سبک‌های طراحی داخلی

(قسمت اول)
 
تصمیم داریم تا شما را با ده نمونه از مطرح‌ترین سبک‌های  طراحی داخلی آشنا نمائیم. به طور کلی، آشنایی هر چند اندک با انواع سبک‌ها  و دانستن تفاوت‌ها و شاخصه‌های هر یک از سبک‌ها به طو.ر قطع در ارتقای سطح کیفیت کار و حرفه‌‌تان شما را یاری می‌کند. چرا که با دانستن هر یک قادر خواهید بود، تا از آگاهی از آن سبک به عنوان یک الگو و یا چهارچوبی کلی برای انجام پروژه‌های‌تان استفاده نمائید.
باید توجه داشته باشیدکه یک سبک از تنها و صرفا خلاقیت یک فرد خاص به وجود نمی‌آید، بلکه در بستر زمان و با رویکردهای مشابه به یک زمینه‌ی کاری و فکری‌ست که یک سبک خاص در طول زمان خود را معرفی کرده و می‌شناساند و اگر مورد اقبال عده‌ای هر چند اندک قرار بگیرند، می‌تواند به عنوان یک سبک در حافظه‌ی تاریخی ثبت و ضبط گردد.
در ادامه به معرفی پنج مورد از سبک‌های مختلف می‌پردازیم که اگر چه با یکدیگر واجد شباهت‌های چندانی نمی‌باشند ولیکن از لحاظ زمانی به معنای تاریخی، به یکدیگر نزدیکی بیش‌تری دارند.
 
سبک دکوراسیون بوهمیان یا  بوهوم , آموزش معماری , مجتمع فنی تهران

🔸 سبک دکوراسیون بوهمیان یا  بوهوم

دکوراسیون داخلی به سبک بوهمیان که به بوهمی هم معروف است  یکی از محبوب‌ترین سبک های دکوراسیون داخلی به حساب می‌‌آید. در این سبک پایبندی خاصی به قوانین وجود نداشته و هر گونه که دوست دارید دکوراسیون منزلتان را طراحی می‌کنید. توجه کنید که بوهمیان که با نام سبک کولی‌وار نیز شناخته می‌شود، به معنی نادیده گرفتن عرف‌ها و قراردادهای معمول نیست؛ بلکه این سبک دقیقا بازتابی از سلیقه شما است که می‌تواند پر از طرح و رنگ‌های متنوع باشد.
در میان انواع سبک های دکوراسیون داخلی، سبک بوهمیان از تمام رنگ‌ها در کنار هم استفاده می‌کند و فضایی دلنشین بوجود آمده می‌آورد. در کنار هم آوردن طرحی سنتی بر روی دیوار روبرویی و تصویری از سیاره زحل که نمایانگر دنیای مدرن است مفهوم کلی این سبک دکوراسیون را به کمال رسانده است.
 

🔸 معماری و سبک شبی شیک

در لغت کلمه شابی (Shabby) به معنی کهنه، قدیمی و نخ‌نما شدن است و شیک (chic) به معنی شیک و برازنده است. استایلی که زیبایی را در اشیایی می‌بیند که سالیانی را پشت سرگذاشته‌اند، کهنه شده‌اند، ولی به زیبایی کهنه شده‌اند رنگ‌های تند آن‌ها ملایم و مهربان شده و خراش‌ها و لکه‌هایی بر سطوح آن‌هاست که گذر زمان را نشان می‌دهد و می‌توان گفت سال‌ها استفاده، آن‌ها را فروتن کرده است.
مبلمان روستایی، پارچه‌های گلدار ظریف، لوسترهای درخشان و… از ویژگی‌های برجسته سبک شبی شیک (Shabby Chic) هستند. این سبک تقریبا شبیه به سبک بوهمیان است، با این تفاوت که شبی شیک بیشتر زنانه به حساب می‌آید. اگر قصد خرید مبل برای دکور شبی شیک را دارید به این نکته توجه داشته باشید که در سبک شبی شیک شاهد مبلمانی با سبک قدیمی، رنگ‌هایی با طیف سفید، وسایل تزئیینی عتیقه و… هستیم که ما را به یاد کاخ‌های فرانسوی و انگلیسی می‌اندازند.
استفاده از هنر قلاب بافی، کنار هم آوردن رنگ های صورتی و سفید، چیدن گل های صورتی در دکوراسیون و ایجاد فضایی با احساس ملایمت و ظرافت از ویژگی های این سبک دکوراسیون است.
سبک دکوراسیون شابی‌شیک در اواخر دهه 80 میلادی و اوایل دهه 90 گرایشی در طراحی داخلی و دکوراسیون در بریتانیا به وجود آمد. این گرایش در مقابل دکوراسیون سنگین، پرجزئیات و کادربندی شده "ویکتورین" که مدت‌ها بود توسط افراد مرفه جامعه دنبال می‌شد، شکل گرفت. اصول اساسی سبک دکوراسیون شابی‌شیک بر پایه طبیعی بودن، قدمت، صمیمت در چیدمان، راحتی و سادگی بنا نهاده شد.
 
آموزش معماری , مجتمع فنی تهران , دکوراسیون داخلی و سبک روکوکو

🔸 دکوراسیون داخلی و سبک روکوکو

رنگ‌های ملایم ترکیب شده با درخشش طلایی: صورتی روشن، کرم، آبی روشن، سایه‌های روشن بنفش، سبز، زرد، رنگ هلو، رنگ مروارید، رنگ‌های کرمی و غیره.
 
🔹 اقلام لوکس
چوب طبیعی، مصنوعات زیبا (پارچه ابریشمی، نخ ابریشم، اطلسی و مخملی)، شیشه و کریستال، عناصر فلزی کوره‌ای (برنز، برنج، مس و غیره) و زراندودکاری طبیعی و مصنوعی.
اتاق های راحت و زیبا.
عناصر دکوری فراوان، آینه‌ها و نقاشی‌ها، پیکرها و جعبه‌ها، ساعت آنتیک و شمعدان‌های شکیل.
عناصری به سبک چینی پرده‌ها، پنکه‌ها و فرشینه‌های شیک چینی.

 
🔹 اشیاء اسطوره‌ای
تصاویر فرشته‌ها، اسطوره‌ها و خدایان رومی برای تزیین داخلی.
اساس این سبک شامل خطوط ملایم و نامتعارف و اشکال گرد و دکوری است. این سبک به سبب ریشه تاریخی خود بیانگر خلوتگاهی زنانه، نفیس، رمزآلود و رمانتیک است.

 
🔹 دکور و تزیینات
دیوارها میتوانند هم با کاغذ دیواری ها پوشیده شوند و هم میشود از ابزارها و قاب های زیبا و طراحی شده استفاده کرد. دیوارها حتما باید تزیین شوند با کتیبه و قاب بندی و یا کاغذ دیواری های نفیس
کانسپت اصلی روکوکو اشکال منحنی و گرد است پس اتصال دیوار و سقف باد منحنی و نرم باشد که با توجه از الگوهای کلی طرح و تزیینات بکار رفته میشود این امر را اجرا کرد
کف میتواند هم از چوب و هم از سنگ باشد ( سنگ های با کیفیت مناسب و زیبا )
جو روکوکو باید در تمام بخش ها وجود داشته باشد : لوسترهای کریستال ، شمعدان های ظریف ، قاب ها ، آینه ها ، تابلوها ، وسایل چوبی ، ساعت های طلا میتوانند حس و جو روکوکو را به دکوراسیون داخلی بدهند.
در سبک روکوکو مجسمه ، نقاشی ، گلدوزی ، طلا و جواهر بسیار  مهم هستند .
 
آموزش معماری , مجتمع فنی تهران , کلاسیک در طراحی و دکوراسیون داخلی
🔸 کلاسیک در طراحی و دکوراسیون داخلی
سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک یک سبک شیک، آرامش بخش و راحت است. این نوع دکوراسیون به روی مرتب بودن خانه تمرکز دارد و سعی می کند تا فضایی دور از شلوغی و در هم ریختگی ایجاد کند.
جالب است بدانید که سبک کلاسیک هیچگاه از مد خارج نمی شود و شما می توانید در هر دوره زمانی از آن استفاده کنید.
در سبک کلاسیک با توجه به علاقه شخصی‌تان می توانید از هر دو نوع مبل راحتی و رسمی در چیدمان خانه استفاده کنید.
همچنین از رنگ های پرطرفدار در این سبک می توان به رنگ های سفید، کرم، قهوه ای و زیتونی اشاره کرد.در سبک کلاسیک تنوع زیادی از مبلمان وجود ندارد، اما همه آن‌ها پایدار و ساده هستند. مبلمان نقش سازنده‌ای را در سبک دکوراسیون کلاسیک ایفا می‌کند. نقاشی‌های باستانی و گچ‌بری‌ها در چهارچوب دکوراسیون غالب هستند. رنگ‌های کرم، قهوه‌ای و طلایی در این نوع طراحی، فضایی با حس و حالی قدیمی به وجود می‌آورد. اصالت لایه‌های تاریخی و باارزش در هر جز سبک کلاسیک دیده می‌شود و امروزه یکی از سبک های دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی پرطرفدار و محبوب به شمار می‌رود.
 
 طراحی داخلی و سبک هندی , آموزش معماری , مجتمع فنی تهران
🔸 طراحی داخلی و سبک هندی
رنگ در سبک دکوراسیون هندی یکی از اساسی‌ترین عنصرهاست. استفاده از تزئینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، چهل‌تکه‌های زردوزی شده، وجود مندیر (معبد خانگی)، وجود نقاشی‌ها و مجسمه‌های فیل، رنگ‌های قرمز و زرد و پرده‌های باشکوه از خصوصیات بارز طراحی داخلی هندی هستند.
در طراحی به سبک هندی تزئینات جایگاه ویژه ای دارند و طرح های شلوغ و پرزرق و برق و رنگارنگ در پارچه ها و دیوارکوب ها و غیره بسیار دیده می شود.از المانها و اکسسوری‌های این سبک می توان به پاراوان های چوبی، قاب های منبت کاری و آینه و قاب های رنگی اشاره نمود.به دلیل اعتقادات این کشور عناصری مانند شمع و عود علاوه بر موارد کاربردیشان به عنوان  المانهای دکوراتیو و تزئینی کاربرد فراوانی دارند.
خطوط کرو و پیچ در پیچ  و شلوغ در طرحهای عناصر و فضاهای دکوراتیو این سبک استفاده می شوند همچنین استفاده خطوط کرو در معماری یادآور معابد و آرامگاههای هندی می باشد که به دکوراسیون داخلی منازل هندی نیز راه یافته است.
 
 
همان‌گونه که ملاحظه نمودید هر یک از این سبک‌های طراحی داخلی در حقیقت به نوعی بیان‌گر حالات و احساسات طراح بوده و هم‌چنین به مخاطب دیدگاهی کلی از فضایی می‌دهد که در آن قرار گرفته است. در مطلب آینده به پنج سبک دیگر که از لحاظ زمانی متاخرتر می‌باشند، می‌پردازیم.


🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگ ونک

 
-------------------------------
معماری , دکوراسیون داخلی , طراحی داخلی , آموزش معماری , مجتمع فنی تهران , مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک , دوره , آموزش

 
🎯برخی آموزش های دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع فنی ونک🎯
 

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی 115 تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک