تمبور دوزی

🔸 مقدمه:

هنر طراحی تزیینات لباس همواره یکی از هنر های خاص بوده که باعث می شود لباس کاملا دگرگون شود و بسیار جلوه گری کند. تمبور دوزی شامل پارچه سازی و انواع چاپ و رو دوزی های لباس می شود. همزمان همه این هنر به دو بخش کارهای دستی و صنعتی تقسیم می شود. اگر مورد کاربرد شما لباسی فاخر و سفارشی باشد حتما باید از تکنیک های دست دوز استفاده کنید ولی اگر تولید انبوه و لباس بازاری مد نظر شماست، استفاده از روش های صنعتی مناسب تر است. در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از روش های سفارشی دوزی که بسیار پر طرفدار و خاص است به نام تمبور دوزی بپردازیم.
 
 تمبور دوزی چیست؟ , مجتمع فنی تهران

🔸 تمبور دوزی چیست؟

تمبور دوزی همان روش استفاده و کار با « سوزن تمبور » است. از سوزن تمبور برای جواهر دوزی، پولک‌دوزی، و گل‌دوزی و هم‌چنین تزئین لباس استفاده می‌شود. این هنر معمولا برای تزیینات لباس های مجلسی قابل استفاده است و می توان آن را تبدیل به یک لباس سفارشی کرد. سفارشی سازی طرح پارچه با تزیینات تمبور و لباس را اختصاصی می کند.
 

🔸 کاربرد تمبور دوزی چیست؟

هنر تمبور دوزی از سالیان بسیار دور در ایران و هم‌چنین برخی از کشورها رواج داشته است و از تمبور دوزی می‌توان برای تزئین بالاتنه و هم‌چنین دامن لباس‌های مجلسی، به خصوص لباس‌های عروسی استفاده نمود. از انواع متریال‌هایی که برای دوخت با سوزن تمبور استفاده می‌شود، می‌توان به منجوق، ملیله، مرواید، سنگ جواهر و .... نام برد. از لحاظ کیفیت کاری در سطح جهان، در حال حاضر روسیه رتبه‌ی اول را در این زمینه داراست.
 
لوازم تنبوردوزی , مجتمع فنی تهران

🔸 تمبور دوزی چه لوازمی نیاز دارد؟
از عمده لوازمی که برای هنر تمبور دوزی مورد نیاز است، می‌توان به « کارگاه»، « تمبور »، « پارچه مخمل و یا تور بافت خیلی ریز» و متریال‌های دیگری مانند « منجوق»، « ملیله» و ... اشاره کرد.
 
🔸 سوزن تنبور
سوزن تمبور یا « قلاب تنبل» برای گل‌دوزی منجوق و هم‌چنین گل‌دوزی کوک زنجیری تزئینی نیز کاربرد دارد. این ابزار نوکی کوچک و خمیده شبیه به میل قلاب‌بافی یا ابزار قلاب فرش دارد. قلاب نخ را در قسمت پشتی پاچه می‌گیرد و آن را به سمت جلو می‌کشد تا حلقه‌ای ایجاد نماید یا مهره یا پولک به آن متصل شود. در انواع مختلف سبک‌های گل‌دوزی از قلاب تمبور استفاده می‌گردد..
از کارگاه، برای فیکس کردن و محکم نگاه داشتن پارچه استفاده می‌‌شود. کارگاه می‌تواند به اشکال مربع و دایره و نیز سایر اشکال هندسی باشد و اندازه آن نیز به سلیقه‌ی هنرمند بستگی دارد.

 
انواع سوزن تنبور دوزی , مجتمع فنی تهران

🔸 انواع سوزن تنبور دوزی
سوزن تنبور دوزی، سایزهای گوناگون دارد و معمولا سوزن‌های تمبور، دارای دسته‌های چوبی می‌باشند. در زمان قدیم با سنگ و یا جنس استخوان نیز، دسته‌های سوزن‌های تمبور دوزی را می‌ساختند.
پارچه‌ی مخملی و یا تور نیز از لوازم ضروری برای دوخت متریال‌ها به شمار می‌رود
 

🔸 تمبور دوزی هنر طراحی تزیینات خاص روی لباس است.

شما قادرید که با استفاده از سوزن تمبور به هر لباس ساده‌ای ارزش ویژه‌ای ببخشید
« تمبور دوزی روی لباس» شامل دوخت یک پنل می‌باشد که با انواع متریال‌ها مانند اشک، پلک، منجوق، ملیله، سرمه و جواهر و ... کار شده است.
از انواع تکنیک‌های رایج در تمبور دوزی، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
 •  دوخت از روی کارگاه
 •  برجسته دوزی
 •  دوخت از پشت کارگاه
 •  دوخت‌هایی مانند زنجیر ساده
 •  دوخت‌های منجوق ردیفی
 •  دوخت پایه
 •  چله کشی
 •  توپر دوزی
 •  گل های سیمی برجسته
 •  ساخت پنل های لباس
 • و...
به طور کلی منظور از «پنل» ها، تکه پارچه‌هایی می‌باشد که با روش‌هایی چون تمبور دوزی و در انواع گوناگونی مانند، حاشیه دامنی، گردنی،‌ آستین و هم‌چنین بالا تنه دوخته می شوند.
 
🔸روش های کار تمبور دوزی چیست؟

🔹 روش گل‌دوزی با سوزن تمبور:
 برای گل‌دوزی با استفاده از سوزن تمبور ، ابتدا یک سرنخ را در جایی ثابت نمائید. و سر دیگر نخ را از داخل توری و یا پاچه‌ی خود عبور دهید. سوزن تمبور تان را با کمی فاصله از محل نخ فرو ببرید، سپس نخ را از زیر توری خارج کرده، به شکلی که نخ درون سر قلاب شکل سوزن قرار بگیرد و با سوزن خارج گردد. دوباره سوزن خارج شده را همراه با نخ در فاصله‌ی کمی از جایی که نخ را خارج نمودید، خم کرده و همین روند را پی بگیرید.
 
جواهر دوزی با سوزن تنبور , مجتمع فنی تهران

🔹 جواهر دوزی با سوزن تنبور:
به طور عمده برای دوختن انواع سنگ و مهره و ... به وسیله‌ی سوزن تمبور به دو روش عمل می‌شود.
روش اول: در این روش، ابتدا نخ خود را از طریق چند دوخت محکم نمائید، سپس مهره‌هایتان را داخل سوزن نموده و یکی یکی به کار خود اضافه نمائید و با اضافه شدن هر مهره سوزن را از سوراخ آن عبور داده و مطابق با روش گفته شده، زیر توری نخ را دور سوزن بچرخانید و مجددا نخ آن را خارج نمائید. سپس مهره‌ی بعدی را اضافه کرده و سوزن را در کنار مهره فرو ببرید و به همین ترتیب ادامه بدهید.
روش دوم: در این روش، ابتدا سنگ‌ها و یا مهره‌ها را داخل نخ‌تان رشته نموده و در زیر توری و یا پارچه قرار دهید. سپس یک سرنخ را از زیر توری عبور دهید و با چند دوت ابتدا کار را محکم کنید. حالا مهره‌ها را یکی یکی از زیر به دوخت‌تان اضافه نمائید. و ادامه نخ را مطابق قبل دور سوزن بچرخانید. سوزن را یک دور بچرخانید و همراه نخ خارج کنید و با کمی فاصله مجددا در توری فرو کنید و مهره بعدی را اضافه نمائید. و به همین ترتیب تا آخرین مهره ادامه دهید.
در این مقاله سعی کرده ایم نگاه جامع و کاملی به هنر تمبوردوزی بیندازیم امیدواریم از خواندن آن بهره کافی برده باشید. در مقاله بعدی می خواهیم به مانند گذشته به دیگر زوایای دنیای جذاب و پر سود طراحی و دوخت لباس و به طور کلی دنیای جذاب مد و پوشاک می پردازیم.

🖋 به قلم مهدیه احمدی - مجید یگانه 
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک 


-----------------------------
👈جهت کسب اطلاعات دوره آموزش تنبوردوزی کلیک کنید   
 
 آموزش تمبوردوزی , مجتمع فنی تهران , دوره , آموزش , آنلاین , کلاس , آنلاین , حضوری
 

🚩برخی دیگر از دوره های آموزشی دپارتمان مد و پوشاک مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

 


 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۹ تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک