سبک‌های طراحی داخلی

(قسمت دوم) 
 
در مطلب پیش به معرفی 5 نمونه از سبک‌های مطرح شده در زمینه‌ی طراحی داخلی در طی طول تاریخ اشاراتی نمودیم. و به گوشه‌ای تقریبا غیر قابل انکار، به این موضوع پی بردیم که تا چه اندازه این سبک‌ها علاوه بر تفاوت عمده‌ای که با یکدیگر دارند. تا چه اندازه نیز با شرایط فرهنگی و اجتماعی زمانه‌ی ما نیز، دارای تفاوت‌های بنیادین می‌باشند. 
حال در این مطلب با 5 نمونه سبک دیگر از میان انبوه سبک‌های موجود در طراحی داخلی آشنا خواهیم شد که به طور کلی تمامی این سبک‌ها یا در قرن بیستم و در شرایط تاریخی و فرهنگی عصر ما ریشه دارند و یا این که خاستگاه اولیه و ابتدایی آن‌ها در این عصر می‌باشد.
 
سبک دکوراسیون مینیمال , آموزش معماری , آموزش آنلاین , مجتمع فنی تهران

🔸 سبک دکوراسیون مینیمال

سبک مینیمال یکی از سبک‌های پرطرفدار در بین انواع سبک های دکوراسیون داخلی است. این نوع سبک تقریبا همانند سبک مدرن و از آن ساده‌تر است. در سبک مینیمالیست پالت‌های رنگی استفاده شده معمولا خنثی بوده و هیچ یک از لوازم موجود نیز بیش از حد زرق و برق‌دار نیستند. در ضمن سفید یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها در دکوراسیون مینیمال است.
در واقع واژه “مینیمال” به معنی سادگی و حذف تمام عناصر اضافی از محیط است. در تصویر بالا می‌بینید که تقریبا همه چیز در کوراسیون ساده و بی‌آلایش است. یکی دیگر از ویژگی‌های دکوراسیون مینیمال، استفاده از تضاد رنگ‌هاست. سفید در کنار سیاه می‌آید. این ترکیب متضاد رنگ‌ها به این دلیل استفاده می‌شود که فضا بیش از حد خنثی نباشد و نمای بصری متعادلی ایجاد شود. 
استفاده از سبک دکوراسیون داخلی مینیمال، با ایجاد تحولات در هنر مینیمالیست در دهه 1960 و 1970 میلادی، در خانه ها رایج شد.این سبک نیز همانند سبک مدرن، تکیه بر طراحی کاربردی دارد و از هر گونه شلوغی و در هم ریختگی در محیط خانه دوری می کند.همچنین از ویژگی های دیگر سبک مینیمال می توان به سادگی در شکل و طراحی اثاثیه، پوشش و دکور ساده دیوارها، فضای مرتب، باز و پر نور خانه و دکوریجاتی با جلوه ای ساده و بدون زرق و برق اشاره کرد.
 

🔸 سبک دکوراسیون داخلی مدرن

سبک دکوراسیون داخلی مدرن، با الهام از تحولات هنر مدرنیسم، در اوایل قرن 20 به وجود آمد.
باید بدانید که این سبک بر خلاف سبک های قدیمی تر از خود، از تجمل و استفاده بیش از حد جزئیات دوری می کند و با در نظر گرفتن کارایی و کاربرد اثاثیه و وسایل خانه، فضایی ساده و به دور از در هم ریختگی ایجاد می کند.
با این تعریف اگر شما به خانه‌های منظم، مرتب و بدون زرق و برق علاقه دارید، سبک مدرن برای شما مناسب خواهد بود.
همچنین از ویژگی‌های مهم این سبک دکوراسیون می‌توان به استفاده از خطوط صاف و مستقیم، استفاده از مصالح و مواد طبیعی مانند چوب، فلزات، چرم و الیاف طبیعی و استفاده از پالت رنگی خنثی اشاره کرد.
مدرن یک واژه گسترده است که در زمینه دکوراسیون معمولا به یک خانه که با خطوط صاف و منظم، پالت رنگی ساده و موادی مانند استیل و شیشه طراحی شده است گفنه می‌شود. در دکوراسیون مدرن حس سادگی در همه المان‌های منزل از جمله مبلمان مشاهده می‌شود. صاف، صیقلی، براق و شفاف از جمله ویژگی‌هایی هستند که در سبک مدرن شاهد آن هستیم.
یکی از ویژگی‌های مهم در دکوراسیون مدرن، استفاده از اشکال هندسی واضح مانند دایره‌ها و چهارگوش‌ها است. اشکال هندسی گوشه‌دار که نشان‌دهنده سرسخت بودن دنیای مدرن است، و اشکال منحنی نیز احساس حرکت و پویایی زندگی مدرن را نمایش می‌دهند. ترکیب این دو با هم تصویری واضح و شفاف از مفهوم مدرنیته را رو بروی شما قرار می‌دهد. همچنین آثار نقاشی ابستره و مجسمه‌هایی با مفاهیم انتزاعی در این نوع سبک دکور خانه جایگاه ویژه‌ای دارند.
 
سبک دکوراسیون پست مدرن ,  آموزش معماری , آموزش آنلاین , مجتمع فنی تهران


🔸 سبک دکوراسیون پست مدرن

پست مدرن سبکی است که در بر گیرنده طرح ها و ترکیب های مختلف و متنوعی از بافت هایی مانند چرم، مخمل ها، رنگ های مختلف طراحی، خطوط غیر متوازن و مواد سرزنده مانند چوب ها می باشد.
در دکوراسیون داخلی منزل خود به شیوه سبک پست مدرن باید به عوامل تاثیرگذاری مانند رنگ ، اشیا، شکل ها و خط ها و بافت باید توجه کنید.در واقع در سبک پست مدرن به طراح اجازه داده می شود که عناصر مختلف را به گونه ای دلخواه ترکیب کند و با یافتن ایده های تازه، در دستاورد نهایی خود به اصالت و ابتکار برسد. معمولا معماران پست مدرن سعی می کنند عناصر و فرم هایی را که معماران سبک مدرن فراموش کرده بودند، بازیابی کنند و با ایده های نو، آن را به اجرا بگذارند.
طراحان پست مدرن با اضافه کردن رنگ، الگو و تزیینات قصد داشتند که اشیا عادی و روزمره را به وسایلی با تعمق بصری تبدیل کنند.
سبک پست مدرن از طراحی مینیمالیستی پرهیز می‌کند و از تزیینات استقبال می کند. با این حال این تزئینات همیشه در سطح اعمال می شود و بنابراین عمق واقعی ندارند. در نتیجه به جای معنا حجم و بافت پست مدرنیسم در زمان بسته بودن تاکید دارد. بر خلاف رویکرد مدرنیسم که در عین سادگی و کم بودن است . پیچیده‌تر آزاد و از نظر انتزاعی قابل بررسی شدن است.
 
 سبک «آرت دکو» در دکوراسیون داخلی, آموزش معماری , آموزش آنلاین , مجتمع فنی تهران


🔸 سبک «آرت دکو» در دکوراسیون داخلی

آرت دکو یا به عبارتی همان هنر تزئینی که از آن با نام‌های جاز مدرن یا مدرن یاد می‌شود، در واقع در هنرهای تجسمی، طراحی و معماری یک سبک و جنبش هنری به شمار می‌رود.
بسیاری از افراد سبک آرت دکو را در راستای نهضت های کوبیسم، فوتوریسم، اکسپرسیونیسم و دیگر نهضت‌ها می¬دانند
در زمانی پیش از وقوع جنگ جهانی اول این جنبش هنری در کشور فرانسه برای نخستین بار پدیدار شد.
کلمه آرت دکو در واقع اصطلاح کوتاه شده کلمه ” آرتس دکوراتیفس” است که برگرفته از نمایشگاه بین المللی هنرهای تزئینی و صنعتی مدرن بوده که در شهر پاریس در کشور فرانسه در سال ۱۹۵۲ برگزار شده است.
این سبک گران‌قیمت در واقع تلفیقی از استفاده از اشکال هندسی بسیار دقیق، جسورانه با ترکیب رنگی روشن است.
در این سبک دکوراسیون استفاده از رنگ‌های روشن یک قانون بدون جایگزین است.
در دکوراسیون به سبک آرت دکو که سبک گران‌قیمت و پرخرجی است از لوازم زینتی و طرح‌های نو از لوازمی که  بسیار گران بها هستند، استفاده می‌شود.
جنبش هنری آرت دکو در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ در سالهای اوج خود قرار داشت که تاثیر بسیار زیادی در طراحی جواهرات، معماری،طراحی‌های صنعتی غرب، مد و تزئیات داخلی ساختمان داشت.
در سبک گران‌قیمت و پرخرجی همچون دکوراسیون به سبک آرت دکو استفاده از از اشیایی مختلف همانند آلومینیوم،ورشو، لاکر، چوب‌کاری، پوست کوسه و گورخر بسیار رایج است.
در دکوراسیون به سبک آرت دکو نیز بسیار از فرم‌های زیگزاگ، پله‌ای، دایره آفتاب و قوس‌های بلند استفاده می‌شود.
 
سبک «آرت دکو» در دکوراسیون داخلی ,  آموزش معماری , آموزش آنلاین , مجتمع فنی تهران


🔸 «آرت نوو» در دکوراسیون داخلی

در طول قرن نوزدهم طراحی داخلی بیشتر به سبک نئوکلاسیسیم متمایل بود. آرت نوو در واکنش به سبک های سنتی به وجود آمد. بین سال های 1890 تا میانه ی دهه ی 1910 طراحی داخلی آرت نوو در لندن و پاریس پدیدار گشت که هدفش آمیختن هنر و طراحی با زندگی روزمره بود. حتی اشیاء کاربردی آراسته و زیبا طراحی می شدند تا به یک اثر هنری تبدیل گردند. به سبب خطوط نرم غیر متداول و شکل های غیر معمول ظاهر اثاثیه ی منزل و دکوراسیون داخلی این سبک رمانتیک و طبیعت گرایانه می نماید. مبلمان و لوازم منزل آرت نوو همانند پوسترهای طراحی شده به این سبک تبدیل به پدیده ای مردمی و همگانی شدند.
راه های مختلفی وجود دارد تا بتوانید سبک آرت نوو را به فضای مدرن خانه ی خود بیافزایید یا منزل خود را با این سبک چیدمان کنید.
در این جا چند راه حل برای این امر ارائه شده است.

🔹 دیوارها در آرت نوو

 در طراحی آرت نوو به طور معمول از رنگ هایی خفه و ملایم استفاده می شود. رنگ های خاکستری، زرد خردلی، کرم، قهوه ای، زیتونی ها و بنفش های یاسی رنگ های مناسبی برای این سبک هستند.
از گذشته کاغذهای دیواری نقش دار با تنالیته های رنگی ذکر شده در این سبک متداول بوده اند. امروزه ممکن است نقش ها و موتیف های کاغذ دیواری های آرت نوو برای همه ی دیوارها بیش از اندازه به نظر برسد بدین منظور می توان برای تعدیل بصری این سبک و همزمان افزودن ظاهر آرت نوو یک کاغذ دیواری طرح دار برای یکی از دیوارها انتخاب کرد و باقی دیوارها را با رنگ ساده و یا سفید رنگ آمیزی کرد.
رنگ های آرت نوو باید در اتاق ها تکرار شوند تا خانه ظاهر هماهنگ و منسجمی بیابد.
 
🔹 نور در سبک آرت نو
 در طراحی داخلی آرت نوو معمولا آز چراغ های سبک تیفانی استفاده می شده است. لوستر های استند گلس رنگی با فلز رنگ برنز و لوستر های با فرم های پیچان نیز بسیار در آن دوران محبوبیت داشته اند.
 
🔹 دکور آرت نوو
دکور و لوازم تزیینی در سبک آرت نوو می بایست تزیینی با المان های گیاهی باشند. مبلمان و چیدمان می تواند با خطوط نرم و منحنی و یا خطوط مستقیم انتخاب شوند. مبلمان در این سبک معمولا چوبی و همراه با منبت های پیچان است.
 
🔹 رنگ ها در سبک آرت نوو
در طراحی داخلی آرت نوو توجه بخصوصی به رنگ می شود. پالت رنگی این سبک متنوع و وسیع است. اما رنگ ها، رنگ های معمول در طبیعت هستند. سفید، کرم و رنگ خاکی معمولا با رنگ چمن، برگ ها و سنگ ها ترکیب می شوند و با تنالیته های مختلف چوب و زمین کامل می شوند.
 
🔹 مواد و مصالح آرت نوو
مواد و مصالح مختلف و متنوعی در این سبک همراه با هم به کار می روند. چوب، شیشه، سنگ و غیره
 

🔹 طرح ها و نقش ها در سبک آرت نوو

استفاده از نقش های گل دار، اسلیمی ها و نقوش گیاهی در این سبک از باید ها محسوب می شود. نقاشی ها و پارچه ها و کاغذ دیواری ها نیز مزین به همین نقش ها هستند.
 
با مطالعه‌ی دقیق‌تر، مطالبی که پیش چشم‌تان قرار گرفت، پی خواهید برد که هر سبک بیان‌گر و بازتاب‌دهنده‌ی برخی شاخصه‌ها و پارامترها، ویژگی‌ها و حتا تضادها و تعارض‌هایی‌ست که با ظرافتی مثال زدنی در به طور مثال، جا به جا نمودن برخی عناصر در یک فضای از پیش تعریف شده آن‌ها را به نمایش می‌گذارد.

🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگ ونک

 
-------------------------------
معماری , دکوراسیون داخلی , طراحی داخلی , آموزش معماری , مجتمع فنی تهران , مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک , دوره , آموزش

 
🎯برخی آموزش های دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع فنی ونک🎯
 

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی 115 تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک