کمک‌های اولیه در دنیای امروز

 

🔸 آموزش کم​ک‌های اولیه

علیرغم پیشرفت علم و تکنولوژی صورت گرفته، آدمی هنوز درمقابل سوانح و بلایای طبیعی ناشی از دگرگونیهای طبیعت هم‌چنان،آسیب‌پذیر است. و با توجه به ازدیاد روز افزون حوادث مختلف ، بخصوص جنگ ، تصادفات رانندگی ، سوختگیها، خفگی به دلائل مختلف ، برق گرفتگی ، سقوط از ارتفاعات ، گزش حیوانات و حشرات ، مسمومیتهای مختلف و غیره ، اصولی‌ترین کار کسب آمادگی به منظور مقابله با حوادث و سوانح و بکارگیری آن جهت حفظ سلامتی و نجات جان خود و اطرافیان در لحظات اولیه وقوع یک حادثه است.
 
کمک‌های اولیه , مجتمع فنی تهران

🔸 کمک‌های اولیه 

مجموعه اقدامات و مراقبت‌های فوری است که بلافاصله پس از وقوع حادثه روی شخص مصدوم تا رسیدن پزشک، نیروهای امدادی و رساندن به مراکز درمانی توسط یک شخص آموزش دیده صورت می‌پذیرد.
 

🔸 هدف اصلی از  اقدامات کمک‌های اولیه

 • جلوگیری از مرگ (زنده نگه‌داشتن  مصدوم)
 • پیش‌ و جلوگیری از پیشرفت ضایعات، صدمات و عوارض بعدی
 • کاهش درد و رنج مصدوم
 • جلوگیری از شدت یافتن عارضه یا دو برابر شدن مصدومیت
 
🔸 مهم‌ترین مواردی که نیاز به اقدام امدادگر دارد شامل این موارد هستند:
 • مسمومیت
 • بیهوشی و اغماء
 • اشکالات تنفسی و خفگی
 • مشکلات قلبی
 • خونریزی خارجی و داخلی
 • زخم‌ها
 • گزیدگی
 • شوک
 • سوختگی
 • برق گرفتگی
 • گرمازدگی و سرمازدگی
 • آفتاب سوختگی
 • آسیب‌های چشمی (اشعه‌ها، اسیدها)
 • شکستگی و دررفتگی استخوان
 • کوفتگی و ضرب‌دیدگی
 • عوارض عود بیماری‌های مزمن (دیابت، صرع)
 • آسیب‌های ورزشی
 • خودکشی‌ها و مشکلات شدید روحی
تشخیص نوع حادثه , مجتمع فنی تهران
🔸 تشخیص نوع حادثه
در هر حادثه باید نوع عارضه را تشخیص داد تا بتوانید اقدام صحیح را انجام دهید. برای تشخیص ابتدا باید از سابقه مصدومیت آگاه شد و اینکه حادثه یا بیماری چگونه اتفاق افتاده و یا شروع شده است. در صورتی که فرد بیهوش باشد، وضع ظاهری محل حادثه هم ممکن است به تشخیص کمک کند. ممکن است در جیبهای بیمار کارت یا مدارکی وجود داشته باشد که نشاندهنده بیماری قلبی و یا بیماری قند (دیابت) باشد که دانستن این موضوع در امر درمان و کمک به ادامه حیات بیمار نقش مهمی دارد.

🔸 نکات مهم در کمک به بیماران
در ارزیابی مصدوم ، در ضمن کنترل علایم حیاتی بدن ، به رنگ چهره بیمار توجه داشته، وضع مردمک چشمهای او را کنترل کنید.
از دادن هر نوع دارو یا مواد غذایی یا مایعات به بیمار بیهوش خودداری کنید مجروحین را معمولا به پشت می‌خوابانند ولی در مواقعی که حالت تهوع داشته و استفراغ می‌کند و یا بیهوش است (بدون داشتن صدمات دیگر بدن) باید او را به حالت ایمنی دراز‌کش و به پهلو بخوابانید. دهان بیمار بیهوش را فورا بررسی کرده و دندانهای مصنوعی ، آدامس ، سیگار و یا اشیا خارجی دیگر را اگر در دهان او وجود داشته باشد خارج نموده و ترشحات لزج را با دستمال پاک نمایید. دقت کنید زبان بیمار در جلو دهان قرار گرفته و راه تنفسی او را مسدود نکند. در صورتیکه بدن بیمار سرد و رنگ پریده است باید او را با پتو یا وسیله دیگری گرم نگاهداشت. اگر کوچکترین تردیدی در مرگ بیمار دارید، باید کمکهایتان را تا رسیدن پزشک و یا اطمینان از مرگ بیمار ادامه دهید.


اقدامات و مراقبت‌های فوری , مجتمع فنی تهران 

🔸 اقدامات و مراقبت‌های فوری
🔹 کمک به کسی که اوردوز کرده (وضعیت ریکاوری)
در صورتی که فردی دچار مصرف بیش از حد مواد مخدر یا اوردوز شده باشد، لازم است که بدن او را در وضعیت ریکاوری یا بهبودی قرار دهید. بدین منظور لازم است که مراحل زیر طی شوند:
در حالت خوابیده، سر فرد را به سمت عقب چرخانده و چانه او را بالا بکشید، به طوری که مسیر تنفس وی باز شود.  بدن فرد را به روی یکی از پهلوها غلطانده و دستان وی را زیر سر و گونه اش قرار دهید تا مانع از تماس سر با زمین یا چرخیدن آن شود. زانوی بالایی را به سمت بالا کشیده و خم کنید تا به صورت یک تکیه گاه روی زمین قرار بگیرد. مجدداً وضعیت مسیر تنفسی وی را کنترل کرده و سر او را به سمت عقب بکشید تا تنفس وی راحت‌تر شود. با شماره اورژانس تماس گرفته و تا زمان رسیدن آمبولانس در کنار وی بمانید.


🔹 کمک کردن به فردی که دچارحالت خفگی شده

اگر تنفس کسی قطع شده باشد،معمولا راههای تنفس مسدود شده است. فرد را به پشت قرار دهید، دهان او را بررسی کنید و هر چیزی را که می تواند مانع تنفس شود، حتی مایعات را بردارید. برای باز کردن راه هوایی، سر را بچرخانید و چانه را بلند کنید، دست خود را در بالای سر یا پیشانی قرار دهید. به طور خلاصه، شما می توانید با قرار دادن انگشتان خود در زیر فک، فشرده سازی فک پایین بدون حرکت دادن گردن، دهان را باز کنید. این باعث می شود تا زبان را از راه هوایی بیرون بکشد و باعث کاهش میزان انسداد هوا شود. پس از این، شیب سر را تا زمانی که راه تنفس باز شود، انجام دهید.
 

🔹 کمک به کسی که دچار حملات قلبی شده
هنگامی که حملات قلبی رخ می دهد، مداخله زودهنگام به کاهش آسیب کمک میکند. جویدن آسپیرین می تواند به این دلیل مفید باشد که پلاکت های خون را که موجب لخته شدن خون می شود را مهار می کند، این چیزی است که مسدود کردن شریان ها را متوقف می کند. هنگام مصرف آسپرین، مهم است که دوزهای کوچکی مصرف کنید و قرص را به جای بلعیدن آن با آب بخورید، زیرا این کار سریعتر انجام می شود. در اسرع وقت با خدمات اضطراری تماس بگیرید.
 

کمک به کسی که دچار شکستگی شده , مجتمع فنی تهران

🔹 کمک به کسی که دچار شکستگی شده
هنگامی که شکستگی به وجود می آید، سعی نکنید که شکستگی را درست کنید، اما اندام را نگه دارید. مهم این است که آن را در همان موقعیت قرار دهیم. در حالی که شکستگی می تواند یک دررفتگی یا پیچ خوردگی باشد، همیشه باید به دنبال درمان پزشکی باشید تا مطمئن شوید آسیب جدی تر نیست یا حتی از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.
 
به نظر می‌رسد دانستن همین نکات ساده و ابتدایی اولیه برای فرد فرد ما لازم و ضروری‌ست، جدا از این که ممکن است در هنگام حادثه برای نزدیکان‌مان  اتفاقی روی دهد که لازم به کمک و یاری ما داشته باشد، برحسب اتفاق اگر در موقعیت مکانی – زمانی‌ای قرار بگیریم که احساس کنیم، شاید کمکی از دست ما بربیاید، دانستن همین نکات کمک‌های اولیه برای ما کاملن روشن می‌سازد که بهترین راه کمک به فرد مصدوم با توجه به نوع و وضعیت مصدومیت او، ما چه باید و چه نباید انجام دهیم.
 
به قلم مجید یگانه 
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


------------------------
🎯برای دیدن اطلاعات 
کلیک کنید🎯
 
کمک های اولیه فوریت های پزشکی آموزش کمک های اولیه , آموزش آنلاین , مجتمع فنی تهران , مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک , دوره , آموزش , کلاس , آنلاین , حضوری , یادگیری , هزینه , مجازی , کارگاه , آموزشگاه
 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۷ تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک