آموزش نکاتی در بابت تدوین فیلم 

🔸 تدوین فیلم چیست؟

« تدوین» و یا « مونتاژ» فیلم، از مهم‌ترین مراحل ساخت و تولید هر فیلم محسوب می‌شود. « مونتاژ» کلمه‌ای فرانسوی‌ست و معنای آن، « سرهم‌کردن و پیوند زدن» است. درحقیقت ساخت یک فیلم تنها با انجام تدوین، پایان می‌یابد. اغلب کارگردان‌ها موارد بسیاری را که یا امکان فیلم‌برداری از آن صحنه‌ها دشوار بوده و ممکن است برای بازیگران و یا بدل‌کاران ریسک بالایی داشته باشد را به پروسه‌ی تدوین فیلم، محول می‌کنند.
 تدوین فیلم آن‌چنان با هنر سینما گره خورده که می‌توان که می‌توان به آسانی مفاهیم تدوین‌گری و کارگردانی را با یکدیگر تعریف کرد و گفت، که هر کارگردان خوبی، باید در ابتدا، یک تدیون‌گر عالی باشد و یا بالعکس.  اغلب کارگردان‌ها در انجام مراحل تدوین و طی پروسه‌ی آن حضور دارند و یا این‌که خود، تدوین فیلم را بر عهده می‌گیرند. اما به طور حرفه‌ای، این دو حرفه و یا هنر، مستقل از یکدیگر، دارای تکنیک‌ها و تخصص‌هایی خاص خود می‌باشند. در ادامه به چند نکته کاربردی و کلیدی مربوط به هنر تدوین اشاره م‌کنیم.
 
انتخاب تصاویر , مجتمع فنی تهران , آموزش , آنلاین , کلاس  , آنلاین , حضوری , آموزش تدوین
🔸 انتخاب تصاویر
به طور آکادمیک و  کلاسیک، تدوین یک فیلم به سه بخش و یا قسمت تقسیم می‌شوند. بخش اول، در تدوین یک فیلم گزینش تصاویر است. یعنی تدوین‌گر طبق نظر و خواست کارگردان، تصاویر و صحنه‌هایی را که می‌خواهد، انتخاب و گزینش می‌نماید.
 
🔸 راف کات
بخش دوم، ندوین فیلم شامل تعیین توالی برای نمایش مطابق داستان یا موضوع می‌باشد. به بیان ساده، تدوین‌گر یا بر طبق استوری بردی که کارگردان در اختیار او قرار داده و یا بر اساس فیلم‌نامه، خط داستانی فیلم را با انتخاب و پشت سر هم قرار دادن و یا همان توالی صحنه‌ها ایجاد می‌کند و یا به انتخاب خود و صلاح دید کارگردان، خط داستانی فیلم و یا توالی تصاویر و ترتیب نمایش هر صحنه را تغییر داده و اصلاح می‌نماید.
 
🔸 فاین کات
 بخش سوم تدوین نیز شامل نظم نهایی و یا ایجاد تداوم و ریتم دقیق به نمادها و صدا، به منظور خلق بیش‌ترین تاثیر دراماتیک و کنش عاطفی در مخاطب می‌باشد، اگر در بخش‌های قبل تدوین‌گرمجبور به پیروی و یا دنبال کردن نظرات کارگردان فیلم بود، در این بخش فضای کافی را برای نمایش و ارائه خلاقیت‌های خود خواهد داشت. تدوین‌گر علاوه بر به طور مثال، افزودن موسیقی به صحنه‌های دراماتیک و یا احساسی فیلم، قادر است تا درون جزئیاتی که توالی داستانی فیلم را بر هم نمی‌زند، دست به خلاقیت‌های خاص خود بزند. مثلا در انتخاب جا به جایی میان پلان‌ها و یا سکانس‌ها و هم‌چنین زوایای دوربین.
در ادامه برخی از تکنیک‌های برش تصاویر یا « کات زدن» در تدوین را به طور اجمال معرفی می‌نمائیم:
 
انواع کات , مجتمع فنی تهران , دوره , آموزش , آنلاین , تدوین تیزر تبلیغاتی

🔸 آموزش انواع کات

🔹 کات استاندارد:
برش استاندارد و یا قطع تصاویر فیلم به صورت استاندارد و معمول که اصطلاحا « هارد کات» نیز نامیده می‌شود. در این روش و تکنیک آخرین فریم از یک صحنه را به فریم شروع صحنه‌ای دیگر متصل می‌نمایند.

🔹 « فید این» و « فید اوت»:
 در این تکنیک تدوین که اغلب برای نمایش و بیان گذر زمان به زور مثال از شب به روز و یا برعکس استفاده می‌شود. می‌توان تصویری را به آرامی محو نموده و یا این که تصویری را که در ابتدا به صورت تار و محو نمایش داده می‌شود را آرام آرام واضح‌تر کرد. به این ترتیب می‌توان احساس گذشت زمان را در برخی از صحنه‌ها به آسانی به مخاطب القا نمود.

🔹 برش « ال» و برش « جی»:
 از این تکنیک که در اغلب مستندهایی که از نوع مصاحبه‌ای به شمار می‌روند، استفاده می‌گردد. برش ال، زمانی استفاده می‌شود که کارگردان و یا تدوین‌گر می‌خواهد، صدای تصویر اول تا تصویر دوم، تداوم پیدا کند.
در برش « جی»، تدوین‌گر و یا کارگدان می‌خواهد که صدای تصویر دوم پیش از اتمام تصویر اول، شنیده شود.
🔹 « اسمش کات»:
 این تکنیک کات زدن یا برش تصاویر در تدو.ین اغلب در صحنه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از لحاظ احساسی و یا روایت و فضا با یکدیگر در تضاد می‌باشند. به طور مثال، برای پرش از صحنه‌ای شلوغ و پر سر و صدا به صحنه‌ای ساکت و آرام از این تکنیک می‌توان استفاده نمود.
 
بررسی کار تدوین گران دیگر , مجتمع فنی تهران
🔸 بررسی کار تدوین گران دیگر
از سایر مواردی که به هر تدوین‌گری در هر سطحی کمک می‌‌کند و  برای او ایده‌ها و خلاقیت‌های تازه‌ای را به همراه می‌آورد، تماشای فیلم‌هایی‌ست که از نظر هنر تدوین و کارگردانی سینما، جزو آثار شاخص و مهم به شمار می‌روند. تدوین‌گر با دیدن و توجه و تمرکز به تمامی صحنه‌ها، برش‌های تصاویر و سایر المان‌های آن فیلم‌ها می‌آموزد که از کدام تکنیک‌‌ها بهتر و مناسب‌تر در پروژه‌ی خود استفاده کرده و یا از آن ها اجتناب نماید. برای درک بهتر تدوین یک فیلم، می توانید فیلم را بدون صدا تماشا کنید تا توجه تام روی کارهای تدوین گر بر روی فیلم داشته باشید.
 

🔸 آموزش نرم افزارهای تدوین

امروز تدوین دیجیتال حرف اول دنیای تدوین فیلم را می زند و نرم افزارهای تدوین بازارداغی دارند. در حوزه تدوین و در کشور ما سه نرم افزار از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. نرم افزار فاینال کات، نرم افزار ادیوس و نرم افزار پریمیر. به شخصه یادگیری نرم افزارهای تدوین را از فاینال کات پرو شروع کردم، بعد با ادیوس به تدوین پرداخته و سرانجام چندسالی است که فقط از نرم افزار پریمیر استفاده می کنم. با احترام به همه ی تدوین گرانی که روی یک نرم افزار خاص و استفاده از آن تعصب دارند، از نظر من  نرم افزار پریمیر سبک تر، جامع تر و ساده تر است.  مخصوصا که به راحتی با بسیاری نرم افزارهای دیگر و کاربردی شرکت ادبی متصل می شود و دنیای بسیار بسیار وسیعی را در اختیار کاربر قرار می دهد.
نکته ی کلیدی در بحث بالا این است که شما با هر یک از این سه نرم افزار می توانید کارهای تدوین را در سطح حرفه ای انجام دهید و نکته ی طلایی این است که با یادگیری یکی از این نرم افزارها می توانید باقی آن ها را راحت تر یاد بگیرید. البته در صورت نیاز.
 
آموزش اصول هنری تدوین , مجتمع فنی تهران

🔸 آموزش اصول هنری تدوین

اصول هنری تدوین، مانند زیر بنا در تمام کارهای شما به عنوان یک تدوینگر قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر ما سه نمای متفاوت را با ترتیب متفاومت نشان دهیم، سه معنای متفاوت از هم تولید کرده ایم.  از زمان ظهور سینما در اوایل قرن بیستم، پس از طبع آزمایی ها و تحلیل ها و آزمایش های فراوان، اصولی بنیادی توسط نظریه پردازان، منتقدان و اهالی سینما به عنوان اصول بنیادی تدوین شکل گرفته است. به عنوان یک تدوینگر لازم است که در کنار یادگیری نرم افزارها و دیگر اصول تدوین، این الفبای دنیای تدوین را بشناسید. حتی اگر بخواهید ساختار شکن عمل کنید، نیاز دارید اصول کلاسیک تدوین را در حوزه آگاهی و دانش خود وارد کرده باشید تا  بتوانید از پس ساختار شکنی برآیید.
 

🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


 
------------------------
👈 برای مشاهده اطلاعات جامع

  دوره  آموزش تدوین و جلوه های ویژه

در مجتمع فنی ونک کلیک کنید

 

🎯برخی آموزش های دپارتمان هنر و سینمای دیجیتال مجتمع فنی ونک🎯

  

برای تماس مستقیم با کارشناس دوره در واتساپ کلیک کنید مجتمع فنی تهران

 

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱  تماس بگیرید. 

🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک