راهکار‌هایی برای افزایش امنیت سایت

امروزه دیگر ضرورت امنیت و بالا بردن سطح امنیتی وب سایت‌ها، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. به طور معمول اقداماتی که طراحان وب‌سایت‌ها برای افزایش سطح امنیتی وب سایت‌ها انجام می‌دهند، به سه مرحله و یا مقطع، قابل تقسیم‌بندی‌ست.
  •  مراحل و یا مواردی که پیش از طراحی سایت باید مد نظر قرار گیرد.

  •  نکاتی که  در هنگام  طراحی سایت باید طی و در این پروسه، بایستی لحاظ شوند تا سطح امنیت و ویژگی‌های امنیتی وب سایت‌ مورد نظر در سطح مطلوب باشد.

  • مواردی که پس از ارائه وب سایت به مشتری، انجام می‌پذیرد تا وبب سایت مورد نظر هک نشده و اطلاعات حساس و یا حیاتی وب سایت، مورد سو استفاده قرار نگیرد.

در ادامه به بررسی و یادآوری چند نکته که در بالا بردن ضریب و سطح امنیت وب سایت‌ها در نظر قرار می‌گیرند، می‌پردازیم:
 
دانلود اطلاعات و امنیت شبکه , مجتمع فنی تهران , آموزش امنیت شبکه

🔸 دانلود اطلاعات و امنیت شبکه

در صورتی که اقدام به دانلود هر گونه اسکریپت، قالب، افزونه، کدهای آماده و ... ازطریق وب سایت‌های واسطه و یا غیر رسمی می‌نمائید، به خاطر داشته باشید که در اغلب موارد، همان وب‌سایت‌ها نیز یا از طریق واسطه‌های دیگر و یا با دست ردن در کدهای محصولی که در اختیار شما قرار می‌دهند، خواسته و یا ناخواسته، کدهای معیوب و یا فایل‌های آلوده را به محصول مورد نظرتزریق می‌نمایند. در اغلب مواقع نیز محصولات عرضه شده به شما، به صورت کرک شده می‌باشند، و از توصعه دهندگان اصلی خریداری نشده و به طریقی دانلود شده هستند. همین موارد باعث کاهش شدید سطح امنیت یک وب سایت شده و آن را به صورت قابل توجهی برای هک شدن مستعد می‌سازد.

بک آپ گیری , امنیت شبکه , مجتمع فنی تهران  


🔸 بک آپ گیری و امنیت شبکه

هر چه تعداد بازدید کنندگان وب سایت شما بیش‌تر باشد، به همان نسبت احتمال مورد هک واقع شدن صفحات شما بالا می‌رود. تلاش نمائید همواره خود را برای مواجه شدن با مواقعی که وب سایت شما هک شده است، آماده نگاه دارید.
از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین راه‌هایی که می‌توانید برای آماده نگاه داشتن خود، در مواجه با مورد واقع شدن وب سایت خود، انجام دهید، تهیه « بکاپ» و یا نسخه‌ی پشتیبان از وب سایت مورد نظر می‌یاشد. باید تهیه بکاپ به طور منظم و به صورت پی‌گیرانه انجام بپذیرد. تا زمانی اگر وب سایت مورد نظر شما هک شد، بتوانید جبران خسارت وارد آمده را کاهش دهید.
به واسطه‌ و به شیوه‌ی بازیابی آخرین بکاپ وب سایت خود قادر خواهید بود تا به سرعت وب سایت مورد نظر را در دسترس بازدیدکنندگان خود قرار دهید. در واقع  اغلب شرکت‌هایی که ارائه‌ی خدمات « هاست» را بر عهده دارند، به طور منظم و مرتب از تمامی هاست‌های خود نسخه‌ی بکاپ گرفته و به شمتریتان خود این امکان را می‌دهند که در زمان نیاز، از طریق تماس با واحد پشتیبانی، درخواست « ریستور» بکاپ هاست وب سایت مورد نظر را، ارائه دهند.  
 
🔸 به روزرسانی نرم افزارها
از رایج‌ترین راه‌هایی که هکرها برای نفوذ به وب سایت شما مد نظر قرار می‌دهند، حمله به نقص‌هایی امنیتی در نرم افزارهای تحت وب می‌باشد، می‌توانید با به روز نگاه داشتن سیستم‌های عامل خود و هم‌چنین اسکریپت‌هایی که اقدام به نصب آن‌ها نموده‌اید، این احتمال را کاهش داده و امکان نفوذ از چنین راه‌هایی را کم‌تر نمائید. بهتر است تمامی محصولات نرم افزارهایی را که در وبسایت خود به کار گرفته‌اید را به طور مرتب، به روز رسانی کرده و از این مسئله اطمینان حاصل نمائید. 

اسکن سایت , مجتمع فنی تهران , آنلاین , حضوری , آموزش امنیت شبکه  

🔸 اسکن سایت
به طور روزانه وب سایت خود را مورد اسکن و آنالیز امنیتی قرار دهید. این امر به شما کمک می‌کند تا از میزان امنیت و آسیب‌پذیری وب سایت و یا سرور خود اطلاع یابید. این آنالیز و اسکن بهتر است که در هر تغییری که بر روی وب سایت خود انجام می‌دهید، نیز اعمال گردد. با نصب یک افزونه یا پلاگین امنیتی بر روی وب سایت خود، می‌توانید مناسب‌ترین راه‌کار برای موراد ذکر شده را اتخاذ نمائید.
 
🔸 نصب گواهینامه ssl
از دیگر راه‌کارهای ساده‌ای که می‌توانید به واسطه‌ی آن سطح امنیتی وب سایت خود را بهبود ببخشید، نصب گواهی « اس..اس.ال» می‌باشد. این گواهینامه به صورت « اچ. تی. تی. پی. اس» در نوار آدرس وب سایت شما نمایش داده می‌شود.
در حقیقت « اس اس ال» اطلاعاتی را که میان وب سایت شما و بازدیدکنندگان آن منتقل می‌شوند را رمزگذاری می‌نماید. در حال حاضر گوگل به بازدیدکنندگان وب سایت‌هایی که این گواهی را دارا نمی‌باشند، هشدار می‌دهد و هم‌چنین در نمایش نتایج جست و جوی خود، میان این نوع وب سایت‌ها و وب سایت‌هایی که دارای گواهی  اس اس ال می‌باشند، تفاوت قائل می‌شود.


گذرواژه قدرتمند , password , پسورد , آموزش امنیت شبکه , مجتمع فنی تهران  

🔸 گذرواژه قدرتمند
از متداول‌ترین روش‌هایی که امروزه هکرها برای نفور به وب سایت‌ها مورد استفاده قررار می‌دهند، استفاده از ابزارها و ربات‌هایی‌ست که به صورت تصادفی، تعداد انبوهی نام کاربری و کلمه عبور را در وبسایت مورد نظر بررسی می‌نمایند، تا در نهایت به اطلاعات ورود به سایت  مورد نظر دست یابند.
ضروری‌ست تا از کلمات عبور امن بهره بگیرید. که شامل حروف ، اعداد، کاراکترهای مختلف و غیر مرتبط با مشخصات فردی و سایت شما باشند.
هم‌چنین می‌توانید با فعال‌سازی عبارات و یا تصاویر امنیتی موسوم به « کیجا» در صفحات و هم‌چنین بخش مدیریت وب سایت خود، تا حد زیادی از این قبیل نفوذهای امنیتی جلوگیری به عمل آورید.
 

🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک 

-------------------------------

👈برای دیدن اطلاعات دوره
 
آموزش امنیت شبکه و اطلاعات

مجتمع فنی ونک کلیک کنید 

آموزش امنیت شبکه , مجتمع فنی تهران
 
 
 
☎  یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک