسترسی به مشتریان از طریق اینستاگرام یا تلگرام است. بهتر است چندین کانال ارتباطی با مشتریان ایجاد نمایید. گروه مشتری‌ها و مصرف کنندگان را لیست نموده و شناسایی نمایید و از روش‌های متنوع‌تری برای پیدا کردن آن‌ها استفاده نمایید. به عنوان مثال شما می‌توانید از طریق فروشگاه‌های اینترنتی محصولات خود را به فروش برسانید. در این کسب و کار حتما برای برندسازی از فضای آنلاین به خصوص اینستاگرام استفاده کنید.
 
🔸 منعطف باشید
اولین و احتمالا بزرگترین چالشی که خیلی زود با آن مواجه خواهید شد این است که پس از راه اندازی کسب و کار، بیشتر اوقات باید کارهای زیاد و مختلفی انجام دهید. ممکن است قبلا تجربه انجام برخی از این کارها را نیز نداشته باشید و نیاز باشد که آن‌ها را یاد بگیرید. البته فرصت بسیار مناسبی برای‌تان پیش آمده تا مسائل مختلف را بیاموزید و با پیاده سازی آن‌ها تجربه‌های خوبی به دست آورید.
 
🔸 مدیریت زمان در کسب و کار خانگی
یکی دیگر از دشواری های کسب و کار خانگی، عدم توانایی مدیریت زمان می‌باشد. این مسئله زمانی پیش می‌آید که در برابر عوامل وسوسه برانگیز محیطی نمی‌توانید مقاومت بکنید. برای حل این مسئله باید ساعت‌های کاری منظمی داشته باشید. دست شما در این انتخاب باز است، هر ساعتی که برای‌تان  راحت‌تر است را انتخاب نمایید. 

سفارش از مجالس , مجتمع فنی تهران

🔸 سفارش از مجالس
درآمدزایی از تولید غذا‌های فینگر فود برای مجالس هم اگرچه ممکن است تعداد سفارش‌های کمی داشته باشد، اما میزان آن زیاد است. 
 
هر چندکه راه انداختن کسب و کار خانگی پدیده‌ای جدید نیست ولیکن کسانی که در این زمینه تجربه‌ی کافی دارند و یا حتی آن‌ها که تنها دانش لازم را دارا می‌باشند، همواره با دست زدن به ابتکار و بهره‌بردن از خلاقیت‌های فردی و مدیریتی خود، فضای لازم را برای پیشرفت و ترقی کسب و کار خود تحت هر شرایطی دارا می‌باشند.
 
🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم تولید محتوا مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


------------------------
مجتمع فنی تهران , دوره , آموزش , آنلاین , کلاس , آموزش , آنلاین , حضوری , یادگیری , هزینه , مجازی , کارگاه , آموزشگاه , فینگرفود , finger food
 


 
 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۷ تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک