نکاتی درباره‌ی موشن گرافیک در تبلیغات

🔸 موشن گرافیک چیست؟

 « موشن گرافیک» گونه‌ای از محتوای تصویری‌ست که در آن تصاویری متحرک، داستان و یا ایده‌ای را بیان می‌کنند. موشن گرافیک از دو عبارت « موشن» به معنی حرکت، و « گرافیک» به معنای تصویر ساخته شده است. تاریخچه‌ی موشن گرافیک و استفاده از آن به دوران ساخت اولین انیمیشن‌ها باز می‌گردد.
در سال‌های آغازین تولید انیمیشن، تصاویری که با استفاده از دست کشیده با تکنیک‌های ساخت فیلم جلوی دوربین فیلم‌برداری گذاشته می‌شدند. این اولین و ابتدایی‌ترین شیوه‌ی ساخت موشن گرافیک بود. امروزه موشن گرافیک برخلاف گذشته، محدود به یک حوزه‌ی خاص نیست و در مسائل و موارد متفاوتی می‌توان از آن استفاده کرد.  کاربردهای وسیعی که در ادامه به آن ها میپردازیم.

 
مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , موشن گرافیک , انیمیشن سازی , ساخت تبلیغات

🔸 کاربردهای موشن گرافیک

 • موشن گرافیک در مارکتینگ و برندسازی
 • موشن گرافیک در صنعت سینما و تلویزیون
 • آموزشی موشن گرافیک

 • موشن گرافیک در هنر دیجیتال
 • موشن گرافیک در شبکه‌های اجتماعی 
  و ...
 
اما چه چیزهایی موشن گرافیک را حائز اهمیت می کند. چرا امروز طراحان پویانمایی حال چه تبلیغاتی چه هنری و... استفاده وسیعی از موشن گرافیک و ابزارها و نرم افزارهای ساخت موشن می کنند. از مزایای استفاده از موشن گرافیک به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
 

🔸 ویژگی های موشن گرافیک

 • قدرت بصری بسیار زیادی دارد.
 • با توجه به وجود حرکت در آن، طیف وسیعی از ایده‌ها را می‌توان پیاده نمود.
 • با روش‌های مختلف ارائه‌ی محتوا، مثل صدا و موسیقی نیز می‌تواند همراه شود و از این مزیت آن می‌توان استفاده‌‌های زیادی نمود.
 • با موشن گرافیک می‌توان با استفاده از آن یک داستان، یا یک خط داستانی را بیان نمود.
   
  آموزش , یادگیری , موشن گرافیک , مجتمع فنی تهران , انیمیشن سازی , ساخت تبلیغات
🔸 موشن گرافیک برای تبلیغات
 می‌توان با استفاده از تصویرهای هوشمندانه،  فیلم‌های متحرک، صداگذاری و گویندگی و ایجاد تن صدا بر روی فیلم‌های تبلیغاتی چشم‌نواز، ارائه‌ی پروژه‌ها و حتا پست‌ها و تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، به طور موازی از این نوع تبلیغ استفاده نمود.
می‌توان از موشن گرافیک استفاده کرد تا تنوع جالبی در لوگو ایجاد کرد، یا در یک ارائه‌ی ویدئویی، کمی هیجان را به یک تبلیغ قدیمی خسته کننده اضافه کرد و یا حتا اطلاعات تبلیغاتی را به شکلی جالب در رسانه‌های اجتماعی و یا سایت، ارائه نمود. از دیگر مزایای مهم تولید موشن گرافیک، این است که تولید موشن گرافیک به ملزومات و تجهیزات حرفه‌ای، بازیگر و ... نیاز ندارد.
 
🔸 ویژگی های موشن گرافیک
 در طراحی موشن گرافیک می‌توان از تصاویر گرافیکی خلاق، رنگ‌های جذاب و هم‌چنین، افکت‌های چند رسانه‌ای استفاده نمود. در ساخت موشن گرافیک طراح هیچ‌گونه محدودیتی برای ایده‌پردازی و یا پیاده‌سازی ایده‌های گوناگون خود ندارد. ضمن این‌که ساخت و تولید موشن گرافیک هزینه‌ی بسیار کمتری در مقایسه با انیمیشن نیاز دارد. هم‌چنین موشن گرافیک حجم‌ کم‌تری در مقایسه با تیزرهای ویدئویی معمولی دارد، که این امر موجب انتشار بهتر آن در بستر اینترنت موبایل می‌شود.
 
 مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , موشن گرافیک

🔸 آموزش موشن گرافیک

امروزه موشن گرافیک و یادگیری آن، شامل یادگیری اصول پویا نمایی برای هرچه طبیعی تر جلوه دادن حرکات و یادگیری نرم افزارهای قدرتمندی همچون ادبی افترافکتز و ادبی ایلاستریتور، انمیه استودیو اشاره کرد.
 
🔸 نکات آموزش ساخت موشن گرافیک
* برای ساخت و تولید یک موشن گرافیک بایستی که مراحل و مواردی چند را پی گرفت که به طور اجمال به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 🔹 تهیه متن خام موشن گرافیک
 موشن گرافیک‌ها اغلب در زمان کوتاه تولید می‌شوند ( اغلب بین 30 ثانیه تا یک دقیقه و نیم)، در صورتی که نتوانید متن جذابی که مناسب با گروه مخاطب باشد، تهیه نمائید و یا روایت داستان را نشناسید، ممکن است در انتقال مفاهیم با مشکل مواجه شوید. از انواع داستان‌گویی متناسب با جنبه‌های تبلیغاتی در ساخت و تولید موشن گرافیک، می‌توان به این موارد اشاره نمود.
 
 مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , موشن گرافیک
 🔹 متن متحرک یا روان در موشن گرافیک
 در نمایش‌های تجاری که صدا چندان انتخاب مناسبی برای انتقال مفاهیم نیست. می‌توان از این روش استفاده نمود.
 •  صداگذاری
 •  تلفیق متن متحرک و صداگذاری
 
🔹 آموزش  استوری برد در موشن گرافیک
 در این مرحله علاوه بر تولید تصاویر و صداهای مرتبط، باید انتخاب چهارچوب نیز صورت بپذیرد. در این مرحله نیاز است که طرحی در ذهن داشته باشید.
 تبدیل استوری‌برد به طرح در این مرحله جزییات به شکل کاملن حرفه‌ای بررسی می‌شوند.
 تبدیل طرح نهایی به انیمیشن در این مرحله علاوه بر دقت کردن به انجام درست تمامی مراحل و جزییات، مواردی نیز وجود دارد که نیاز است، بررسی شود، از جمله این مواردند:
 
🔹 سبک در موشن گرافیک
 از طریق بررسی سبک انیمیشن، علاوه بر روایت منسجم، می‌توان نحوه انتقال را نیز به خوبی مدیریت نمود.
 
🔹 زمان بندی در موشن گرافیک
  از چالش‌های مهم در زمینه انتقال مفاهیم، سرعت است. باید تعادل کافی و مناسب در کار ایجاد نمود.
 
آموزش , یادگیری , موشن گرافیک , مجتمع فنی تهران
🔹 موسیقی در موشن گرافیک
 به کارگیری عناصر موسیقیایی متناسب با  متن از موارد تاثیرگذار در موشن گرافیک تبلیغاتی به شمار می‌رود. بدون افکت گذاری و موسیقی ها، موشن گرافیک شما، بسیار بدون روح و بدون اثر باقی خواهد ماند. به جرات می توان گفت، حداقل پنجاه درصد از عمق کار شما مخصوصا در زمینه ی واقع نمایی و ایجاد زنده بودن فضای موشن گرافیک خود، به صداها وابسته است. پس در زمان ساخت موشن گرافیک، به افکت های صدا و موسیقی گذاری دقت ویژه ای داشته باشید.
 
 از دیگر نکات اساسی برای ساخت موشن گرافیک می‌توان موارد زیر را نیز برشمرد:
 •  نگاه کارگردانی به کار داشته باشید
 •  حرکت‌ها را درست انتخاب کنید
 • آهسته  ساخت حرکت‌های پیچیده‌تر
 •  حرکت‌های بین پلان‌ها را کنترل کنید
 •  استفاده از موسیقی و افکت گذاری ها را جدی بگیرید.
 •  فیلمنامه قوی، مهم ترین نکته است؛ مطالعه داشته باشید.
 
موشن گرافیک، امروز بدل به  جزئی جدا نشدنی از دنیای هنر و تجارت روزگار ما شده است. اگر علاقمند به ساخت انیمیشن مخصوصا انیمیشن های دوبعدی را دارید، یادگیری نرم افزارهایی مثل ادبی افتر افتکت و ادبی ایلاستریتور بسیار برای شما سودمند خواهد بود. در مقاله های بعدی، باز هم سراغ مبحث جذاب موشن گرافیک خواهیم رفت.
 

🖋به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 
 -----------------------------
 

 👈 برای دیدن اطلاعات دوره آموزش موشن گرافیک در مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک، کلیک کنید.


اموزش موشن گرافیک , مجتمع فنی تهران

🎯 دیگر سر فصل های دوره های آموزشی دپارتمان گرافیک و انیمیشن مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 
 
 
 
 
 
 
 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱  تماس بگیرید. 
 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک