تاریخچه عکاسی دیجیتال

📷 عکاسی دیجیتال چیست

به فرآیند ثبت تصاویر به وسیله‌ی دریافت و ثبت نور بر روی سطح حساس به نور در  حسگر الکترونیکی، عکاسی دیجیتال گفته می‌شود. الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیا بر روی سطح حساس به نور حس‌گر تاثیر می‌گذارد و باعث ثبت تصویر می‌شود.
عکاسی دیجیتال در حال حاضر، رایج‌ترین تکنولوژی برای ثبت تصاویر دو بعدی و سه بعدی در بازارهای حرفه‌ای و مصرف کننده می‌باشد. آسانی نسبی در استفاده از دوربین، سرعت بالا در بازنگری تصاویر، سرعت درانتقال و چاپ و هم‌چنین کیفیت بالا، برخی از ویژگی‌های متمایز کننده‌ی عکاسی دیجیتال به شمار می‌روند.

 
 مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , عکاسی دیجیتال , عکاسی تبلیغاتی , عکاسی مدلینگ , عکاسی پرتره
📷 تاریخ عکاسی دیجیتال
درحقیقت تنها راه ممکن برای بررسی و بازنگری در تاریخچه‌ی عکاسی دیجیتال، چنان با موجودیت و تاریخچه‌ی دوربین عکاسی دیجیتال گره خورده است که به قطع، می‌توان گفت، تاریخچه‌ی دوربین عکاسی دیجیتال، همان تاریخچه‌ی عکاسی دیجیتال محسوب می‌گردد.

📷 دوربین دیجیتال

 و سپس حافظه، CCD دوربین دیجیتال، یک دستگاه الکترونیکی‌ست که در آن برای گرفتن عکس و ذخیره آن از
به جای فیلم عکاسی استفاده می‌شود. این نوع دوربین اطلاعات تصویر را به صورت ارقام عددی در نوعی از حافظه رایانه‌ای ذخیره می‌کند. و طرز کار دوربین‌های دیجیتال، به نوعی شبیه به دوربین‌های عکاسی قدیمی‌ست.
نور پس از عبور از لنز، روی صفحه حساس به نور می‌تابد‌، در دوربین‌های دیجیتال این صفحه‌ی حساس یک سنسور الکترونیکی‌ست که همانند صفحه مانیتور، ولی در جهت عکس،  میزان فوتون‌های تابیده شده را به صورت یک جریان کالیبره شده به یک دستگاه مبدل می‌فرستد. مبدل آنالوگ به دیجیتال هم به نوبه خود این اطلاعات را برای هر پیکسل به صورت عددی بین 0 تا 225 ( میزان روشنایی هر پیکسل) به کارت ذخیره‌سازی می‌فرستد.

 
 مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , عکاسی دیجیتال , عکاسی تبلیغاتی , عکاسی مدلینگ , عکاسی پرتره
📷 خالق ضبط دیجیتال
در حقیقت تکنولوژی ضبط کننده نوار ویدئویی به طور مستقیم بخشی از پیشینه تصویر برداری و عکاسی محسوب می‌گردد. توسعه این تکنولوژی توسط « جانی . تی. مولین» در سال 1950 آغاز و در سال 1951 به وسیله‌ی موسسات « بینگ کرازن» برای اولین بار به نمایش درآمد. با کمک این تکنولوژی می‌شد تصاویر زنده دوربین‌های تلویزیونی را به پالس‌های الکترونیکی ( سیگنال‌های دیجیتال) تبدیل کرده و اطلاعات حاصله را بر روی نوار مغناطیسی ذخیره نمود.
در سال 1969 « جورج اسمیت» و « ویلارد بویل» حسگر « سی سی دی » را اختراع کردند که در حقیقت قلب دوربین‌های دیجیتال به شمار می‌آید. این دستگاه یک مدار متراکم حساس به نور است و در دوربین‌های دیجیتال ثیت اطلاعات نوری به جای فیلم توسط این حس‌گر صورت می‌گیرد.
 
📷 دوربین دیجیتال ناسا
ایده اختراع دوربین عکاسی دیجیتال‌، از یک دانشمندفضایی و عکاس آمریکایی در آزمایشگاه « پیشرانه جت» ناسا، به نام « یوجین اف لالی» گرفته شد. وی اولین توضیحات درباره چگونگی تولید عکس دیجیتال با استفاده از فوتو سنسورهای موزائیکی را چاپ نمود. در سال 1972 شرکت تجهییزات تگزاس، دوربین الکترونیکی بدون فیلم را به ثبت رساند. یک سیستم کاملن الکترونیکی برای ثیت و سپس نمایش عکس شامل مبدل‌های نوری- الکترونیکی برای تولید سیگنال‌های الکترونیکی در پاسخ به نور دریافتی از یک تصویر.
 
 مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , عکاسی دیجیتال , عکاسی تبلیغاتی , عکاسی مدلینگ , عکاسی پرتره
📷 دوربین دیجیتال کداک
اولین دوربین عکاسی دیجیتال، توسط مهندسی از شرکت « کداک» به نام « استیو ساسن» در سال 1975 ساخته شد. این دوربین از سنسور سیاه و سفید « فیر چیلد» بهره می‌برد. در سال 1981 دوران جدیدی در عکاسی و فیلم‌برداری آغاز شد. در این سال شرکت سونی از نمونه اولیه یک دوربین عکاسی و فیلم‌برداری به نام « دوربین فیلم‌برداری مغناطیسی» پرده‌برداری کرد. این دوربین، یک دوربین تلویزیونی بود که قابلیت ذخیره نمودن عکس بر روی نوارهای مغناطیسی را داشت. عکس‌های این دوربین بر روی فلاپی‌های دو اینچی ذخیره شده و سپس قابل شماهده در تلویزیون و مانیتورهای ویدئویی بود.
شرکت « کنون» canon 
اولین شرکتی بود که در سال 1986 اولین دوربین ویدئویی-عکاسی را به بازار عرضه کرد. در همان سال شرکت کداک برای اولین بار سی سی دی مگاپیکسلی ساخت خود را معرفی کرد. رزولوشن این سنسور، 4/1 مگاپیکسل بود و امکان پرینت عکس را امکان‌پذیر می‌کرد.
 
 مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , عکاسی دیجیتال , عکاسی تبلیغاتی , عکاسی مدلینگ , عکاسی پرتره
📷 دوربین دیجیتال فوجی
در سال 1988 اولین دوربین دیجیتال تجاری با توانایی ضیط تصاویر روی مموری جداگانه توسط شرکت « فوجی» معرفی شد. تصاویر این دوربین به جای فلاپی دیسک‌هایی که در دوربین‌های عکاسی فیلم‌برداری‌های آن زمان استفاده می‌شد، بر روی مموری ضبط می‌گردید که دارای باتری جداگانه برای نگهداری تصاویر بود.
نخستین دوربین‌های دیجیتال قابل فروش در سال 1990  وارد فروشگاه‌ها شد. دوربین معروف « فوتو سی دی» ساخت شرکت کداک نیز در همین سال وارد بازار گردید. این دوربین مجهز به سنسورهای سی سی دی بود و تصاویر را به صورت دیجیتالی ذخیره کرده و می‌توانست برای بارگذاری عکس‌ها به رایانه متصل شود.
در سال 1995 اولین دوربین‌هایی که شبیه دوربین‌های دیجیتالی فشرده امروزی بودند توسط شرکت « کاسیو» وارد بازار شد. این دوربین در قسمت پشتی خود، یک صفحه نمایش 1/8 اینچی ال سی دی داشت.
 
دوربین های دیجیتال تا به امروز راه طول و درازی را طی کرده اند. سمفونی از تکامل، پیشرفت تکنولوژی  و افزایش دسترس پذیری همگان، در تاریخ درخشان دوربین های دیجیتال به گوش می رسد. در قسمت های بعدی، بیشتر به دنیای جذاب عکاسی دیجیتال خواهیم پرداخت.
 

🖋به قلم مجید یگانه

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 
-------------------
دوره های جامع آموزش و یادگیری عکاسی دیجیتال ، مجتمع فنی تهران

 
 
🎯برخی آموزش های دپارتمان هنر و سینمای دیجیتال مجتمع فنی ونک🎯

  
 


 
 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱  تماس بگیرید. 
 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک