نکاتی برای هتلداری

 
 در جامعه امروزی صنعت گردشگری به دلیل گستردگی که به وجود آورده است باعث حضور پر تعداد افراد شاغل در این صنعت شده است و روز به روز بر ارزش آن می‌افزاید به گونه‌ای که صنعت گردشگری بزرگترین و پر مخاطب‌ترین صنعت در دنیا معرفی شده است. 

🔸 شغل هتلداری

شغل هتلداری با توجه به وسعت یافتن دامنه مسافرت و جهانگردی و گسترش روز افزون آن ، امر بسیار مشکلی است. بر خلاف آنچه که افراد کم تجربه و بی‌اطلاع تصور می‌کنند ، هر کسی بدون قید وشرط ، صرفاً با داشتن مقداری سرمایه ، شایستگی انجام کارهتل‌داری را ندارد . بلکه علاوه بر سرمایه مالی بسیاری  شرایط  دیگر لازم است تا یک نفر بتواند هتلی تاَسیس کند و از آن حداکثر سود را برای جامعه و کشور و شخص خودش ببرد . کار هتل‌داری در معرض برخورد با افکار و عقاید مختلف است . بدین معنی که به تعداد مسافران هتل، از ملیتّها و طبقه ها و نژادهای مختلف در این مورد اظهار عقیده می شود . بنابراین یک هتلدار باید از هر حیث فردی باشد که بتواند تمام این عقاید را با همه اختلاف و تنوعی که دارد به مصلحت کار خویش جمع بندی نماید و با مهارت و تجربه و نظم و اخلاق ، از کار خود بهره مثبت بردارد .
 
مدیریت هتل , مجتمع فنی تهران

🔸 مدیریت هتل 

در مدیریت هتل‌داری، مدیریت به عنوان تصمیم گیرنده نهایی بیان می‌شود. مدیر هتل کارهایی مانند مسئولیت کارکنان، مسئولیت‌های مالی مثل بودجه بندی، برنامه‌ریزی و سازماندهی و... بر عهده دارد. در هتل‌های بزرگ یک گروه در هتل هستند که کارهای مدیریتی را برعهده دارند و کارهایی هم‌چون بازاریابی به دست مدیریت هتل به انجام می‌رسد.
 

🔸  وظایف مدیر هتل 

مدیر هتل، چه در یک هتل کوچک باشد یا هتل‌های بزرگ، دارای وظایفی است این وظایف شامل: 
 •  برنامه ریزی و نظم دادن به کارهای اقامتی
 •  پیشرفت در کسب و کار و رونق بازاریابی 
 •  بودجه بندی، برنامه ریزی مالی و نظارت بر هزینه ها
 •  بررسی و نگه داشتن سوابق بازار 
 •  تنظیم و دست یابی به اهداف فروش و سودآوری 
 •  بررسی و ارزیابی ارقام فروش برای ارتباط با طرح های درآمد
 •  استخدام، آموزش و نظارت همکاران در هتل
 •  پیشنهاد برنامه های کاری برای افراد و گروه های کاری 
 •  رسیدگی به شکایات و رفع آن
 •  رسیدگی به مشکلات و عیب یابی آن ها 
 •  پیدا کردن اطمینان از برگزاری درست از مجالس ها
 •  بررسی و نظارت و بازسازی وسایل احتیاج به تعمیر
 •  بستن قرارداد با پیمانکاران بیرون از هتل
 •  اطمینان از درست انجام دادن راه حل های حفاظتی در هتل 
 •  انجام بازرسی های بر فعالیت های بخش های هتل از درستی کار 
 •  آشنایی با قوانین و رعایت موارد ایمنی و بهداشتی با سازمان  دیگر
 نکاتی برای هتل‌داری بهتر , مجتمع فنی تهران
 
 🔸 نکاتی برای هتل‌داری بهتر
🔹 سازماندهی مناسب
هر تعداد افرادی که تحت عنوان یک مجموعه  مشغول به فعالیت می‌باشند، باید استانداردهای خاص کاری برای خود وضع نمایند. خدمات باکیفیت و عالی همیشه با جزییات کوچک و به ظاهر کم اهمیت شروع می‌شود. متاسفانه بسیاری از هتل‌ها از موضوع ارائه خدمات باکیفیت به مشتریان خود تنها یاد گرفته‌اند با روی باز به هنگام ملاقات در بخش تحویل اتاق برخورد نمایند. این در حالی‌ست که نکته مهم توجه به خدمت رسانی به مسافرها در قالب یک مجموعه فرآیند بهم پیوسته است. این امر از نحوه رفتار ما با طرف مقابل تا شیوه‌های نظافت اتاق و طراحی داخلی را نیز شامل می‌شود.
مشکل اصلی اغلب هتل‌ها نحوه سریع آموزش به  نیروی کار جدید خود می‌باشد. به این ترتیب در برخی از اوقات عدم آشنایی کارمندان جدید با رویه هتل موجب بروز نارضایتی در مسافرها می‌گردد. در این زمینه باید کلاس‌های ویژه آموزشی برای کارمندان جدید برگزار کرد. در غیر این صورت اعتبار برند هتل خدشه‌دار خواهد شد.
 
گوش سپردن به حرف‌های کارمندان , مجتمع فنی تهران , هتلداری
 
🔹 گوش سپردن به حرف‌های کارمندان
فضای محیط کار نقش انکارناپذیری در کیفیت فعالیت و ارائه خدمات کارمندان بازی می‌کند. به طور نمونه، اگر به عنوان یک رئیس هتل همیشه از حضور در میان کارمندان خود اجتناب کنید، هیچ وقت به مدیری محبوب در میان کارمندان بدل نخواهید شد. همچنین علاقه کارمندان نیز برای ارائه خدمات بهینه کاهش خواهد یافت. کارشناس‌های هتل‌داری برخورد مناسب با کارمندان و امکان دسترسی آنها به تمام سطوح مدیریتی را الزامی می‌دانند. به این ترتیب تلاش شما  باید در راستای ایجاد محیطی بهتر برای کار در هتل‌تان باشد. چنین فضایی علاقه کارمندان به فعالیت بیشتر را تقویت خواهد کرد. به طور معمول میزان وفاداری کارمندان نیز در این حالت افزایش می یابد.
 هم‌چنین یکی دیگر از نکات مهم در زمینه هتل‌داری توجه به پیشنهادها و حرف‌های کارمندان است. این امر علاوه بر کمک به بهبود کیفیت خدمات هتل موجب ایجاد احساس ارزشمندی در کارمندان نیز می‌شود. توجه به کارمندان و صحبت‌های‌شان بهترین روش برای تقویت روحیه آنها به شمار می‌رود.
 
🔹 ارائه بهترین خدمات 
درک این نکته که هتل شما در تلاش برای فراهم ساختن بهترین خدمات است، از سوی مسافرها اهمیت بالایی دارد. در حقیقت ما باید این امر را به طرف مقابل نشان دهیم. در غیر این صورت توانایی جلب نظر آنها و شانس مراجعه دوباره‌شان در سفرهای بعدی را نخواهیم داشت. به طور مثال، اگر مسافر اتاقی نسبت به وجود ایراداتی اعتراض کرد، هر کدام از کارمندان باید در تلاش برای رفع مشکل موردنظر باشد. متاسفانه بسیاری از هتل‌ها اقدام به انتقال مسئولیت به بخش های مختلف خود می‌کنند. این امر شاید از نظر سازمانی حاکی نظم درونی هتل باشد، با این حال موجب نارضایتی بیشتر مسافرها خواهد شد. یک مسافر هیچ اهمیتی به ساختار سازمانی هتل شما نمی‌دهد. وی علاقه مند به اقامتی بی‌دردسر است. در این میان وظیفه حل و فصل هر مشکلی برعهده شما  خواهد بود.
 
هتلداری , استفاده از فناوری‌های جدید , مجتمع فنی تهران
 
🔹 استفاده از فناوری‌های جدید
پیگیری مداوم ترندهای حدید در زمینه هتل‌‌داری به احتمال قوی باعث افزایش پیوسته شهرت هتل شما خواهد شد. وقتی مسافرهای ما کیفیت خدمات و نوآوری های هتل‌شما را را مشاهده کنند، آن را به دیگران نیز توصیه خواهند نمود.. به این ترتیب شمار مسافرهای هتل تان روز به روز افزایش می‌یابد.
خوشبختانه امروزه بازار فناوری های نوین به خوبی پاسخگوی نیازهای مختلف کسب و کارهای گوناگون قرار دارد. هتل‌داری نیز در میان این کسب و کارها قرار دارد چالش های استفاده از نوآوری های دنیای تکنولوژی در دو نکته خلاصه می‌گردد. اولین نکته این است که شما باید به طور مداوم وقت کافی برای بررسی آخرین دستاوردهای تازه بگذاریم. از سوی دیگر آشنایی با نحوه استفاده از تکنولوژی های تازه در زمینه هتلداری نیز به سادگی به دست نمی‌آید. در این میان کاهش نیاز به طی دوره‌های آموزشی نیز احساس می‌شود. همچنین باید به یک نکته بسیار مهم دیگر نیز توجه داشت. استفاده از تکنولوژی‌های جدید نیازمند برخورداری از بودجه ای نسبتا بالاست. به این ترتیب هتل‌های تازه‌کار یا دارای بودجه محدود باید به سراغ راه‌کارهای دیگری باشند. البته این امر به معنای ناتوانی هتل‌های کوچک در زمینه استفاده از نوآوری های مبتنی بر فناوری نیست. آنها تنها  باید به دنبال بهره‌گیری از تکنولوژی های سازگار با میزان بودجه خود باشند.
هنگام استفاده و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید باید به نکات زیر دقت نمایید:
 •  بررسی مداوم بازخورد مسافران به منظور ارزیابی تاثیرگذاری فناوری جدید
 •  بهره‌گیری از سرویس‌های یکپارچه به منظور مدیریت اتاق‌ها
 •  اعلام آخرین اخبار و تغییرات در شیوه خدمت‌رسانی به مسافرها از طریق سایت رسمی هتل
 •  استفاده از سرویس‌های دیجیتال و هوشمند برای رزرو اتاق
 
در انتها باید اشاره نمود که با توجه به شیوع بیماری کرونا و ضع قوانین قرنطینه، کمابیش می‌توان تصور کرد که مشاغل مرتبط با گردش‌گری با چه دوران سخت و بی‌رونقی دست به گریبان هستند. هتل‌داران که تا پیش از این نیز سخت مشغول رقابت صنفی بودند و تمام تلاش خود را صرف حفظ و ارتقای کیفیت خدمات‌رسانی به مسافران و گردش‌گران می‌کردند، به شدت تحت فشار قرار دارند.
  با امیدهای تازه‌ای که باکشف و اختراع واکسن با خود آورده است، بلکه دوباره رونق و روزی به سفره‌ها بازگردد. 

🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه و تولید محتوا مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

------------------------
👈 برای مشاهده اطلاعات جامع

آموزش هتلداری

در مجتمع فنی ونک کلیک کنید

هتلداری , مدیریت هتل , تشریفات , گردشگری , آموزش هتلداری , آموزش آنلاین , مجتمع فنی تهران

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۷ تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک